Βιντεοπροβολεας της χρονιας

Βιντεοπροβολεας της χρονιας

  • Panasonic AX100

    Votes: 17 22,4%
  • Epson TW700

    Votes: 5 6,6%
  • Optoma HD81

    Votes: 23 30,3%
  • Sony VPL-VW50 (Pearl)

    Votes: 12 15,8%
  • Optoma HD72i

    Votes: 6 7,9%
  • Optoma HD70

    Votes: 10 13,2%
  • Infocus IN76

    Votes: 1 1,3%
  • Αλλος

    Votes: 2 2,6%

  • Total voters
    76
Status
Not open for further replies.
Μηνύματα
8
Reaction score
0
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ
ψηφισα τον panasonic γιατι τον παρηγγειλα.
παντως γενικα νομιζω πως το poll επρεπε να γινει σε κατηγοριες τιμων.
επισης θα ηθελα τη γνωνη σας για την τιμη που τον παρηγγειλα (εαν ειναι καλη η οχι)Βασικα τον παρηγγειλα απο γερμανικο on line shop
αυτα και συγχαρητηρια για το site
 

Μηνύματα
707
Reaction score
0
Ο Pearl δεν έφερε μαζι του καμία καινοτομία. Τις καινοτομίες τις εισήγαγε ο Ruby που ήταν και το ινδικό χειρίδιο της Sony που οχι μόνο επεζησε αλλά χάρισε στους επιστημονες και το Nobel.
Χρώμα....Μαύρο...Κίνηση...Αναλυση.

Ο Pearl όπως πολύ σωστα ανεφερε ο Νίκος, είναι η light έκδοση του Ruby.
Και σε μαύρο και σε ομοιομορφία λευκού και σε ευκρίνεια και ειδικά σε χρώμα.

Το χρώμα του Ruby είναι απλά ανεπανάληπτο, κατι δεν το επιβεβαιώνει απλά το τρίγωνο CIE αλλά και η φασματική αναλυση του λευκού. Ο μικρός 50 δεν έχει το βάθος και τη ευρύτητα του φάσματος του 100 ούτε στον ξύπνιο του πόσο μάλλον στον ύπνο του.

Απλά όσοι περίμεναν ένα 1080 κάτω του τάληρου ζητωκραυγάζουν οτι ο 50 είναι οτι καλύτερο έχουν δει ποτέ τους.
Προσωπικά για να μη με θεωρήσεις a priori υπέρμαχο του 81 πιστεύω οτι ούτε ο 50 ούτε ο 81 είναι οτι καλύτερο στους τομείς τους, γιατι είμαι λάτρης του buly Ruby που ότι βρεθεί μπροστά του το καταβροχθήζει με βουλιμία.

Όμως δεν μπορώ να μη βγάλω το καπέλο στην ευκρίνεια του 81 (έχω δει αρκετούς Pearl και οχι μόνο τον "χαλασμένο του Καφάτου" που ακούγεται στις παρέες) όπως και στον Scaler που χρησιμοποιεί όπου το Gennum κάνει μικρα θαύματα στο 1080.
δεν τίθεται θέμα σύγκρισης pearl και ruby. ακόμη κι αν η μάχη κρίνεται στα σημεία (κατά τη γνώμη μου), καθώς το νεότερο μοντέλο έχει θυσιάσει πολλά στον βωμό του κόστους αλλά βελτίωσε άλλα τόσα - μόνο και μόνο ότι δέχετα 1080ρ είναι σημαντικό, αναμφίβολα ο ruby βγαίνει νικητής. αλλά ένας προβολέας που φέρνει το 1080 κάτω από τα 5 χιλιάρικα είναι καινοτομία ολκής. και μάλιστα η σηματοδότηση του mainstream 1080, για να επαναλάβω μια πρόταση που με βρισκει απόλυτα σύμφωνο, γίνεται χωρίς να ζητάει τα 1500 ευρώ ανά λάμπα που ζητούσε ο προκάτοχός του.
την ίδια σύγκριση που κάνεις ανάμεσα σε ruby και pearl κάντην και με τον 81.
Προσωπικά θεωρώ ότι ο 81 φέρει όλα τα μειονεκτήματα της dlp τεχνολογίας μαζί του. μάθαμε να ζούμε με αυτά τόσα χρόνια, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν τα ξεχωρίζουμε πλέον. αυτό συγκρίνω. τεχνολογίες.
αν κάνεις την σύγκριση ανάμεσα σε dlp 1080 τότε βάλε μέσα και projection design και mitsubishi να κάνουμε σεφτέ.
για hitech, πανεπιστήμια και reviewers, γυαλιά κλπ δεν θα ασχοληθώ, το βρίσκω επιπέδου μητσικώστα τον αντίλογο. άντε και καλά νούμερα τηλεθέασης!
 

Μηνύματα
356
Reaction score
0
Απάντηση: Βιντεοπροβολεας της χρονιας

Δεν έχω λάβει μέρος στη συζήτηση και στην ψηφοφορία και δεν θα το κάνω τώρα, απλά ήθελα να κάνω 1-2 επισημάνσεις σ΄αυτά που γράφει ο Θοδωρής.

1. 1080p δέχονται όλοι οι 1080 προβολείς, μάλλον 1080p/24 ήθελες να πείς.

2. Η λάμπα του Ruby κοστίζει 900 € κι όχι 1500 €.

Κατά τα άλλα, συμφωνώ οτι ο Pearl είναι εξεραιτικό μηχανάκι.
 


Μηνύματα
1.541
Reaction score
5
καλυτερος προβολεας των παραπανω...? Optoma 81 (~6000euro)...
καλυτερος προβολεας της χρονιας...? optoma HD70 (~1000euro) & panasonic AX100 (~1500euro)

Μην αρχιζετε παλι ανουσια συγκριτικα 6πλασιας τιμης:
golf GTi 200hp (30.000euro) vs Porsche 911 carrera turbo 4x4 480hp (180.000euro)!!!!

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ με υγεια και ευτυχια!
 

Βαγγέλης Λάμπρου

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.695
Reaction score
277
δεν τίθεται θέμα σύγκρισης pearl και ruby. ακόμη κι αν η μάχη κρίνεται στα σημεία (κατά τη γνώμη μου), καθώς το νεότερο μοντέλο έχει θυσιάσει πολλά στον βωμό του κόστους αλλά βελτίωσε άλλα τόσα - μόνο και μόνο ότι δέχετα 1080ρ είναι σημαντικό, αναμφίβολα ο ruby βγαίνει νικητής. αλλά ένας προβολέας που φέρνει το 1080 κάτω από τα 5 χιλιάρικα είναι καινοτομία ολκής. και μάλιστα η σηματοδότηση του mainstream 1080, για να επαναλάβω μια πρόταση που με βρισκει απόλυτα σύμφωνο, γίνεται χωρίς να ζητάει τα 1500 ευρώ ανά λάμπα που ζητούσε ο προκάτοχός του.
την ίδια σύγκριση που κάνεις ανάμεσα σε ruby και pearl κάντην και με τον 81.
Προσωπικά θεωρώ ότι ο 81 φέρει όλα τα μειονεκτήματα της dlp τεχνολογίας μαζί του. μάθαμε να ζούμε με αυτά τόσα χρόνια, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν τα ξεχωρίζουμε πλέον. αυτό συγκρίνω. τεχνολογίες.
αν κάνεις την σύγκριση ανάμεσα σε dlp 1080 τότε βάλε μέσα και projection design και mitsubishi να κάνουμε σεφτέ.
για hitech, πανεπιστήμια και reviewers, γυαλιά κλπ δεν θα ασχοληθώ, το βρίσκω επιπέδου μητσικώστα τον αντίλογο. άντε και καλά νούμερα τηλεθέασης!

Θοδωρή αν μου επιτρέπεις τα παραλές...
Αν θεωρείται "καινοτομία" να κλειδώσει ένας προβολέας σε σήμα 1080p τότε άλλα προβολικά έχουν να επιδείξουν απίστευτους πρωταθλητισμούς. Όπως για παράδειγμα ο Sim C3X που είχα τη τύχη να δω και να κάνω και το Review για τον Ηχο. Μιλάμε για τρίτσιπο DC3, με compact σχεδιασμό (μικρότερος από τον Pearl) με απίστευτα ευκρινή εικόνα (φακό fujinon για τους γνωρίζοντες), με φωτεινότητα που έφτανε στα 150 Nits και στη μισή τιμή των τρίτσιπων της αγοράς.
Κάτι τέτοιο θα το σηματοδοτούσα καινοτομία, και οχι να βάζεις στο τραπέζι ένα καλό αλλά ξαναζεσταμένο φαγητό. Η τιμή δεν μπορεί να δώσει τη μυρωδιά της πρωτιάς αφού είναι θέμα κάθε κατασκευάστριας εταιρίας να βγάλει οτι τιμή θέλει στα προιόντα της για να πιάσει κομμάτια της αγοράς. Μην μου πέις οτι δεν έχεις ακούσει οτι Microsoft και Sony πουλάνε τις παιχνιδομηχανές τους κάτω του κόστους για να επιβληθούν στην αγορά! Μάλιστα η Sony το ξέρει καλά αυτο το παιχνίδι.

Τώρα αν βλέπεις οριακές διαφορές με τον Ruby, πιστεύω οτι δεν έχεις δει ή "ζήσει" αρκετή ώρα με τα μηχανήματα. Ο Ruby, μάλιστα, είναι καινοτομικός και όπως προσφατα εκμυστηρευόμουν σε ένα φίλο που βρισκόταν σε δίλλημα, μεταξύ αυτού και του Pearl, του είπα ξεκαθαρα την άποψη μου: "Για μένα η τιμή του Ruby είναι 15000 ευρώ, η Sony τον υποκοστολογεί και τον ξεφτυλίζει στη αγορά. Προσωπικά και 15000 να είχε το ρουμπίνι, αυτό θα στόλιζε το ταβάνι μου"

Τώρα περί κόστος λαμπτήρων, φίλτρων και λοιπα, προσωπικά τα προσπερνώ χωρίς καν λοξή ματιά. Και ο λόγος απλός. Οταν έχεις ferrari, κουβαλάς πάνω από όλα πάθος. Δεν θα σκέφτεσαι αν θέλεις λάστιχα πριν ξεκινήσεις από το φανάρι ή μην "κάψει" πολύ οταν θα πηγαινεις με 250 στην Εθνική.

Η "βύθιση" που θα σου δώσει ένα τέτοιο εργαλείο δεν αγοράζεται και φυσικά δεν έχει αξία. Το ιδιο και με τα παιχνίδια μας, αλοίμονο λοιπόν να μην βλέπω με τον CineMax γιατι η κάθε λάμπα του έχει 3500 ευρώ! Χαρα να μου δίνει και ψυχική ευφορία τα βράδια moy και το πρωι ασ είμαι με το πανέρι να πουλάω κουλούρια. Πιστευώ οτι χρόνια και εσύ με τους προβολείς κάπως έτσι θα νιώθεις, μην ακούγομαι σαν τον μοναδικό τρελαμένο!
Κάπως έτσι θα ένιωθα αν δεν είχα τον Max και είχα τον Ruby ή τον Projection!

Στο κάτω-κάτω για όλα τα υπόλοιπα υπάρχει η Mastercard!
 

Μηνύματα
707
Reaction score
0
Αν θεωρείται "καινοτομία" να κλειδώσει ένας προβολέας σε σήμα 1080p τότε άλλα προβολικά έχουν να επιδείξουν απίστευτους πρωταθλητισμούς.
Μιλούσα για κλείδωμα 1080ρ@24, ο Μπάμπης το αντιλήφθηκε και με διόρθωσε, με ό,τι θετικά αυτό συνεπάγεται για την κίνηση σε PAL υλικό.
Κατά τα λοιπά, επειδή δεν μου αρέσει που μονοπολώ το topic όσο κι αν απολαμβάνω τον διάλογο με έναν "μάστορα" της εικόνας όπως εσύ, ο καθένας ας ψηφίσει ό,τι θέλει. Κατά την δική μου άποψη όμως η κάθε ψήφος πρέπει να έχει απο πίσω και μια αιτιολογία που να μπορεί να σταθεί.
Και μια διόρθωση: με τους προβολείς ασχολούμαι ουσιαστικά τα τελευταία 2 χρόνια, έχω δηλαδή πολλά ψωμιά ακόμα μπροστά μου. Το πάθος ανακάλυψα ότι το έχω άφθονο, με τον χρόνο θα έρθει και η πείρα. Προς το παρόν προσπαθώ να παίζω όσο μπορώ με τα μηχανήματα και να έχω όσο το δυνατόν περισσότερες προσλαμβάνουσες για να μην μπορεί κανείς να με πει "εύκολο θύμα".

Καλά αποτελέσματα!
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Παρακαλω, μην ξεχνατε πως εχετε περιθωρια να ψηφισετε εως και αποψε το βραδυ.
Με την αλλαγη του χρονου θα ανακοινωθει και η τελικη επιλογη μας.;)
 

Status
Not open for further replies.

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.662
Μηνύματα
2.869.205
Members
37.943
Νεότερο μέλος
triantafyllos1969
Top