Βιντεοπροβολεας της χρονιας

Βιντεοπροβολεας της χρονιας

  • Panasonic AX100

    Votes: 17 22,4%
  • Epson TW700

    Votes: 5 6,6%
  • Optoma HD81

    Votes: 23 30,3%
  • Sony VPL-VW50 (Pearl)

    Votes: 12 15,8%
  • Optoma HD72i

    Votes: 6 7,9%
  • Optoma HD70

    Votes: 10 13,2%
  • Infocus IN76

    Votes: 1 1,3%
  • Αλλος

    Votes: 2 2,6%

  • Total voters
    76
Status
Not open for further replies.
Μηνύματα
707
Reaction score
0
Νομίζω ότι τα αποτελέσματα του poll καλό θα ήταν να κρατηθούν μυστικά και να μην βγουν παραέξω γιατί προκαλούν τουλάχιστον γέλιο.
Ας σοβαρευτούμε κύριοι. Ή τουλάχιστον αν είναι να ψηφίζουμε ανορθόδοξα και να βγάζουμε ..χμμ....ας πω ΑΝΑΤΡΕΠΤΙΚΑ αποτελέσματα ας το δικαιολογήσουμε κιόλας. Με ποιά λογική ο TW700 ή ο 72άρης ψηφίζεται από κάποιους ως προβολέας της χρονιάς? Τι το καινοτόμο έφεραν? Με ποιά λογική ο 81άρης χτυπάει κορυφή? Από προβολείς στα 1080 δεν είναι καν ο κορυφαίος. Ή ο φτηνότερος. Ή με την καλύτερη εικόνα. Τον ψηφίζουμε για το ξεχωριστό scaler?
Και εν πάσει περιπτώσει, όσοι ψηφίζουν τους δοκίμασαν με τα μάτια τους όλους? Ή τουλάχιστον 2-3-4 από αυτούς για να αποφανθούν?
Και όσο για αυτούς τους άσχετους των EISA awards...άστους αυτούς, δεν ξέρουν. Εξού και o 76άρης έχει παρει μια ψήφο μόνο. Για τον pearl ας μην αναφερθώ καθόλου...
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Για να καταλαβω Θοδωρη...
Εχεις προβλημα με τους προβολεις που επελεξα να μπουν στην διαδικασια της ψηφοφοριας η με τις επιλογες του κοσμου?
Εσυ τους εχεις δει ολους?
Εχεις δει καποιους απο αυτους αντιμετωπους με αλλους και γνωριζεις την συμπεριφορα τους σε face to face αντιπαραθεση?
Τι απο ολα?
 

Μηνύματα
707
Reaction score
0
Στις επιλογές μπορεί να μπει και το view master, it's a free country for all that matters.
Αλλά όταν κάποιος κάνει μια επιλογή, πολύ δε περισσότερο όταν οι επιλογές αυτές γίνονται από πολύ περισσότερους από έναν, θα πρέπει να μπορούν και να υποστηριχτούν. Και όσο το αποτέλεσμα είναι παράδοξο τότε είναι που χρήζει ακόμη μεγαλύτερης υποστήριξης από αυτούς που το επέλεξαν.
Το ερώτημά μου είναι απλό: το poll βγάζει κουφά αποτελέσματα. Κουφά γιατί με την δικιά μου πρώτη ανάγνωση προβολείς όπως ο panny 100, optoma 72, tw700, ακόμα κι ο ΙΝ76 δεν εξέλιξαν καθόλου το άθλημα. Δεν προσέφεραν τίποτα καινούριο. Δεν επαναπροσδιόρισαν κανένα επίπεδο τιμών (γι'αυτό δεν βάζω μέσα τον 70άρη optoma που δημιούργησε μια κατηγορία μόνος του). Είναι μέτριες εξελίξεις των προκατόχων τους. Και σε χαρακτηριστικά και σε αποτέλεσμα εικόνας.
Αντίθετα βλέπω προβολείς όπως ο pearl που φέρνουν επανάσταση με το πάνελ τους, με την sxrd τεχνολογία τους, με την διορθωμένη δυναμική τους ίριδα κλπ καινοτομίες, που πρώτη φορά κάνουν τέτοιο τεράστιο break-through φέρνοντας τέτοια ποιότητα εικόνας κάτω από τα 5Κ να αγκομαχούν στα αποτελέσματα. Και βλέπω τον 81αρη που το μόνο που έχει να δείξει είναι ο ξεχωριστός scaler να χτυπάνε κορυφή. Ούτε ο φτηνότερος είναι σε σχέση με τον pearl, ούτε ο καλύτερος σε σχέση με τους άλλους 1080 dlp..τίποτα που να ξεχωρίζει. Ενδιαφέρουσα πρόταση σίγουρα, αλλά προβολέας της χρονιάς???
Στο δε τελευταίο σου ερώτημα που ουσιαστικά είναι αναπαραγωγή του δικού μου ερωτήματος προς τους λοιπούς ψηφοφόρους η απάντηση είναι ναι, πλην των lcd τους έχω δει όλους και έχω παίξει ως ένα βαθμό μαζί τους. Και το θεωρώ απαραίτητο στην περίπτωση που η ψήφος σου είναι..χμμ...ανατρεπτική σχετικά με το κοίνώς παραδεκτό να τους έχεις δει όλους ή τους περισσότερους. Αλλιώς πώς καταρρίπτεις το κοινώς αποδεκτό? Μόνο απ' όσα άκουσες???
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Επαναλαμβανω:Εχεις δει καποιους απο αυτους αντιμετωπους με αλλους και γνωριζεις την συμπεριφορα τους σε face to face αντιπαραθεση?
Eιδες δηλαδη τον Pearl αντιμετωπο με τον 81?
Τον 100 με τον 72?
Τον 76 με τον 70?
Τον 100 τον 700?
 



Μηνύματα
707
Reaction score
0
Ή μήπως δεν είμαστε σε θέση να διακρίνουμε αν η κίνηση του pearl είναι καλύτερη από οποιονδήποτε μονότσιπο dlp και χρειαζόμαστε συγκριτικό?
Ή η σύγκλιση και η ομοιομορφία των lcd είναι ακόμη έτη φωτός μακριά από το να τους ονομάσουν "προβολέα της χρονιάς"
Χρειάζεσαι συγκριτικό για αυτά?
 

Μηνύματα
707
Reaction score
0
Όχι Ανδρέα, δεν έχω δοκιμάσει όλους τους δυνατούς συνδιασμούς.
Σου απάντησα ήδη ότι έχω ασχοληθεί ο ίδιος ή είδα άλλους να ασχολούνται με τους περισσότερους από αυτούς.
Μιας και βλέπω την σθεναρή σου υποστήριξη στα αποτελέσματα της ψηφοφορίας, προτείνω να δημοσιοποιήσουμε τα αποτελέσματα, όπως έχουμε κάνει και στο παρελθόν με διάφορα συγκριτικά, και στα avsforum και avforums. Θα βοηθήσει την εγκυρότητά μας λες ή θα μας κατατάξει στα επίπεδα του projectorcentral.com?
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Στις επιλογές μπορεί να μπει και το view master, it's a free country for all that matters.
Αλλά όταν κάποιος κάνει μια επιλογή, πολύ δε περισσότερο όταν οι επιλογές αυτές γίνονται από πολύ περισσότερους από έναν, θα πρέπει να μπορούν και να υποστηριχτούν. Και όσο το αποτέλεσμα είναι παράδοξο τότε είναι που χρήζει ακόμη μεγαλύτερης υποστήριξης από αυτούς που το επέλεξαν.
Το ερώτημά μου είναι απλό: το poll βγάζει κουφά αποτελέσματα. Κουφά γιατί με την δικιά μου πρώτη ανάγνωση προβολείς όπως ο panny 100, optoma 72, tw700, ακόμα κι ο ΙΝ76 δεν εξέλιξαν καθόλου το άθλημα. Δεν προσέφεραν τίποτα καινούριο. Δεν επαναπροσδιόρισαν κανένα επίπεδο τιμών (γι'αυτό δεν βάζω μέσα τον 70άρη optoma που δημιούργησε μια κατηγορία μόνος του). Είναι μέτριες εξελίξεις των προκατόχων τους. Και σε χαρακτηριστικά και σε αποτέλεσμα εικόνας.
Αντίθετα βλέπω προβολείς όπως ο pearl που φέρνουν επανάσταση με το πάνελ τους, με την sxrd τεχνολογία τους, με την διορθωμένη δυναμική τους ίριδα κλπ καινοτομίες, που πρώτη φορά κάνουν τέτοιο τεράστιο break-through φέρνοντας τέτοια ποιότητα εικόνας κάτω από τα 5Κ να αγκομαχούν στα αποτελέσματα. Και βλέπω τον 81αρη που το μόνο που έχει να δείξει είναι ο ξεχωριστός scaler να χτυπάνε κορυφή. Ούτε ο φτηνότερος είναι σε σχέση με τον pearl, ούτε ο καλύτερος σε σχέση με τους άλλους 1080 dlp..τίποτα που να ξεχωρίζει. Ενδιαφέρουσα πρόταση σίγουρα, αλλά προβολέας της χρονιάς???
Στο δε τελευταίο σου ερώτημα που ουσιαστικά είναι αναπαραγωγή του δικού μου ερωτήματος προς τους λοιπούς ψηφοφόρους η απάντηση είναι ναι, πλην των lcd τους έχω δει όλους και έχω παίξει ως ένα βαθμό μαζί τους. Και το θεωρώ απαραίτητο στην περίπτωση που η ψήφος σου είναι..χμμ...ανατρεπτική σχετικά με το κοίνώς παραδεκτό να τους έχεις δει όλους ή τους περισσότερους. Αλλιώς πώς καταρρίπτεις το κοινώς αποδεκτό? Μόνο απ' όσα άκουσες???
Γιατί έχεις την εντύπωση ότι η άποψή σου δεν είναι άλλη μία "κουφή" υποκειμενικότατη θεώρηση σαν αυτές που ως "σοφός" απορρίπτεις?
Δηλαδή τι πιο εύκολο από το να διαφωνήσει μαζί σου κάποιος στο θέμα pearl και optoma:
Θεωρείς λοιπόν ότι μια φθηνότερη αντιγραφή του ruby (κατά δήλωση της sony, μακάρι να έβρισκα το link) είναι πρωτοπορία, ενώ ένας προβολέας με ξεχωριστό (και καλό) scaler δεν αποτελεί καινοτομία. Δηλαδή σαν να λέμε ότι από 1080 προβολείς με ξεχωριστούς αξιόλογους scaler, σε αυτήν την κατηγορία τιμής... έχουμε πήξει, ενώ ο pearl έχει κάτι που δεν έχουμε δει ποτέ σε προβολέα μέχρι στιγμής, ήτοι ότι έχει ο ruby μείον κάτι χοντροψιλά και με καλύτερη ίριδα (σπουδαία τα λάχανα)...

Για ξανακάνε την σύγκριση...

- Προφανώς φίλε μου, πρέπει να μάθεις να δέχεσαι και τις απόψεις των άλλων χωρίς να χαρακτηρίζεις κουφές και αλλοπρόσαλλες όσες δεν σου κάνουν διότι πολύ απλά, ο καθένας έχει τα δικά του κριτήρια...
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Επίσης, προβολέας της χρονιάς δεν σημαίνει ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ προβολέας της χρονιάς αλλά σημαντικότερο entry σε κάθε segment της αγοράς. Αυτοκίνητο της χρονιάς δεν βγαίνει κάθε χρόνο η ferrari...
ΟΚ?...
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Ναι Θοδωρη, εγω τουλαχιστον χρειαζομαι συγκριτικο.
Κατι τα ματια μου που δεν με βοηθουν, κατι η μικρη μου πειρα, κατι η ανοησια στο μυαλο μου.
Χρειαζομαι συγκριτικο λοιπον.

Αυτο που δεν χρειαζομαι στα σιγουρα ειναι χρωματιστα γυαλια, καλε μου φιλε.

Και ναι, τα αποτελεσματα δεν θα κρατηθουν μυστικα οσο και εαν βγαζουν γελιο.
Θα δημοσιευτουν κανονικοτατα οποια και εαν ειναι αυτα, ακομα και εαν οσοι ψηφισαν δεν ειχαν την δυνατοτητα να δουν ολους τους προβολεις.Αν και κανουμε τα παντα με τα συνεχη συγκριτικα ωστε να δωσουμε την δυνατοτητα σε οσο το δυνατον περισσοτερο κοσμο να τους δει ολους.
Ο προβολεας που τελικα θα επιλεγει-και μπορει εγω προσωπικα να μην συμφωνω με την επιλογη του-θα ειναι ο δημοφιλεστερος του AVSite.Αυτο για μενα αρκει.
Και φυσικα δεν θα εχω την παραμικρη αντιρρηση να το δημοσιοποιησουμε σε οποιο ξενο site θα ηθελες.

Που ειναι το προβλημα δεν καταλαβαινω?
Δεν πρεπει καποια στιγμη να ξεπερασουμε ορισμενες καταστασεις?
 

Μηνύματα
707
Reaction score
0
Αν εννοείς αυτό που εννοώ κάνεις μέγα σφάλμα. Κανένα χρωματιστό γυαλί και καμιά ορισμένη κατάσταση.
Αλλά όχι και ο panny 100 αδερφέ...είναι αυτό το σημαντικότερο νέο entry της κατηγορίας προβολέων? Εκτός αν είναι της κατηγορίας προβολείς 720ρ -> προβολείς ως 1500 ευρώ -> προβολείς lcd ή όποια άλλη υποκατηγοριοποίηση θέλετε.
Anyway, έχω στήσει κα την παρέα και περιμένει έξω. Από αύριο η (δική μου) συνέχεια στην κουβέντα μας.
ΥΓ: ο pearl φτηνότερος ναι, χειρότερος όμως του ruby μπορείς να πεις με βεβαιότητα ότι είναι? 3,5Κ μείον για μια λάμπα xenon seems like a fair deal to me!
 


ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Βρε βγες με την παρεα και ασε τον κοσμο να ψηφισει οτι νομιζει.
Η τιμωρια σου επειδη εβγαλες γλωσσα ειναι να περασεις οποτε μπορεις για εντατικα:d
 

Μηνύματα
16.004
Reaction score
14
Αν και μέχρι πρίν 2 εβδομάδες είμουν κάτοχος ενός Optoma HD72i, το δίλημμα ήταν να ψηφίσω τον καλό μου και ταπεινό 72, ή να ψηφίσω τον νέο προβολέα μου τον 81. Εκανα φυσικά ενα μικρό τέστ ερωτήσεων στον εαυτό μου, και πάλι δεν ήταν ευκολο να βγάλω εναν νικητή. Και οι δυό είναι νικητές στην δική μου την κρίση.

Οι διαφορές τους στην ποιοτητα εικόνας είναι οφθαλμοφανέστατες, όπως ήταν και οφθαλμοφανέστατες οι διαφορές του HD72 με τον πρώην προβολέα μου (εναν HP6110) που και αντικατέστησε μετά απο εκτενές συγκριτικό τεστ, τον Απρίλιο 2006.

Και ερωτώ, το άλμα απο την ανάλυση 1024χ768 στην σωστή 720p ανάλυση των 1280χ768 ήταν τεράστιο, η εικόνα που μου έδωσε ο 72 πολύ καλή και είχε δώσει ζωή σε όλες τις ταινίες που έιχα δεί στον Hewlett Packard. Φυσικά ήταν ο πρωτος προβολέας που είχα με εικόνα 16:9 και κινηματογραφική αίσθηση, αλλά παρόλα αυτά η εικόνα του 72 ήταν απλά κάτι που για πολλά χρόνια ήταν όνειρο να αποκτήσω.

Aν δεν είχα δεί την εικόνα του 81 με τα 1920χ1080 και την φυσική και ξεκάθαρη και νεταρισμένη εικόνα, θα ψήφιζα τον 72 χωρίς δεύτερη σκέψη.

Ομως η καινοτομία του HD Full σε καλή σχετικά τιμή, του πολύ καλού εξωτερικού scaler, με τις άπειρες εισόδους και την δυνατότητα που μου δείνει να τρέξω ένα μόνο καλώδιο στο ταβάνι, καθώς επίσης και η ασύλληπτη εικόνα του σε SD υλικό (για HD δεν τίθεται θέμα παίζει απίθανα), τον κατατάσει στα μάτια μου στα Top Products of 2006.

Η ψήφος πήγε στον 81!!
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.933
Reaction score
3.741
Η δική μου ψήφος πήγε στον HD81. Η επιφύλαξή μου είναι ότι δεν έχω δει από κοντά τον Pearl, αλλά με τα παραπονάκια που είχα ήδη από τον Ruby δε νομίζω ότι θα άλλαζε κάτι.
Γιατι τον HD81?
Γιατί σηματοδοτεί το mainstream 1080. Η Sony κυκλοφόρησε τους SXRD περισσότερο σαν proof of concept μέχρι να συναντήσει ανταγωνισμό από τους DLP, ενώ το στρατόπεδο LCD σφυράει αδιάφορα προς το παρόν.
Η κίνηση με το scaler είναι ένα βήμα προς τη σωστή κατεύθυνση, με εξαίρεση ότι θα προτιμούσα να δουλεύει και χωρίς την παρουσία του.

Οι 1080 είναι εδώ. Ανεξάρτητα από τις παραμέτρους επιλογής προβολέα του καθ' ενός, κάποιος από αυτούς αργά ή γρήγορα θα αρχίσει να στοιχειώνει τα όνειρα πολλών εδώ μέσα :).
Και μη θεωρείτε κακό ότι υπάρχει καταμερισμός των ψήφων. Η επιλογή προβολέα είναι σαν την επιλογή αυτοκινήτου... Θεωρείτε εύκολο να αποφασίζαμε ποιος είναι ο καλύτερος και οι άλλοι να πήγαιναν στα σκουπίδια? :D
 


Βαγγέλης Λάμπρου

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.695
Reaction score
277
Αντίθετα βλέπω προβολείς όπως ο pearl που φέρνουν επανάσταση με το πάνελ τους, με την sxrd τεχνολογία τους, με την διορθωμένη δυναμική τους ίριδα κλπ καινοτομίες, που πρώτη φορά κάνουν τέτοιο τεράστιο break-through φέρνοντας τέτοια ποιότητα εικόνας κάτω από τα 5Κ να αγκομαχούν στα αποτελέσματα. Και βλέπω τον 81αρη που το μόνο που έχει να δείξει είναι ο ξεχωριστός scaler να χτυπάνε κορυφή. Ούτε ο φτηνότερος είναι σε σχέση με τον pearl, ούτε ο καλύτερος σε σχέση με τους άλλους 1080 dlp..τίποτα που να ξεχωρίζει.
Θοδωρή μακάρι απλά να τα παράλεγες....
Γιατι εδώ μου φαίνεται οτι ανατρέπεις defacto εισηγήσεις επισήμων χειλιών των βιομηχανιών που είναι στο χώρο!

Ο Pearl δεν έφερε μαζι του καμία καινοτομία. Τις καινοτομίες τις εισήγαγε ο Ruby που ήταν και το ινδικό χειρίδιο της Sony που οχι μόνο επεζησε αλλά χάρισε στους επιστημονες και το Nobel.
Χρώμα....Μαύρο...Κίνηση...Αναλυση.

Ο Pearl όπως πολύ σωστα ανεφερε ο Νίκος, είναι η light έκδοση του Ruby.
Και σε μαύρο και σε ομοιομορφία λευκού και σε ευκρίνεια και ειδικά σε χρώμα.

Το χρώμα του Ruby είναι απλά ανεπανάληπτο, κατι δεν το επιβεβαιώνει απλά το τρίγωνο CIE αλλά και η φασματική αναλυση του λευκού. Ο μικρός 50 δεν έχει το βάθος και τη ευρύτητα του φάσματος του 100 ούτε στον ξύπνιο του πόσο μάλλον στον ύπνο του.

Απλά όσοι περίμεναν ένα 1080 κάτω του τάληρου ζητωκραυγάζουν οτι ο 50 είναι οτι καλύτερο έχουν δει ποτέ τους.
Προσωπικά για να μη με θεωρήσεις a priori υπέρμαχο του 81 πιστεύω οτι ούτε ο 50 ούτε ο 81 είναι οτι καλύτερο στους τομείς τους, γιατι είμαι λάτρης του buly Ruby που ότι βρεθεί μπροστά του το καταβροχθήζει με βουλιμία.

Όμως δεν μπορώ να μη βγάλω το καπέλο στην ευκρίνεια του 81 (έχω δει αρκετούς Pearl και οχι μόνο τον "χαλασμένο του Καφάτου" που ακούγεται στις παρέες) όπως και στον Scaler που χρησιμοποιεί όπου το Gennum κάνει μικρα θαύματα στο 1080.
 


vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.731
Reaction score
7.518
πρωτα πρωτα χρονια πολλα σε ολους εμας τους ΑΡΡΩΣΤΟΥΣ!!!!!!!!!!Δευτερα δευτερα να ενημερωσω ολους εκεινους τους φιλους που παραβρεθηκαν (και μενα φυσικα μαζι)στην κοντρα μεταξυ οπτομα και σονυ pearl oτι επειγοντως να παμε να φορεσουμε γυαλια μιας και ειδαμε τον οπτομα να ειναι καλλιτερος απο τον σονυ.Γιατι βρε παιδια τον ειδαμε καλλιτερο αραγε?Αφου τα Ε Μ Π Ε Ι Ρ Α ματια του Hitech στην κοντρα που εκανε βρηκε τον σονυ υπεροχο εμεις γιατι τον ειδαμε καλλιτερο?Σα δε ντρεπομαστε λεω γω.......................!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!! Ειναι τα ματια μας τοσο εμπειρα?Εχουμε παει στα μεγαλα πανεπιστημια που εχουν παει οι επιφανεις rewiwers του Hitech? Mε τι προσοντα εμεις τολμησαμε να δουμε τον οπτομα καλλιτερο? Ας σοβαρευτουμε λοιπον και απο εδω και περα μην ξανατολμησουμε να δουμε με τα απειρα ματια μας καλλιτερο ενα μηχανημα απο ενα αλλο? ΝΤΡΟΠΗ ΜΑς και συγνωμη........................................... ....φιλοι μας.

Tωρα απο θεμα ψηφοφοριας θα ελεγα οτι ναι ,ο οπτομα 81 ειναι ο νικητης αν τσιμπαγε και λιγο μαυρακι απο τον σονυ.Πως να το κανουμε αφου παιζει καλλιτερα ,να τον μαυρισουμε με το στανιο?Στο κατω κατω λεφτα δινουμε και θελουμε να πιασουν τοπο,ετσι δεν ειναι?Δεν τα κλεβουμε,τα δουλευουμε τα σκασμενα και βγαινουν δυσκολα................................
 

Status
Not open for further replies.

Staff online

  • n_olympios
    Μαντιναδόρος!
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.664
Μηνύματα
2.869.278
Members
37.943
Νεότερο μέλος
triantafyllos1969
Top