Βλάβη σε marantz sr 5015

Μηνύματα
168
Reaction score
52
Σήμερα το απόγευμα προσπάθησα να ανοίξω τον ενισχυτή αλλά είναι τελείως νεκρός. Το πρωί λειτουργούσε κανονικά.
Μετά από επικοινωνία με την αντιπροσωπεία θα τον στείλω αύριο.
Ο ενισχυτής είναι μόλις 8 μηνών.
Να σημειώσω εδώ ότι ο προηγούμενος ενισχυτής μου ήταν ένας Yamaha, τον οποίο έχω 17 χρόνια, έχει φάει του κόσμου τις διακοπές ρεύματος και δεν έχει κάνει ποτέ κιχ......
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Παρακαλούνται όλα τα μέλη, ενόψει και της κακοκαιρίας, να βγάζουν από την πρίζα τα πολύτιμα αποκτήματα τους.

Δεν έχετε να λάβετε cent από κανενα ΔΕΔΔΗΕ αν γίνει η μαλακία.

Επίσης, δεν κερδίζετε απολύτως τίποτα αν αυτά είναι stand by και δε τα χρησιμοποιείτε, πόσο μάλλον οταν εσείς είστε εκτός σπιτιού.

Εκ του ΔΣ των "καμένων" .
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Σήμερα το απόγευμα προσπάθησα να ανοίξω τον ενισχυτή αλλά είναι τελείως νεκρός. Το πρωί λειτουργούσε κανονικά.
Μετά από επικοινωνία με την αντιπροσωπεία θα τον στείλω αύριο.
Ο ενισχυτής είναι μόλις 8 μηνών.
Να σημειώσω εδώ ότι ο προηγούμενος ενισχυτής μου ήταν ένας Yamaha, τον οποίο έχω 17 χρόνια, έχει φάει του κόσμου τις διακοπές ρεύματος και δεν έχει κάνει ποτέ κιχ......
συμβαίνουν αυτά...από την ώρα που έχεις εγγύηση μη σκας...

θα πας για καινούριο λογικά


αλλά όπως είπε και ο @nemesi54

καλό είναι να βάζετε κανέναν σταθεροποιητή τάσης στα μηχανάκια σας....

η ΔΕΗ δεν παίζει με αυτά
 

Μηνύματα
168
Reaction score
52
συμβαίνουν αυτά...από την ώρα που έχεις εγγύηση μη σκας...

θα πας για καινούριο λογικά


αλλά όπως είπε και ο @nemesi54

καλό είναι να βάζετε κανέναν σταθεροποιητή τάσης στα μηχανάκια σας....

η ΔΕΗ δεν παίζει με αυτά
Υπάρχει κάποια πρόταση για σταθεροποιητή τάσης?
Παρακαλούνται όλα τα μέλη, ενόψει και της κακοκαιρίας, να βγάζουν από την πρίζα τα πολύτιμα αποκτήματα τους.

Δεν έχετε να λάβετε cent από κανενα ΔΕΔΔΗΕ αν γίνει η μαλακία.

Επίσης, δεν κερδίζετε απολύτως τίποτα αν αυτά είναι stand by και δε τα χρησιμοποιείτε, πόσο μάλλον οταν εσείς είστε εκτός σπιτιού.

Εκ του ΔΣ των "καμένων" .
Δηλαδή αν βρέχει δεν βλέπουμε τηλεόραση ούτε ακούμε μουσική? Πριν από ένα μήνα από διακοπή μου κάηκε το σαμπ. Όπου ρώτησα μου είπαν να μην βάλω ups σε τηλεόραση και ενισχυτή, οπότε πως προστατευόμαστε?
 
Last edited:



Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Καλησπέρα,
Λίγο πολύ την έχουμε πατήσει όλοι από τις διακοπές ρεύματος της ΔΕΗ από την υπέρταση και τις περισσότερες φορές με καμένα τροφοδοτικά.
Αν θέλεις να προστατέψεις τις συσκευές σου μερικές προτάσεις είναι για μια φθηνή λύση είναι αυτό μετά τα Πολύπριζα
και ακόμα καλύτερο Σταθεροποιητής.
Φυσικά παίζει ρόλο πόσες συσκευές θέλεις να συνδέσεις σε καθένα από αυτά.
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Υπάρχει κάποια πρόταση για σταθεροποιητή τάσης?

Δηλαδή αν βρέχει δεν βλέπουμε τηλεόραση ούτε ακούμε μουσική? Πριν από ένα μήνα από διακοπή μου κάηκε το σαμπ. Όπου ρώτησα μου είπαν να μην βάλω ups σε τηλεόραση και ενισχυτή, οπότε πως προστατευόμαστε?
αυτή του Μάρκου....είναι μια σωστή επιλογή...που σώζει πορτοφόλια;)
 

Μηνύματα
168
Reaction score
52
Καλησπέρα,
Λίγο πολύ την έχουμε πατήσει όλοι από τις διακοπές ρεύματος της ΔΕΗ από την υπέρταση και τις περισσότερες φορές με καμένα τροφοδοτικά.
Αν θέλεις να προστατέψεις τις συσκευές σου μερικές προτάσεις είναι για μια φθηνή λύση είναι αυτό μετά τα Πολύπριζα
και ακόμα καλύτερο Σταθεροποιητής.
Φυσικά παίζει ρόλο πόσες συσκευές θέλεις να συνδέσεις σε καθένα από αυτά.
Την τηλεόραση και τον ενισχυτή. Αυτά είναι τα ακριβά
 



wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.867
Reaction score
20.360
Γιώργο παίρνει απλό καλώδιο , ηλεκτρολογικό σε κλέμα.
Γιάννη, thanks, θα επανέλθω με άλλη απορία.
Πιστεύω ότι ο σταθεροποιητής της APC με τα 1200va σου είναι αρκετός.
Σε έναν τέτοιο έχω "ρίξει" τα δυο μου subwoofers κι άλλη μια συσκευή ήχου.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Τωρα θα σωσει θα καψει πορτοφολια.... :whistling:
https://electr.gr/epilogi-statheropoiiti-tasis
Μειονεκτήματα σταθεροποίηση του σερβοκινητήρα
Δεν ανταποκρίνονται τόσο γρήγορα σε απότομες μεταβολές της τάσης.Υπεύθυνα για αυτό είναι τα κινητά μέρη που συμπεριλαμβάνονται σε αυτές τις κατασκευές, και η φυσική αδράνεια που προκύπτει κατασκευαστικά.
 

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
και ακόμα καλύτερο Σταθεροποιητής.
Πιστεύω ότι ο σταθεροποιητής της APC με τα 1200va σου είναι αρκετός.
απορίες:

απο θορυβο πως πανε;
μπορεις να συνδεσεις στην εξοδο πολυμπριζο;
για μεγαλα φορτια, πχ 3 τελικους και 1 επεξεργαστη, ειναι καλυτερα να εχεις ενα μεγαλο ή δυο μικροτερους;
πρεπει να ειναι καθαρου ημιτονίου οπως τα ups;
αν ναι, οι παραπανω ειναι καθαρου ημιτονιου;
 


Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
το εχω ψαξει, και για να βαλω επιτηρητή χρειαζεται αλλαγη πινακα.
δεν υπαρχει χωρος...
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
@manmar
Στην δική σου θέση με το πλήθος των συσκευών σου θα έβαζα επιτήρητη τάσης στον πίνακα..
Καμία πρόταση? Πως λειτουργεί? Επιτηρει μια γραμμή ή όλο το δίκτυο του σπιτιού? Το σκέφτομαι κι εγώ να βάλω κάτι, αυτές τις μέρες έχω βγάλει το συστημα από τη πρίζα (προχθές έριξε κατι καλούς κεραυνούς σε εκκλησία που βρίσκεται κοντά μου ).
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Καμία πρόταση? Πως λειτουργεί? Επιτηρει μια γραμμή ή όλο το δίκτυο του σπιτιού? Το σκέφτομαι κι εγώ να βάλω κάτι, αυτές τις μέρες έχω βγάλει το συστημα από τη πρίζα (προχθές έριξε κατι καλούς κεραυνούς σε εκκλησία που βρίσκεται κοντά μου ).
Ότι θες εσύ, και όλο και μεμονομωνες πρίζες αν έχεις χώρο στον πίνακα.
Ρίχνει το ρεύμα σε αλλαγές τάσεις και διακοπές, αλλά δεν το επιστρέφει αν δεν περάσει χ' χρόνος.. Χοντρικά στο λέω τώρα..

Πρόταση δεν έχω, πάει με τις ανάγκες σου, μια συζήτηση με έμπειρο ηλεκτρολόγο χρειάζεται να κάνεις.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.162
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top