Βλάβη σε marantz sr 5015

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
απορίες:

απο θορυβο πως πανε;
μπορεις να συνδεσεις στην εξοδο πολυμπριζο;
για μεγαλα φορτια, πχ 3 τελικους και 1 επεξεργαστη, ειναι καλυτερα να εχεις ενα μεγαλο ή δυο μικροτερους;
πρεπει να ειναι καθαρου ημιτονίου οπως τα ups;
αν ναι, οι παραπανω ειναι καθαρου ημιτονιου;
και αλλες 2 ερωτησεις που προεκυψαν:
servo ή relay
τι διαφορα εχουν τα παραπανω απο κατι σαν αυτο:
εκτος απο την τιμη; :idk:
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.009
@JOHN MARKOU Άρα, δεν έχει "θηλυκά" για καλώδια IEC 320 c13;
Οχι , είναι εσωτερική η κλέμα , βγαίνει έξω με βίδες.
Για έξοδο έχει πρίζα schuko.
και αλλες 2 ερωτησεις που προεκυψαν:
servo ή relay
τι διαφορα εχουν τα παραπανω απο κατι σαν αυτο:
εκτος απο την τιμη; :idk:
Σέρβο.
Εχει πολύ πιο ομαλή συμπεριφορά από τα relays .
Τα relays έχουν να παίξουν με τρείς τάσεις . Μία κάτω από τα 230 , μία τα 230 και άλλη μία πάνω από τα 230.
Αποτέλεσμα είναι να βλέπεις το μηχάνημα να αναβοσβήνει , η μάλλον να αυξομειώνει ένταση φωτισμού απότομα.
Αν υπάρχουν λαμπάκια , η leds χωρίς κύκλωμα σταθεροποίησης τα ταλαιπωρεί αρκετά όπως και όλο το κύκλωμα δλδ του συνδεδεμένου μηχανήματος .


Μόνο servo.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Τωρα θα σωσει θα καψει πορτοφολια.... :whistling:
https://electr.gr/epilogi-statheropoiiti-tasis
Μειονεκτήματα σταθεροποίηση του σερβοκινητήρα
Δεν ανταποκρίνονται τόσο γρήγορα σε απότομες μεταβολές της τάσης.Υπεύθυνα για αυτό είναι τα κινητά μέρη που συμπεριλαμβάνονται σε αυτές τις κατασκευές, και η φυσική αδράνεια που προκύπτει κατασκευαστικά.
Εγω πάντως νιπτω τας χείρας μου....
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.009
Τα KEBO έχουν και ηλεκτρονικό κύκλωμα περιορισμού της υπέρτασης , μέχρι να γυρίσει το σέρβο .
Καμία σχέση με τα εικονιζόμενα άνωθεν.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.867
Reaction score
20.360
Οχι , είναι εσωτερική η κλέμα , βγαίνει έξω με βίδες.
Για έξοδο έχει πρίζα schuko.
OK, άρα συνδέεις τις συσκευές σου στο ΚΕΒΟ με καλώδιο με βύσμα Schuko ή πάνω στην κλέμα (χωρίς βύσμα);
 

Μηνύματα
168
Reaction score
52
πάντως το θεωρώ αδικαιολόγητο ολόκληρη αντιπροσωπεία να μην εχει μια συμφωνία με μια εταιρεία κούριερ. Μου ζήτησαν 50€ για να στείλω τον ενισχυτή Αθήνα....
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.009
OK, άρα συνδέεις τις συσκευές σου στο ΚΕΒΟ με καλώδιο με βύσμα Schuko ή πάνω στην κλέμα (χωρίς βύσμα);
Πάνω σε σούκο η έξοδος , κλέμα με καλώδια η είσοδος.
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Πάνω σε σούκο η έξοδος , κλέμα με καλώδια η είσοδος.
Πάντως η ΔΕΗ πρώτη απο όλους και με καλύτερα συστήματα θέλει να προφυλάξει το δίκτυο της. Πιστεύεις ότι μπορεί να δώσει πάνω απο 400 V (χωρίς /πρίν , πρώτα να κόψει ο μετασηματιστής για να προστατευτεί ο ίδιος) ? Δε νομίζω. Και αυτό θα είναι για μια στιγμή. Δεν αντέχουν δηλαδή τα μηχανήματα μας , μια τέτοια τάση και στην χειρότερη δηλαδή περίπτωση αυτή ?
 


symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Εγώ πάντως θα αφήσω και εδώ ξανά αυτό που έχω ποστάρει και σε άλλο thread:

Σχετικά με το αρχικό σου ερώτημα, δες αυτό το thread και συγκεκριμένα το post #7 με την απάντηση της APC:

"The voltage regulator acts as a step up and step down transformer,
so basically it automatically steps up low voltage and steps down high voltage
to levels that are suitable for your equipment. As you have correctly pointed out,
that it can generate extra harmonics in the AC wave shape causing distortion.
"
Δεν ξέρω πόση σημασία δίνει ο καθένας σε αυτά, αλλά το αναφέρω να υπάρχει σαν πληροφορία.
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.009
Πάντως η ΔΕΗ πρώτη απο όλους και με καλύτερα συστήματα θέλει να προφυλάξει το δίκτυο της. Πιστεύεις ότι μπορεί να δώσει πάνω απο 400 V (χωρίς /πρίν , πρώτα να κόψει ο μετασηματιστής για να προστατευτεί ο ίδιος) ? Δε νομίζω. Και αυτό θα είναι για μια στιγμή. Δεν αντέχουν δηλαδή τα μηχανήματα μας , μια τέτοια τάση και στην χειρότερη δηλαδή περίπτωση αυτή ?
Τρολάρεις τώρα έτσι?
Δεν υπάρχει μετασχηματιστής που να κόβει , για να προστατευτεί ή οτιδήποτε άλλο.
Ο Μετ/στής είναι παθητικό εξάρτημα. Δεν κόβει δεν δίνει.
Εχει μία σχέση μετ/σμού , όση είναι , και ανάλογα με την τάση στο πρωτεύον προκύπτει η σχετική τάση στο δευτερεύον τύλιγμα. Δεν πρόκειται να κόψει ποτέ.
Αν βγάζει νορμάλ . από 230 In 45 out , δλδ 5,1111111111 σχέση μετ/σμού το ίδιο θα συνεχίσει να κάνει και στα 400in δλδ θα σου δώσει 78,2608697... . Δεν θα γίνει κάτι αν δεν του ζητήσεις ένα τρελό αμπεράζ.
Τα μετά από τον μετ/στή θα τα δούν κωλυόμενα θα βραχυκυκλώσουν και ενδεχομένως θα καεί και το δευτερεύον του μετ/στή μετά.
Δεν αντέχει κανένα μηχάνημα τέτοιες τάσεις με την καμία . Ούτε στιγμιαία , ούτε γιά δέκατα.
Οι δε πυκνωτές θα γίνουν π΄'υραυλοι εδάφους αέρος , τα διόδια θα σκάσουν , οι αντιστάσεις θα βγάλουν άσπρο καπνό όπως όταν βγαίνει ο πάππας , και γενικώς θα επικρατήσει ένα ωραίο πάρτυ καταστροφής των πάντων ακολουθούμενο από μία ωραία μυρωδιά καμένου , από οτιδήποτε. Δεν μίλησα για τρανζίσορς γιατί αυτά αναλόγως προδιαγραφών , μπορούν από να σκάσουν έως και να πάρουν και φώκο.
Για τις λυχνίες , μία αμφιβολία την έχω , αν θα καούν με τη μία ή θα αρχίσουν λιώνουν με λίγο πιο αργό ρυθμό , τα πλέγματα , και μετά το γυαλί.
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Τρολάρεις τώρα έτσι?
Δεν υπάρχει μετασχηματιστής που να κόβει , για να προστατευτεί ή οτιδήποτε άλλο.
Ο Μετ/στής είναι παθητικό εξάρτημα. Δεν κόβει δεν δίνει.
Εχει μία σχέση μετ/σμού , όση είναι , και ανάλογα με την τάση στο πρωτεύον προκύπτει η σχετική τάση στο δευτερεύον τύλιγμα. Δεν πρόκειται να κόψει ποτέ.
Αν βγάζει νορμάλ . από 230 In 45 out , δλδ 5,1111111111 σχέση μετ/σμού το ίδιο θα συνεχίσει να κάνει και στα 400in δλδ θα σου δώσει 78,2608697... . Δεν θα γίνει κάτι αν δεν του ζητήσεις ένα τρελό αμπεράζ.
Τα μετά από τον μετ/στή θα τα δούν κωλυόμενα θα βραχυκυκλώσουν και ενδεχομένως θα καεί και το δευτερεύον του μετ/στή μετά.
Δεν αντέχει κανένα μηχάνημα τέτοιες τάσεις με την καμία . Ούτε στιγμιαία , ούτε γιά δέκατα.
Οι δε πυκνωτές θα γίνουν π΄'υραυλοι εδάφους αέρος , τα διόδια θα σκάσουν , οι αντιστάσεις θα βγάλουν άσπρο καπνό όπως όταν βγαίνει ο πάππας , και γενικώς θα επικρατήσει ένα ωραίο πάρτυ καταστροφής των πάντων ακολουθούμενο από μία ωραία μυρωδιά καμένου , από οτιδήποτε. Δεν μίλησα για τρανζίσορς γιατί αυτά αναλόγως προδιαγραφών , μπορούν από να σκάσουν έως και να πάρουν και φώκο.
Για τις λυχνίες , μία αμφιβολία την έχω , αν θα καούν με τη μία ή θα αρχίσουν λιώνουν με λίγο πιο αργό ρυθμό , τα πλέγματα , και μετά το γυαλί.
Όχι ρε συ δε τρολαρα. Δεν το ήξερα, νόμιζα οι μετασηματιστες της ΔΕΗ έχουν "συστήματα" αυτοπροστασίας και λειτουργούν με άλλο τρόπο.
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.009
Ε! τώρα έμαθες.
Αν επιμένεις ότι δεν έμαθες μπορείς να το κάνεις και ό ίδιος σε στύλ πειράματος αλλά με προσοχή ε?
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Ε! τώρα έμαθες.
Αν επιμένεις ότι δεν έμαθες μπορείς να το κάνεις και ό ίδιος σε στύλ πειράματος αλλά με προσοχή ε?
Θες να πα΄θω καμια ηλεκτροπληξία παλι χα χα
 


Μηνύματα
354
Reaction score
137
Το εχω γραψει και σε προηγουμενο post τα Kebo ειναι δυνατα, προσοχη στις απομιμήσεις υπάρχουν site επιλεγεις KEBO και σου έρχετε ιδιο κουτί με άλλη επωνυμία...

Εγώ προσωπικα θα ήθελα ενα πολύπριζο ασφαλείας, κοίταγα του tsakiridis
Tsakiridis Devices Hercules Star Plus with Filter - Skroutz.gr

να μαζευτώ και να πάρω καλύτερα ενα KEBO ?
 

Μηνύματα
168
Reaction score
52
Το εχω γραψει και σε προηγουμενο post τα Kebo ειναι δυνατα, προσοχη στις απομιμήσεις υπάρχουν site επιλεγεις KEBO και σου έρχετε ιδιο κουτί με άλλη επωνυμία...

Εγώ προσωπικα θα ήθελα ενα πολύπριζο ασφαλείας, κοίταγα του tsakiridis
Tsakiridis Devices Hercules Star Plus with Filter - Skroutz.gr

να μαζευτώ και να πάρω καλύτερα ενα KEBO ?
εγω μετα απο συνεννόηση με το κατάστημα παρήγγειλα ενα kebo 2000.
 

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
Πάνω σε σούκο η έξοδος , κλέμα με καλώδια η είσοδος.
Nομιζω οτι στο μεγαλο (5000) εχει κλεμα για καλωδιο και στην εισοδο και στην εξοδο...
Χωρις σουκο.
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.163
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top