Βλάβη Network Player Marantz NA6005

Μηνύματα
72
Reaction score
33
Αγόρασα τον συγκεκριμένο player καλοκαίρι του 2015 (νομίζω σαν μοντέλο κυκλοφόρησε τέλος του 2014). Μέχρι πριν λίγο καιρό, δούλευε χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα και έπαιζε σχεδόν ασταμάτητα, ιδίως τις περιόδους της καραντίνας και του WFH (χρήση για internet radio/ spotify connect/ DLNA από NAS). Κατά καιρούς είχε παρουσιάσει κάποια θεματάκια αλλά με κάποια firmware updates είχαν λυθεί - Βέβαια τα τελευταία χρόνια τα firmware updates είχαν σταματήσει…

Αρχές Φλεβάρη άρχισε να έχει κάποιο θέμα: άρχισε να κλείνει μόνο του (να κάνει restart πιο συγκεκριμένα). Συνήθως, όταν άρχιζε να το κάνει, τα restarts ήταν συνεχόμενα οπότε πρακτικά δεν μπορούσε να χρησιμοποιηθεί. Δοκίμασα να τον κλείσω, να περιμένω να κρυώσει κλπ αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Θα ξεκίναγε, αλλά μετά από μισή/μία/δύο ώρες άρχιζε τα ίδια πάλι.

Πήρα τηλέφωνο την τωρινή (εδώ και ένα χρόνο περίπου) αντιπροσωπεία της marantz και τον πήγα στο service.
Μετά από μιάμιση εβδομάδα περίπου πήραν τηλέφωνο και η κυρία με που με κάλεσε μου μετέφερε τι είχε σημειώσει ο τεχνικός (με τον οποίο δεν μίλησα ποτέ): πως θέλει αλλαγή η κεντρική πλακέτα η οποία όμως δεν υπάρχει πια. Αλλά σαν εναλλακτική (αν θέλω) μπορούν να δοκιμάσουν να αλλάξουν τον επεξεργαστή (??? δεν κατάλαβα τι εννοούσε ακριβώς με τη λέξη επεξεργαστή - πάντως σαν ανταλλακτικό είπε ότι κοστίζει 80 ευρώ) αλλά δεν ήταν σίγουροι ότι θα πετύχει...Αν πετύχαινε θα πλήρωνα 200 ευρώ συνολικά ενώ αν δεν πετύχαινε 110 ευρω (το ανταλλακτικό συν μέρος των εργατικών όπως είπαν)
Δεν ξέρω αν είναι συνήθης πρακτική, αλλά μου φάνηκε κάπως το να ζητάνε να πληρώσει ο καταναλωτής τις δοκιμές τους… Τελικά δεν δέχτηκα, πλήρωσα το μίνιμουμ των 25 ευρώ και τον παρέλαβα (κατά την παραλαβή ζήτησα κάποια “γνωμάτευση” για το τι έχει, μου είπαν θα μιλήσουν με τον τεχνικό και θα μου μου τη στείλουν με email… ακόμη περιμένω…)


Οκ, καταλαβαίνω ότι οι network players είναι συσκευές που γρήγορα παλιώνουν και ξεπερνιούνται, αλλά ήταν ένα μόνο μοντέλο πίσω από το τρέχον (ΝΑ6006). Είναι λογικό να μην υπάρχουν ανταλλακτικά; Και πες ο συγκεκριμένος ήταν το φτηνό μοντέλο, τι θα γινόταν αν είχα ένα ακριβότερο μοντέλο (π.χ NA8005 ή NA-11S1 που έκαναν κάποια χιλιάρικα); Γι' αυτό και νομίζω ειδικά για το streaming κομμάτι δεν πρέπει να δίνεις πολλά χρήματα.

Γενικά απογοητεύτηκα και από την marantz (για τη μη ύπαρξη ανταλλακτικών, τη μη υποστήριξη με firmware updates μετά από κάποιο διάστημα) αλλά και από την αντιπροσωπεία, και δεν νομίζω ο αντικαταστάτης να είναι ξανά marantz (προς το παρόν βολεύομαι με ένα φτηνό xiaomi tv box αλλά το πακέτο που είχα μου έκανε πολύ περισσότερο από πλευράς λειτουργικότητας: streamer με οθόνη, ενισχυτής ακουστικών, εύκολη πρόσβαση σε μνήμες internet radio, βασική χρήση και με τηλεκοντρόλ κλπ)

Καμία ιδέα για το τι (αν) μπορεί να γίνει; σκέφτομαι να το ανοίξω να αποσυνδέσω ότι μπορεί να αποσυνδεθεί και να το καθαρίσω με φυσητήρα. Γιατί δεν κατάλαβα και τι ακριβώς έχει τελικά.. Όχι ότι δεν τα έβγαλε τα λεφτά του τόσα χρόνια αλλά λυπάμαι και να το πετάξω…
 
Last edited:

papavmax

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.081
Reaction score
1.601
Exω network player Marantz na 7004 το εχω απο το 2017 ειναι γενικως πολυμηχανημα δεχετε σκληρους, εχω συνδεσει πανω του το pc σαν εξωτερικη καρτα ηχου, μπροστα το ipod επισης εχει πολυ καλο dac περναω ενα player παλιο marantz. Αυτο που μου την εχει βιδωσει ειναι ειχε spotify,Napster tidal, airplay και ολες αυτες της ξακουστες πλατφορμες στο μενου του, επειδη ομως η εξυπνη μαμα Marantz διεκοψε την επαφη της με το Spotify και της λοιπες πλατφορμες ξαφνικα σε επομενο update (που το κανει μονο του χωρις να το παρεις χαμπαρη, που μπορεις ομως να το απενεργοποιησεις απο το μενου του στο update off) ξαφνικα ολες αυτες η πλατφορμες εξαφανιστηκαν παρεμεινε μονο το Vtuner ( oλα τα network player τρεχουν τους ιντερνετικους σταθμου απο εκει)

Το ειχα ψαξει πολυ τοτε με τα foroum εκαναν παραπονα πολλοι και ειχα παρει τηλ και το σερβις μηπως του κουμπωναμε το παλιο firmwear λογισμικο αλλα τιποτα, σε πολλους ειχε πετυχει ετρεχε για λιγο στο ιντερνετ το παλιο firmwear αλλα εξαφανιστηκε. Οχι οτι με νοιαζει αφου τα τρεχω ολα απο το PC αλλα για το γαμωτο.

Τα θετικα/αρνητικα δεν θα ξαναεπαιρνα Marantz ΝΑ για την κοροιδια να εχει spotify ενα χρονο και μετα παπαλα χωρις προειδοποιηση. Δεν θα το πωλουσα γιατι μου εχει κανει εντυπωση ο ηχος του ακομα και σημερα που μιλαμε πραγματικα με εξιταρει ηχητικα ειναι πολυ τιμιο μηχανημα επισης δειχνει τα klbps και το bit rate live καθε σταθμου κατι που εγω που ψαχνω ποιοτικο ηχο το ψιλοκοιταω συνεχεια.

Δεν μου εχει κανει κιχ ποτε θεωρω οτι μαλλον το δικο σου ισως εχει φαει σφαλιαρα απο ρευμα εχεις δοκιμασει να του κανεις reset? Στο δικο μου κρατας πατημενα ταυτοχρονα M DAX και DISPLAY Βγαζεις καλωδιο τροφοδοσιας και το ξαναβαζεις για να καταλαβεις αν εκανε reset θα σου βγαλει στην οθονη Initialized ισως δεν πετυχει με την πρωτη να κανει reset.. ξανακαντο.

Na θυμασαι στο reset σβηνει λιστες, αποθηκευμενους σταθμους, γυρναει στης εργοστασιακες ρυθμισεις (στην συνδεση αν εχεις αλλαξει κατι στο ρουτερ πχ ip ας πουμε αλλιως θα την ξαναβρει μονο του) και κανει reset και ο microprocessor που σε ενδιαφερει, απο την αλλη λες στο σερβις που το πηγες να μην ειχαν reset....? μια προσπαθεια δεν βλαπτει.
 

Μηνύματα
72
Reaction score
33
Ευχαριστώ για την απάντηση
Ναι, ξέχασα να το αναφέρω, το reset ήταν το πρώτο που δοκίμασα, πριν το πάω στο σέρβις, χωρίς αποτέλεσμα δυστυχώς.

(Πολύ περίεργο αυτόε το Spotify και τον 7004 πάντως, τα επόμενα μοντέλα δεν είχαν τέτοιο θέμα απ' όσο ξέρω)
 

Μηνύματα
13.644
Reaction score
6.614
Δεν εχει νόημα να δώσεις 200 ευρώ,όταν με κάτι παραπάνω το βρίσκεις σαν μεταχειρισμένο,αν όχι το ίδιο κάτι αντίστοιχο (και ίσως και καλύτερο). Τα πρώτα network players ειχαν κάποια θέματα με τις δικτυακές εφαρμογές κλπ. Δεν ξέρω αν γίνεται με κάποιο τρόπο να το δουλέψεις σαν dac (έχει οπτική ψηφιακή είσοδο) και να πάρεις κάποια άλλη συσκευή να εκτελεί χρέη digital transport. Οσο για την αντιπροσωπεία,μπορεί να έκανε και πολλά......Μπορείς να δοκιμάσεις να το πας σε κάποιον άλλο τεχνικό (υπάρχουν στην Αθήνα αρκετοί),που θα μπορούσε να το επισκευάσει και να έχει και πρόσβαση σε ανταλλακτικά.
 

ika

News
Μηνύματα
14.024
Reaction score
12.995
...... (αν θέλω) μπορούν να δοκιμάσουν να αλλάξουν τον επεξεργαστή (??? δεν κατάλαβα τι εννοούσε ακριβώς με τη λέξη επεξεργαστή - πάντως σαν ανταλλακτικό είπε ότι κοστίζει 80 ευρώ) αλλά δεν ήταν σίγουροι ότι θα πετύχει...
...
Όχι ότι δεν τα έβγαλε τα λεφτά του τόσα χρόνια αλλά λυπάμαι και να το πετάξω…
Μάλλον εννοεί το IC101 από την κύρια πλακέτα που φαίνεται στο service manual.
Στο MOUSER το έχει 22€, μπορείς να το πάρεις και να βρεις κάποιον να στο αλλάξει αν είναι να πάει χαμένο το ΝΑ6005.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.111
Reaction score
20.605
Αρχές Φλεβάρη άρχισε να έχει κάποιο θέμα: άρχισε να κλείνει μόνο του (να κάνει restart πιο συγκεκριμένα). Συνήθως, όταν άρχιζε να το κάνει, τα restarts ήταν συνεχόμενα οπότε πρακτικά δεν μπορούσε να χρησιμοποιηθεί. Δοκίμασα να τον κλείσω, να περιμένω να κρυώσει κλπ αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Θα ξεκίναγε, αλλά μετά από μισή/μία/δύο ώρες άρχιζε τα ίδια πάλι.
Αν είσαι λίγο του κατσαβιδιού, λίγο ρε παιδί μου, όχι τρελά πράγματα, πάρε αυτό το ψυγείο, βγάλε του τον ανεμιστήρα και κόλλησέ το πάνω στον επεξεργαστή της πλακέτας με αυτήν την πάστα. Επειδή το ψυγείο πέφτει μεγάλο, γύρνα το δεξιά-αριστερά, ώστε να μην αγγίζει τίποτε αγώγιμο τριγύρω. Εναλλακτικά, βρες ένα ψυγείο 20x20mm σχετικά ψηλό, με μεγάλα fins. Άφησέ το κρύο, εκτός λειτουργίας κανα τρίωρο, και μετά παίξε και δες πώς πάει.

Η αλλαγή του επεξεργαστή που προτείνει ο ika είναι σαφώς πιο σωστή, αλλά δεν είναι σίγουρο πως είναι εκεί το πρόβλημα, οπότε είναι ακριβούτσικη, χωρίς εγγυημένο αποτέλεσμα.

Ο επεξεργαστής είναι αυτό το γυμνό τσιπ στο κέντρο της πλακέτας. Επίσης, έλεγξε όλους τους ηλεκτρολυτικούς πυκνωτές -υπάρχουν αρκετοί εδώ κι εκεί, μήπως κάποιος είναι φουσκωμένος, (μπορεί και αυτό να είναι το αίτιο).

Αν ξανακάνει τα ίδια, πέταξέ το ολόκληρο.

20150115230656_3.jpg
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.007
Reaction score
1.466
Δεν είναι σίγουρο ότι θα λειτουργήσει. Συνήθως ολοκληρωμένα τέτοιου τύπου έχουν ειδικό προγραμματισμό από τον κατασκευαστή. Όταν πωλούνται στην αγορά είναι "παρθένα"...
Αν και η τιμή φαίνεται φτηνή (22 Ευρώ) χρειάζεται ειδικός εξοπλισμός για να ξεκολληθεί και κολληθεί το καινούργιο. Και μεγάλη εμπειρία. Και υπάρχει περίπτωση να μην φταίει αυτό. Η εμπειρία μου λέει ότι έχει πιαθνότητες 50% μόνο...
Μάλλον δεν αξίζει τον κόπο. Και εγώ θα ασχολιόμουν μόνο αν ήταν δικό μου και μόνο για την εμπειρία.
 

ika

News
Μηνύματα
14.024
Reaction score
12.995
Για την CPU από το Mouser, το είπα επειδή του το πρότειναν από το service, αλλά αντί για 80€+χχχ με 22€+χχχ εργατικά.

Αν είναι τελικά να το αχρηστεύσει, δεν χάνει τίποτα να δοκιμάσει, έστω και με 50% πιθανότητα.
 

Μηνύματα
72
Reaction score
33
Δεν εχει νόημα να δώσεις 200 ευρώ,όταν με κάτι παραπάνω το βρίσκεις σαν μεταχειρισμένο,αν όχι το ίδιο κάτι αντίστοιχο (και ίσως και καλύτερο). Τα πρώτα network players ειχαν κάποια θέματα με τις δικτυακές εφαρμογές κλπ. Δεν ξέρω αν γίνεται με κάποιο τρόπο να το δουλέψεις σαν dac (έχει οπτική ψηφιακή είσοδο) και να πάρεις κάποια άλλη συσκευή να εκτελεί χρέη digital transport. Οσο για την αντιπροσωπεία,μπορεί να έκανε και πολλά......Μπορείς να δοκιμάσεις να το πας σε κάποιον άλλο τεχνικό (υπάρχουν στην Αθήνα αρκετοί),που θα μπορούσε να το επισκευάσει και να έχει και πρόσβαση σε ανταλλακτικά.
και για χρήση μόνο σαν dac (που δεν με ενδιαφέρει κιόλας) το πρόβλημα που έχει θα συνεχίσει να υπάρχει (restarts κλπ)
Μάλλον εννοεί το IC101 από την κύρια πλακέτα που φαίνεται στο service manual.
Στο MOUSER το έχει 22€, μπορείς να το πάρεις και να βρεις κάποιον να στο αλλάξει αν είναι να πάει χαμένο το ΝΑ6005.
Ευχαριστώ πολύ για το site, κατέβασα το service manual
Μένει να το βρω να το αγοράσω βέβαια, δεν βλέπω stock στο mouser
Απ΄ ότι βλέπω είναι αυτό τελικά (R5F56108VNFP) και εχει Factory Lead Time: 24 Weeks

Αν είσαι λίγο του κατσαβιδιού, λίγο ρε παιδί μου, όχι τρελά πράγματα, πάρε αυτό το ψυγείο, βγάλε του τον ανεμιστήρα και κόλλησέ το πάνω στον επεξεργαστή της πλακέτας με αυτήν την πάστα. Επειδή το ψυγείο πέφτει μεγάλο, γύρνα το δεξιά-αριστερά, ώστε να μην αγγίζει τίποτε αγώγιμο τριγύρω. Εναλλακτικά, βρες ένα ψυγείο 20x20mm σχετικά ψηλό, με μεγάλα fins. Άφησέ το κρύο, εκτός λειτουργίας κανα τρίωρο, και μετά παίξε και δες πώς πάει.

Η αλλαγή του επεξεργαστή που προτείνει ο ika είναι σαφώς πιο σωστή, αλλά δεν είναι σίγουρο πως είναι εκεί το πρόβλημα, οπότε είναι ακριβούτσικη, χωρίς εγγυημένο αποτέλεσμα.

Ο επεξεργαστής είναι αυτό το γυμνό τσιπ στο κέντρο της πλακέτας. Επίσης, έλεγξε όλους τους ηλεκτρολυτικούς πυκνωτές -υπάρχουν αρκετοί εδώ κι εκεί, μήπως κάποιος είναι φουσκωμένος, (μπορεί και αυτό να είναι το αίτιο).

Αν ξανακάνει τα ίδια, πέταξέ το ολόκληρο.
Ευχαριστώ για τα tips
Για μικρότερες ψύκτρες, βρίσκω πολλές 15mm x 15mm που είναι για rasberry pi, πχ heatsink-for-raspberry-pi δεν ξέρω αν κάνουν αυτές

Δεν είναι σίγουρο ότι θα λειτουργήσει. Συνήθως ολοκληρωμένα τέτοιου τύπου έχουν ειδικό προγραμματισμό από τον κατασκευαστή. Όταν πωλούνται στην αγορά είναι "παρθένα"...
Αν και η τιμή φαίνεται φτηνή (22 Ευρώ) χρειάζεται ειδικός εξοπλισμός για να ξεκολληθεί και κολληθεί το καινούργιο. Και μεγάλη εμπειρία. Και υπάρχει περίπτωση να μην φταίει αυτό. Η εμπειρία μου λέει ότι έχει πιαθνότητες 50% μόνο...
Μάλλον δεν αξίζει τον κόπο. Και εγώ θα ασχολιόμουν μόνο αν ήταν δικό μου και μόνο για την εμπειρία.
όπως είπα, δεν το βλέπω σε stock στο συγκεκριμενο site (mouser) και σίγουρα δεν είναι κάτι που μπορώ να κάνω

Οποιαδήποτε σύσταση για τεχνικό ευπρόσδεκτη (και με pm) για αλλαγή του επεξεργαστή (αν βρω βεβαια)

Αναρωτιέμαι πάντως, δεν υπάρχει κάποιος πιο αξιόπιστος τρόπος να εντοπιστεί τι φταίει, εκτός από το να δοκιμάσεις αλλαγή στη cpu και να δεις αν δουλέψει;

Μάλλον θα δοκιμάσω την ψύκτρα για αρχή που είναι και το πιο απλό
 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.111
Reaction score
20.605
Ευχαριστώ για τα tips
Για μικρότερες ψύκτρες, βρίσκω πολλές 15mm x 15mm που είναι για rasberry pi, πχ heatsink-for-raspberry-pi δεν ξέρω αν κάνουν αυτές
Μια χαρά κάνουν, βάλε δυό, ή καλύτερα τέσσερις. Θα εξέχουν μισό πόντο από το τσιπ, αλλά αυτό δεν είναι πρόβλημα. Μιας που το τσιπ λειτουργεί σε οριζόντια θέση, μπορείς να δοκιμάσεις κάποιο ψυγείο με απλή πάστα επεξεργαστή, (δεν θα γλιστρήσει, δεν θα πάει πουθενά), κι αν κάνει δουλειά, τότε μπορείς να καθαρίσεις τις επιφάνειες και τελικά να κολλήσεις το ψυγείο μόνιμα.
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.007
Reaction score
1.466
Δεν νομίζω ότι φταίει η θερμοκρασία. Αν είναι όντως έτσι, το chip βρίσκεται ήδη στην εντατική και περιμένει την βάρκα στο Αχέροντα ποταμό! Ένας γρήγορος τρόπος διάγνωσης είναι ο ψεκασμός με ψυκτικό spray. Προσοχή όμως, η απότομη ψύξη μπορεί να το ξεκάνει!
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.718
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top