Βοήθεια: Καινούριο phono stage ή 80's ενισχυτής με καλό phono

Μηνύματα
1.447
Reaction score
1.102
Το ενσωματωμένο phono αξιζει ομως? Επισης διαβασα οτι στα project τουλαχιστον θελει χειρουργειο για να το παρακαμψεις.
Δεν το ξέρω αν αξίζει.αν έχεις αμφιβολίες διαθέτεις 350-400 για το πικάπ και παίρνεις ένα εξωτερικό phono. Αν δεις τις εταιρείες που σου είπα θα δεις ότι έχει πολλές επιλογές.
Αν θέλεις διάβασε και κανένα review ξενογλωσσο;)
 

Μηνύματα
10
Reaction score
8
Πρόταση ενός πολύ ηλικιωμένου (χωρίς παρεξήγηση):

Πάρε τα 500 και κάνε διακοπές καμιά βδομάδα σε κανά νησί, παρέα με τίποτις κοπελούδες και μη σε τρώει ο πισινός σου να πετάξεις τα λεφτά σου σε φτηνιάρικες μαμακίες (π.χ. πικάπ με ενσωματωμένο φόνο, κλπ. κλπ.)
Ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλη!! :lol: Και πικαπ με ανεξαρτητο phono stage θα πάρουμε και θα πάμε και διακοπές με τις κοπελούδες! όλα είναι εντός προγράμματος !
 

Μηνύματα
968
Reaction score
1.674
Το ενσωματωμένο phono αξιζει ομως? Επισης διαβασα οτι στα project τουλαχιστον θελει χειρουργειο για να το παρακαμψεις.
ΟΛΑ τα "φτηνά" και "ενσωματωμένα", είναι της πλάκας.
 


Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.136
Reaction score
18.945
Δεν ξερω αν θελεις να χτισεις ένα ''μεγαλο'' συστημα η' κατι αξιοπρεπες all in one με λιγα χρηματα. Εγω αν ημουν στη θεση σου θα κοιτουσα και κατι σαν αυτό
Εχεις ολες τις συνδεσεις που χρειαζεσαι + phono + bluetooth, και ηχητικα αν μοιαζουν εστω και λιγο με τα Klipsch RP 150M που ακουσα (τα παθητικα) είναι αξιοπρεπεστατα για την τιμη τους. Eγω ριχνω την ιδεα, οι ειδικοι ας μιλησουν…
Παντως το vintage εχει το ρισκο του...
 

Μηνύματα
10
Reaction score
8
Δεν το ξέρω αν αξίζει.αν έχεις αμφιβολίες διαθέτεις 350-400 για το πικάπ και παίρνεις ένα εξωτερικό phono. Αν δεις τις εταιρείες που σου είπα θα δεις ότι έχει πολλές επιλογές.
Αν θέλεις διάβασε και κανένα review ξενογλωσσο;)
Bασει αυτών των reviews κατέληξα περίπου ότι θα πάρω ένα pro ject ή το planar 1 . Δεν αντέχω να κοιτάξω και για phono stage τοσο ενδελεχώς ,θα τρελαθω!!!!!! :help:
 


I

iason

Guest
Χαιρετώ τα μέλη του φόρουμ!

Σαν νέος όχι μόνο στο φόρουμ αλλά και στον αναλογικό ήχο θα ήθελα τη βοήθεια σας για τα εξής:

Σκέφτομαι να αγοράσω ένα πικαπ πιθανότατα Project . Το πρόβλημα μου δεν είναι η επιλογή πικάπ αλλά όλα τα υπόλοιπα σε συνδυασμό με το μπατζετ μου.
Δεν θέλω να αγοράσω ακόμα ηχεία καθώς θέλω προς το παρών να χρησιμοποιήσω την Sony Ht-rt3 ηχόμπαρα που έχω και να ασχοληθώ μετά με αγορά ηχείων όταν θα μου το επιτρέψει η οικονομική μου κατάσταση.
Το πρόβλημα όμως που προκύπτει είναι το εξής
Να αγοράσω ενα phono stage αξίας περίπου 100-140 ευρω ή έναν μεταχειρισμένο ενισχυτή 80's (περίπου στα 80-120 ευρω όπως ο Nad 3020) με ενα καλό phono stage με την προοπτική να αγοράσω στο μέλλον παθητικά ηχεία ?
Αν επιλέξω τελικά τον ενισχυτή δε θα εχω πρόβλημα στην σύνδεση με την ηχόμπαρα?
Αν συνδέσω την ηχόμπαρα με την έξοδο pre-out του ενισχυτή (εφόσον υπάρχει) θα είναι σαν να χρησιμοποιώ μεμονωμένα τον Phono προενισχυτή του μηχανήματος η απλά αυτό δεν γίνεται και λεω βλακείες?
Δεν θέλω να ξεπεράσω τα 500 ευρώ για αγορά πικαπ + μεταχ.ενισχυτη/phono stage γιαυτό και η όλη η αναστάτωση.
Αν τελικά για αρχή το ορθό είναι ένα Phono stage, ποιο μου προτείνετε σε αυτη τη τιμη? Να κοιτάξω καινούριο ή μεταχερισμένο?

Οποιαδήποτε άλλη εναλλακτική πρόταση είναι ευπρόσδεκτη!
Ευχαριστώ!
Καλώς τον. Σκέφτηκες Καλά που πας να μπλέξεις?
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Αναμεσα στ' αλλα που δε γνωριζω - δε γνωριζω κι απο πικαπ.
Ξερω ομως πως αυτα ειναι βασικα δυο ειδων - μαζας και αναρτησης.
Αυτοι οι χαραχτηρισμοι εχουν να κανουν με το πως αποσβενουν τους εξωγενεις κραδασμους - κατι το οποιο αποτελει ενα απο τα βασικα προβληματα.
Αυτα τα μονδελα που διαβαζω ανωθεν σε ποια κατηγορια ανηκουν ?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.557
Πάρε τα 500 και κάνε διακοπές καμιά βδομάδα σε κανά νησί, παρέα με τίποτις κοπελούδες και μη σε τρώει ο πισινός σου να πετάξεις τα λεφτά σου σε πικάπ και άλλες μαμακίες
Συμφωνώ κι επαυξάνω.

πολύ ηλικιωμένου
Μάλλον γέρασα και γω...
 

Μηνύματα
1.447
Reaction score
1.102
Bασει αυτών των reviews κατέληξα περίπου ότι θα πάρω ένα pro ject ή το planar 1 . Δεν αντέχω να κοιτάξω και για phono stage τοσο ενδελεχώς ,θα τρελαθω!!!!!! :help:
Εντάξει δεν είναι και πηρυνικη φυσική,μην αγχώνεσαι.
Μεταξύ των δύο θα έπαιρνα rega.και με τα ρέστα phono η το rega που σου προτείνει ο comtal.
Μου αρέσει που είσαι σταθερός και ξέρεις τι θέλεις:)
Ποιον ενισχυτή έχεις;
 

Μηνύματα
968
Reaction score
1.674
Αναμεσα στ' αλλα που δε γνωριζω - δε γνωριζω κι απο πικαπ.
Ξερω ομως πως αυτα ειναι βασικα δυο ειδων - μαζας και αναρτησης.
Αυτοι οι χαραχτηρισμοι εχουν να κανουν με το πως αποσβενουν τους εξωγενεις κραδασμους - κατι το οποιο αποτελει ενα απο τα βασικα προβληματα.
Αυτα τα μονδελα που διαβαζω ανωθεν σε ποια κατηγορια ανηκουν ?
Βρε συ, σου το είπαμε πιο πάνω:

1) Που πας να μπλέξεις;
2) Που πας να μάς μπλεξεις;

Και έχει και 38 βαθμούς έξω και έχει "λιώσει" όλος ό όροφος με τον "class A" μου!
 

Μηνύματα
1.217
Reaction score
1.750
Αυτα τα μονδελα που διαβαζω ανωθεν σε ποια κατηγορια ανηκουν ?
ψαροκασἐλες

Φἰλε καλως ἠλθες.
Πἀνε πἀρε ἐνα Technics 1200mkII (μεταχεἰρο) και ἐνα phono stage. Ὡς εκεἰ.
Τα ἀλλα ἀστα γι αργὀτερα.
Ἁ ! ... και την AT-95E κεφαλἠ.
 
Last edited:

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Βρε συ, σου το είπαμε πιο πάνω:

1) Που πας να μπλέξεις;
2) Που πας να μάς μπλεξεις;

Και έχει και 38 βαθμούς έξω και έχει "λιώσει" όλος ό όροφος με τον "class A" μου!
Εμμ κι εσεις σεβασμιε γεροντα δεν ακολουθησατε την συμβουλη σας ...
ας περνατε ενα ψηφιακο σαπακιον και με τα ρεστα στσι παραλιες με τσι κοπελουδες ...
φανταστητε τι ωραια ομως θα περνατε το χειμωνα ...
:drinks:

Geoch δε φαινεται πραμα ...
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
Πἀνε πἀρε ἐνα Technics 1200mkII (μεταχεἰρο) και ἐνα phono stage. Ὡς εκεἰ.
Σωστός!
ΜΚ2 το λένε κι όλα τα παιδάκια κλαίνε.
Και σε club να έχει παίξει, μ ένα καλό service,μέτρια κεφαλή και σωστή ρύθμιση, σκίζει πολλά πικάπ πολλαπλάσιας αγοραστικής αξίας.
 

Μηνύματα
968
Reaction score
1.674
Σωστός!
ΜΚ2 το λένε κι όλα τα παιδάκια κλαίνε.
Και σε club να έχει παίξει, μ ένα καλό service,μέτρια κεφαλή και σωστή ρύθμιση, σκίζει πολλά πικάπ πολλαπλάσιας αγοραστικής αξίας.
Όπως το πάτε, σε λίγο, κάποιος θα του προτέινει και κανά Linn!
 

Μηνύματα
1.217
Reaction score
1.750





ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.713
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top