Βοήθεια για αγορά ηχείων

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Η διάμετρος του μεγαφώνου καθορίζει την απόσταση ακρόασης, δεν έχει σχέση με το μέγεθος του πέ@υς χώρου.
Εννοώ, μικρός χώρος (3Χ4) μέτρα= πιο πιθανή η μικρή απόσταση ακρόασης. Αφού έχει διαβάσει και τα θεωρητικά θα δει τι γούφερ χρειάζεται.
 


Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Καλησπέρα στην παρέα,

Θα ήθελα τα φώτα σας για επιλογή ηχείων ( stereo χωρίς προσθήκη sub για μουσική μόνο).
Ενισχυτής υπάρχει ο cambridge audio topaz sr20.
Οι απορίες μου έχουν να κάνουν με το χώρο μου, καθώς είναι μικρός... 3Χ4.5
Στη μεγάλη διάσταση υπάρχουν τοίχοι χωρίς εσοχές κτλ. Στη μικρή έχει απο τη μια μπαλκονόπορτα και απέναντι τοίχο με ανοίγμα στο κέντρο περίπου 1,4μ που οδηγεί σε άλλο μικρότερο χώρο...
Και τώρα οι απορίες...!!!
Λογικά τοποθετούμε τα ηχεία στον τοίχο με τη μικρή διάσταση (αυτόν με το άνοιγμα) , άρα η θέση ακρόασης τοποθετείται αναγκαστικά γύρω στα 3.5 μέτρα από τον τοίχο με το άνοιγμα και απέχει κανα μέτρο μπροστά απο την μπαλκονόπορτα. Τα δε ηχεία μπορούν να απέχουν γύρω στα 2 μέτρα μεταξύ τους και 50 cm από δεξιά και αριστερά, και 30 cm από πίσω.

Ερώτημα πρώτο: Υπάρχει άλλη δυνατή τοποθέτηση των ηχείων στο χώρο; (στη μεγάλη διάσταση;)
Βάλε σχεδιάγραμμα του χώρου με την επίπλωση κ.λ.π ώστε να δωθούν ιδέες.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Το νοητό τρίγωνο ακρόασης θα χωρίζεται σε δύο όμοια μεταξύ τους ορθογώνια τρίγωνα...
Δηλαδη μπορει ο φιλος μας να τοποθετησει το στερεοφονικο του και στη μεγαλη διασταση - απλα να μην ειναι η θεση ακροασης στη μεση αυτης.Καλα καταλαβα ? (τα πηγαινα καλα μεχρι που μπλεχτηκε κι οπυθαγορας) ...

Ανάλογο αποτέλεσμα μπορεί να προκύψει και κατά την εφαρμογή στον άξονα της μικρότερης διάστασης,δηλαδή η υποψήφια θέση ακρόασης να μην ισαπέχει κατά 1,5 μέτρα από τα τοιχώματα που ορίζουν τη διάσταση των 3 μέτρων.

Και όλα αυτά προτού καν να ξεκινήσουμε με θέση οπής χαμηλών,SBIR,μεγέθη woofer και τα σχετικά.
 
Last edited:

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
δηλαδή η υποψήφια θέση ακρόασης να μην ισαπέχει κατά 1,5 μέτρα από τα τοιχώματα που την ορίζουν.
ωωχχχ ,
δηλαδη κι εγω που ειμαι στη μεση των τοιχωματων που οριζουν τη μικρη διασταση τσι παραγκας μου , ειμαι λαθος ?
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
ωωχχχ ,
δηλαδη κι εγω που ειμαι στη μεση των τοιχωματων που οριζουν τη μικρη διασταση τσι παραγκας μου , ειμαι λαθος ?
Άμα δεν ενοχλείσαι από κάποιο ρυθμό συντονισμού υπό μορφή θολούρας στις μεσαίες/χαμηλές ζώνες και χαλαρότητας στην απόδοση των κατώτερων οκτάβων,δεν χρειάζεται να μετακινηθείς για χάρη όσων γράφω...Εδώ όμως έχουμε και μικρότερο χώρο με παραπλήσιες τις διαστάσεις πλάτους και ύψους - όπως υποθέτω- που θα είναι πιο επιρρεπής στην ενόχληση του ακροατή από ρυθμούς συντονισμού.
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
θολούρας στις μεσαίες/χαμηλές ζώνες
Αυτο ας πουμε σημαινει να μη μπορω να παρακολουθησω το ηλεχτρικο μπασο στσι ροκιες μου ?
με παραπλήσιες τις διαστάσεις πλάτους και ύψους
ειμαι στο χειροτερο δυνατο σεναριο - οχι μονο αυτο, αλλα και το μηκος μου ειναι σχεδον το διπλασιο του πλατους ...


συν το οτι η μαμα μου δε μ' αφηνει να πειραξω το χωρο ...

:(
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Αυτο ας πουμε σημαινει να μη μπορω να παρακολουθησω το ηλεχτρικο μπασο στσι ροκιες μου ?
...
:(
Να εισπράττεις μια γενικευμένη αίσθηση ασάφειας στη ρυθμική βάση οποιουδήποτε κομματιού και ν'αντιλαμβάνεσαι ότι υπάρχει κάποιο μπουρδούκλωμα στις κατώτερες μεσαίες με το φαινόμενο να γίνεται εντονότερο καθώς θα ανέρχεται η στάθμη ακρόασης.

Επόμενο στάδιο,τα ηχεία να μην ισαπέχουν απολύτως το καθένα από το γειτονικό του πλευρικό τοίχωμα,ούτως ώστε να μην συνέπιπταν στο ίδιο τονικό ύψος οι αναπόφευκτες ακυρώσεις από αυτά (SBIR).
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Να εισπράττεις μια γενικευμένη αίσθηση ασάφειας στη ρυθμική βάση οποιουδήποτε κομματιού και ν'αντιλαμβάνεσαι ότι υπάρχει κάποιο μπουρδούκλωμα στις κατώτερες μεσαίες με το φαινόμενο να γίνεται εντονότερο καθώς θα ανέρχεται η στάθμη ακρόασης.
Ουουφφ - νομιζω ειμ' ενταξει ...
τα ηχεία να μην ισαπέχουν απολύτως το καθένα από το γειτονικό του πλευρικό τοίχωμα
το "απολυτως" μεταφραζεται σε καποιο ποσοστο της αποστασης των πλευρικων τοιχωματων ? ή ... ?

ευχαριστω Bhutia για τη διαθεση για βοηθεια
σορρυ Geroskosmos για τον κανιβαλισμο του νηματος (νομιζω ολοι μαθαινουμε)

:drinks:
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Την μόνη λογική οδό επιλογής, αρνούνται πεισματικά να τη χρησιμοποιήσουν!
Έλα ρε φίλε.
Χάνω έναν πελάτη την ημέρα , επειδή τους λέω πως δεν γίνεται ν ακούει μια φτηνή soundbar , απ τα 5 μέτρα.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Ουουφφ - νομιζω ειμ' ενταξει ...

το "απολυτως" μεταφραζεται σε καποιο ποσοστο της αποστασης των πλευρικων τοιχωματων ? ή ... ?

ευχαριστω Bhutia για τη διαθεση για βοηθεια
σορρυ Geroskosmos για τον κανιβαλισμο του νηματος (νομιζω ολοι μαθαινουμε)

:drinks:
Ιδού ο διαδικτυακός υπολογιστής:
http://tripp.com.au/sbir.htm

Προσπάθησε να ρυθμίσεις τις αποστάσεις κατά τρόπον ώστε οι θεμελιώδεις ακυρώσεις ν'απέχουν μεταξύ τους άνω των 7Hz σε τονικό ύψος.
 

Μηνύματα
4
Reaction score
1
Καλησπέρα και ευχαριστώ!

Λοιπόν σχετικά με το χώρο υπάρχει γωνιακός καναπές στη πλευρά της μπαλκονόπορτας που εκτείνεται και στη μεγάλη διάσταση, οπότε η θέση ακρόασης είναι είτε στη μικρή με απόσταση γύρω στα 3 μέτρα, είτε στη μεγάλη με απόσταση 2 μέτρα υπολογίζοντας από τη πρόσοψη του ηχείου παντα.

Με τοποθέτηση στη μικρή έχω το περιθώριο να απομακρύνω λίγο τα ηχεία απο τον πίσω τοίχο και να μικρύνω την απόσταση ακρόασης λιγο.
Απ την άλλη η τοποθέτηση στη μεγάλη θα είναι σχεδόν κολλητά στον πίσω τοίχο αλλά από τους πλαϊνούς θα απέχουν 1 μέτρο και μεταξύ τους 2,5 μέτρα...
Φοβάμαι πως στη μεγάλη θα μπουμαρουν πολύ τόσο κοντά στον τοίχο τα δαπέδου...
Έχει ακούσει κάποιος τόσο κοντά στον τοίχο;

Για το είδος της μουσικής που ακούω δεν θέλω σφιχτά μπάσα, (λίγα κρουστα, λιγο μακρόσυρτο ορχηστρικό μπάσο που δε καλύπτει τα μεσαία και κυρίως έγχορδα, και πνευστά). Επίσης δεν έχω την απαίτηση να ακούω σε εντάσεις μαέστρου στο πόντιουμ...
Δεν έχω ακουστική εμπειρία σε καλά ηχεία αλλά ως μουσικός θέλω να μπορώ να διακρίνω τη θέση του κάθε οργάνου στη σκηνή...
Τα μόνα που έχω ακούσει είναι τα MA bronze 2 και ήταν αρκετά αναλυτικά αλλά ήμουν σε χώρο διπλάσιο από τον δικό μου, τα δε μπάσα πήγαιναν στο άλλο άκρο...


Άρα τελικά οχι βιβλιοθήκης, να πάω σε δαπέδου με περισσότερα του ενός γούφερ (πχ 2χ6.5") ασχέτως μεγέθους του χώρου μου και να παίξω με τη θέση τοποθέτησης-ακρόασης;

Ευχαριστώ και πάλι!
 

Μηνύματα
89
Reaction score
25
Καλησπέρα και ευχαριστώ!

Λοιπόν σχετικά με το χώρο υπάρχει γωνιακός καναπές στη πλευρά της μπαλκονόπορτας που εκτείνεται και στη μεγάλη διάσταση, οπότε η θέση ακρόασης είναι είτε στη μικρή με απόσταση γύρω στα 3 μέτρα, είτε στη μεγάλη με απόσταση 2 μέτρα υπολογίζοντας από τη πρόσοψη του ηχείου παντα.

Με τοποθέτηση στη μικρή έχω το περιθώριο να απομακρύνω λίγο τα ηχεία απο τον πίσω τοίχο και να μικρύνω την απόσταση ακρόασης λιγο.
Απ την άλλη η τοποθέτηση στη μεγάλη θα είναι σχεδόν κολλητά στον πίσω τοίχο αλλά από τους πλαϊνούς θα απέχουν 1 μέτρο και μεταξύ τους 2,5 μέτρα...
Φοβάμαι πως στη μεγάλη θα μπουμαρουν πολύ τόσο κοντά στον τοίχο τα δαπέδου...
Έχει ακούσει κάποιος τόσο κοντά στον τοίχο;

Για το είδος της μουσικής που ακούω δεν θέλω σφιχτά μπάσα, (λίγα κρουστα, λιγο μακρόσυρτο ορχηστρικό μπάσο που δε καλύπτει τα μεσαία και κυρίως έγχορδα, και πνευστά). Επίσης δεν έχω την απαίτηση να ακούω σε εντάσεις μαέστρου στο πόντιουμ...
Δεν έχω ακουστική εμπειρία σε καλά ηχεία αλλά ως μουσικός θέλω να μπορώ να διακρίνω τη θέση του κάθε οργάνου στη σκηνή...
Τα μόνα που έχω ακούσει είναι τα MA bronze 2 και ήταν αρκετά αναλυτικά αλλά ήμουν σε χώρο διπλάσιο από τον δικό μου, τα δε μπάσα πήγαιναν στο άλλο άκρο...


Άρα τελικά οχι βιβλιοθήκης, να πάω σε δαπέδου με περισσότερα του ενός γούφερ (πχ 2χ6.5") ασχέτως μεγέθους του χώρου μου και να παίξω με τη θέση τοποθέτησης-ακρόασης;

Ευχαριστώ και πάλι!
Έχω ακούσει ενισχυτή της εταιρίας που έχεις με chario με πολύ ικανοποιητικό αποτέλεσμα. Στη θέση σου θα πήγαινα για ηχείο βάσης Τα chario έχουν νομίζω Bass refkex στο κάτω μέρος. Ως προς την τοποθέτηση ότι κι αν επιλέξεις, έχε απλώς υπόψιν σου το ισοπλευρο τρίγωνο, και παίξε με την κλίση των ηχείων προς τα μέσα. Μην το ψειριζεις περισσότερο. Άκου μουσική. Καλώδιο προτείνω qed οικονομικο
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.326
Μηνύματα
2.858.603
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top