Βοήθεια για αγορά προτζέκτορα/οθόνης

Μηνύματα
6
Reaction score
8
Καλημέρα και ευχαριστώ για την αποδοχή.
Ειμαι παντελώς άσχετη με το θέμα, παρ'ολο που προσπαθώ, μέσω ίντερνετ, να εξοικειωθώ τουλ. με τα βασικά, ώστε να πάρω μια ιδέα.
Θελω να αγοράσω προτζέκτορα, ηλεκτροκινητη οθόνη και βάση για τον προτζέκτορα. Στο σπίτι μου υπάρχει ήδη η προεγκατασταση :
Ο προβολέας θα είναι ψηλά, σε τοίχο, υπάρχει προεγκατεστημενο καλώδιο HDMI, εσωτερικά στον τοίχο και έξοδος καλωδίου για ηλεκτρική οθόνη, ακριβώς απέναντι από τον προβολέα, σε απόσταση 3,62 μέτρα (γύρω στα 3,20 καθαρά από φακό έως το πανί) πάνω σε δοκάρι συνολικού πλάτους 4 μέτρων , που βρισκεται στο κέντρο του όλου χώρου.
Ειχα την αφέλεια (Για να το θέσω κομψά), να ελπίζω πως με 1500€ πλαφόν, θα μπορούσα να αποκτήσω το σύστημα που επιθυμω, συμπεριλαμβανομένων και των εξόδων τοποθέτησης.
Απευθύνθηκα, όπως για κάθε εργασία του σπιτιού, σε 3 σχετικές επιχειρησεις.
ΟΙ δύο εξ αυτών μου ζήτησαν να αποστείλω email με φώτο του χώρου μου, τις αποστάσεις κλπ, ώστε να μου στείλουν προσφορά.
Η πρώτη, με συστημένη την αξιοπιστία και το αποτέλεσμα της εργασίας από φίλους μου, ανταποκριθηκε άμεσα και η φθηνότερη προσφορά, από τις 3 επιλογές που εστειλε, ξεκινούσε από 2500€ μόνο για τον προβολέα!!!!
Τηλεφωνικώς, σε δεύτερη φάση, εφόσον ξεκαθαριστηκε από πλευρας μου ότι δεν είμαι gamer, δε βλέπω blockbusters, αθλητικούς αγώνες ή 3 ταινίες καθημερινά και απλά θέλω ένα αξιοπρεπές μέσο αποτέλεσμα, ώστε ενίοτε να έρχονται 2-3 φίλοι και να χαιρόμαστε "απλές" ταινίες, μη υψηλών απαιτήσεων (ως προς τα εφέ τους κλπ, αν γίνομαι κατανοητή! ), χωρίς να δώσω μια περιουσία, αλλά και χωρίς να πετάξω τα 1500 μου ευρώ, που αντικειμενικά, δεν τα λες και μικροποσο στις μέρες μας, ενημερώθηκα ότι ακόμα κι αν πάρω ένα μέτριο, ταπεινό προβολέα των 700-800€, μια καλή οθόνη θα μου στοιχίσει γύρω στα 750-1000€, τα εργατικά τους γύρω στα 300€ και μια βάση... 250-300€!!
Ακόμη και ως άσχετη, αντιλαμβάνομαι ότι, όπως κάθε τι εξειδικευμένο, είναι ένα "σπορ" υψηλού βαλαντιου, αλλά δε μπορώ να πειστώ ότι εν ετει 2024 δε γίνεται να έχω ένα καλό αποτέλεσμα στο συγκεκριμένο θέμα, χωρίς να χρειαστεί να δώσω το νεφρό μου!
Ο έτερος επιχειρηματίας δεν απάντησε ποτέ στο μέιλ που ζήτησε, παρ'ολο που μου επιβεβαίωσε τη λήψη και την επικείμενη απάντηση του.
Ο τρίτος (και "καλύτερος"), επειδή, λέει, υπήρχε προεγκατασταση στο χώρο, ήταν επιβεβλημένη η επίσκεψη για αυτοψία και μέτρηση, με χρέωση 55,80€, αφαιρούμενη τελικώς από κόστος πιθανής μας συνεργασιας.
Μέχρι εδώ εντάξει, το αντιλαμβάνομαι ως τακτική,αν και το κόστος θα μπορούσε να είναι σαφώς χαμηλότερο.
Αυτο που δεν αντιλαμβάνομαι είναι πως, κατά την αυτοψία, ο τεχνικός τους μου λέει ότι "οι δικές τους οθόνες" δεν εγκαθίστανται με την έξοδο του καλωδίου, που προϋπαρχει στο κέντρο του δοκαριου μου, μιας και η έξοδος του δικού τους καλωδίου είναι στην άκρη τους, ότι "η διαρρύθμιση του χώρου θα έπρεπε να είναι διαφορετική, ανάλογα με τον προτζεκτορα", ότι η απόσταση μεταξύ προβολεα και οθόνης δεν είναι ικανή να δώσει πολύ καλό αποτέλεσμα (ενώ στο ίντερνετ διαβάζω ότι καλό αποτέλεσμα επιτυγχάνεται ακόμα και από σαφώς μικρότερη απόσταση πλέον!) και φυσικά ότι" αν συνεργαστούμε, τουλ. για τον προβολεα, θα είναι πρόβλημα... α) η ύπαρξη παρκέ στο σπίτι μου, διότι, προφανώς θα ήθελε να μπει, να τα κάνει όλα κεραμιδαριο, κάνοντας τη δουλεια του και να φύγει, και β) η έλλειψη πάρκινγκ στην πολυσύχναστη γειτονιά μου στο κέντρο της Αθήνας, μιας και θα έχει συνεργείο, κουβαληματα, σκάλες κλπ κλπ...
Εχω την υποψία πως όλο αυτό προέκυψε από το ότι, κατά την άφιξη του στο χώρο, του ζήτησα ευγενικά να φορέσει ποδοναρια, όπως έχω κάθε δικαίωμα να κάνω και οπως πλέον κάνει πολύς κόσμος, οπότε δε βλέπω πού είναι το "εκκεντρικό" του πράγματος!...
Να σημειώσω εδώ πως, από την πρώτη στιγμή είχα δώσει προφορική περιγραφή του χώρου και των αποστάσεων, αλλά ο ιθύνων της επιχείρησης δε ζήτησε φωτογραφία, ώστε να δει την έξοδο του καλωδίου της οθόνης στο κέντρο και όχι στο πλάι, χωρίς να χρεωθω τα 56€ μόνο και μονο για να εισπραξω τη χυλόπιτα!...
Συγγνώμη αν σας κούρασα με το μακροσκελές ποστ, έχω απογοητευθει πάρα πολύ και η Αθήνα είναι ένα τεράστιο χάος για να μπλέξω περαιτέρω χτυπώντας τυφλά πόρτες μονοδιάστατων και μη συνεργασιμων, επί της ουσίας, επαγγελματιών.
Θεωρώντας ότι είναι το μεράκι σας όλο αυτό αν κάποιος έχει τις ειδικές γνώσεις, την όρεξη και τη διάθεση να με βοηθήσει, συστήνοντας μου κάποια σοβαρή επιχείρηση παντός βαλαντιου, που θα μπορούσα να αποταθώ, θα ήμουν υπόχρεη και ευγνώμων!
Δεν αναφέρω τις επωνυμίες των εν λόγω επιχειρήσεων που απευθυνθηκα, διότι δεν έχω διαβάσει τους όρους της σελίδας και φαντάζομαι ότι κάτι τέτοιο μάλλον αντίκειται.
Να προσθέσω εδώ ότι σιχαίνομαι την τηλεόραση και δεν έχω σπίτι μου εδώ και χρόνια. Ο, τι βλέπω το βλέπω σε μια 17αρα οθόνη PC και όταν αγόρασα και ανακαινιζα το σπίτι μου, προνοησα για προεγκατασταση συστήματος βιντεοπροβολης. Τώρα, που συγκέντρωσα κάποια χρήματα, άρχισα να ψάχνω και να ψάχνομαι σχετικώς, αλλά, αν είναι να ταλαιπωρηθώ, όπως ταλαιπωρουμαι τόσα χρόνια, από τεχνικούς, μάστορες, ειδικούς και λοιπά συνάφια, να μου λείπει το βύσσινο (και το γράφω με πολλή πίκρα και απογοήτευση!)...
Θα περιμένω την άποψη σας και είμαι στη διάθεσή σας για όποια διευκρίνιση μπορεί να χρειάζεστε.
Ευχαριστώ και πάλι!
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.534
Reaction score
5.733
Όλα έχουν να κάνουν με τις απαιτήσεις σου, όσον αφορά την τιμή του εξοπλισμού.
Μπορείς να βάλεις προβολέα και με 1000€. (400-600€ για τον προβολέα, οθόνη του 150αρικου, βάση του 50αρικου, και οικονομική εργασία από κάποιον).
Μπορείς να στήσεις κάτι σημαντικά καλύτερο πηγαίνοντας το budget στα 1500€.
Στα 2000-2500€ πας σε κάτι ακόμα καλύτερο.
Από την στιγμή που δεν έχεις τρελλές απαιτήσεις (καλό θα ήταν να αποσαφινηστεί αυτό, γιατί υπάρχουν και οι δυσάρεστες εκπλήξεις! έχεις δει προβολέα; τι επιπέδου; σε πείραξε κάτι στην εικόνα; τι;), δεν συζητάμε για "extreme" λύσεις που έχουν όντως πολύ καλή εικόνα και δυνατότητες (JVC D-ILA, Sony SXRD), παίζεις σε BenQ, Optoma, Epson.
Ο σωστός ειδικός, θα ρώταγε αρκετά πράγματα, κάποια από αυτά και αυτά που ρωτήθηκες καθώς φυσικά και φωτογραφίες του χώρου.
Προσωπικά θα ξεκινούσα με ένα αρκετά σημαντικό θέμα. Αν έχεις εμπειρία από προβολέα, και αν έχεις δει το Rainbow Effect σε DLP προβολέα. Αν το φαινόμενο το αντιλαμβάνεσαι και σε ενοχλεί, τότε αποκλείεις μια σημαντική μερίδα οικονομικών προβολέων στο budget σου.
Επίσης σημαντικό είναι το construction του χώρου σου. Τι είναι η οροφή; Γυψοσανίδα;
Ο προβολέας που θα πάρεις παίζει σημαντικό ρόλο στο πόσο εφικτή ή δύσκολη/εύκολη θα είναι η εγκατάσταση.
Αν δεν έχει καθόλου lens shift θα πρέπει να μπει στο κέντρο (οριζοντίως) της οθόνης, και να "κεντραριστεί" και απόλυτα στο ύψος, με την αναλόγου "ύψους" βάση οροφής/τοίχου. Αν έχεις γυψοσανίδα, μπορεί να υπάρχει joist ακριβώς στο σημείο που πρέπει να μπει ο προβολέας σου... και εκεί αρχίζουν τα προβλήματα, οι παραχωρήσεις, τα μαστορέματα, κλπ. Μπορείς να το κάνεις τέλειο, αλλά θα χρειαστεί εξτρά εργασία.
Για αυτό, είναι σημαντικό μια επίσκεψη αυτοψίας για τέτοιες εγκαταστάσεις.
Άλλοι τις χρεώνουν κανονικά, άλλοι σου αφαιρούν το ποσό αν αναλάβουν τελικά αυτοί το project, άλλοι επιστρέφουν μέρος αυτού.

Προσωπικά σε οποιοδήποτε μάστορα, προτιμώ να γίνει σωστά, και ασφαλώς η δουλειά μου, παρά 20€ οικονομικότερα, αλλά να κινδυνεύω να πέσει το κτίριο στο κεφάλι μου (έχω δει μαστόρια για air condition να τρυπάνε κολώνα! πολυκατοικίας).

Γενικότερα, πέραν των ελέγχων σε μια τέτοια επίσκεψη, σημαντικό είναι να σου παρέχει συμβουλευτική μέριμνα ο "εργολάβος", να συζητηθούν τα θέλω, οι ανάγκες, οι ιδιαιτερότητες, το budget και οι συνθήκες θέασης σου, έτσι ώστε να σου προταθούν τα κατάλληλα μηχανήματα (προβολέας, οθόνη, βάση).
Στα περαιτέρω μπορεί να γίνει και ρύθμιση της εικόνας για καλύτερη και ακριβέστερη απεικόνιση, καθώς και πρόβλεψη για άλλες ευκολίες (Chromecast, NAS, streaming support/playback), αλλά και πιθανόν κάποιες εκπτώσεις στην αγορά του εξοπλισμού.
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.736
Reaction score
7.526
Όλα έχουν να κάνουν με τις απαιτήσεις σου, όσον αφορά την τιμή του εξοπλισμού.
Μπορείς να βάλεις προβολέα και με 1000€. (400-600€ για τον προβολέα, οθόνη του 150αρικου, βάση του 50αρικου, και οικονομική εργασία από κάποιον).
Μπορείς να στήσεις κάτι σημαντικά καλύτερο πηγαίνοντας το budget στα 1500€.
Στα 2000-2500€ πας σε κάτι ακόμα καλύτερο.
Από την στιγμή που δεν έχεις τρελλές απαιτήσεις (καλό θα ήταν να αποσαφινηστεί αυτό, γιατί υπάρχουν και οι δυσάρεστες εκπλήξεις! έχεις δει προβολέα; τι επιπέδου; σε πείραξε κάτι στην εικόνα; τι;), δεν συζητάμε για "extreme" λύσεις που έχουν όντως πολύ καλή εικόνα και δυνατότητες (JVC D-ILA, Sony SXRD), παίζεις σε BenQ, Optoma, Epson.
Ο σωστός ειδικός, θα ρώταγε αρκετά πράγματα, κάποια από αυτά και αυτά που ρωτήθηκες καθώς φυσικά και φωτογραφίες του χώρου.
Προσωπικά θα ξεκινούσα με ένα αρκετά σημαντικό θέμα. Αν έχεις εμπειρία από προβολέα, και αν έχεις δει το Rainbow Effect σε DLP προβολέα. Αν το φαινόμενο το αντιλαμβάνεσαι και σε ενοχλεί, τότε αποκλείεις μια σημαντική μερίδα οικονομικών προβολέων στο budget σου.
Επίσης σημαντικό είναι το construction του χώρου σου. Τι είναι η οροφή; Γυψοσανίδα;
Ο προβολέας που θα πάρεις παίζει σημαντικό ρόλο στο πόσο εφικτή ή δύσκολη/εύκολη θα είναι η εγκατάσταση.
Αν δεν έχει καθόλου lens shift θα πρέπει να μπει στο κέντρο (οριζοντίως) της οθόνης, και να "κεντραριστεί" και απόλυτα στο ύψος, με την αναλόγου "ύψους" βάση οροφής/τοίχου. Αν έχεις γυψοσανίδα, μπορεί να υπάρχει joist ακριβώς στο σημείο που πρέπει να μπει ο προβολέας σου... και εκεί αρχίζουν τα προβλήματα, οι παραχωρήσεις, τα μαστορέματα, κλπ. Μπορείς να το κάνεις τέλειο, αλλά θα χρειαστεί εξτρά εργασία.
Για αυτό, είναι σημαντικό μια επίσκεψη αυτοψίας για τέτοιες εγκαταστάσεις.
Άλλοι τις χρεώνουν κανονικά, άλλοι σου αφαιρούν το ποσό αν αναλάβουν τελικά αυτοί το project, άλλοι επιστρέφουν μέρος αυτού.

Προσωπικά σε οποιοδήποτε μάστορα, προτιμώ να γίνει σωστά, και ασφαλώς η δουλειά μου, παρά 20€ οικονομικότερα, αλλά να κινδυνεύω να πέσει το κτίριο στο κεφάλι μου (έχω δει μαστόρια για air condition να τρυπάνε κολώνα! πολυκατοικίας).

Γενικότερα, πέραν των ελέγχων σε μια τέτοια επίσκεψη, σημαντικό είναι να σου παρέχει συμβουλευτική μέριμνα ο "εργολάβος", να συζητηθούν τα θέλω, οι ανάγκες, οι ιδιαιτερότητες, το budget και οι συνθήκες θέασης σου, έτσι ώστε να σου προταθούν τα κατάλληλα μηχανήματα (προβολέας, οθόνη, βάση).
Στα περαιτέρω μπορεί να γίνει και ρύθμιση της εικόνας για καλύτερη και ακριβέστερη απεικόνιση, καθώς και πρόβλεψη για άλλες ευκολίες (Chromecast, NAS, streaming support/playback), αλλά και πιθανόν κάποιες εκπτώσεις στην αγορά του εξοπλισμού.
Aκρως κατατοπιστικος οπως παντα Βασιλαρα μου.......μετα απο αυτα νομιζω οτι ο φιλος μας-πρεπει-να συμβουλευτει εσενα.....
 

Μηνύματα
6
Reaction score
8
Όλα έχουν να κάνουν με τις απαιτήσεις σου, όσον αφορά την τιμή του εξοπλισμού.
Μπορείς να βάλεις προβολέα και με 1000€. (400-600€ για τον προβολέα, οθόνη του 150αρικου, βάση του 50αρικου, και οικονομική εργασία από κάποιον).
Μπορείς να στήσεις κάτι σημαντικά καλύτερο πηγαίνοντας το budget στα 1500€.
Στα 2000-2500€ πας σε κάτι ακόμα καλύτερο.
Από την στιγμή που δεν έχεις τρελλές απαιτήσεις (καλό θα ήταν να αποσαφινηστεί αυτό, γιατί υπάρχουν και οι δυσάρεστες εκπλήξεις! έχεις δει προβολέα; τι επιπέδου; σε πείραξε κάτι στην εικόνα; τι;), δεν συζητάμε για "extreme" λύσεις που έχουν όντως πολύ καλή εικόνα και δυνατότητες (JVC D-ILA, Sony SXRD), παίζεις σε BenQ, Optoma, Epson.
Ο σωστός ειδικός, θα ρώταγε αρκετά πράγματα, κάποια από αυτά και αυτά που ρωτήθηκες καθώς φυσικά και φωτογραφίες του χώρου.
Προσωπικά θα ξεκινούσα με ένα αρκετά σημαντικό θέμα. Αν έχεις εμπειρία από προβολέα, και αν έχεις δει το Rainbow Effect σε DLP προβολέα. Αν το φαινόμενο το αντιλαμβάνεσαι και σε ενοχλεί, τότε αποκλείεις μια σημαντική μερίδα οικονομικών προβολέων στο budget σου.
Επίσης σημαντικό είναι το construction του χώρου σου. Τι είναι η οροφή; Γυψοσανίδα;
Ο προβολέας που θα πάρεις παίζει σημαντικό ρόλο στο πόσο εφικτή ή δύσκολη/εύκολη θα είναι η εγκατάσταση.
Αν δεν έχει καθόλου lens shift θα πρέπει να μπει στο κέντρο (οριζοντίως) της οθόνης, και να "κεντραριστεί" και απόλυτα στο ύψος, με την αναλόγου "ύψους" βάση οροφής/τοίχου. Αν έχεις γυψοσανίδα, μπορεί να υπάρχει joist ακριβώς στο σημείο που πρέπει να μπει ο προβολέας σου... και εκεί αρχίζουν τα προβλήματα, οι παραχωρήσεις, τα μαστορέματα, κλπ. Μπορείς να το κάνεις τέλειο, αλλά θα χρειαστεί εξτρά εργασία.
Για αυτό, είναι σημαντικό μια επίσκεψη αυτοψίας για τέτοιες εγκαταστάσεις.
Άλλοι τις χρεώνουν κανονικά, άλλοι σου αφαιρούν το ποσό αν αναλάβουν τελικά αυτοί το project, άλλοι επιστρέφουν μέρος αυτού.

Προσωπικά σε οποιοδήποτε μάστορα, προτιμώ να γίνει σωστά, και ασφαλώς η δουλειά μου, παρά 20€ οικονομικότερα, αλλά να κινδυνεύω να πέσει το κτίριο στο κεφάλι μου (έχω δει μαστόρια για air condition να τρυπάνε κολώνα! πολυκατοικίας).

Γενικότερα, πέραν των ελέγχων σε μια τέτοια επίσκεψη, σημαντικό είναι να σου παρέχει συμβουλευτική μέριμνα ο "εργολάβος", να συζητηθούν τα θέλω, οι ανάγκες, οι ιδιαιτερότητες, το budget και οι συνθήκες θέασης σου, έτσι ώστε να σου προταθούν τα κατάλληλα μηχανήματα (προβολέας, οθόνη, βάση).
Στα περαιτέρω μπορεί να γίνει και ρύθμιση της εικόνας για καλύτερη και ακριβέστερη απεικόνιση, καθώς και πρόβλεψη για άλλες ευκολίες (Chromecast, NAS, streaming support/playback), αλλά και πιθανόν κάποιες εκπτώσεις στην αγορά του εξοπλισμού.
Βασίλη, κατ'αρχας σε ευχαριστώ ειλικρινά για την άμεση και εκτενή απάντηση σου!
Φροντίζω, πάντα, για οικονομία χρόνου και για τις δύο πλευρές, να εξηγώ το επίπεδο γνώσης μου στους τεχνικούς, το budget μου, τον τρόπο που το έχω στο μυαλό μου και δίνω λεπτομερείς περιγραφές, για αποφυγή παρεξηγήσεων.
Και φυσικά δεν πρόκειται, προκειμένου να γίνει σωστή και ασφαλής δουλειά σε κάτι, να τα χαλάσω για 20 και 100€, θα συμφωνήσω απολύτως μαζί σου σε αυτο!...
Όμως ο κλάδος των μαστορων στη χώρα μας με φρικάρει απίστευτα, γιατί είμαι πολύ κακοπαθημενη ως επί το πλείστον και οι πιο πολλοί είναι με μια άρνηση κάτω από τη γλώσσα, ασχέτως αν αυτό που ζητάω είναι εφικτό ή όχι!
Ο τεχνικός είναι, κατά πολύ, και θέμα τύχης και σε αυτόν τον τομέα η ιστορία έχει δείξει πως δε φημίζομαι!
Γι αυτό ζήτησα αν έχετε κάποιους σοβαρούς επαγγελματίες, ειλικρινείς, ορεξάτους, αξιόπιστους και πρόθυμους να ασχοληθούν σοβαρά με τη δουλειά τους να προτείνετε, έστω με προσωπικό μήνυμα στο μέιλ μου, ώστε να μη θεωρηθεί και διαφήμιση.
Επειδη εσείς ασχολείστε, προφανώς, χρόνια με αυτό, ενώ εγώ, όπως έγραψα εξ αρχής, δεν έχω ιδέα και δεν είχα ποτέ επαφή με προτζέκτορα, πέραν κάποιων περιστασιακων προβολών σε μουσεία ή ανάλογες εκδηλώσεις.
Οποτε, για να απαντήσω και στην ερώτησή σου, το rainbow effect δεν το γνωρίζω στην πράξη, απλώς το έχω διαβάσει στην προσπάθεια του να μάθω κάποια πράγματα μέσω ίντερνετ!
Το πρώτο πράγμα που δηλώνω στους τεχνικούς είναι η άγνοια μου, ώστε να ξέρουν πως να με αντιμετωπίσουν, αλλά και να μην υπάρχει και άλλοθι από την πλευρά τους, σε περίπτωση ελλιπους ενημέρωσης!
Το ξέρω πως αυτό, ανάλογα με το ποιόν του ανθρώπου, μπορεί να αποβεί εις βάρος μου και να πέσω θύμα εκμετάλλευσης στο μετρο του δυνατού, αλλά και τι άλλο να κάνω, να το παίζω έξυπνη και παντογνωστρια για να μην την πατήσω?
Δεν έχω γυψοσανιδα ούτε στο ταβάνι ούτε στο δοκάρι, που βρίσκεται ήδη η ηλεκτρική παροχή για την οθόνη.
Υπήρξε, επί ανακαίνισης, μια σκέψη για γυψοσανιδα στο δοκάρι, ώστε να κρύβεται μέσα και η οθόνη, αλλά δεν κατέστη εφικτό για τεχνικούς λόγους.
Η θέση του προβολέα έχει ήδη προκαθοριστει από τον ηλεκτρολόγο ακριβώς απέναντι και στο κέντρο (οριζοντιως) από την οθόνη, ακριβώς όπως μου υποδεικνύεις.
Δε θα ήθελα να αγοράσω έναν προβολέα των 300€, αλλά ούτε και έναν των 1000€...
Και έχω δει ότι, στα χρήματα που κινούμαι, οι μάρκες είναι αυτές που αναφέρεις χονδρικά!
Δεν ξέρω αν τυγχάνει να έχει κάποιος εδώ και άποψη /πείρα από infocus, την άκουσα τυχαία τη μάρκα σε μια συζήτηση, με πολύ θετικά σχόλια.
Βεβαίως σε όλα τα προϊόντα, πέραν της ποιότητας κατασκευής, απόδοσης κλπ, σημαντικό ρόλο παίζει και το after sales'service κάθε εταιρείας, πράγμα για το οποίο έχω επίσης μεσάνυχτα σε ο, τι αφορά τους infocus, που δεν είναι τόσο γνωστοί όσο οι υπόλοιποι που αναφέρεις.
Για να συνοψίσω : Θεωρείς ότι μια οθόνη των 1000€, τύπου Stewart, είναι απαραίτητη για ένα ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΣ (το τονίζω!) προβολικό σύστημα μέσων απαιτήσεων? Ακόμα περισσότερο, για το ίδιο αποτέλεσμα είναι απαραίτητη μια βάση των 200-300€?
Ειδικα αυτό το τελευταίο μου έχει καθίσει στο λαιμό!
Για τα 300€, που μου ζητήθηκαν, ως κόστος τοποθέτησης από την (όντως!) hi end επιχείρηση, που μου έδωσε τις ακριβές προσφορές, δεν έχω να "κλώτσησω" σε κάτι, ως εντελώς άπειρη και με τόσο καλές συστάσεις που έχω για τη δουλειά τους!... Τα προαναφερομενα, όμως, όπως κι ένας προβολέας των 2500€, που μου πρότειναν, είναι όντως απαραίτητα ή φιοριτουρες?
Θα σκεφτείς ίσως ότι "Εντάξει, βρε κοπελιά, με ξέρεις κι από χθες, ώστε να εμπιστευθείς την άποψή μου για τα χρήματα σου?" και θα σου απαντήσω, εν τοιαύτη περιπτώσει, ότι δεν έχω κάποια καλύτερη λύση, δυστυχώς, από τη στιγμή που κανεις από τον κύκλο μου δεν έχει γνώση και εμπειρία με προτζεκτορες, από το να ρωτήσω ανθρώπους που είναι το μεράκι τους και ασχολούνται για το κέφι τους και λόγω της αγάπης τους γι αυτό.
 

Μηνύματα
306
Reaction score
306
Βασίλη, κατ'αρχας σε ευχαριστώ ειλικρινά για την άμεση και εκτενή απάντηση σου!
Φροντίζω, πάντα, για οικονομία χρόνου και για τις δύο πλευρές, να εξηγώ το επίπεδο γνώσης μου στους τεχνικούς, το budget μου, τον τρόπο που το έχω στο μυαλό μου και δίνω λεπτομερείς περιγραφές, για αποφυγή παρεξηγήσεων.
Και φυσικά δεν πρόκειται, προκειμένου να γίνει σωστή και ασφαλής δουλειά σε κάτι, να τα χαλάσω για 20 και 100€, θα συμφωνήσω απολύτως μαζί σου σε αυτο!...
Όμως ο κλάδος των μαστορων στη χώρα μας με φρικάρει απίστευτα, γιατί είμαι πολύ κακοπαθημενη ως επί το πλείστον και οι πιο πολλοί είναι με μια άρνηση κάτω από τη γλώσσα, ασχέτως αν αυτό που ζητάω είναι εφικτό ή όχι!
Ο τεχνικός είναι, κατά πολύ, και θέμα τύχης και σε αυτόν τον τομέα η ιστορία έχει δείξει πως δε φημίζομαι!
Γι αυτό ζήτησα αν έχετε κάποιους σοβαρούς επαγγελματίες, ειλικρινείς, ορεξάτους, αξιόπιστους και πρόθυμους να ασχοληθούν σοβαρά με τη δουλειά τους να προτείνετε, έστω με προσωπικό μήνυμα στο μέιλ μου, ώστε να μη θεωρηθεί και διαφήμιση.
Επειδη εσείς ασχολείστε, προφανώς, χρόνια με αυτό, ενώ εγώ, όπως έγραψα εξ αρχής, δεν έχω ιδέα και δεν είχα ποτέ επαφή με προτζέκτορα, πέραν κάποιων περιστασιακων προβολών σε μουσεία ή ανάλογες εκδηλώσεις.
Οποτε, για να απαντήσω και στην ερώτησή σου, το rainbow effect δεν το γνωρίζω στην πράξη, απλώς το έχω διαβάσει στην προσπάθεια του να μάθω κάποια πράγματα μέσω ίντερνετ!
Το πρώτο πράγμα που δηλώνω στους τεχνικούς είναι η άγνοια μου, ώστε να ξέρουν πως να με αντιμετωπίσουν, αλλά και να μην υπάρχει και άλλοθι από την πλευρά τους, σε περίπτωση ελλιπους ενημέρωσης!
Το ξέρω πως αυτό, ανάλογα με το ποιόν του ανθρώπου, μπορεί να αποβεί εις βάρος μου και να πέσω θύμα εκμετάλλευσης στο μετρο του δυνατού, αλλά και τι άλλο να κάνω, να το παίζω έξυπνη και παντογνωστρια για να μην την πατήσω?
Δεν έχω γυψοσανιδα ούτε στο ταβάνι ούτε στο δοκάρι, που βρίσκεται ήδη η ηλεκτρική παροχή για την οθόνη.
Υπήρξε, επί ανακαίνισης, μια σκέψη για γυψοσανιδα στο δοκάρι, ώστε να κρύβεται μέσα και η οθόνη, αλλά δεν κατέστη εφικτό για τεχνικούς λόγους.
Η θέση του προβολέα έχει ήδη προκαθοριστει από τον ηλεκτρολόγο ακριβώς απέναντι και στο κέντρο (οριζοντιως) από την οθόνη, ακριβώς όπως μου υποδεικνύεις.
Δε θα ήθελα να αγοράσω έναν προβολέα των 300€, αλλά ούτε και έναν των 1000€...
Και έχω δει ότι, στα χρήματα που κινούμαι, οι μάρκες είναι αυτές που αναφέρεις χονδρικά!
Δεν ξέρω αν τυγχάνει να έχει κάποιος εδώ και άποψη /πείρα από infocus, την άκουσα τυχαία τη μάρκα σε μια συζήτηση, με πολύ θετικά σχόλια.
Βεβαίως σε όλα τα προϊόντα, πέραν της ποιότητας κατασκευής, απόδοσης κλπ, σημαντικό ρόλο παίζει και το after sales'service κάθε εταιρείας, πράγμα για το οποίο έχω επίσης μεσάνυχτα σε ο, τι αφορά τους infocus, που δεν είναι τόσο γνωστοί όσο οι υπόλοιποι που αναφέρεις.
Για να συνοψίσω : Θεωρείς ότι μια οθόνη των 1000€, τύπου Stewart, είναι απαραίτητη για ένα ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΣ (το τονίζω!) προβολικό σύστημα μέσων απαιτήσεων? Ακόμα περισσότερο, για το ίδιο αποτέλεσμα είναι απαραίτητη μια βάση των 200-300€?
Ειδικα αυτό το τελευταίο μου έχει καθίσει στο λαιμό!
Για τα 300€, που μου ζητήθηκαν, ως κόστος τοποθέτησης από την (όντως!) hi end επιχείρηση, που μου έδωσε τις ακριβές προσφορές, δεν έχω να "κλώτσησω" σε κάτι, ως εντελώς άπειρη και με τόσο καλές συστάσεις που έχω για τη δουλειά τους!... Τα προαναφερομενα, όμως, όπως κι ένας προβολέας των 2500€, που μου πρότειναν, είναι όντως απαραίτητα ή φιοριτουρες?
Θα σκεφτείς ίσως ότι "Εντάξει, βρε κοπελιά, με ξέρεις κι από χθες, ώστε να εμπιστευθείς την άποψή μου για τα χρήματα σου?" και θα σου απαντήσω, εν τοιαύτη περιπτώσει, ότι δεν έχω κάποια καλύτερη λύση, δυστυχώς, από τη στιγμή που κανεις από τον κύκλο μου δεν έχει γνώση και εμπειρία με προτζεκτορες, από το να ρωτήσω ανθρώπους που είναι το μεράκι τους και ασχολούνται για το κέφι τους και λόγω της αγάπης τους γι αυτό.
Θα πω κάποια γενικά και πρακτικά που έχω αποκομίσει από την όποια πείρα με την ενασχόληση με αυτό το χόμπι τόσο όσο αφορά εμάς τους χομπίστες, όσο και τους επαγγελματίες του χώρου που ίσως σου δώσουν μια εικόνα σε αυτή την αγορά.

Αν πας σε ένα επαγγελματία αυτού του χώρου και του πεις: "θέλω αυτό αλλά δεν ξέρω τίποτα σχετικό" συνήθως οι περισσότεροι θα υπολογίσουν το οικονομικό σου εύρος από τρίτα στοιχεία, και λογικά θα σου προτείνουν εκείνο που τους αφήνει το μεγαλύτερο κέρδος, και όσο γνωρίζω, πολλές εταιρείες του χώρου μέσα στην κρίση μάλιστα, ένα τρόπος να ανταπεξέλθου,ν ήταν ακριβώς αυτές οι εγκαταστάσεις , είτε για επαγγελματικές, είτε για οικιακές αίθουσες., και έτσι, αν υποθέσουμε ένα μίνιμουμ χρέωσης αμοιβής τα 300€, στα οποία αν προσθέσεις και την αγορά των απαραίτητων συσκευών, δύσκολα δεν θα ξεπεράσεις το όριο που έχεις θέσει, δηλαδή τα 1500€.

Ένας πιο οικονομικός τρόπος είναι να επιλέξεις να αγοράσεις προτζέκτορα και οθόνη μέσα στο προϋπολογισμό σου μόνη σου και την εγκατάσταση να αναλάβει , αφού συνεννοηθείς πρώτα μαζί του, ένας ηλεκτρολόγος τον οποίο γνωρίζεις από άλλες εργασίες που σου έχει κάνει στο σπίτι και έχει θεμελιωθεί μεταξύ σας σχέση εμπιστοσύνης.

Σε αυτή την περίπτωση η δυσκολία φυσικά έγκειτε στο ότι δεν έχεις εμπειρία τι να επιλέξεις από την πληθώρα της αγοράς, και η αγορά ψηφιακού προτζέκτορα παρουσιάζει δυσκολίες τόσο σε καινούργιο ή μεταχειρισμένο.

Σε αδρές γραμμές από αυτά που περιγράφεις για αυτό που θες, δηλαδή την εμπειρία της ¨μεγάλης οθόνης" στο σαλόνι, ένας προβολέας full hd 16:9 και μια οθόνη 90-120 ίντσες σε καλύπτει απόλυτα, θα συνιστούσα τις λιγότερες ίντσες ιδιαίτερα εάν ο προβολέας δεν έχει αρκετή φωτεινότητα.

Σε ακόμη πιο οικονομικά μπορεί να κοιτάξεις και τις αγγελίες μεταχειρισμένων, αλλά έτσι όπως το θέτεις ,τις γνώσεις σου επί του ζητήματος δηλαδή, ίσως καλύτερα να πας σε καινούργιο.

Για παράδειγμα ξεκίνησα το 1999 με ένα προτζέκτορα DLP 800X600 4:3 και μια φορητή οθόνη με τρίποδο stand που είχα για προβολή φωτογραφικών διαφανειών, σήμερα αυτό θεωρείτε ¨αρχαιολογία ¨ή ¨παλιατζούρα" και ένας τέτοιος προτζέκτορας δεν πιάνει ούτε 200€ από τα 2000€ που είχα δώσει.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.503
Reaction score
126.150
Ειχα την αφέλεια (Για να το θέσω κομψά), να ελπίζω πως με 1500€ πλαφόν, θα μπορούσα να αποκτήσω το σύστημα που επιθυμω,
Μπορείς (όπως διαβεβαίωσε ο Βασίλης), αλλά η διαφορά στην συνολική ποιότητα είναι σημαντική εάν ανέβει το μπάτζετ.

Θα πρότεινα να ανεβάσεις το μπάτζετ τουλάχιστον στα 2,5 χιλιάρικα, διότι πραγματικά θα αξίζει στο τελικό αποτέλεσμα αυτή η διαφορά.

Τα 1.500 € είναι ίσως ένα "λογικό ποσό" για τηλεόραση, αλλά για σύστημα προβολής, για "μεγάλη οθόνη", πάει υψηλότερα το μπάτζετ.

Σημείωσε δε, πως η ρύθμιση του συστήματος προβολής, το "καλιμπραρισμα" που λέμε, από ειδικό, είναι άκρως απαραίτητο. Θεώρησέ το, πιο σημαντικό από τον ίδιο τον προβολέα.
 

Μηνύματα
6
Reaction score
8
Θα πω κάποια γενικά και πρακτικά που έχω αποκομίσει από την όποια πείρα με την ενασχόληση με αυτό το χόμπι τόσο όσο αφορά εμάς τους χομπίστες, όσο και τους επαγγελματίες του χώρου που ίσως σου δώσουν μια εικόνα σε αυτή την αγορά.

Αν πας σε ένα επαγγελματία αυτού του χώρου και του πεις: "θέλω αυτό αλλά δεν ξέρω τίποτα σχετικό" συνήθως οι περισσότεροι θα υπολογίσουν το οικονομικό σου εύρος από τρίτα στοιχεία, και λογικά θα σου προτείνουν εκείνο που τους αφήνει το μεγαλύτερο κέρδος, και όσο γνωρίζω, πολλές εταιρείες του χώρου μέσα στην κρίση μάλιστα, ένα τρόπος να ανταπεξέλθου,ν ήταν ακριβώς αυτές οι εγκαταστάσεις , είτε για επαγγελματικές, είτε για οικιακές αίθουσες., και έτσι, αν υποθέσουμε ένα μίνιμουμ χρέωσης αμοιβής τα 300€, στα οποία αν προσθέσεις και την αγορά των απαραίτητων συσκευών, δύσκολα δεν θα ξεπεράσεις το όριο που έχεις θέσει, δηλαδή τα 1500€.

Ένας πιο οικονομικός τρόπος είναι να επιλέξεις να αγοράσεις προτζέκτορα και οθόνη μέσα στο προϋπολογισμό σου μόνη σου και την εγκατάσταση να αναλάβει , αφού συνεννοηθείς πρώτα μαζί του, ένας ηλεκτρολόγος τον οποίο γνωρίζεις από άλλες εργασίες που σου έχει κάνει στο σπίτι και έχει θεμελιωθεί μεταξύ σας σχέση εμπιστοσύνης.

Σε αυτή την περίπτωση η δυσκολία φυσικά έγκειτε στο ότι δεν έχεις εμπειρία τι να επιλέξεις από την πληθώρα της αγοράς, και η αγορά ψηφιακού προτζέκτορα παρουσιάζει δυσκολίες τόσο σε καινούργιο ή μεταχειρισμένο.

Σε αδρές γραμμές από αυτά που περιγράφεις για αυτό που θες, δηλαδή την εμπειρία της ¨μεγάλης οθόνης" στο σαλόνι, ένας προβολέας full hd 16:9 και μια οθόνη 90-120 ίντσες σε καλύπτει απόλυτα, θα συνιστούσα τις λιγότερες ίντσες ιδιαίτερα εάν ο προβολέας δεν έχει αρκετή φωτεινότητα.

Σε ακόμη πιο οικονομικά μπορεί να κοιτάξεις και τις αγγελίες μεταχειρισμένων, αλλά έτσι όπως το θέτεις ,τις γνώσεις σου επί του ζητήματος δηλαδή, ίσως καλύτερα να πας σε καινούργιο.

Για παράδειγμα ξεκίνησα το 1999 με ένα προτζέκτορα DLP 800X600 4:3 και μια φορητή οθόνη με τρίποδο stand που είχα για προβολή φωτογραφικών διαφανειών, σήμερα αυτό θεωρείτε ¨αρχαιολογία ¨ή ¨παλιατζούρα" και ένας τέτοιος προτζέκτορας δεν πιάνει ούτε 200€ από τα 2000€ που είχα δώσει.
Να είσαι καλά!
Αυτο θα προσπαθήσω να κάνω, αν και μοιάζει πολύ δύσκολη" πίστα"!
Εάν, κάποια στιγμή, καταλήξω σε κάποιες μαρκες/μοντέλα, θα μπορούσα να καταχραστω της καλοσύνης σου και να σε ενοχλήσω ξανά για τη γνώμη σου?
Ακομα κι αν η απάντηση είναι αρνητική, θα είναι πλήρως κατανοητό!
Σου εύχομαι Καλή Ανάσταση, με υγεία!
 

Μηνύματα
6
Reaction score
8
Μπορείς (όπως διαβεβαίωσε ο Βασίλης), αλλά η διαφορά στην συνολική ποιότητα είναι σημαντική εάν ανέβει το μπάτζετ.

Θα πρότεινα να ανεβάσεις το μπάτζετ τουλάχιστον στα 2,5 χιλιάρικα, διότι πραγματικά θα αξίζει στο τελικό αποτέλεσμα αυτή η διαφορά.

Τα 1.500 € είναι ίσως ένα "λογικό ποσό" για τηλεόραση, αλλά για σύστημα προβολής, για "μεγάλη οθόνη", πάει υψηλότερα το μπάτζετ.

Σημείωσε δε, πως η ρύθμιση του συστήματος προβολής, το "καλιμπραρισμα" που λέμε, από ειδικό, είναι άκρως απαραίτητο. Θεώρησέ το, πιο σημαντικό από τον ίδιο τον προβολέα.
Κωστα, σε ευχαριστώ για την παράθεση της γνώμης σου.
Προφανώς όσο ανεβαίνει το διατιθεμενο ποσό τόσο ανεβαίνει και η ποιότητα του αποτελέσματος, δεν αμφιβάλλω!
Και ένας λόγος που σχεδίαζα να ανατεθεί όλο το έργο (από την προμήθεια των μηχανημάτων μέχρι και το καλιμπραρισμα) σε έναν και μοναδικό σχετικό επαγγελματία ήταν αυτός : να έχει την πλήρη ευθύνη και να κάνει ο, τι καλύτερο γίνεται και κατά το στήσιμο και με τα μελλοντικά σέρβις που θα χρειαστούν.
Αλλα, δυστυχώς, είναι αδύνατο να ανεβάσω τον προϋπολογισμό μου κατά 1000€ τουλάχιστον, γι αυτό και ψάχνω να διαπιστώσω, μακριά από πιθανούς "αετονυχηδες", αν μπορώ να υλοποιήσω την ιδέα αυτή σε αυτό το κόστος.
Αυτο που δεν ξέρω επίσης είναι το αν, εφόσον καταφέρω να αγοράσω μόνη μου τα κομμάτια και να εγκατασταθουν από ηλεκτρολόγο όπως μου είπε και ο Βασίλης, υπάρχει η δυνατότητα να αποταθώ σε έναν ειδικό τεχνικό, μόνο για να μου κάνει τις σχετικές ρυθμίσεις ή δε θα ασχοληθεί καν μόνο γι αυτό?
 

Μηνύματα
306
Reaction score
306
Να είσαι καλά!
Αυτο θα προσπαθήσω να κάνω, αν και μοιάζει πολύ δύσκολη" πίστα"!
Εάν, κάποια στιγμή, καταλήξω σε κάποιες μαρκες/μοντέλα, θα μπορούσα να καταχραστω της καλοσύνης σου και να σε ενοχλήσω ξανά για τη γνώμη σου?
Ακομα κι αν η απάντηση είναι αρνητική, θα είναι πλήρως κατανοητό!
Σου εύχομαι Καλή Ανάσταση, με υγεία!
Φυσικά, στα πλαίσια του δυνατού να βοηθήσω με τις όποιες μου γνώσεις.

Καλή Ανάσταση με αγάπη και να περάσετε ένα όμορφο Πάσχα.
 
Last edited:

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.050
Reaction score
6.869
Οι γνώμες που ακολουθούν είναι αυστηρά προσωπικές:

Με 250€ μπορείς να πάρεις οθόνη και βάση. Μην τρελαθούμε.

Δες στο skroutz οθόνες brateck, 230€ έχει η ηλεκτρική των 135 ιντσών (που δεν ξέρω καν αν θες τόσο μεγάλη), την ίδια έχω και εγώ. Παλιότερα είχα πάλι brateck χειροκίνητη, μια χαρά και οι δύο. Είναι τέλειες; Όχι, αλλά είναι μια χαρά.

Να σημειωθεί ότι προτζέκτορα έχω 17 χρόνια και εκτός από τα δικά μου setup έχω δει και σε εκθέσεις, σε μαγαζιά κλπ. Δεν είναι ότι δεν βλέπω τη διαφορά από το καλύτερο, απλά με καλύπτει και αυτό που έχω.

Όσο για προτζέκτορα, π.χ. κάτι σαν τον Epson EH-TW7000 είναι μια χαρά (εγώ έχω τον TW-3600 που είναι σκυλί και με καλύπτει εντελώς στην εικόνα), έχει και lens shift που θα βολέψει για την εγκατάσταση. Είναι στα 1.290€ οπότε συνολικά θα βγεις λίγο παραπάνω, αλλά λίγο. Εξαρτάται πόσα θα σου πάρει κάποιος για να κρεμάσει την οθόνη, αλλά πόσα να πάρει, ξέρω γω.

Υ.Γ. Το μόνο που δεν ξέρω για τον Epson είναι αυτά που λένε ότι θα απαγορευθούν οι παλιού τύπου λάμπες, άρα μήπως θα πρέπει κάποιος που αγοράζει τώρα να πάει αναγκαστικά σε laser. Ας μας πουν αυτοί που γνωρίζουν το θέμα καλύτερα.
 

Μηνύματα
6
Reaction score
8
Οι γνώμες που ακολουθούν είναι αυστηρά προσωπικές:

Με 250€ μπορείς να πάρεις οθόνη και βάση. Μην τρελαθούμε.

Δες στο skroutz οθόνες brateck, 230€ έχει η ηλεκτρική των 135 ιντσών (που δεν ξέρω καν αν θες τόσο μεγάλη), την ίδια έχω και εγώ. Παλιότερα είχα πάλι brateck χειροκίνητη, μια χαρά και οι δύο. Είναι τέλειες; Όχι, αλλά είναι μια χαρά.

Να σημειωθεί ότι προτζέκτορα έχω 17 χρόνια και εκτός από τα δικά μου setup έχω δει και σε εκθέσεις, σε μαγαζιά κλπ. Δεν είναι ότι δεν βλέπω τη διαφορά από το καλύτερο, απλά με καλύπτει και αυτό που έχω.

Όσο για προτζέκτορα, π.χ. κάτι σαν τον Epson EH-TW7000 είναι μια χαρά (εγώ έχω τον TW-3600 που είναι σκυλί και με καλύπτει εντελώς στην εικόνα), έχει και lens shift που θα βολέψει για την εγκατάσταση. Είναι στα 1.290€ οπότε συνολικά θα βγεις λίγο παραπάνω, αλλά λίγο. Εξαρτάται πόσα θα σου πάρει κάποιος για να κρεμάσει την οθόνη, αλλά πόσα να πάρει, ξέρω γω.

Υ.Γ. Το μόνο που δεν ξέρω για τον Epson είναι αυτά που λένε ότι θα απαγορευθούν οι παλιού τύπου λάμπες, άρα μήπως θα πρέπει κάποιος που αγοράζει τώρα να πάει αναγκαστικά σε laser. Ας μας πουν αυτοί που γνωρίζουν το θέμα καλύτερα.
Ο τεχνικός, που έκανε χθες την αυτοψία του χώρου, μου μίλησε κατά προτίμηση για EPSON 3LCD, αλλά ακόμα απομένει να μου στείλει γραπτώς κάποιες προσφορές σε συγκεκριμένα μοντέλα EPSON, BenQ και Viewsonic, μιας και αυτές τις μάρκες εμπορεύεται.
ΜΕ βάση τη θέση που έχει γίνει η προεγκατασταση για τον προτζέκτορα, πρότεινε διαστάσεις οθόνης Π2, 40 * Υ1, 35, που αυτό, είπε, αντιστοιχεί σε 108 ίντσες διαγώνιο...
Εμενα μου αρκεί και πλάτος οθόνης 2 μέτρα, άλλωστε και το καθαρό μήκος του καναπέ, που θα βρίσκεται απέναντι της και θα αποτελεί το σημείο θέασης, είναι επίσης 2 μέτρα.
Για την οθόνη, όπως προείπα, αυτές που δουλεύει η εταιρεία του, δεν είναι συμβατές με την εγκατάστασή μου σύμφωνα με τα λεγόμενά του και πρέπει να το ψάξω εντελώς μόνη μου.
Μπορει να ακουστει χαζό, αλλά η ανησυχία μου είναι κατά πόσο οι σύγχρονες οθόνες "ζαρωνουν" με το χρονιο ανεβοκατεβασμα ή όχι.
Ο ένας από αυτούς μου είπε πως όχι, γιατί πλέον έχουν ίνες γυαλιού στην "ύφανση" τους. Οι άλλοι δύο μου είπαν ότι ζαρωνουν,αν δεν είναι του πανακριβου και ένας τέταρτος, που εμπορευοταν και Brateck, μου είπε πως δε ζαρωνουν.
Ειναι κάτι σαν τους γιατρούς, που όσο πιο πολλούς ρωτάς τόσο πιο διαφορετικές γνώμες παίρνεις!...
Οσον αφορά τη βάση, η κοινή λογική λέει πως δεν είναι ανάγκη να δώσω 200€ και βάλε! Και χαίρομαι που μου απάντησες ξεκάθαρα σε αυτό, για να φεύγουν ένα-ένα από τη μέση...
Σίγουρα ο εχθρός του καλού είναι το καλύτερο, σε πάσης φύσεως αγορές, αλλά και πάλι θα συμφωνήσω με το σκεπτικό σου τύπου "απλά με καλύπτει και αυτό που έχω"!... Άλλωστε δεν προσδοκώ να κάνω το σαλόνι μου το νέο Cine Ideal, ένα αξιοπρεπές συνολο θέλω, ώστε να απολαμβάνω τις ταινίες μου και φυσικά να μην πετάξω τα χρήματά μου.
Ο χθεσινός επαγγελματίας δεν ανέφερε κάτι για ορατη πιθανότητα κατάργησης της παλιάς λάμπας στους EPSON, αλλά, όταν μου στείλει τις προσφορές, θα τον ρωτήσω και μπορώ να σε πληροφορήσω για την απάντησή του.
Σε ευχαριστώ πολύ!
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.534
Reaction score
5.733
Όμως ο κλάδος των μαστορων στη χώρα μας με φρικάρει απίστευτα, γιατί είμαι πολύ κακοπαθημενη ως επί το πλείστον και οι πιο πολλοί είναι με μια άρνηση κάτω από τη γλώσσα, ασχέτως αν αυτό που ζητάω είναι εφικτό ή όχι!
Ο τεχνικός είναι, κατά πολύ, και θέμα τύχης και σε αυτόν τον τομέα η ιστορία έχει δείξει πως δε φημίζομαι!
Γι αυτό ζήτησα αν έχετε κάποιους σοβαρούς επαγγελματίες, ειλικρινείς, ορεξάτους, αξιόπιστους και πρόθυμους να ασχοληθούν σοβαρά με τη δουλειά τους να προτείνετε, έστω με προσωπικό μήνυμα στο μέιλ μου, ώστε να μη θεωρηθεί και διαφήμιση.
Λυπάμαι που είχες αυτή την εμπειρία.
Αν το θες και επιθυμείς, μπορούμε να κάνουμε εμείς την διαφορά και να φτιάξει η γνώμη σου για τους επαγγελματίες του χώρου :D

Οποτε, για να απαντήσω και στην ερώτησή σου, το rainbow effect δεν το γνωρίζω στην πράξη, απλώς το έχω διαβάσει στην προσπάθεια του να μάθω κάποια πράγματα μέσω ίντερνετ!
Αυτό καλό θα ήταν να το δεις στην πράξη, βλέποντας υλικό σε έναν προβολέα DLP του budget σου για να δεις αν σου είναι αντιληπτό και σε ενοχλεί. Δεν υπάρχει στάνταρντ δυστυχώς, άλλοι το βλέπουν, άλλοι όχι.
Αν πας σε LCD (π.χ. Epson EH-TW7100) δεν θα έχεις αυτή την μεταβλητή διότι στους LCD δεν υφίσταται το φαινόμενο.
Ο 7100 που αναφέρω είναι και πολύ καλό Value for Money μοντέλο, που διαθέτει και ευκολίες που βοηθούν στο να γίνει πιο εφικτή η εγκατάσταση (horizontal & vertical lens shift).

Δεν έχω γυψοσανιδα ούτε στο ταβάνι ούτε στο δοκάρι, που βρίσκεται ήδη η ηλεκτρική παροχή για την οθόνη.
Επειδή αναφέρεις συχνά το δοκάρι, δεν προτείνεται να τρυπηθεί το δοκάρι για να μπει είτε η οθόνη είτε ο προβολέας (αυτό για λόγους στατικότητας).

Η παροχή αν βρίσκεται όχι στο άκρο που θα έχει η οθόνη σου την υποδοχή, θα πρέπει είτε να μεταφερθεί ([σκάψιμο για να μην φαίνεται τίποτα, αλλά θα χρειαστεί σοβάτισμα και σπατουλάρισμα + βάψιμο], είτε να μπει κανάλι στο χρώμα του ταβανιού για να πάει το καλώδιο στο σωστό μέρος της οθόνης εφόσον μιλάμε για ηλεκτρική και όχι χειροκίνητη).
Το αντίστοιχο θα πρέπει να υπάρχει και στον προβολέα, καθώς και για την μεταφορά της εικόνας, καλώδιο HDMI που θα πηγαίνει στην πηγή σου ή τον ενισχυτή, μιας και χρειάζεσαι και ήχο!

Η θέση του προβολέα έχει ήδη προκαθοριστει από τον ηλεκτρολόγο ακριβώς απέναντι και στο κέντρο (οριζοντιως) από την οθόνη, ακριβώς όπως μου υποδεικνύεις.
Αυτές είναι οι βλακείες που κάνουν οι ηλεκτρολόγοι. Δεν ξέρουν τι προβολέα θα βάλεις, τι μέγεθος οθόνης... και καθορίζουν σημείο.
Το οποίο μπορεί να είναι από καθόλου πρόβλημα, έως και καταστροφή (να είναι αρκετά κοντά και να μην μπορείς να ανοίξεις τις ίντσες που θες). Και φυσικά φροντίζουν μόνο για την παροχή ρεύματος. Δεν υπάρχει σχεδόν ποτέ πρόβλεψη και για δεύτερο conduit (σωλήνα) που να έχει την κατάλληλη διατομή για να περάσει HDMI καλώδιο για να καταλήξει στην πηγή/ενισχυτή.

Δε θα ήθελα να αγοράσω έναν προβολέα των 300€, αλλά ούτε και έναν των 1000€...
Και έχω δει ότι, στα χρήματα που κινούμαι, οι μάρκες είναι αυτές που αναφέρεις χονδρικά!
Δεν ξέρω αν τυγχάνει να έχει κάποιος εδώ και άποψη /πείρα από infocus, την άκουσα τυχαία τη μάρκα σε μια συζήτηση, με πολύ θετικά σχόλια.
Βεβαίως σε όλα τα προϊόντα, πέραν της ποιότητας κατασκευής, απόδοσης κλπ, σημαντικό ρόλο παίζει και το after sales'service κάθε εταιρείας, πράγμα για το οποίο έχω επίσης μεσάνυχτα σε ο, τι αφορά τους infocus, που δεν είναι τόσο γνωστοί όσο οι υπόλοιποι που αναφέρεις.
Οι InFocus στην κατηγορία που αναφέρεις έχουν μείνει στο παρελθόν. Συν ότι η διαθεσιμότητα στην χώρα μας είναι το λιγότερο προβληματική.
Με αυτά που έχω βγάλει συμπέρασμα από τα γραφόμενα σου, ιδανικά είσαι για Epson ή BenQ.

Για να συνοψίσω : Θεωρείς ότι μια οθόνη των 1000€, τύπου Stewart, είναι απαραίτητη για ένα ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΣ (το τονίζω!) προβολικό σύστημα μέσων απαιτήσεων?
Αν μου βρεις Stewart ηλεκτρική στα 1000€ την αγοράζω :D

Αλλά για να μιλάμε σοβαρά, για αυτά που περιγράφεις, προφανώς και δεν είναι απαραίτητη.
Στο budget σου πάμε σε βασικές οθόνες και τα σκάμε στον προβολέα για το μέγιστο αποτέλεσμα.

Ακόμα περισσότερο, για το ίδιο αποτέλεσμα είναι απαραίτητη μια βάση των 200-300€?
Για αυτό, σε έναν υποθετικό Epson TW7100 το νορμάλ σε τιμή βάσης οροφής που να μην παρουσιάζει θέματα όπως τρέμουλο, τζόγο με αποτέλεσμα με τον καιρό η θέση του προβολέα να αλλάζει δραματικά, ή σε κάθε σεισμό να πηγαίνει βόλτα η εικόνα σου, είναι μια Vogel's των 120-150€.

Αν πας σε ένα επαγγελματία αυτού του χώρου και του πεις: "θέλω αυτό αλλά δεν ξέρω τίποτα σχετικό" συνήθως οι περισσότεροι θα υπολογίσουν το οικονομικό σου εύρος από τρίτα στοιχεία, και λογικά θα σου προτείνουν εκείνο που τους αφήνει το μεγαλύτερο κέρδος, και όσο γνωρίζω, πολλές εταιρείες του χώρου μέσα στην κρίση μάλιστα, ένα τρόπος να ανταπεξέλθου,ν ήταν ακριβώς αυτές οι εγκαταστάσεις , είτε για επαγγελματικές, είτε για οικιακές αίθουσες., και έτσι, αν υποθέσουμε ένα μίνιμουμ χρέωσης αμοιβής τα 300€, στα οποία αν προσθέσεις και την αγορά των απαραίτητων συσκευών, δύσκολα δεν θα ξεπεράσεις το όριο που έχεις θέσει, δηλαδή τα 1500€.
Συνήθως στην περίπτωση που αναφέρεις θα κοιτάξει ο άλλος να σε ζυγίσει αλλά και να σε εκμεταλλευτεί εκμεταλλευόμενος την άγνοια σου. Όχι όλοι, αρκετοί, αν όχι οι περισσότεροι.
Ο επαγγελματίας, με Ε κεφαλαίο, που νοιάζεται για το όνομα του, και βλέπει το δάσος και όχι το δέντρο, δηλαδή τον νοιάζει η διαφήμιση από στόμα σε στόμα, σκέφτεται πως μπορεί με τίμια δουλειά και πρόταση να αποκτήσει δυνητικά έναν ή και περισσότερους επαναλαμβανόμενους πελάτες, θα κάνει σωστή και τίμια πρόταση και θα εξυπηρετήσει και τον συνάνθρωπο του.

Ένας πιο οικονομικός τρόπος είναι να επιλέξεις να αγοράσεις προτζέκτορα και οθόνη μέσα στο προϋπολογισμό σου μόνη σου και την εγκατάσταση να αναλάβει , αφού συνεννοηθείς πρώτα μαζί του, ένας ηλεκτρολόγος τον οποίο γνωρίζεις από άλλες εργασίες που σου έχει κάνει στο σπίτι και έχει θεμελιωθεί μεταξύ σας σχέση εμπιστοσύνης.
Εδώ θα συναντήσεις πρόβλημα, γιατί τα περισσότερα καταστήματα, και αρκετοί από τους επαγγελματίες, δεν αναλαμβάνουν την εγκατάσταση εξοπλισμού που επιλέχθηκε από άλλο μαγαζί ή αν δει πως θα είναι δύσκολη δουλειά (π.χ. προβολέας που δεν έχει ούτε lens shift, αλλά ούτε και zoom! βλέπε κάποιους Optoma π.χ.).

Οι ηλεκτρολόγοι μας έχουν κάψει σε πολλές περιπτώσεις. Πιο συχνά πέραν της εγκατάστασης Home Cinema/Hi-Fi ασχολούμαι και με το να διορθώνω τα λάθη και τις παραλείψεις των ηλεκτρολόγων.

Σημείωσε δε, πως η ρύθμιση του συστήματος προβολής, το "καλιμπραρισμα" που λέμε, από ειδικό, είναι άκρως απαραίτητο. Θεώρησέ το, πιο σημαντικό από τον ίδιο τον προβολέα.
Δυσνόητο για τον περισσότερο κόσμο, λογικό για όποιον το έχει βιώσει :D
Στις περισσότερες περιπτώσεις, ακόμα και entry level προβολέας γίνεται άλλο μηχάνημα (με λογικά πράγματα φυσικά, δεν θα αποκτήσει ο Optoma μαύρα JVC, ούτε ο BenQ του 1000αρικου θα αποκτήσει την χρωματική παλέτα ενός τριπλού laser UST)

Κωστα, σε ευχαριστώ για την παράθεση της γνώμης σου.
Προφανώς όσο ανεβαίνει το διατιθεμενο ποσό τόσο ανεβαίνει και η ποιότητα του αποτελέσματος, δεν αμφιβάλλω!
Και ένας λόγος που σχεδίαζα να ανατεθεί όλο το έργο (από την προμήθεια των μηχανημάτων μέχρι και το καλιμπραρισμα) σε έναν και μοναδικό σχετικό επαγγελματία ήταν αυτός : να έχει την πλήρη ευθύνη και να κάνει ο, τι καλύτερο γίνεται και κατά το στήσιμο και με τα μελλοντικά σέρβις που θα χρειαστούν.
Αλλα, δυστυχώς, είναι αδύνατο να ανεβάσω τον προϋπολογισμό μου κατά 1000€ τουλάχιστον, γι αυτό και ψάχνω να διαπιστώσω, μακριά από πιθανούς "αετονυχηδες", αν μπορώ να υλοποιήσω την ιδέα αυτή σε αυτό το κόστος.
Αυτο που δεν ξέρω επίσης είναι το αν, εφόσον καταφέρω να αγοράσω μόνη μου τα κομμάτια και να εγκατασταθουν από ηλεκτρολόγο όπως μου είπε και ο Βασίλης, υπάρχει η δυνατότητα να αποταθώ σε έναν ειδικό τεχνικό, μόνο για να μου κάνει τις σχετικές ρυθμίσεις ή δε θα ασχοληθεί καν μόνο γι αυτό?
Γίνεται αυτό που λες.
Από την άλλη χάνεις διάφορα πράγματα, όπως την εμπειρία στην επιλογή των υλικών από τον επαγγελματία, καθώς και πιθανές εκπτώσεις (είτε λόγω συνδυαστικών υπηρεσιών, είτε επειδή έχει κονέ σε καταστήματα/προμηθευτές και παίρνει εκπτώσεις στην αγορά προϊόντων, ή και διάθεση ευκαιριών σε καλά μεταχειρισμένα από πελάτες του που αναβαθμίζουν συχνά π.χ.).
Με 250€ μπορείς να πάρεις οθόνη και βάση.
Αναλόγως τον προβολέα. Δυστυχώς οι περισσότερες φθηνές βάσεις... βλέπε:

Δες στο skroutz οθόνες brateck,
Αν ο προβολέας δεν ζυγίζει 500 γραμμάρια, δεν είναι απόλυτα σταθερές. Σε πρόσφατη δουλειά, είχαν αγοράσει κάποια brateck τοίχου και έναν BenQ W5700. Η βάση έτρεμε συνεχώς. Βάζοντας επάνω το Bosch Quigo Plus, δεν σταμάταγε ποτέ να τρέμει, δεν έκανε align γιατί η βάση δεν ήταν απόλυτα σταθερή (περνούσαν microvibrations από την λειτουργία του προβολέα και έτρεμε όσο όσο ώστε να κουνιέται το quigo, και η εικόνα ελάχιστα, αλλά ευτυχώς για την ιδιοκτήτη σε τόσο μικρό βαθμό που δεν γίνεται αντιληπτό στην θέαση).

Υ.Γ. Το μόνο που δεν ξέρω για τον Epson είναι αυτά που λένε ότι θα απαγορευθούν οι παλιού τύπου λάμπες, άρα μήπως θα πρέπει κάποιος που αγοράζει τώρα να πάει αναγκαστικά σε laser.
Έχουμε ακόμα καιρό (2026). Μπορεί φυσικά να στοκάρει 2-3 λάμπες (στα 80€ η μια είναι αυτή τη στιγμή η original, για Epson 7100 π.χ.) και να μην έχει θέμα (πρώτα θα ψοφήσει ο προβολέας!).
 
Last edited:

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.050
Reaction score
6.869
Αναλόγως τον προβολέα. Δυστυχώς οι περισσότερες φθηνές βάσεις... βλέπε:
Για οθόνη είπα brateck, όχι βάση.

Βάση είχα πάρει μια στο 50ρικο (την έψαξα αλλά δεν υπάρχει πια) και δεν έχω θέματα όπως αυτά που περιγράφεις. Ίσως με κάποια του 10ρικου να έχεις, ίσως και όχι, πάντως και τα 120€ που λες υπερβολικά τα θεωρώ.

Σε κάθε περίπτωση όμως, αν θέλει να σου αναθέσει τη δουλειά συνολικά (που και εγώ θα της το πρότεινα) θα αναλάβεις και τη συνολική ευθύνη, άρα με βάση το συνολικό budget θα επιλέξεις τα κατάλληλα εξαρτήματα για να εξασφαλιστεί πως δεν θα αντιμετωπίσει πρόβλημα σε κανένα σημείο. Αυτό είναι το πλεονέκτημα του να απευθύνεσαι σε επαγγελματία και να μην ακούς τι λέω εγώ στο φόρουμ.

Υ.Γ. για το μέγεθος της οθόνης που αναφέρθηκε πριν, όχι, δεν φτάνουν τα 2 μέτρα! Και τα 2,40 εγώ τα θεωρώ λίγα για την απόσταση που αν κατάλαβα καλά είναι σχεδόν 4 μέτρα.
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.534
Reaction score
5.733
Για οθόνη είπα brateck, όχι βάση.

Βάση είχα πάρει μια στο 50ρικο (την έψαξα αλλά δεν υπάρχει πια) και δεν έχω θέματα όπως αυτά που περιγράφεις. Ίσως με κάποια του 10ρικου να έχεις, ίσως και όχι, πάντως και τα 120€ που λες υπερβολικά τα θεωρώ.

Σε κάθε περίπτωση όμως, αν θέλει να σου αναθέσει τη δουλειά συνολικά (που και εγώ θα της το πρότεινα) θα αναλάβεις και τη συνολική ευθύνη, άρα με βάση το συνολικό budget θα επιλέξεις τα κατάλληλα εξαρτήματα για να εξασφαλιστεί πως δεν θα αντιμετωπίσει πρόβλημα σε κανένα σημείο. Αυτό είναι το πλεονέκτημα του να απευθύνεσαι σε επαγγελματία και να μην ακούς τι λέω εγώ στο φόρουμ.

Υ.Γ. για το μέγεθος της οθόνης που αναφέρθηκε πριν, όχι, δεν φτάνουν τα 2 μέτρα! Και τα 2,40 εγώ τα θεωρώ λίγα για την απόσταση που αν κατάλαβα καλά είναι σχεδόν 4 μέτρα.
Σε στραβό ταβάνι (τι πιο σύνηθες), βάση που δεν έχει tilt/yaw σε στέλνει προς χρήση keystone αν δεν έρχεται με macgyverιές (π.χ. spacers για να έρθει ίσια η βάση).

Η οθόνη, πάλι καλά που δεν είχε άποψη ο ηλεκτρολόγος, θα πρέπει καλώς ή κακώς να αφήσει και χώρο για ηχεία στα πέριξ της αν και εφόσον η φίλη επιθυμεί να δώσει και αντιστοίχως... "μεγάλο" ήχο.

Όπως το είπες, ανάλογα το budget τα θέλω και τις επιλογές που αναγκαστικά πρέπει κάπου να γίνουν (εδώ γίνονται μικρά compromises και σε συστήματα των 10 και 20 χιλιάδων ευρώ), γίνεται και η επιλογή που θα κοπεί το κάθε τι.
Πάντα με σωστή ενημέρωση πρός τον πελάτη. Αλλιώς κοροϊδευόμαστε!
 

Μηνύματα
3.672
Reaction score
5.512
Σε αυτό το μπάτζετ και με άνοιγμα οθόνης στα δύο μέτρα που θες, δηλαδή 90 ιντσες γιατί δεν κοιτάς και σε τηλεόραση; Κάτι σε TCL ας πούμε σε αυτό το μπάτζετ στις 85 ιντσες υπάρχει. Αν το μέγεθος δεν είναι το ζητούμενο ώστε να πας αναγκαστικά σε προτζεκτορα υπάρχει και αυτή η εναλλακτική.
 

Μηνύματα
12.873
Reaction score
10.091
Δύο πράγματα έχω να συνεισφέρω στη συζήτηση.

1. Να κοιτάξεις το μέγεθος της οθόνης να είναι κατάλληλο για την απόσταση θέασης. Υπάρχουν προδιαγραφές για αυτό, εγώ απλά θα προτείνω να είναι πάνω από 43 μοίρες για απόλυτη απόλαυση κινηματογραφικής θέασης και ποτέ να μην ξεπεράσει τις 50 μοίρες, μετά γίνεται τεράστιο και κουραστικό. Φυσικά θα πρέπει να προσέξεις ο προβολέας να μπορεί να ανοίξει αυτό το μέγεθος εικόνας από την απόσταση που θα τον τοποθετήσεις. Πχ, οι BenQ ανοίγουν αρκετά μεγάλη εικόνα. Οι Epson ανοίγουν αρκετά μικρότερη από την ίδια απόσταση.

2. Εμείς για βιντεοπροβολέα της τάξης των 1200 ευρώ, πήραμε βάση τοίχου με 25 ευρώ (δε θυμόμαστε τη μάρκα), με tilt και εκτεινόμενο μπράτσο και ρυθμίσεις όπως λέει ο Βασίλης και είμαστε ευχαριστημένοι. Δεν είναι τέρας σταθερότητας και αν την ακουμπήσεις, κουνιέται, αλλά δεν μας πειράζει γιατί κανείς δεν την ακουμπάει εκεί ψηλά που είναι. (δεν τρέμει η εικόνα όπως περιγράφει παραπάνω ο Βασίλης)

Ενδεικτικά, σαν αυτή είναι, αλλά όχι η συγκεκριμένη.

ΜΕ βάση τη θέση που έχει γίνει η προεγκατασταση για τον προτζέκτορα, πρότεινε διαστάσεις οθόνης Π2, 40 * Υ1, 35, που αυτό, είπε, αντιστοιχεί σε 108 ίντσες διαγώνιο...
Τώρα το είδα αυτό. Η απόσταση ματιού σου από την οθόνη, πόσο θα είναι;
 
Last edited:


Μηνύματα
6
Reaction score
8
Βασίλη, μέσα στο άγχος μου, δεν είχα αντιληφθεί ότι ασχολείσαι επαγγελματικά.
Και φυσικά δεν έχω κανένα θέμα να συνεργαστούμε, τουναντίον!
Η απόσταση μεταξύ οθόνης και τοίχου είναι 3,62 μέτρα.
Αν βγάλεις ΚΑΜΜΙΑ 40ρια εκατ., η απόσταση από το φακό του προτζέκτορα έως το σημείο της οθόνης είναι γύρω στα 3, 20 λοιπόν.
Δυστυχως τα σημεία που επιλέχθηκαν για προτζέκτορα και οθόνη ήταν μονόδρομος, λόγω διαρρύθμισης χώρου!
Σε ο, τι αφορά την οθόνη, δε μου ειπε ο άνθρωπος για Stewart, μου μίλησε για κόστος 750€ επειδή ήδη είχε ένα μικρό στοκ στην αποθήκη του (1000€ αν έπρεπε να την παραγγείλει τώρα!) και εγώ υπέθεσα τη μάρκα, γιατί στην ιστοσελίδα του γράφει ότι από οθόνες δουλεύει μόνο Stewart και Ιnvideo. Για να μην αφήνω, εν άγνοια μου, να διαρρέουν και ανακρίβειες!...
ΤΟ ΗDMI υπάρχει ήδη στον τοίχο, εσωτερικά, ξεκινά από το σημείο του προβολέα και καταλήγει πίσω από το PC μου και σε κοντινή απόσταση και από τον ενισχυτή.
Ολα αυτά, όμως, επειδή επαναλαμβάνω ότι τώρα έχω αρχίσει να "μπουσουλαω" σχετικώς, θα πρέπει να τα δεις και να κανονίσουμε πώς θα προχωρήσουμε.
Μπορείς, αν θες, να μου δώσεις κάποιον τρόπο επικοινωνίας και να σου στείλω ενδεικτική φώτο και του χώρου, ώστε να διαπιστώσεις και ο ίδιος ότι οι συγκεκριμένες θεσεις ήταν η μόνη λύση...
Ο ηλεκτρολόγος ήταν από τους ελάχιστους μάστορες που δούλεψαν καλά εδώ μέσα (σκέψου ότι έσπασα σχεδόν όλο το διαμέρισμα!) και ελπίζω να αποδειχθεί ότι έκανε καλή δουλειά και σε αυτό!
Για σκαψίματα, σπατουλαρισματα, σοβατισματα κλπ δε θέλω να ξέρω, με πιάνει σκοτοδινη! Κανάλια και πάλι κανάλια, ναι, αν έτσι απαιτείται!
Σχετικά με τη βάση, μου εξηγήθηκαν κάμποσα, δεν περίμενα τόσες παραμέτρους!... Τωρα, το αν το ταβάνι μου είναι στραβό, θα το δούμε επιτόπου, πιστεύω, δεν το θεωρώ απίθανο, γιατί το διαμέρισμα είναι του '63 και έχουν βγει διαφορα στραβά εδώ μέσα κατά την ανακαίνιση, που δεν τα φανταζόμουν!
Δύο πράγματα έχω να συνεισφέρω στη συζήτηση.

1. Να κοιτάξεις το μέγεθος της οθόνης να είναι κατάλληλο για την απόσταση θέασης. Υπάρχουν προδιαγραφές για αυτό, εγώ απλά θα προτείνω να είναι πάνω από 43 μοίρες για απόλυτη απόλαυση κινηματογραφικής θέασης και ποτέ να μην ξεπεράσει τις 50 μοίρες, μετά γίνεται τεράστιο και κουραστικό. Φυσικά θα πρέπει να προσέξεις ο προβολέας να μπορεί να ανοίξει αυτό το μέγεθος εικόνας από την απόσταση που θα τον τοποθετήσεις. Πχ, οι BenQ ανοίγουν αρκετά μεγάλη εικόνα. Οι Epson ανοίγουν αρκετά μικρότερη από την ίδια απόσταση.

2. Εμείς για βιντεοπροβολέα της τάξης των 1200 ευρώ, πήραμε βάση τοίχου με 25 ευρώ (δε θυμόμαστε τη μάρκα), με tilt και εκτεινόμενο μπράτσο και ρυθμίσεις όπως λέει ο Βασίλης και είμαστε ευχαριστημένοι. Δεν είναι τέρας σταθερότητας και αν την ακουμπήσεις, κουνιέται, αλλά δεν μας πειράζει γιατί κανείς δεν την ακουμπάει εκεί ψηλά που είναι. (δεν τρέμει η εικόνα όπως περιγράφει παραπάνω ο Βασίλης)

Ενδεικτικά, σαν αυτή είναι, αλλά όχι η συγκεκριμένη.



Τώρα το είδα αυτό. Η απόσταση ματιού σου από την οθόνη, πόσο θα είναι;
Η απόσταση ματιου μου θα είναι γύρω στα 3,20...Πες 3-3,10 για ασφάλεια...
Ο καναπές,από τον οποίο θα παρακολουθώ, θα είναι ακριβώς κάτω από τον προτζέκτορα, η θέση του οποίου είναι παρομοίως ψηλά, (η πρίζα του είναι σε ύψος γύρω στα 2,70).
 

Μηνύματα
2
Reaction score
3
Κάποιες σκέψεις από κάποιον που ήταν σε αντίστοιχη θέση πριν 2 χρόνια και με το αντίστοιχο budget..

Από προσωπική επιθυμία αλλά και για τους λόγους που προανέφερες, αναγκαστικά έμαθα τα βασικά μόνος μου που δεν ήταν και τόσο δύσκολο τελικά, δηλαδή να υπολογίσω την απόσταση θέασης και την απόσταση προβολής για το χώρο μου, σε συνδιασμό με τη διάσταση του πανιού που ήθελα να πάρω. Υπάρχουν σχετικά εύχρηστα εργαλεία γι'αυτό το σκοπό:

αλλά και άλλα που μπορείς να βρεις για να υπολογίσεις την απαραίτητη φωτεινότητα ανάλογα το είδους του πανιού, τη διαγώνιo και την απόσταση προβολής..

Επειδή η αγορά "ποιοτικού" καινούριου προβολέα ξέφευγε από μόνη της εκτός budget (πάνω από 1500€ για τον TW7100 που σκεφτόμουν) και μετά από προτροπή κάποιων παιδιών σε διπλανό forum, κατέληξα να κοιτάω για μεταχειρισμένο. Βρήκα λοιπόν μεταχειρισμένο προβολέα αξιοπρεπέστατο στα μάτια μου (TW6800) παρότι με αρκετές ώρες λειτουργίας συνολικά (ήταν στην 3η λάμπα και ήδη προς τα τέλη της) με 500€ + 170€ μια καινούρια λάμπα που αγόρασα, πήρα και ένα καινούριο μηχανικό πανί με 120€ (φθηνό) στις 106" και.. έπαθα κυριολεκτικά την πλάκα μου από το αποτέλεσμα το οποίο ξεπέρασε πραγματικά τις προσδοκίες μου στη θέαση ταινιών και πλήρωσα πολύ λιγότερα απ'όσα αρχικά υπολόγιζα! Η απόσταση θέασης στο χώρο μου είναι 3,5-4,5m ανάλογα το που κάθεσαι στο χώρο για 106' πανί (με gain 1). Τα ρέστα θα τα επενδύσω σε μια μελλοντική αναβάθμιση στον προβολέα ή το πανί (όταν θα ξέρω και καλύτερα τις ανάγκες μου).
 

Μηνύματα
305
Reaction score
248
TCL 98 inch με 2.000€ και ξεμπερδεψες. Θα βλεπεις και χωρις σκοταδι…σημαντικό κι αυτό.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.707
Μηνύματα
2.873.280
Members
37.935
Νεότερο μέλος
dimos22
Top