Βοήθεια με βάση οροφής...

Μηνύματα
302
Reaction score
26
Έχω εδώ και αρκετό καιρό έναν Philpis Astaire LC 6281.
Προσπαθώντας το τελευταίο καιρό να ολοκληρώσω ένα Home Theater δωματίου το οποίο θέλω να δουλεύει χωρίς κάθε φορά να έχω να μετακινώ αντικείμενα ή να συνδέω καλώδια, ψάχνω να βρώ μια βάση οροφής για να φύγει ο προτζέκτορας από το ράφι που είναι τώρα και να πάει μόνιμα στο ταβάνι.
Στο ράφι βέβαια είναι μια χαρά και ο φακός προβάλει ακριβώς κάθετα στο κέντρο του πανιού που βρίσκεται απέναντι, αλλά δυστυχώς εκεί δεν χωράει καλά και πρέπει κάθε φορά να τον συνδέω και να τον αποσυνδέω...

Τέλος πάντων υπάρχει ένα πρόβλημα γιατί ο προτζέκτρορας δεν έχει τρύπες για βίδες αλλά κάτι περίεργες σχισμές...
Βάζω φωτογραφίες (από κινητό δυστυχώς) για να εξηγήσω:

Κάντε κλικ για να μεγαλώσουν σε 1600x1200
Ο προτζέκτορας

Η πίσω πλευρά

Αν ξεβιδώσει τα δυο ποδαράκια πίσω υπάρχουν θέσεις για βίδες

Αλλά στην μπορστά πλευρά δεν υπάρχει τίποτα παρα μόνο δυο τέτοιες σχισμές


Υπήρχε βάση της Philips για τον συγκεκριμένο προτζέκτρορα με κωδικό LCA 2214/00 όμως όσο και αν έψαξα δεν κατάφερα να την βρω πουθενά και μιλώντας ακόμα και με την Philips δεν μπορούν να μου την προμηθεύσουν αφού δεν υπάρχει τίποτα στο στοκ.

Και κάπου εδώ θέλω την βοήθειά σας.
Υπάρχει κάποια βάση που κάνει για τον προτζέκτορα;
Προσωπικά δεν έχω βρει κάτι.

Αν υποθέσουμε οτι δεν υπάρχει υπάρχουν δυο λύσεις.
Η μία είναι να κατασκεάσω κάποιου είδους αντάπτορες που να μπαίνουν στις σχισμές και πάνω τους να βιδώνουν βίδες
Η άλλη είνα να ανοίξω τον προτζέκτρορα να βγάλω τα σωθικά του έξω και να κάνω τρύπες στο πλαστικό ωστε να περάσουν βίδες οι οποίες θα στηριχθούν με παξιμάδι και ροδέλα.
Όμως το τελευταίο αν και μου φαίνεται το πιο ασφαλές ως προς την στήριξη που θα παρέχει το φοβάμαι αφού δεν θα ήθελα να τρυπήσω τον προτζέκτρορα...

Σας παρακαλώ αν υπάρχει κάποιος που έχει κάποια ιδέα ή είχε παρόμοιο πρόβλημα ας βοηθήσει λιγάκι για να ξεμπερδεύω και με αυτό...
 

Μηνύματα
4.480
Reaction score
3
Απάντηση: Βοήθεια με βάση οροφής...

Κατά πρώτον ο κύριος Λάμπρου έχει κάτι φοβερές βάσεις οι οποίες μπορούν με μικρές επεμβάσεις να προσαρμοστούν παντού και για οποιονδήποτε προβολέα. Είναι βέβαια κάπως ακριβές, αλλά τελικά προσφέρουν πολλά περισσότερα από τα χρήματα που θα δώσεις. Τώρα για κάτι οικονομικό και ευπροσάρμοστο δες εδώ (για ελαφρούς) και εδώ (για βαρύτερους προβολείς)
 

Μηνύματα
8.676
Reaction score
6
Απάντηση: Βοήθεια με βάση οροφής...

Εγω θα σου πρότεινα να πας σε έναν μηχανουργού η απλώς σε ένα σιδερά και να του ζητήσεις ένα σχέδιο σαν το παρακάτω…
Όπως βλέπεις με αυτό τον τροπο θα βαλεις τον προβολέα σου στο ταβάνι χωρίς να χρειάζεται να τον βιδώσεις .
Τον βάζεις αναποδα στον ραφι που βιδώνει στο ταβάνι και κολλάς αυτοκόλλητες τάπες ( ψαξε για stop πορτας ) στα σημεία που θα ακουμπά ο προβολέας ( για να μην ακουμπά ολη η πλάτη του στο ραφι)


 

Attachments

  • 3,8 KB Προβολές: 119

Μηνύματα
302
Reaction score
26
Απάντηση: Βοήθεια με βάση οροφής...

Αρχικά ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

@Joseph: Ποιός είναι ο κ. Λάμπρου;
Όταν λες για κάτι οικονομικό γιατί εμένα μου φαίνονται πολλά τα 95€?

@Cinemusic - Ανδρεας: Έχω την εντύπωση οτι αυτό που προτείνεις θα μου κοστίσει αρκετά χρήματα εκτός του οτι είναι αρκετά χοντροκομμένο.
Πέρα από αυτό το βασικό του μειωνέκτημα είναι οτι δεν έχει Tilt και χρειάζομαι κάτι που να μπορεί να κάνει γωνία 15-20 μοιρών.

Απλά μέσα στο μυαλό μου είναι οτι έχω ήδη πάρει προσφορά για γυψοσανίδα κλειστή που απλά σε ένα σημείο σαν ντουλάπι 8α ανοίγει και θα κατεβαίνει ο προτζέκτορας έχοντας την κλήση που χρειάζεται ωστε να προβάλει σωστά στο πανί.
Αυτό θα μου στοιχίσει 130€.
Γι'αυτό και βρίσκω πολλά τα 95€ για μια βάση.
Όλες εκεί παίζουν;
 

Μηνύματα
8.676
Reaction score
6
Απάντηση: Βοήθεια με βάση οροφής...

Θα συμφωνήσω πως ισως είναι λιγο χοντροκομμένο αν χρησιμοποιήσεις μεταλο αλλα βγαίνει πολύ πιο φθηνο από οσο φαντάζεσαι .
 



Μηνύματα
2.488
Reaction score
382
99% θα υπαρχει βιδα κατω απο το τριτο πλαστικο κομματι που σε ''δυσκολευει'' και φαινεται οτι δε βγαινει.
Βαρα του μια καλη, να δεις για ποτε θα εμφανιστει και η τριτη βιδα.

Εχω ξανασυναντησει παρομοιες καταστασεις και ειχα το θαρρος να αφαιρεσω το τριτο πλαστικο. Παντα ημουνα τυχερος!
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.229
Reaction score
27.817
Απάντηση: Βοήθεια με βάση οροφής...

Πέρα από αυτό το βασικό του μειωνέκτημα είναι οτι δεν έχει Tilt και χρειάζομαι κάτι που να μπορεί να κάνει γωνία 15-20 μοιρών.
................................................................θα κατεβαίνει ο προτζέκτορας έχοντας την κλήση που χρειάζεται ωστε να προβάλει σωστά στο πανί.
Είσαι σίγουρος φίλε μου ότι με κλίση 15 - 20 μοιρών ο προβολέας σου θα προβάλει σωστά στο πανί;
Δεν θα σου κάνει τραπέζιο;
 

Μηνύματα
4.480
Reaction score
3
Απάντηση: Βοήθεια με βάση οροφής...

Αρχικά ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
...

Απλά μέσα στο μυαλό μου είναι οτι έχω ήδη πάρει προσφορά για γυψοσανίδα κλειστή που απλά σε ένα σημείο σαν ντουλάπι 8α ανοίγει και θα κατεβαίνει ο προτζέκτορας έχοντας την κλήση που χρειάζεται ωστε να προβάλει σωστά στο πανί.
Αυτό θα μου στοιχίσει 130€.
:111: αυτή η τιμή που γράφεις είναι εξαιρετική για σύστημα με γυψοσανίδα και lift προβολέα. Μήπως όμως τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά και τελικά δεις ότι αυτό το "έχοντας την κλήση που χρειάζεται ωστε να προβάλει σωστά στο πανί" είναι δυσκολότερο (και ακριβότερο) να επιτευχθεί;
 

Μηνύματα
302
Reaction score
26
Απάντηση: Βοήθεια με βάση οροφής...

Παιδιά σας υπερευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

@Cinemusic - Ανδρεας: Τελικά όπως βλέπω στην φωτογραφία που ανέβασε ο NIX δεν είναι και τόσο χοντροκομμένο.

@ DIMITRIS: Δεν υπάρχει τίποτα κάτω από το τρίτο πόδι. Το έχω τσεκάρει ήδη.

@NIX: Ευχαριστώ για την φωτογραφία.

@Μελίδης Μιχάλης: Αυτή τη στιγμή ο προτζέκτορας είναι σε ράφι και προβάλει ακριβώς κάθετα στο κέντρο του πανιού. Έβαλα το ράφι μετρώντας ειδικά για αυτή τη δουλειά, αλλά δεν βολεύει γιατί δεν είναι αρετά βαθύ για να χωρέσει καλά τον προτζέκτορα όταν είναι συνδεδεμένος με τα καλώδια.Έτσι αναγκάζομαι να τα βάζω και να τα βγάζω κάθε φορά για να μην έχω έναν προτζέκτρορα που ο μισός κρέμεται έξω από το ράφι.
Θα δώσω νούμερα κατα προσέγγιση γα να είναι πιο εύκολες οι πράξεις για να εξηγήσω γιατί λέω πως θέλει τέτοια κλίση.
Είναι στο 1 μέτρο από το ταβάνι και στα τρία μέτρα από το πανί.
Όταν θα πάει στο ταβάνι δηλαδή 1 μέτρο παραπάνω, για να προβάλει στο ίδιο σημείο που προβάλει τώρα θα πρέπει να σχηματίσει γωνία.
Η εφαπτομένη της εναι 1/3=0,3333... Δηλαδή μιλάμε για γωνία 18-19 μοιρών.
Το τραπέζιο που θα κάνει μπορώ να το διορθώσω από τις ρυθμίσεις του προτζέκτρορα.

@Joseph: Δεν μιλάω για lift με μηχανισμό, τιμές που είχα πάρει από έκθεση ήταν μάλλον απλησίαστες και θα το έκαναν μόνο αν μιλούσαμε για σαλόνι.
Μιλάω απλά για ένα κομμάτι στη γυψοσανίδα που θα έχει κοπεί, θα πιάνει από την μια πλευρά με δυο μεντεσέδες ωστε να ανοιγοκλέινει και από την άλλη πλευρά απλά με δυο πείρους θα ασφαλίζει για να μένει κλειστό. Όταν κατεβαίνει το πόση κλίση θα έχει θα το ρυθμίζουν δυο αλυσιδίτσες που θα κρατάνε το πορτάκι αυτό από την εμπρός πλευρά ωστέ να μην ανοίξει περισσότερο από το επιθυμητό. Τα 130€ είναι η τιμή που θέλει ο γυψοσανιδάς για να φτιάξει την γυψοσανίδα κόβοντας αυτό το κομμάτι και δυο τρύπες για σποτάκια. Όχι για να ολοκληρώσει την εργασία.
Μετά πρέπει εγώ να πάρω μεντεσέδες και πείρους και να το ολοκληρώσω
 

Μηνύματα
302
Reaction score
26
Απάντηση: Βοήθεια με βάση οροφής...

Ξέχασα να γράψω οτι χθες παρατήρησα κάτι κιτρινίλες στην οθόνη μου (το έχει ξανακάνει άλλη μια φορά ο προτζέκτορας και πήγε για σέρβις)
Ευτυχώς είμαι ακόμα εντός εγγύησης οπότε θα φύγει πάλι ταξιδάκι αναψυχής στο εξωτερικό.
Το θέμα παγώνει δυστυχώς προσωρινά. (Και ήθελα να τελειώνω για να βάψω το δωμάτιο)
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.229
Reaction score
27.817
Απάντηση: Βοήθεια με βάση οροφής...

O προβολέας σου αυτός είναι ακόμη στην εγγύηση;
Πότε τον πήρες; Μου κάνει εντύπωση διότι είναι αρκετά παλιό μοντέλο..
 

Μηνύματα
302
Reaction score
26
Απάντηση: Βοήθεια με βάση οροφής...

Ναι είναι ακόμα στην εγγύηση.
Έχει 2 χρόνια ή 2500 ώρες (ότι έρθει πρώτο)
Είναι η δεύτερη φορά που μου κάνει το ίδιο πράγμα.
Εμφάνισε ένα θαμπό κίτρινο στίγμα (Φαίνεται ελάχιστα μόνο σε μαύρο Backround)
Είμαι οριακά εντός εγγύησης, τον είχα αγοράσει Σεπτέμβρη 2006.
Και από ώρες δεν έχει παρα ελάχιστες (145 την τελευταία φορά που κοίταξα)
Είναι και ο λόγος που ψάχνω για βάση.
Όταν πρέπει να κάτσεις να τον συνδέσεις κάθε φορά, απλά βαριέσαι και βλέπεις από την Οθόνη του υπολογιστή η την τηλεόραση...
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.094
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top