Βοήθεια με ηχεία

Μηνύματα
4
Reaction score
0
Καλησπέρα σε όλους,

Θα ήθελα να ταιριάξω ηχεία σε εναν ενισχυτή technics SA-100 που έπεσε στα χέρια μου (είναι ίδιος με τον SA-80 που ήταν λίγο πιο εμπορικός) αλλά σα νέος στο χώρο μπερδεύομαι..
Δε ξέρω τι να επιλέξω , που να τα ακούσω, πως να τα ματσάρω στον ενισχυτή...
Μετά βλέπω κάτι σε bi-wiring που βελτιώνει την ακρόαση αλλά... μήπως ζορίζει τον γέρο-ενισχυτή μου?

Θα ήθελα λοιπόν τη βοηθεία σας για το τι ηχεία θα μπορούσαν να ταιριάξουν εδώ.
Technics 2x15w RMS
Χρήση --> σαν κύρια ηχεία για μουσική, σε χαμηλές έως μέτριες εντάσεις για χώρο περίπου 20τμ. (Δεν θέλω να κάνω party!)
Κόστος: Λέω να κινηθώ χαμηλά...200€ πάνω κάτω

Ευχαριστώ!
 

TGD

Μηνύματα
7.198
Reaction score
7.228
Ο ενισχυτής έρχεται από μια εποχή που τα ηχεία είχαν γενικά υψηλότερη ευαισθησία απ' ότι σήμερα. Αν δεν βρεις το κατάλληλο vintage ηχείο να το συνοδεύσει, δες για ηχεία που να κάνουν και για λαμπατους.

Magnat?
 
Last edited:

Μηνύματα
4
Reaction score
0
Ο ενισχυτής έρχεται από μια εποχή που τα ηχεία είχαν γενικά υψηλότερη ευαισθησία απ' ότι σήμερα. Αν δεν βρεις το κατάλληλο vintage ηχείο να το συνοδεύσει, δες για ηχεία που να κάνουν και για λαμπατους.

Magnat?
Δεν θα χαρακτήριζα τον εαυτό μου ως audiophile..αλλά από ενα-δύο vintage ηχεία που έχω ακούσει , έχω σχηματίζει την άποψη ότι τα vintage είναι συνήθως φτωχά σε μπάσο σε σύγκριση με τα ηχεία του σήμερα.

Επιπλέον δε θα ήθελα να πάω σε μεταχειρισμένο, καθώς δεν αισθάνομαι σίγουρος να εκτιμήσω ότι αυτό που θα μου πουλήσουν θα λειτουργεί όπως πρέπει και δεν θα έχει υπάρξει παρέμβαση στο παρελθόν...

Για να είμαι ειλικρινής... το προσπάθησα με κάτι ΑΚΑΙ και την πάτησα...ευτυχώς το κόστος ήταν μικρό.

Αρα θα πάω σε κάτι καινούριο.
Ποια magnat?

Magnat?
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.140
Reaction score
18.970
Κάτι τέτοιο μάλλον σου πρότεινε ο φίλος..

https://www.skroutz.gr/s/27265578/Magnat-Ζεύγος-Ηχείων-Hi-Fi-Βιβλιοθήκης-Tempus-33-85W-2-Δρόμων-Μαύρα.html

Τα είχα, είναι τίμια ηχεία για την τιμή.
Επειδή ο ενισχυτής σου έχει και ρυθμιστικά (πριμα - μπάσα + loudness) θα τα προσαρμόσεις στα γούστα σου.. ;)

Να ξέρεις πως για να παίξουν χαμηλό τα ηχεία (ειδικά σε εντάσεις) θέλουν και κατάλληλο ενισχυτή, αλλιώς ακούς παραμόρφωση και έχεις κίνδυνο να παραδώσουν πνεύμα τα ηχεία ή ο ενισχυτής.. (με χαμηλόβατους ενισχυτές συνήθως τα ηχεία), οπότε με αγάπη μόνο τις εντάσεις..

Μπορείς να πάρεις και τα δαπέδου, έχουν πτώση τιμής.. :party:

https://www.skroutz.gr/s/25101863/Magnat-Ηχείο-Hi-Fi-Δαπέδου-Tempus-55-150W-2-5-Δρόμων-Μαύρο.html

Υ.Γ.
sorry τώρα είδα πως κάποια σκρουτζομάγαζα που τα έχουν ύποπτα φτηνα τα δαπέδου δεν έχουν διαθεσιμότητα..

Τα μικρά.. ;)

:o Το ίδιο ισχύει και με τα βάσης..(τι γίνεται βρε?) :headbang:
 
Last edited:

ika

News
Μηνύματα
14.031
Reaction score
13.000
με 2Χ15 στα 8Ω ενισχυτή 40 ετών δύσκολο να βρεις σύγχρονο ηχείο να ταιριάξεις

 
Last edited:

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.140
Reaction score
18.970
Τα Magnat θα έπαιζαν μωρέ αλλά είναι πάνω από το μπάτζετ.. :(
Ξεγελάστηκα με τη διαθεσιμότητα..
Ta Dali και τα q acoustics που είναι ok ηχεία, είναι και αναίσθητα και με μικρό οδηγό.. :idk:

(Ήθελα να αποφύγω να προτείνω Klipsch ειδικά σε αυτές τις τιμές αλλά.. :idk:)

Τελευταία λύση (και κλισέ :roflmao:) θα ήταν να δώσει τον ενισχυτή και να πάει για ενεργά αλλά γουστάρω τα vintage και δεν το λέω.. ;)
Έχει και το ραδιοφωνάκι του και τα φωτάκια του και τα ούλα του.. :p
(κρίμα που δεν έχει και pre out :( )
 
Last edited:

ika

News
Μηνύματα
14.031
Reaction score
13.000
Ωραίο το vintage look, αλλά με 2Χ15W/8Ω (που μπορεί και να είναι 2Χ17/4Ω) που να πάει σήμερα.
Επίσης δεν έχει και Pre-out για να πήγαινε σε ενεργά.
Μήπως κανένα ηχείο για Η/Υ είναι αξιοπρεπές δεν ξέρω
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.140
Reaction score
18.970
Μήπως κανένα ηχείο για Η/Υ είναι αξιοπρεπές δεν ξέρω
Και να υπάρχει θα έχει οδηγό πολύ μικρό.. :(

Αν δεν ζητάει πάντως εντάσεις ο φίλος και με τα Q acoustics θα ζήσει..
Είναι ισορροπημένα ηχεία και όμορφα για να ταιριάξουν στο εξίσου όμορφο ενισχυτάκι..
Αν ήμουν σε αδιέξοδο μάλλον αυτά θα διάλεγα..
Μικρά και αναίσθητα αλλά είναι καλοφτιαγμένα.
Όταν είχα τα Q σε Technics ενισχυτή τα άκουγα αλλά μεγαλύτερο..
Σαν ισορροπία για καθημερινό ξεκούραστο άκουσμα μου αρέσουν περισσότερο από τα Magnat..
 
Last edited:

gid

Μηνύματα
7.411
Reaction score
8.653
Ό,τι πάρεις καινούριο με μόλις 200Ε θα είναι φτωχό για τον ενισχυτή σου και για το χώρο σου που είναι αρκετά μεγάλος.

Σου προτείνω να πας στα 300+ και να κάνεις έτσι μια αγορά που θα σου μείνει για κάποια χρόνια.

Επίσης, ο ενισχυτής σου σε φρενάρει όχι μόνο γιατί είναι πολύ μικρός αλλά και γιατί δεν έχει έξοδο για σαμπ (ώστε να πεις "θα πάρω τώρα 2 μικρά και αργότερα θα προσθέσω σαμπ").
 



ika

News
Μηνύματα
14.031
Reaction score
13.000
...
Επίσης, ο ενισχυτής σου σε φρενάρει όχι μόνο γιατί είναι πολύ μικρός αλλά και γιατί δεν έχει έξοδο για σαμπ (ώστε να πεις "θα πάρω τώρα 2 μικρά και αργότερα θα προσθέσω σαμπ").
Αν το θελήσει, υπάρχουν ενεργά sub που συνδέονται στις μπόρνες των ηχείων του ενισχυτή.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.140
Reaction score
18.970
Άμα είναι έτσι, να πουλήσει την αρχαιολογία και να πάρει 2 ενεργά και τέλος.
Σωστός, αλλά βάλε μέσα και λίγο ''συναίσθημα'' μια φορά βρε Πέτρο.. :rolleyes:

Αν και έχω ενεργά (2 ζεύγη) τον Marantz 2238b και τον Luxman L30 που έχω τους χαίρομαι εξίσου.. 8-)

Τώρα για ένα και μοναδικό σύστημα.. ναι, σε ενεργά ή κάτι άλλο θα πήγαινα αλλά αν το έχει ήδη το μηχανάκι..
Και πόσο θα το δώσει?
Δεν ξέρω αν θα μαζευτεί μπάτζετ για κάτι καλό (χωρίς sub).. :idk:
 


Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Σωστός, αλλά βάλε μέσα και λίγο ''συναίσθημα'' μια φορά βρε Πέτρο.. :rolleyes:
Δεν έχω, μου τελείωσε. Αφού έλεγα να κρατήσω την παλιά ψηφιακή φωτογραφική μου που έχω εδώ και 14 χρόνια, μετά την αγορά της νέας, αλλά χτες σκέφτηκα "Δεν την πουλάω να πάει στο καλό;"
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.140
Reaction score
18.970
Δεν έχω, μου τελείωσε. Αφού έλεγα να κρατήσω την παλιά ψηφιακή φωτογραφική μου που έχω εδώ και 14 χρόνια, μετά την αγορά της νέας, αλλά χτες σκέφτηκα "Δεν την πουλάω να πάει στο καλό;"
Όχι βρε, αρχαία ψηφιακά δρόμο..
Αν είχες καμμιά καλούλα αναλογική ίσως το σκεφτόσουν λίγο όμως :rolleyes:
(όχι για να τη δουλέψεις)
 


Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.140
Reaction score
18.970
Έχουν τη γοητεία τους τα αρχαία αναλογικά..
Δεν είναι μόνο το συναίσθημα, αναμνήσεις, κλπ..
Είναι και η κατασκευή, και το design..
Άλλο πράμα..
Μερικά (αρκετά, για το γούστο μου πάντα) είναι πανέμορφα.
 
Last edited:

Μηνύματα
4
Reaction score
0
Ευχαριστώ όλους για της απαντήσεις.
Αν και δεν έχω καταλαβει σωστά το ταίριασμα (και γιατί να διαφέρει ) ενος vintage amp με ενα modern speaker , θα κοιτάξω τις προτάσεις και θα προσπαθήσω να ακούσω τα ηχεία (αν ειναι διαθέσιμα προς ακρόαση...)

Θα είναι πολύ limited το setup ...μόνο με ενα πικαπ και ίσως κάποιο ipod περιστασιακά και στα κρυφά :p πίσω στο aux .
Το πρώτο βήμα όμως θα είναι να το αλλάξω το STK459 καθώς υποψιάζομαι πως ειναι μαιμού (αντέ να βρεις γνήσιο STK τώρα... )

Επίσης θα ήθελα και γνώμες για τα παρακάτω που βρήκα προς ακρόαση στο Νακα



Εχω κάποιο limitation στα watt του ηχείου προς τα πάνω? αν πχ το ηχείο είναι 100w ζορίζει κάπου τον ενισχυτή? ή μόνο από τα ohm και την ευαισθησία εξαρτάται αυτό ?

Το ξέρω πως είμαι ασχετος...συνεπώς αν οι επιλογές ειναι τελειως μακριά απο αυτό που περιεγραψα να μου το πείτε χωρίς δισταγμό!

PS1: Ούτε λογος για ενεργά...εδω μιλάμε για vintage amp με προσωπικότητα :p
PS2: Για δαπέδου δεν υπάρχει χώρος...μάλλον βιβλιοθήκης που θα πάω στον τοίχο (ελπίζω όχι πολύ κοντά...)
PS3:Τις αναλογικές μηχανές τις προσέχουμε σαν τα μάτια μας...εχω ακόμα τραυματα όταν πριν 3 χρόνια μου έκλεψαν 8 απο αυτες μεγάλης αξίας...
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
PS3:Τις αναλογικές μηχανές τις προσέχουμε σαν τα μάτια μας...εχω ακόμα τραυματα όταν πριν 3 χρόνια μου έκλεψαν 8 απο αυτες μεγάλης αξίας...
Λυπάμαι. Ωραία θα ήταν να τα λέγαμε σε ένα άλλο θέμα για αυτό.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.611
Μηνύματα
2.867.911
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top