Βοήθεια με ηχορύπανση

P

PMC

Guest
Επίσης, για όσους ρωτούν, παίζει καταπληκτικά, είναι φοβερός, αλλά σου σπάει το νευρικό σύστημα γιατί μπορεί να παίζει όλη μέρα κι όλη νύχτα το ίδιο κομμάτι Σοπέν.

Είσαστε πολύ τυχερή κυρια Μαρία μου....
Θα μπορούσε να ήταν χαιεντας και να άκουγε και heavy metal σε ρεαλιστικές στάθμες ........


Πρώτα απολα αλλάξτε πόρτα. Βάλτε μια που να είναι για ηχομόνωση ....
 

Μηνύματα
1.826
Reaction score
3.406
Τέλος πάντων, σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Θα μιλήσω με τον υπεύθυνο για την ηχομόνωση. Δεν βλέπω άλλη λύση, με την οποία να διατηρήσω την υγεία μου και να γλιτώσω να φάω ξύλο απ αυτόν.
Ελπίζω να είστε έτοιμη ψυχικά να ακούσετε το νούμερο.
Καλή τύχη και ενημερώστε μας.
 

Μηνύματα
539
Reaction score
1.203
Κυρια Μαρια καλησπερα σας.
1. Μπορειτε να κανετε ηχομονωση στο σπιτι σας. Θα κοψει κατι αλλα μην περιμενετε θαυματα.
2. Μπορειτε να παρετε δυο subwoofers και τις ωρες που ο εν λογω μαλαξ ενοχλει, να τα βαζετε να αναπαράγουν χαμηλες συχνοτητες οι οποιες μεταδιδονται απο δομικα στοιχεια της πολυκατοικιας στο σπιτι του.
Σε περιπτωση που σας ζητησει τα ρεστα (χλωμο) του λετε οτι ακουτε μουσικη (το στοιχειο του).
Επισης οι γειτονες, εφοσον δεν γκρινιαζουν σε αυτον, δεν προκειται να σας κανουν τιποτα.

Αυτα.

ΥΓ. το 2 δεν ειναι πλακα.
 

Μηνύματα
518
Reaction score
2.342
Η όλη ιστορία μου φαίνεται ψευδής.

Ένας άνθρωπος επί 30 χρόνια παίζει πάνο Σοπέν σε ένα άδειο σπίτι από το πρωί μέχρι το βράδυ.

Δηλαδή αν ξεκίνησε στα 25 του χρόνια είναι τώρα 55 και ζει παίζοντας σε ένα άδειο σπίτι – απειλώντας τους πάντες και παραμένοντας μόνος.

Ζητώ συγνώμη αν σας αδικώ και υπάρχει αλήθεια σε όλα αυτά.

ΑΝ υπάρχει αλήθεια ξεκινήστε νομική διαδικασία μέσω δικηγόρου (ότι κάνετε πάντα γραπτώς με αναφορά σε γεγονότα , κλήσεις της αστυνομίας σε βάθος χρόνου κλπ κλπ) που θα οδηγήσει σε δικαστική παραγγελία για την υπόθεση σας.

Ουσιαστικά έπρεπε να το είχατε κάνει πολλά χρόνια πρίν.
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.452
Reaction score
5.550
Μου αρέσει που απαντάνε και σοβαρά κάποιοι όταν είναι ηλίου φαεινότερο ότι πρόκειται για κάποιον που κάνει χαβαλέ με τις δημοσιεύσεις του εδώ...
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.115
Reaction score
30.057
Να έχετε υπόψη σας ότι η διατάραξη κοινής ησυχίας, της οποίας ως πταίσμα είχε καταργηθεί το αξιόποινο με τον νέο Ποινικό Κώδικα (ο οποίος κατήργησε όλα τα πταίσματα), επανήλθε ως πλημέλλημα (ελαφρύ, μέχρι 5 μήνες φυλάκιση) τον περασμένο Νοέμβριο, με τον Ν. 4637.

Άρα, εάν θέλετε να ξεμπερδεύετε, αμέσως τηλέφωνο στην άμεσο δράση όταν παίζει σε ώρες κοινής ησυχίας, έχουν υποχρέωση να τον συλλάβουν και να τον πάνε αυτόφωρο. Όχι συστάσεις και αηδίες.
Ώρες κοινής ησυχίας είναι:

Θερινές, 3-5:30 το απόγευμα, 11 το βράδυ με 7 το πρωί
Χειμερινές 3:30-5:30, 10 το βράδυ με 7:30 το πρωί.
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Η όλη ιστορία μου φαίνεται ψευδής.

Ένας άνθρωπος επί 30 χρόνια παίζει πάνο Σοπέν σε ένα άδειο σπίτι από το πρωί μέχρι το βράδυ.

Δηλαδή αν ξεκίνησε στα 25 του χρόνια είναι τώρα 55 και ζει παίζοντας σε ένα άδειο σπίτι – απειλώντας τους πάντες και παραμένοντας μόνος.

Ζητώ συγνώμη αν σας αδικώ και υπάρχει αλήθεια σε όλα αυτά.

ΑΝ υπάρχει αλήθεια ξεκινήστε νομική διαδικασία μέσω δικηγόρου (ότι κάνετε πάντα γραπτώς με αναφορά σε γεγονότα , κλήσεις της αστυνομίας σε βάθος χρόνου κλπ κλπ) που θα οδηγήσει σε δικαστική παραγγελία για την υπόθεση σας.

Ουσιαστικά έπρεπε να το είχατε κάνει πολλά χρόνια πρίν.


Την ίδια γνώμη έχω κι εγώ, είναι δυνατόν κάποιος να απευθυνθεί σε site τεχνολογίας για να βρει λύση σε αυτό το πρόβλημα;
 


Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.011
Τέλος πάντων, σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Θα μιλήσω με τον υπεύθυνο για την ηχομόνωση. Δεν βλέπω άλλη λύση, με την οποία να διατηρήσω την υγεία μου και να γλιτώσω να φάω ξύλο απ αυτόν.
Kυρία Μαρία καλό κουράγιο σας εύχομαι.
 


Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Επειδή απέκτησε γλαφυρότητα το θέμα, στην παρακάτω πρόταση δεν υπάρχει τίποτα το μεμπτό εκτός της υπερβολής "μετά τις 11 το βράδυ".

" Ξεκινάει να παίζει στις 7 το πρωί και συνεχίζει για 6-7 ώρες συνεχόμενα το ίδιο κομμάτι όλη μέρα. Κάνει διάλειμμα και μετά το απόγευμα ξανά. Πολλές φορές παίζει και μετά τις 11 το βράδυ μέχρι τις 2 το πρωί. "

Δεν ξέρω αν είναι τρελός ο άνθρωπος και θα εμπιστευτώ την γνωμοδότηση της κυρίας Μαρίας αλλά πέρα της ψυχολογικής του κατάστασης, φαντάζομαι ότι όσο παίζεις σε ώρες που επιτρέπεται, είσαι εντάξει.

Κατανοώ την κούραση κάποιου να ακούει το ίδιο πρελούδιο του Σοπέν συνέχεια. Από την άλλη δεν θα υπήρχαν μουσικοί σε αυτόν τον πλανήτη αν δεν μελετούσαν το ίδιο πρελούδιο του Σοπέν συνέχεια. Στο πιάνο, λόγω της σχετικά "ξεκούραστης" μελέτης (σε σχέση με ένα πνευστό ας πούμε) είναι κοινός τόπος κάποιος να μελετάει 6 ώρες ή και περισσότερο την ημέρα.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.639
Reaction score
77.062
Την ίδια γνώμη έχω κι εγώ, είναι δυνατόν κάποιος να απευθυνθεί σε site τεχνολογίας για να βρει λύση σε αυτό το πρόβλημα;
γιατί μωρέ?
ποικίλης ύλης είμαστε

λίγοι έχουν βρει την υγειά τους με τα στρώματα που έχουμε προτείνει? :lol:
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Πάντως αν είναι να κάνεις φασαρία για αντίποινα, κανε την με μουσική πιάνου....
-Οι υπόλοιποι ένοικοι δε θα πουν τίποτα γιατί θα νομίζουν πως είναι ο πιανίστας....
-Αν παραπονεθεί ο πιανίστας θα έχεις να του λες πως δεν κάνεις τίποτα διαφορετικό απ' ότι κι αυτός...
-......Θα ακούσει πιάνο της προκοπής, θα απογοητευθεί που δεν έμαθε 30 χρόνια τώρα και μπορεί να το εγκαταλείψει :p
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
ΠΡιν απο 15 χρονια ειχε μετακομισει απεναντι μου ενας τυπος που επαιζε σαξοφωνο αυτος και ντραμς ο κολλητος του. ΜΕτα απο διεξοδικη συζητηση που ειχαμε, ξαναμετακομισε νυχτα. :roflmao: :roflmao: :roflmao: :roflmao: :roflmao:
Να δώσω το κινητό σου στην κυρία Μαρία για τα περαιτέρω; :tongue: :roflmao:
 

gid

Μηνύματα
7.318
Reaction score
8.541
Την ίδια γνώμη έχω κι εγώ, είναι δυνατόν κάποιος να απευθυνθεί σε site τεχνολογίας για να βρει λύση σε αυτό το πρόβλημα;
Βεβαίως και είναι. Δεν ζήτησε βοήθεια νομικής φύσης, αλλά τεχνικής: πώς να πετύχει ηχομόνωση.

Είδα κι απόειδα και σκέφτηκα να ζητήσω τη βοήθειά σας, μέσω του γιού μου, να ηχοαπομονώσω το δικό μου διαμέρισμα.

Αν έχετε καμιά ιδέα, θα χαρώ να την ακούσω.
Μια απελπισμένη Μαρία
:(
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.115
Reaction score
30.057
Υπάρχει και η εξωνομική οδός:
νοίκιασε για ένα μήνα το σπίτι σου στον @TERMATOGAZI

Και ο ταραχοποιός θα νιώσει "γατάκι" και θα κάτσει στα αυγά του,
και οι λοιποί γείτονες παίζει να κουφαθούν οπότε θα μπορείς και η ίδια να βαράς αφόβως κλαμπατσίμπαλα στο μέλλον.
 

vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.104
Reaction score
2.740
αν παιζει μουσικη ωρες που δεν ειναι κοινης ησυχιας δεν μπορει να γινει τιποτα με αστυνομια κλπ παρα μονο να βαλετε και εσεις δυνατα μουσικη και οποιος αντεξει

δοκιμασμενο
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.115
Reaction score
30.057
Αυτό είναι επίσης μια παρανόηση:
δεν σημαίνει ότι εκτός ωρών κοινής ησυχίας μπορεί κανείς συστηματικώς (έχει σημασία αυτό) να κάνει χαλασμό: μπορεί να μην είναι αξιόποινη πράξη, παραμένει ωστόσο επιβλαβής εκπομπή. Ο γείτονας θα πρέπει να απευθυνθεί στα πολιτικά δικαστήρια, το οποίο δεν είναι βέβαια μια απλή διαδικασία και οι περισσότεροι θα την απέφευγαν.
 


Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.660
Αν είναι καταφύγετε στην λύση της μουσικής από την πλευράς σας, να βάλετε να παίζει δυνατά Ραχμάνινοφ.
Δύσκολα κομμάτια που απαιτούν εξαιρετική τεχνική.
Θα ζηλέψει και θα προσπαθεί ίσως να τα παίξει κι αυτός με αμφίβολο αποτέλεσμα. :biggrin:

Ή ακόμη πιο δύσκολο το κομμάτι του συνθέτη Kaikhosru Shapurji. :whistling:

Kaikhosru Shapurji.png

kaikhosrushapurji1.jpg
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.286
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top