Βοήθεια με ηχορύπανση

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.109
Reaction score
30.055
Αν είναι καταφύγετε στην λύση της μουσικής από την πλευράς σας, να βάλετε να παίζει δυνατά Ραχμάνινοφ.
Δύσκολα κομμάτια που απαιτούν εξαιρετική τεχνική.
Θα ζηλέψει και θα προσπαθεί ίσως να τα παίξει κι αυτός με αμφίβολο αποτέλεσμα. :biggrin:

Ή ακόμη πιο δύσκολο το κομμάτι του συνθέτη Kaikhosru Shapurji. :whistling:



Θα διαφωνήσω ως προς την πρόταση. Νομίζω ότι η μουσική -ΔΥΝΑΤΑ, ΕΚΚΩΦΑΝΤΙΚΩΣ ΔΥΝΑΤΑ πάντα- πρέπει να βγάζει μια άρρωστη παραξενιά -εάν όχι βαριά ψυχασθένεια.
Δοκιμάστε με:


 

Μηνύματα
20.074
Reaction score
14.377
Είμαι υπέρ του χιουμοριστικού διαλόγου Και φερω πρόσφατο παράδειγμα :

Με αυτό το τρικ έλυσα το θέμα με το νέο μας γείτονα που πάρκαρε το αυτοκίνητο του μπροστά στο σπίτι μας επειδή δεν υπήρχε χώρος μπροστά στο δικό του.

Εμεις έχουμε 145 αυτοκίνητα και το μέρος μπροστά στο σπίτι μας αρκεί για να τα παρκάρουμε.Αν έρθει τώρα και ο γείτονας....πρέπει να τα παρκάρουμε λίγο παρακάτω.Το οποίο θα μπορούσε να το κάνει και ο ίδιος για το δικό του.

Οταν λοιπόν η κόρη μου με τον τσαμπουκά της ηλικίας που διακρίνει τους νέους,του έγραψε σημείωμα στο παρμπρίζ ....και το έμαθα ....δεν αισθάνθηκα πολύ καλά διότι πρώτον : είναι ξυρισμένο το κεφάλι του,μετακόμισε και ζει μόνος του και δεν μας συστήθηκε ως νέος γείτονας.

Κι επειδή ποτε κανείς δεν γνωρίζει,πως μπορει κάποιος να αντιδράσει σε μια σύσταση,πηρα την πρωτοβουλία να του μιλήσω πάνω στο θέμα χιουμοριστικα.Χαμογελασε κι αυτός μεν....μου είπε δε....πως αν του συνέβαινε κάτι τέτοιο ( το σημείωμα εννοούσε ) στο παρελθόν, θ αντιδρούσε ανάλογα κι εγώ πάρα λιγο να χλωμιάσω,συγκρατήθηκα και του είπα πως βεβαίως κι έχει το δικαίωμα να παρκάρει στο κράσπεδο του πεζοδρόμου και πως όπως θα γνωρίζει το αίμα των νέων βράζει και αντιδρούν αυθόρμητα .....κτλ Αλλά αν θελει,θα τον παρακαλούσα να το λάβει υπ όψιν του....

Αποτελεσμα: Δεν το ξανά πάρκαρε μπροστά στο σπίτι μας, παραλαμβάνω τα πακέτα του,του πηγαίνω γλυκό όταν φτιαχνω,κουλουράκια τα Χριστούγεννα ....κι αυτός μου έφερε σαν » ένδειξη ευγνωμοσύνης « ένα μπουκάλι Μπύρας !
Με καλοσύνη και λογικό διάλογο ( με υγιείς ανθρώπους) μπορεί κανείς να καταφέρει πολλά.Με αντίποινα αμφιβάλλω.:)
 

Μηνύματα
1.665
Reaction score
1.501
Αυτό είναι επίσης μια παρανόηση:
δεν σημαίνει ότι εκτός ωρών κοινής ησυχίας μπορεί κανείς συστηματικώς (έχει σημασία αυτό) να κάνει χαλασμό: μπορεί να μην είναι αξιόποινη πράξη, παραμένει ωστόσο επιβλαβής εκπομπή. Ο γείτονας θα πρέπει να απευθυνθεί στα πολιτικά δικαστήρια, το οποίο δεν είναι βέβαια μια απλή διαδικασία και οι περισσότεροι θα την απέφευγαν.
Μου κάνει τρομερή εντύπωση. Για την επαγγελματική στέγη υπάρχει προβλεπόμενη διαδικασία ελέγχου έντασης από το υγειονομικό. Δηλαδή δε θα μπορούσε να απευθυνθεί σε αυτούς η κυρία Μαρία?
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
... γενικα εξυπνο και εφυιες ειναι να ακολουθουμε μια προσεγκιση αναλογα με τι αποτελεσμα θελουμε να εχουμε.
Εκ του τροπου αντιμετωπησης του οποιου θεματως/προβληματως μπορεις να διακρινεις τον ανθρωπο.
 

vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.104
Reaction score
2.740
αν παιζει ωρες κοινης ησυχιας καντε μια επισκεψη στον εισαγγελεα υπηρεσιας να τον καλεσει στο αρμοδιο αστυνομικο τμημα...

αλλα για τις υπολοιπες ωρες μαλλον δυσκολα τα πραγματα, αν ξερει καποιος κατι ας βοηθησει...
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.109
Reaction score
30.055
Μου κάνει τρομερή εντύπωση. Για την επαγγελματική στέγη υπάρχει προβλεπόμενη διαδικασία ελέγχου έντασης από το υγειονομικό. Δηλαδή δε θα μπορούσε να απευθυνθεί σε αυτούς η κυρία Μαρία?

Άλλη διάταξη. Γιατί πάντως θεωρούμε ότι δεν μας κάνουν οι κοινές διατάξεις περί παραβίασεις ωρών κοινής ησυχίας;
 


Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Είμαι υπέρ του χιουμοριστικού διαλόγου Και φερω πρόσφατο παράδειγμα :

Με αυτό το τρικ έλυσα το θέμα με το νέο μας γείτονα που πάρκαρε το αυτοκίνητο του μπροστά στο σπίτι μας επειδή δεν υπήρχε χώρος μπροστά στο δικό του.

Εμεις έχουμε 145 αυτοκίνητα και το μέρος μπροστά στο σπίτι μας αρκεί για να τα παρκάρουμε.Αν έρθει τώρα και ο γείτονας....πρέπει να τα παρκάρουμε λίγο παρακάτω.Το οποίο θα μπορούσε να το κάνει και ο ίδιος για το δικό του.

Οταν λοιπόν η κόρη μου με τον τσαμπουκά της ηλικίας που διακρίνει τους νέους,του έγραψε σημείωμα στο παρμπρίζ ....και το έμαθα ....δεν αισθάνθηκα πολύ καλά διότι πρώτον : είναι ξυρισμένο το κεφάλι του,μετακόμισε και ζει μόνος του και δεν μας συστήθηκε ως νέος γείτονας.

Κι επειδή ποτε κανείς δεν γνωρίζει,πως μπορει κάποιος να αντιδράσει σε μια σύσταση,πηρα την πρωτοβουλία να του μιλήσω πάνω στο θέμα χιουμοριστικα.Χαμογελασε κι αυτός μεν....μου είπε δε....πως αν του συνέβαινε κάτι τέτοιο ( το σημείωμα εννοούσε ) στο παρελθόν, θ αντιδρούσε ανάλογα κι εγώ πάρα λιγο να χλωμιάσω,συγκρατήθηκα και του είπα πως βεβαίως κι έχει το δικαίωμα να παρκάρει στο κράσπεδο του πεζοδρόμου και πως όπως θα γνωρίζει το αίμα των νέων βράζει και αντιδρούν αυθόρμητα .....κτλ Αλλά αν θελει,θα τον παρακαλούσα να το λάβει υπ όψιν του....

Αποτελεσμα: Δεν το ξανά πάρκαρε μπροστά στο σπίτι μας, παραλαμβάνω τα πακέτα του,του πηγαίνω γλυκό όταν φτιαχνω,κουλουράκια τα Χριστούγεννα ....κι αυτός μου έφερε σαν » ένδειξη ευγνωμοσύνης « ένα μπουκάλι Μπύρας !
Με καλοσύνη και λογικό διάλογο ( με υγιείς ανθρώπους) μπορεί κανείς να καταφέρει πολλά.Με αντίποινα αμφιβάλλω.:)
Να πάτε αλλού κύριε, σε αυτό το φόρουμ ή δέρνουμε ή στέλνουμε γεωργιανούς να δείρουν.
 

Μηνύματα
14.868
Reaction score
20.413
φιλος δικηγορος μου ειπε προσφατα οτι υπαρχουν υποθεσεις αναλογες που υποχρεωσαν ιδιοκτητη διαμερισματος να μετακομισει απο το σπιτι του.

αν μπορω να εκφερω σωστα την περιπτωση ειναι "εκουσια προκληση ψυχικης βλαβης " η κατι τετοιο.
οτι συγκεκριμενες πραξεις του ιδιοκτητη του διαμερισματος ληφθηκαν ως πραξεις που γινονται με σκοπο να δημιουργησεις ψυχικη οχληση σε συγκεκριμενο ενοικο.
η περιπτωση που μου ανεφερε ηταν οικογενιας με 3 παιδια σε κοντινη ηλικια οπου ωρες ΜΗ κοινης ησυχιας προφανως δημιουργουσαν ενα περιβαλον αυξημενης ηχητικης οχλησης και τελικα μετα απο νομικες διαδικασιες οι υπολοιποι ενοικοι καταφεραν να τον διωξουν απο το σπιτι του.
σαν περιπτωση κατα αρχην μου φανηκε ηλιθια και κατακριτεα , 3 παιδια σε ενα σπιτι παντα κατι θα κανουν , δεν ειναι δυνατον να καταφερεις να τα εχεις και τα 3 παναγιες για ολη τη μερα. Ωστοσο ειναι δυστυχως πραγματικη (αν και δεν ειμαι σιγουρος οτι μετεφερα σωστα το αδικημα)

τωρα για το αν το συμβαν του op ειναι πραγματικο η τρολια μου ειναι αδιαφορο.
 


Μηνύματα
1.665
Reaction score
1.501
Άλλη διάταξη. Γιατί πάντως θεωρούμε ότι δεν μας κάνουν οι κοινές διατάξεις περί παραβίασεις ωρών κοινής ησυχίας;
Γιατί κατά πάσα πιθανότητα αυτός δεν κάνει φασαρία σε ώρες μη κοινής ησυχίας.
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Εχουν υποχρέωση να τον συλλάβουν και να τον πάνε αυτόφωρο. Όχι συστάσεις και αηδίες.
Δηλαδή θα χτυπήσουν το κουδούνι νυχτερινές ώρες και θα του πουν να τους ακολουθήσει στο τμήμα;
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
λοιπον, κανε αυτο που εκανα εγω αντιστοιχα (με τη διπλανη που μου χτυπαγε κουδουνι γιατι εβαζα μουσικη), προσελαβε μια ρωσιδα χωρευτρια και πες της να παει τσιτσιδη να χτυπησει το κουδουνι να του πει να χαμηλωσει ....
 

Μηνύματα
1.826
Reaction score
3.406
λοιπον, κανε αυτο που εκανα εγω αντιστοιχα (με τη διπλανη που μου χτυπαγε κουδουνι γιατι εβαζα μουσικη), προσελαβε μια ρωσιδα χωρευτρια και πες της να παει τσιτσιδη να χτυπησει το κουδουνι να του πει να χαμηλωσει ....
Πας καλά?Μετά θα παίζει συνέχεια.
 




Μηνύματα
427
Reaction score
425
Αν αποφασίστε ηχομόνωση να γνωρίζετε ότι ο ήχος που σας ενοχλεί διαδίδεται κυρίως απο τις συμπαγείς δοκούς και κολώνες της οικοδομής και του διαμερίσματος σας οπότε πρέπει να μονωθούν πρωτίστως αυτές αλλά δύσκολα τα πράγματα.
Το ιδανικό θα ήταν να έβαζε αυτός μόνωση.
Το υγειονομικό - δ/νση υγιεινής δεν πρόκειται να βοηθήσει αυτοί είναι για μπάτσες.
Ο Εισαγγελέας υπηρεσίας επίσης πολύ δύσκολα θα δώσει λύση πιστεύω δεν θα βοηθήσει.
Θα κάνετε τρεις τέσσερις κλήσεις στην αστυνομία σε ώρες κοινής ησυχίας και θα ζητήσετε να έρθουν στο σπίτι σας να ακούσουν και μετά να τον προσαγάγουν. Φυσικά θα πάτε να μιλήσετε με τον διοικητή του τμήματος. Την τέταρτη φορά θα πάτε και εσείς εκεί μαζί με την ταυτότητα σας και θα ζητήσετε να γραφεί στο βιβλίο συμβάντων το γεγονός. Πιθανότατα ο αξ/κος υπηρεσίας θα τον αναγκάσει να σας ζητήσει συγνώμη και όταν γίνει αυτό θα ζητήσετε να γραφτεί στο ίδιο βιβλίο και έπειτα θα κάνετε μήνυση εναντίον του την πρώτη φορά που θα ξαναενοχλήσει αλλά θα είναι χαμένος πλέον.
Τέλος θα αναγκαστεί να βάλει μόνωση αυτός.
Χρόνος εκτιμώμενος μέχρι την λύση του προβλήματος έως 2-5 χρόνια.
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.154
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top