Βοήθεια με ηχορύπανση

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.114
Reaction score
30.056
Δηλαδή θα χτυπήσουν το κουδούνι νυχτερινές ώρες και θα του πουν να τους ακολουθήσει στο τμήμα;
Σε αυτό έχεις δίκιο, καθώς για νυχτερινή έρευνα σε κατοικία, ακόμη και στην περίπτωση αυτοφώρου, είναι απαραίτητη η παρουσία εισαγγελέα. Ωστόσο 1) ώρες κοινής ησυχίας εχει και το απόγευμα, 2) το αυτόφωρο λήγει τα μεσάνυκτα της επόμενης μέρας. Αν δλδ αρνηθεί να ανοίξει επιτόπου ο υπαίτιος αυτοφώρου πλημμελήματος, μπορούν σε κάθε περίπτωση να επανέλθουν -οχι με το καλό- το πρωί.
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
..παντως περα απο την πλακα, πολυ φοβαμαι οτι φιλος μας ο πιανιστας φενεται να εχει αρκετα ψυχολογικα θεματακια, οποτε το πραμα θελει λεπτοτητα στο χειρισμο..
Περαστικα .. θα δοκιμαζα με ενστικτο ως προς παιδι στην εφηβια προσεγγιση.. (και χωρις φοβο-ο φοβος κανει τη μεγαλητερη ζημια σε τετχοιες και παρομοιες περιπτωσεις).
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
φιλος δικηγορος μου ειπε προσφατα οτι υπαρχουν υποθεσεις αναλογες που υποχρεωσαν ιδιοκτητη διαμερισματος να μετακομισει απο το σπιτι του.

αν μπορω να εκφερω σωστα την περιπτωση ειναι "εκουσια προκληση ψυχικης βλαβης " η κατι τετοιο.
οτι συγκεκριμενες πραξεις του ιδιοκτητη του διαμερισματος ληφθηκαν ως πραξεις που γινονται με σκοπο να δημιουργησεις ψυχικη οχληση σε συγκεκριμενο ενοικο.
η περιπτωση που μου ανεφερε ηταν οικογενιας με 3 παιδια σε κοντινη ηλικια οπου ωρες ΜΗ κοινης ησυχιας προφανως δημιουργουσαν ενα περιβαλον αυξημενης ηχητικης οχλησης και τελικα μετα απο νομικες διαδικασιες οι υπολοιποι ενοικοι καταφεραν να τον διωξουν απο το σπιτι του.
σαν περιπτωση κατα αρχην μου φανηκε ηλιθια και κατακριτεα , 3 παιδια σε ενα σπιτι παντα κατι θα κανουν , δεν ειναι δυνατον να καταφερεις να τα εχεις και τα 3 παναγιες για ολη τη μερα. Ωστοσο ειναι δυστυχως πραγματικη (αν και δεν ειμαι σιγουρος οτι μετεφερα σωστα το αδικημα)

τωρα για το αν το συμβαν του op ειναι πραγματικο η τρολια μου ειναι αδιαφορο.
Μη το λες... Κάτω απο εμένα μένει μια οικογένεια με δύο καλόπαιδα, άλλο πράγμα. Όλη μέρα τρέχουν, κοπανιούνται και γίνεται χαμός. Πολλές φορές τα αφήνουν να κάνουν φασαρία ακόμα και πολύ αργότερα της έναρξης του ωραρίου κοινής ησυχίας. Πολύ ψυχοφθόρο. Άλλο το να ξεφύγει το παιδί για λίγο ή μια μέρα στις τόσες και άλλο να το κάνουν καθημερινά και με βάναυσο τρόπο. Μη σου τύχει...
 

Μηνύματα
1.826
Reaction score
3.406
Και μένα στον πάνω όροφο είναι μια οικογένεια από κάπου στην Αφρική.
Κάθε Κυριακή μεσημέρι μάλλον βγάζουν λιοντάρια και κυνηγάνε τα παιδιά πέρα δώθε για προπόνηση.
Δεν υπάρχει άλλη λογική εξήγηση.
Και εμείς μεγαλώσαμε παιδιά αλλά μάθανε να σέβονται.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.660
Μάλλον είμαι πολύ τυχερός που είμαι μόνος μου σε μονοκατοικία.
Είμαι 1ος όροφος, ένας και μοναδικός, από κάτω μαγαζί που κλείνει κάθε μέρα στις 3 το μεσημέρι, ΣΚ δεν ανοίγει.
Από πάνω ταράτσα κι ο Θεός.
Δεξιά, αριστερά κανένας.
Μπροστά δρόμος ήσυχος, πίσω πρασιά.
Πασάς πρέπει να αισθάνομαι με αυτά που διαβάζω, ειδικά για πολυκατοικίες.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Μάλλον είμαι πολύ τυχερός που είμαι μόνος μου σε μονοκατοικία.
Είμαι 1ος όροφος, ένας και μοναδικός, από κάτω μαγαζί που κλείνει κάθε μέρα στις 3 το μεσημέρι, ΣΚ δεν ανοίγει.
Από πάνω ταράτσα κι ο Θεός.
Δεξιά, αριστερά κανένας.
Μπροστά δρόμος ήσυχος, πίσω πρασιά.
Πασάς πρέπει να αισθάνομαι με αυτά που διαβάζω, ειδικά για πολυκατοικίες.
Μονοκατοικία επίσης σε βουνό, παίζω πιάνο ότι ώρα θελω, γουστάρω και μπορω :biggrin:
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Βεβαίως και είναι. Δεν ζήτησε βοήθεια νομικής φύσης, αλλά τεχνικής: πώς να πετύχει ηχομόνωση.


Μα δεν σας κάνει εντύπωση αυτό που λέει ο Elias K. και το διατυπώνει απλά και ευγενικά;
Πώς είναι δυνατόν ένας άνθρωπος να υπομένει όλο αυτό τριάντα ολόκληρα χρόνια και όχι μόνο αυτός αλλά και όλη η πολυκατοικία και δεν κάνουν τίποτα γιατί τον φοβούνται η εν πάση περιπτώσει όσα έκαναν δεν έφεραν αποτέλεσμα;
Είχα νοικιάσει όταν ήμουν φοιτητής ένα δυάρι στον πρώτο όροφο και στον τέταρτο έμενε μια κυρία και μια - δυο φορές το μήνα έπαιζε πιάνο για μισή ώρα και ακουγόταν σε όλη την πολυκατοικία και στη γειτονιά - άκουγα και εγώ που ήμουν στον πρώτο στην ακριβώς αντίθετη πλευρά - και ο χώρος που είχε το πιάνο ήταν ένα μεγάλο σαλόνι γεμάτο έπιπλα και όχι ένα άδειο δωμάτιο δίχως να υπάρχει το παραμικρό που αναφέρεται εδώ, η ιστορία δεν φαίνεται λογική πάντως οι γνώμες που ακούγονται και κυρίως οι νομικές κατευθύνσεις είναι χρήσιμες, τεσπα καλά ξεμπερδέματα.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Μα δεν σας κάνει εντύπωση αυτό που λέει ο Elias K. και το διατυπώνει απλά και ευγενικά;
Πώς είναι δυνατόν ένας άνθρωπος να υπομένει όλο αυτό τριάντα ολόκληρα χρόνια και όχι μόνο αυτός αλλά και όλη η πολυκατοικία και δεν κάνουν τίποτα γιατί τον φοβούνται η εν πάση περιπτώσει όσα έκαναν δεν έφεραν αποτέλεσμα;
Είχα νοικιάσει όταν ήμουν φοιτητής ένα δυάρι στον πρώτο όροφο και στον τέταρτο έμενε μια κυρία και μια - δυο φορές το μήνα έπαιζε πιάνο για μισή ώρα και ακουγόταν σε όλη την πολυκατοικία και στη γειτονιά - άκουγα και εγώ που ήμουν στον πρώτο στην ακριβώς αντίθετη πλευρά - και ο χώρος που είχε το πιάνο ήταν ένα μεγάλο σαλόνι γεμάτο έπιπλα και όχι ένα άδειο δωμάτιο δίχως να υπάρχει το παραμικρό που αναφέρεται εδώ, η ιστορία δεν φαίνεται λογική πάντως οι γνώμες που ακούγονται και κυρίως οι νομικές κατευθύνσεις είναι χρήσιμες, τεσπα καλά ξεμπερδέματα.
Και στη δική μου περίπτωση, είμαι ο μοναδικός που κάνει παράπονα και έχω βγει ο κακός. Ακόμα και αυτοί που μένουν κάτω απο τα αγιόπαιδα, δεν λένε κουβέντα ( στους γονείς τους, μ'εμένα όταν συζητούν λένε άλλα. Αλλά θέλουν να τα έχουν καλά μαζί τους όπως φαίνεται ).
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Άλλος @christos77 μας προέκυψε... Βρε τι πάθαμε...


Κατέβασα το απόγευμα κάτι flac πολυκάναλα κλασικής μουσικής να δω πώς ακούγονται τα έβαλα και στο δεύτερο κομμάτι κάπου στη μέση με πήρε ο ύπνος για 5 λεπτά, μπορεί να χρησιμεύσουν όταν έχω αϋπνίες. ;)
Και στη δική μου περίπτωση, είμαι ο μοναδικός που κάνει παράπονα και έχω βγει ο κακός. Ακόμα και αυτοί που μένουν κάτω απο τα αγιόπαιδα, δεν λένε κουβέντα ( στους γονείς τους, μ'εμένα όταν συζητούν λένε άλλα. Αλλά θέλουν να τα έχουν καλά μαζί τους όπως φαίνεται ).


Παιδιά είναι, κι εσύ ήσουν παιδί κάποτε! :prankster:
 




P

PMC

Guest
Λαϊκή Παροιμία. Του μουρλού το σκοινί μονό δε φτάνει. Διπλό φτάνει και περισσεύει.

Λαϊκή Παροιμία. Ὅσο νὰτὰσκεφτοῦν οἱγνωστικοί, τὰκαταφέραν οἱτρελοί.

Λαϊκή Παροιμία. Ως να συλλογιστεί ο γνωστικός περνά το γεφύρι ο τρελός.

Λαϊκή Παροιμία. Ὁτρελὸς καὶτ’ ἄσπρο ἄλογο ἀπὸ’να μίλι φαίνονται

Λαϊκή Παροιμία. Τὸν τρελὸκι’ ἂν ὁρμηνεύεις, κρύο σίδερο δουλεύεις.

Λαϊκή Παροιμία. Είπαν του τρελού ν’ ανάψει φωτιά κι έκαψε τα ρούχα του.

Λαϊκή Παροιμία. Ο τρελός με την τρελάρα του, γεμίζει την κοιλάρα του.

Λαϊκή Παροιμία. Βάλαν τὸν τρελὸνὰβγάλει τὸφίδι ἀπὸτὴν τρύπα.

Λαϊκή Παροιμία. Ὁτόπος εἶναι ἁπλόχωρος, κι’ ὁλωλὸς στενόχωρος.

Λαϊκή Παροιμία. Δυο γελάν, κάτι ξέρουν. Ένας γελάει, τρελός είναι.

Λαϊκή Παροιμία. Με την τρελίτσα μου, κάνω τη δουλίτσα μου.

Λαϊκή Παροιμία. Ὁἀμίλητος τρελὸς γιὰγνωστικὸς περνιέται.

Λαϊκή Παροιμία. Είδε ο τρελός τον μεθυσμένο και φοβήθηκε.

Λαϊκή Παροιμία. Ἡἐξουσία κι’ ὁτρελὸς κάνουν ὅ,τι θέλουν.

Λαϊκή Παροιμία. Ο τρελός με το να θυμάται, χαίρεται.

Λαϊκή Παροιμία. Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν.

Λαϊκή Παροιμία. Κάθε τρελός με τη γνώμη του.

Λαϊκή Παροιμία. Γελάει ο τρελός στ’ αγέλαστα.

Λαϊκή Παροιμία. Η τρέλα δεν πάει στα βουνά.



ευγε νεε μου κανεις προοδους βλεπω ;) :wink:
Εγώ Χρήστο μου γαλουχήθηκα με Μητσιά !!! ( και αλλά τέτοια εκλεκτά )
 


Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.370
Λαϊκή Παροιμία. Του μουρλού το σκοινί μονό δε φτάνει. Διπλό φτάνει και περισσεύει.

Λαϊκή Παροιμία. Ὅσο νὰτὰσκεφτοῦν οἱγνωστικοί, τὰκαταφέραν οἱτρελοί.

Λαϊκή Παροιμία. Ως να συλλογιστεί ο γνωστικός περνά το γεφύρι ο τρελός.

Λαϊκή Παροιμία. Ὁτρελὸς καὶτ’ ἄσπρο ἄλογο ἀπὸ’να μίλι φαίνονται

Λαϊκή Παροιμία. Τὸν τρελὸκι’ ἂν ὁρμηνεύεις, κρύο σίδερο δουλεύεις.

Λαϊκή Παροιμία. Είπαν του τρελού ν’ ανάψει φωτιά κι έκαψε τα ρούχα του.

Λαϊκή Παροιμία. Ο τρελός με την τρελάρα του, γεμίζει την κοιλάρα του.

Λαϊκή Παροιμία. Βάλαν τὸν τρελὸνὰβγάλει τὸφίδι ἀπὸτὴν τρύπα.

Λαϊκή Παροιμία. Ὁτόπος εἶναι ἁπλόχωρος, κι’ ὁλωλὸς στενόχωρος.

Λαϊκή Παροιμία. Δυο γελάν, κάτι ξέρουν. Ένας γελάει, τρελός είναι.

Λαϊκή Παροιμία. Με την τρελίτσα μου, κάνω τη δουλίτσα μου.

Λαϊκή Παροιμία. Ὁἀμίλητος τρελὸς γιὰγνωστικὸς περνιέται.

Λαϊκή Παροιμία. Είδε ο τρελός τον μεθυσμένο και φοβήθηκε.

Λαϊκή Παροιμία. Ἡἐξουσία κι’ ὁτρελὸς κάνουν ὅ,τι θέλουν.

Λαϊκή Παροιμία. Ο τρελός με το να θυμάται, χαίρεται.

Λαϊκή Παροιμία. Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν.

Λαϊκή Παροιμία. Κάθε τρελός με τη γνώμη του.

Λαϊκή Παροιμία. Γελάει ο τρελός στ’ αγέλαστα.

Λαϊκή Παροιμία. Η τρέλα δεν πάει στα βουνά.





Εγώ Χρήστο μου γαλουχήθηκα με Μητσιά !!! ( και αλλά τέτοια εκλεκτά )

 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.131
μρε τζιοβανι υπηρχε μια μπακαλοταβερνα στο χατζηκυργιακειο μαγεια, η ορχηστρα ηταν μπουζουκι μπαγλαμας κιθαρα, τωρα που θα ερθω για την εκθεση θα ψαξω να το βρω αν υπαρχει.
ειναι αυτο που ειχε πει ο τσαρουχης μ αρεσει η μπελλου και η καλλας, εγω με την οπερα δεν τα παω καλα εκτος απο της εισαγωγες και της αριες, τα ρετσιτατιβα δεν με αρεσουν, αρα βαμβακαρης και μπετοβεν για μενα πανε μαζι και πωγωνισια ,ποντιακα , κρητικα, αιγαιο πελαγος
 
Last edited:

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
- πολιτισμένη και αποδοτική προσέγγιση . . . τι εθνικότητας είναι ο λαθροπαρκιτζής ;
αριος... απο το πλανητη ουγκ..
ξερεις αυτοι που τους μιλας μονο με μολοτοφ. :lolsign:
Λαϊκή Παροιμία. Του μουρλού το σκοινί μονό δε φτάνει. Διπλό φτάνει και περισσεύει.

Λαϊκή Παροιμία. Ὅσο νὰτὰσκεφτοῦν οἱγνωστικοί, τὰκαταφέραν οἱτρελοί.

Λαϊκή Παροιμία. Ως να συλλογιστεί ο γνωστικός περνά το γεφύρι ο τρελός.

Λαϊκή Παροιμία. Ὁτρελὸς καὶτ’ ἄσπρο ἄλογο ἀπὸ’να μίλι φαίνονται

Λαϊκή Παροιμία. Τὸν τρελὸκι’ ἂν ὁρμηνεύεις, κρύο σίδερο δουλεύεις.

Λαϊκή Παροιμία. Είπαν του τρελού ν’ ανάψει φωτιά κι έκαψε τα ρούχα του.

Λαϊκή Παροιμία. Ο τρελός με την τρελάρα του, γεμίζει την κοιλάρα του.

Λαϊκή Παροιμία. Βάλαν τὸν τρελὸνὰβγάλει τὸφίδι ἀπὸτὴν τρύπα.

Λαϊκή Παροιμία. Ὁτόπος εἶναι ἁπλόχωρος, κι’ ὁλωλὸς στενόχωρος.

Λαϊκή Παροιμία. Δυο γελάν, κάτι ξέρουν. Ένας γελάει, τρελός είναι.

Λαϊκή Παροιμία. Με την τρελίτσα μου, κάνω τη δουλίτσα μου.

Λαϊκή Παροιμία. Ὁἀμίλητος τρελὸς γιὰγνωστικὸς περνιέται.

Λαϊκή Παροιμία. Είδε ο τρελός τον μεθυσμένο και φοβήθηκε.

Λαϊκή Παροιμία. Ἡἐξουσία κι’ ὁτρελὸς κάνουν ὅ,τι θέλουν.

Λαϊκή Παροιμία. Ο τρελός με το να θυμάται, χαίρεται.

Λαϊκή Παροιμία. Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν.

Λαϊκή Παροιμία. Κάθε τρελός με τη γνώμη του.

Λαϊκή Παροιμία. Γελάει ο τρελός στ’ αγέλαστα.

Λαϊκή Παροιμία. Η τρέλα δεν πάει στα βουνά.





Εγώ Χρήστο μου γαλουχήθηκα με Μητσιά !!! ( και αλλά τέτοια εκλεκτά )
... καμμια παροιμια με μαιμου εχει ή θα αυτοσχεδιασουμε ?
 


TERMATOGAZI

Bass!
Μηνύματα
2.148
Reaction score
4.878
επειδη κατα καιρους ημουν ο "τρελλος με το πιανο" , οπου πιανο βαλε subwoofer....
τωρα το παραδεχομαι οτι ημουν απαραδεκτος και ζηταω συγνωμη απο τους παλιους μου γειτονες.
αυτο που θυμαμαι ηταν οτι οποιος πηγαινε να μου την "μπει" ή να με φοβισει το πληρωνε πολυ ακριβα με μεγαλυτερη κοντρα και ενω ακουγα μονο σε ωρες που δεν ηταν κοινης ησυχιας , ξεκινησα να "κοπαναω" οτι ωρα μου καπνιζε.
νομιζω οτι η καλυτερη προσεγγιση ακομα και σε τρελλους ειναι η ευγενεια , και πρεπει να του δωσεις καποια εναλακτικη π.χ. καποιες ωρες που λειπετε απο το σπιτι ή τις ωρες που δεν ειναι κοινης ησυχιας.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.219
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top