Βοήθεια σε έναν άσχετο....

Μηνύματα
13
Reaction score
0
Καλημέρα/Καλησπέρα σας,
Όπως αναφέρω ήδη στον τίτλο, είμαι άσχετος απο ηχοσυστήματα αυτοκινήτου.

Σας παραθέτω λοιπόν το πρόβλημα μου, απο την αρχή να ξεκαθαρίσω οτι το χρήμα είναι αρκετά περιορισμένο,
έτσι λοιπόν και εγώ αποφάσισα σιγά-σιγά να βάλω κάτι καλύτερο στο αυτοκίνητο μου.

Το αυτοκίνητο : Nissan Sunny μοντέλο 1986 4θυρο (Σκυλί!!)
Το ηχοσύστημα (ο θεός να το κάνει) : Πηγή Pionner KEH-2600 (κασσέτα!!)
Ηχεία μπροστά (πόρτες οδηγού-συνοδηγού) : ΑΤΗΑ (Αγνώστου Ταυτότητα Ηχητικά Αντικείμενα) πάντως είναι 16cm, 2δρόμων.
Tweeter (ναι!! έχει και απο αυτά) : Speed Sound (η μάρκα) Neodymium 30W (είναι στίς γωνίες του ταμπλό).
Ηχεία πίσω : ALPINE SPE-1630 3δρόμων 30W RMS (90W Peak) και αυτά είναι 16cm.

Αυτό είναι το σύνολο, να προσθέσω οτι τα καλώδια εγκάταστασης είναι τα εργοστασιακά(θα φάνε ξήλωμα).

Τώρα να πάμε στο τί θέλω να κάνω, 1ον να μην ρίξω πολλά λεφτά, εώς ελάχιστα & 2ον να μπορώ να ακούω μουσική σε καλύτερη ποιότητα & ένταση.

Σκέφτηκα πρώτα να αλλάξω τα ηχεία και μετά με τον καιρό να μπορέσω, αν τα καταφέρω να αλλάξω και την πηγή με κάτι που να παίζει cd ή ακόμα και mp3.

Τα οικονομικά στο χειρότερο γενικά πολύ στην "τσίτα" λόγω και το οτι απολύσαν και τον πατέρα μου (58 χρονών) μετά απο 25χρόνια, γιατί βάρεσε πτώχευση το εργοστάσιο και αποζημίωση, ίσως μετά το δικαστήριο...... Ας τα αφήσουμε όμως αυτά δεν είναι του παρόντως.

Εδώ λοιπόν θέλω την βοήθεια σας, τι ηχεία να βάλω ??
Σκέφτομαι για τα ηχεία να μην δώσω περισσότερο απο 100 euro, ξέρω οτι είναι λίγα αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να διαθέσω περισσότερα.
Να κρατήσω κάτι απο τα ήδη υπάρχοντα ?? Η κατάσταση τους είναι τραγική, σκισμένες μεβράνες κλπ, μόνο τα tweeter κρατάνε καλά.
Την εγκατάσταση θα την κάνω μόνος μου, για ευνόητους λόγους  :wink:

Αυτά λοιπόν και συγγνώμη αν σας κούρασα με το μύνημα μου..

Και πάλι ευχαριστώ που σας έβαλα να διαβάσετε όλο το παραπάνω.


ΥΓ.: Ξέρετε μήπως υπάρχουν μαγαζιά που να πουλάνε ελαφρός μεταχειρισμένα ηχεία και πηγές ??


Με εκτίμηση & σεβασμό πρός όλα τα μέλη.
Γιώργος
 

V

VIDEOMIX

Guest
Πολλά απο τα καταστήματα, έχουν κατα καιρούς μεταχειρισμένα.
Πάντως ειναι δύσκολο να σου απαντήσει κανείς στο ερώτημά σου. Διοτι το καλύτερο ειναι να μιλήσεις με κάποιον ειδικό, πηγαίνωντάς του και το αυτοκίνητο να το δεί.
Εγώ ξέρω κάποιον που πηγαίνω το δικό μου και ειμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Το τηλέφωνό του ειναι 2106081468. Ζήτα τον θανάση και πές του οτι σε στέλνει ο συνονόματός του απο την Λούτσα. Ειναι πολύ καλό άτομο.
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
εκτός των μεταχειρισμένων υπάρχουν και αρκετά καλά ηχεία σε αυτή την κατηγορία τιμής. Κάνε μια βόλτα σε μερικά μαγαζιά για να πάρεις μία ιδέα. Αν βαριέσαι τις βόλτες υπάρχουν και δικτυακά καταστήματα...
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Γιώργο κατ΄ αρχήν καλώς ήρθες στο AVsite!!

Καταλαβαίνω την κατάστασή σου περί των οικονομικών της οικογένειάς σου και θα πρέπει κυρίως να κάνεις υπομονή και κράτει..........

Κρατάς προς το παρόν την πηγή σου.
Δυστυχώς δεν είναι R-Cd και αυτό εκ των πραγμάτων δεν σου δίνει την δυνατότητα να ακούσεις τόσο καλά την μουσική της προτίμησής σου (όπως θα άκουγες από Cd)

Τα 100 ευρώ είναι πολύ λίγα χρήματα εκ των πραγμάτων για να μπορέσω να σου δώσω μία απάντηση καλή που θα σε ικανοποιήσει.

Πριν λοιπόν ψάξω και σου απαντήσω θα ήθελα να μου απαντήσεις σε μερικές ερωτησούλες.

Κατ' αρχήν το αυτοκίνητο θα το κρατήσετε (ή θα το πουλήσετε πχ σε κάποιο σύντομο χρονικό διάστημα και θα χάσεις αυτά τα χρήματα που σκοπεύεις να ξοδέψεις?) (προσοχή: το πουλώ δεν σημαίνει απαραίτητα ότι αντικαθιστώ κιόλας.......)

Τα χρήματα που θα ξοδέψεις θα είναι για ηχεία αναγκαστικά ή για κάτι άλλο? (πχ ένα Cd-changer)

Tα tweeter θέλεις να τα κρατήσεις ή θέλεις να αλλάξεις όλο το πακέτο των μπροστινών ηχείων?

Ό,τι κι αν κάνεις πάντως ΜΗΝ χαλάσεις χρήματα για πίσω ηχεία!! Είναι περιττό έξοδο!!
Το ίδιο και για καλώδια.
ΔΕΝ πρόκειται να ακούσεις καλύτερα με άλλα καλώδια από την στιγμή που δεν έχεις κάποιον ενισχυτή ξεχωριστό να οδηγήσει τα ηχεία σου!

Άφησε μου λίγο χρόνο πάντως να σκεφτώ τι θα μπορούσε να κάνεις για να έχεις καλύτερο αποτέλεσμα!!


Και πριν σου απαντήσω (μετά βέβαια και τις δικές σου απαντήσεις........)........
Δοκίμασε κάτι εύκολο για να δούμε αν βελτιώνεται κάτι με κόστος 0 ευρώ!!!!

Αφού τα πίσω ηχεία είναι επίσης 16άρια, γιατί δεν βγάζεις τα ALPINE από πίσω και να τα βάλεις στις πόρτες μπροστά? (και να δουλέψουν βέβαια και τα Tweeters.......)
Έτσι κι αλλιώς και που τα έχεις εκεί πίσω δεν σου προσφέρουν κάτι...........
Κάνε αυτή την αλλαγή (που λογικά θα σου βελτιώσουν τον ήχο σου μπροστά -εκεί δηλ. που σε ενδιαφέρει περισσότερο-)

Δοκίμασε να ακούσεις χωρίς πίσω ηχεία. (μόνο δηλ τα Alpine + tweeter)
Παίζει καλύτερα?
Ικανοποιούν τ' αυτιά σου?

Βάλε μετά και τα ΑΤΗΑ (Αγνώστου Ταυτότητα Ηχητικά Αντικείμενα) (πολύ πετυχημένο σχόλιο........ :lol: :lol: :lol: ) πίσω τώρα.....
Καλύτερο αποτέλεσμα? Άστα να ψιλοπαίζουν (ρίξε με το Fader περισσότερη δουλειά μπροστά πριν παίξουν. 70% μπροστά & 30% πίσω...)
Χειρότερο αποτέλεσμα? Άνοιξε τον κάδο και πέταξέ τα.

Στα μαγαζιά με ηλεκτρονικά μπορείς να βρεις πολύ φθηνά 16 εκ. ηχεία 2 δρόμων ομοαξονικά για πίσω αν θες ντε και καλά να παίξεις και για πίσω.....)

Ξεκίνα με αυτά και απάντησέ μας.........
Θέλω σχόλια σαφή και με το χέρι στην καρδιά........

Μην ανησυχείς!!
Κάτι θα βρούμε σαν λύση............. :wink: :wink:





Αααα.....Και κάτι ακόμα.........ΔΕ μας κούρασες!!! :wink:
 

Μηνύματα
13
Reaction score
0
Καλημέρα και καλώς σας βρήκα όλους :)

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Για να ξεκινήσω να απαντάω στα ερωτήματα σου Γιάννη.

Κατ' αρχήν το αυτοκίνητο θα το κρατήσετε (ή θα το πουλήσετε πχ σε κάποιο σύντομο χρονικό διάστημα και θα χάσεις αυτά τα χρήματα που σκοπεύεις να ξοδέψεις?) (προσοχή: το πουλώ δεν σημαίνει απαραίτητα ότι αντικαθιστώ κιόλας.......)
Το αυτοκίνητο θα το κρατήσω, τουλάχιστον για 2 χρόνια ακόμα ή όσο αντέξει...

Τα χρήματα που θα ξοδέψεις θα είναι για ηχεία αναγκαστικά ή για κάτι άλλο? (πχ ένα Cd-changer)
Τα 100 euro που αναφέρω είναι καθαρά το ποσό που θέλω και μπορώ να διαθέσω μόνο για ηχεία.

Tα tweeter θέλεις να τα κρατήσεις ή θέλεις να αλλάξεις όλο το πακέτο των μπροστινών ηχείων?
Σκέφτομαι οτι απο την στιγμή που θα αλλάξω γενικά τα ηχεία να μην κρατήσω τίποτα, γιατί στην τελική μπορεί να χαλάσει την ηχητική απόδοση των υπολοίπων.


Και πριν σου απαντήσω (μετά βέβαια και τις δικές σου απαντήσεις........)........
Δοκίμασε κάτι εύκολο για να δούμε αν βελτιώνεται κάτι με κόστος 0 ευρώ!!!!

Αφού τα πίσω ηχεία είναι επίσης 16άρια, γιατί δεν βγάζεις τα ALPINE από πίσω και να τα βάλεις στις πόρτες μπροστά? (και να δουλέψουν βέβαια και τα Tweeters.......)
Έτσι κι αλλιώς και που τα έχεις εκεί πίσω δεν σου προσφέρουν κάτι...........
Κάνε αυτή την αλλαγή (που λογικά θα σου βελτιώσουν τον ήχο σου μπροστά -εκεί δηλ. που σε ενδιαφέρει περισσότερο-)

Δοκίμασε να ακούσεις χωρίς πίσω ηχεία. (μόνο δηλ τα Alpine + tweeter)
Παίζει καλύτερα?
Ικανοποιούν τ' αυτιά σου?

Βάλε μετά και τα ΑΤΗΑ (Αγνώστου Ταυτότητα Ηχητικά Αντικείμενα) (πολύ πετυχημένο σχόλιο........ :lol:  :lol:  :lol: ) πίσω τώρα.....
Καλύτερο αποτέλεσμα? Άστα να ψιλοπαίζουν (ρίξε με το Fader περισσότερη δουλειά μπροστά πριν παίξουν. 70% μπροστά & 30% πίσω...)
Χειρότερο αποτέλεσμα? Άνοιξε τον κάδο και πέταξέ τα.

Λοιπόν έκανα τις δοκιμές που μου είπες και το αποτέλεσμα έχει ως εξής.
Τα ALPINE είναι στα "τελευταία" τους, οπότε όταν τα έβαλα στις μπροστά πόρτες είχα ενα καταπληκτικό αποτέλεσμα, επιτέλους κατάλαβα οτι δουλεύουν τα tweeters :p :p
Τα ΑΤΗΑ παίζουν καλά ως ένα σημείο, αλλά όταν τα έβαλα πίσω είχαν καλή απόδοση στίς χαμηλές, μηδέν απόδοση στις ψηλές....

Κάνοντας σήμερα μια Virtual βόλτα στα ηλεκτρονικά μαγαζιά βρήκα τα εξής, δεν ξέρω αν είναι καλά, σας τα δείχνω και μου λέτε αν είναι :)

Για τα πίσω ηχεία είδα αυτά.

Τιμή : 61 euros
PIONEER - TS-1776II
General TS-1776II
Short description 3-way Custom-fit
Features TS-1776II
Frequency response 30 - 26.000 Hz
Sensitivity (1W/1m) 92 dB
Maximum Power 170 Watt
Nominal input power 35 Watt
Woofer size (cm) 17 cm

Και για μπροστά είδα αυτά.

PIONEER - TS-1785
General TS-1785
Short description 2-way separate Custom-fit
Features TS-1785
Frequency response 35 - 30.000 Hz
Sensitivity (1W/1m) 90 dB
Maximum Power 170 Watt
Nominal input power 35 Watt
Woofer size (cm) 17 cm

Τιμή : 74 euros

Το σύνολο βγαίνει λίγο παραπάνω απο 100 euros, βγαίνουν στα 135 euros, αλλά είναι υποφερτό μέχρι εκεί...

Δεν ξέρω αν είναι καλά, δεν έχω ιδέα, δώστε μου τα φώτα σας......
 

Μηνύματα
13
Reaction score
0
Και σαν συμπλήρωμα στα παραπάνω, για πίσω είδα και αυτά.



Τιμή : 49 euros
PIONEER - TS-G1748
General TS-G1748
Short description 2-way TS-G Series
Features TS-G1748
Frequency response 30 - 25.000 Hz
Sensitivity (1W/1m) 92 dB
Maximum Power 170 Watt
Nominal input power 35 Watt
Woofer size (cm) 17 cm

Σε συνδυασμό με τα παραπάνω που είπα για τις μπροστά πόρτες, νομίζω οτι θα είναι καλά.
Και το πιο σημαντικό είναι οτι το σύνολο της τιμής απο 135 euros που ήταν, με αυτή την αλλαγή κατεβαίνει στα 123 euros, 12 euros πιο κάτω.........

Έτσι όπως το πάω σιγά-σιγά θα τα βρώ και τζάμπα  :mrgreen:  :mrgreen:

ΥΓ.: Γνωρίζετε μήπως στην πηγή που έχω μπορώ, με κάποιον τρόπο (RCA to Mini Jack) να συνδέσω ένα εξωτερικό mp3 player φορητό ??
 

Μηνύματα
658
Reaction score
1
Κοίτα στο www.kalogeropoulos.gr, και συγκεκριμένα για εναν συνδιασμό μπροστά και πίσω σε MacAudio. Θα βρεις σετ στα 100-110 ευρώ ανετα.

επίσης πέρνα και μια βόλτα από τη στοα φέξη και ψάξτο. Παιζουν καλές τιμές μετρητοίς.
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Έκανες κάτι τελικά Γιώργο??

(εξακολουθώ πάντως να σου τονίζω ότι πίσω ηχεία δεν χρειάζεται να βάλεις!!!! :roll: :wink: )



ΥΓ.: Γνωρίζετε μήπως στην πηγή που έχω μπορώ, με κάποιον τρόπο (RCA to Mini Jack) να συνδέσω ένα εξωτερικό mp3 player φορητό ??
Υπάρχει αυτό το συστηματάκι που βάζεις ΄μια κασέτα στην πηγή που σου βγάζει καλώδιο σε mini jack για σύνδεση σε φορητό CDplayer
Κοίτα μην έχει κάποιος φίλος σου κάτι τέτοιο (ή βρες μόνο τέτοιον αντάπτορα σε μαγαζί με ηλεκτρονικά)
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Αν επιμένεις πάντως και για πίσω ηχεία βάλε τα πιο οικονομικά!!!
(δεν θα δεις διαφορά στον ήχο.............)
 

Μηνύματα
15.071
Reaction score
20.879
αντι για δυο ζευγη προτιμησε ενα ζευγος pioneer 170c ( δεν το θυμαμαι ολοκληρο , ειναι διαιρουμενο μαυρο πιο βαρβατο απο το μπλε που εβαλες στο λινκ)
γυρω στα 100 ευρα εχει.
πολυ μπασσο δε θα ακουσεις λογω πορτας αλλα πιστευω οτι θα τα βρεις παραπανω απο ικανοποιητικα(εχουν βολεψει κοσμο...)
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.640
Μηνύματα
2.870.107
Members
37.937
Νεότερο μέλος
daemon76
Top