Βοηθεια στην επιλογη ηχειων

Μηνύματα
349
Reaction score
891
Καλη χρονια σε ολους. παρακολουθω το site εδω και ενα μηνα και φοβαμαι οτι κολλησα κι εγω.
Θα ηθελα τα φωτα σας καθως δεν γνωριζω αρκετα και δεν εχω ευκολη προσβαση στα μαγαζια για να ακουσω ο ιδιος.
Μου εκαναν δωρο εναν ενισχυτη https://technosound.gr/yamaha-rx-v381-b-3/ και θελω να αγορασω ενα ζευγαρι ηχεια δαπεδου κυριως για μουσικη. Το μπατζετ ειναι μεχρι 400 ευρω. Τα ηχεια θα μπουν σε σαλονι γυρω στα 35 τετραγωνικα και η θεση ακροασης θα ειναι γυρω στα 3-4 μετρα. Απο μουσικη ακουω rock, reggae, ηλεκτρονικη κ.α. κυριως απο cd και απο το pc
Αυτα που μου προτειναν και ακουσα ειναι τα
1.Taga Harmony TAV-506F SE
και τα
2.Magnat Monitor Supreme 1002
Αυτα ομως που ακουσα και με ενθουσιασαν ηταν τα zensor 3 αλλα επειδη τα zensor 5 πεφτουν ακριβα εχω καταληξει σε αυτα εδω
3.https://www.dali-speakers.com/loudspeakers/spektor/spektor-6/
χωρις να τα εχω ακουσει με την αισθηση οτι ο ηχος τους θα ειναι κοντα στα zensor.
επομενες επιλογες ειναι και αυτα
4.https://www.skroutz.gr/s/341408/Wharfedale-Vardus-VR-400.html#specs
5. https://www.e-felekis.gr/eikona-ixo...fedale-diamond-10-5-ixeia-dapedou-zeugos-html
6.https://www.skroutz.gr/s/5071798/Taga-Harmony-TAV-806F.html#specs
7.https://www.skroutz.gr/s/4821667/Monitor-Audio-MR4.html
ευχαριστω εκ των προτερων
 

Auditory

Επαγγελματίας
Μηνύματα
521
Reaction score
671
Με βάση τα τεχνικά χαρακτηριστικά του ενισχυτή (από την ιστοσελίδα της Yamaha) και της Dali (που δηλώνει στην ιστοσελίδα της πως είναι "φιλικά" προς τους ενισχυτές), ο συνδυασμός δείχνει μια χαρά για την οδήγηση 2 καναλιών.
Προσοχή θα χρειαστεί όσο "φορτώνεις" τον ενισχυτή με ηχεία (κεντρικό και περιφερειακά), όπου θα χρειαστεί να δηλώσεις τα ηχεία ως "μικρά" και να κροσάρεις ψηλά το sub για να "ξεκουράζεται" ο ενισχυτής στις ταινίες και να μη... γκρινιάζει :)
 

Μηνύματα
414
Reaction score
891
Καλορίζικος, απόλαυσέ τον όσο είναι καιρός, μέχρι να καταλάβεις οτι χρειάζεσαι μεγαλύτερη ισχύ! Τα Dali και τα Magnat έχουν αφήσει καλές εντυπώσεις στο κοινό, δική μου προτίμηση θα ήταν τα Magnat. To κυριότερο πράγμα που θα πρέπει να προσέξεις είναι να μπορέσεις να έχεις ένα ισόπλευρο τρίγωνο μεταξύ της θέσης και των 2 ηχείων. Και αν μπορείς, μείωσε την απόστασή σου απ τα ηχεία, ιδίως τα 4m είναι πάρα πολύ για τέτοια ηχεία. Μην παρεξηγήσεις, όχι οτι δε θα ακούς... αλλά δε θα ακούς όπως πρέπει για ένα τέτοιο σύστημα.

Ο λόγος που λέω για Magnat είναι λόγω φήμης της εταιρείας οτι τα δουλεύει καλά τα ηχεία στο σχεδιαστικό κομμάτι (του ήχου) και ακόμη και στις φθηνές κατηγορίες χτυπάει δυνατά. Από την άλλη όμως, ως 3δρομο θα έχει και απαιτήσεις για ρεύμα και ισχύ, ας με διορθώσει κάποιος πιο γνώστης.

Επίσης, δες και τα Polk Audio T50, πιστεύω οτι είναι πολύ καλά για την περίπτωσή σου.
 

Μηνύματα
349
Reaction score
891
Με βάση τα τεχνικά χαρακτηριστικά του ενισχυτή (από την ιστοσελίδα της Yamaha) και της Dali (που δηλώνει στην ιστοσελίδα της πως είναι "φιλικά" προς τους ενισχυτές), ο συνδυασμός δείχνει μια χαρά για την οδήγηση 2 καναλιών.
Προσοχή θα χρειαστεί όσο "φορτώνεις" τον ενισχυτή με ηχεία (κεντρικό και περιφερειακά), όπου θα χρειαστεί να δηλώσεις τα ηχεία ως "μικρά" και να κροσάρεις ψηλά το sub για να "ξεκουράζεται" ο ενισχυτής στις ταινίες και να μη... γκρινιάζει :)
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Γιατί το 1002 και όχι το 2002, από την στιγμή που είναι εντός του ποσού που διαθέτεις;
https://www.odes.gr/el/ixeia/ixeia-...eme-2002-black-se-6-atokes-doseis-zeygos.html

Να ξέρεις πως οι πολυ-κάναλοι ενισχυτές ανακοινώνουν μεν εντυπωσιακή ισχύ, αλλά σε πραγματικές συνθήκες οδήγησης αυτή μειώνεται δραματικά. Τα 100 watts γίνονται εύκολα 30, όταν οδηγούνται όλα τα κανάλια.
Στην περίπτωση δικάναλης ακρόασης είναι λίγο καλύτερα τα πράγματα.
Στα χαρακτηριστικά του ενισχυτή σου ανακοινώνονται μεν 140 watts στα 6 Ωμ, αλλά με παραμόρφωση 10%, που είναι αδύνατον για κάποιον να συνεχίσει την ακρόαση.
 
Last edited:

Μηνύματα
349
Reaction score
891
Αν εχω καταλαβει σωστα ο ενισχυτης ειναι "λιγος" για ολα τα υποψηφια ηχεια και τα magnat 2002 θελουν ακομα περισσοτερη ισχυ απο τα spektor. Επισης τα 1002 τα ακουσα μαζι με τα zensor 3 και ο ηχος των δευτερων μου αρεσε πολυ περισσοτερο οποτε υποθετοντας πως τα spektor θα ειναι πιο κοντα σε αυτα τεινω προς τα dali.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Αν εχω καταλαβει σωστα ο ενισχυτης ειναι "λιγος" για ολα τα υποψηφια ηχεια και τα magnat 2002 θελουν ακομα περισσοτερη ισχυ απο τα spektor. Επισης τα 1002 τα ακουσα μαζι με τα zensor 3 και ο ηχος των δευτερων μου αρεσε πολυ περισσοτερο οποτε υποθετοντας πως τα spektor θα ειναι πιο κοντα σε αυτα τεινω προς τα dali.
Δεν υπάρχει <<θέλουν>>. Υπάρχει τι έχεις διαθέσιμο αυτή την στιγμή. Ότι θα δουλέψουν τα ηχεία θα δουλέψουν, αν θέλεις πολύ υψηλές στάθμες ναι, χρειάζεσαι περισσότερη ισχύ.

Δεν έχει σχέση ένα φτηνό ηχείο δαπέδου με ένα βάσης, κοντινής τιμή.
Καταλαβαίνεις πως όταν μιλάμε για ένα μεγάλο ηχείο με 4 μονάδες και μεγάλη καμπίνα σαφώς και θα έχει πολλούς περιορισμούς σε σχέση με ένα βάσης με δύο μεγάφωνα.

Από την άλλη, τα 88,5 db ευαισθησίας του Dali spektor σε σχέση με τα 93 του Magnat 2002, είναι σαν να υπερδιπλασίασες την ισχύ του ενισχυτή σου, από ακουστική πίεση-στάθμη.
Με δυο λόγια, με δεδομένη την ισχύ του ενισχυτή σου, τα 2002 θα ακουστούν πολύ δυνατότερα από τα Spektor.
 
Last edited:

Μηνύματα
349
Reaction score
891
Δεν υπάρχει θέλουν. Υπάρχει τι έχεις διαθέσιμο αυτή την στιγμή. Ότι θα δουλέψουν τα ηχεία θα δουλέψουν, αν θέλεις πολύ υψηλές στάθμες ναι, χρειάζεσαι περισσότερη ισχύ.

Δεν έχει σχέση ένα φτηνό ηχείο δαπέδου με ένα βάσης, κοντινής τιμή.
Καταλαβαίνεις πως όταν μιλάμε για ένα μεγάλο ηχείο με 4 μονάδες και μεγάλη καμπίνα σαφώς και θα έχει πολλούς περιορισμούς σε σχέση με ένα βάσης με δύο μεγάφωνα.

Από την άλλη, τα 88,5 db ευαισθησίας του Dali spektor σε σχέση με τα 93 του Magnat 2002, είναι σαν να υπερδιπλασίασες την ισχύ του ενισχυτή σου, από ακουστική πίεση-στάθμη.
Με δυο λόγια, με δεδομένη την ισχύ του ενισχυτή σου, τα 2002 θα ακουστούν πολύ δυνατότερα από τα Spektor.
Ευχαριστω για τις πληροφοριες. Νομιζω οτι καταλαβα τι εννοεις ως προς την ενταση. Δυστυχως δεν εχω την δυνατοτητα να ακουσω τα spektor οποτε απλως κανω εικασιες για το υφος τους απο αυτα που εχω διαβασει. Αν καποιος τα εχει θα ηθελα την αποψη του...
 

Μηνύματα
414
Reaction score
891
Και να τ' ακούσεις, αν δεν έχεις εμπειρία με τον ήχο... τσάμπα κόπος. Αλλιώς θ ακούγονται στο δικό σου χώρο και με τον δικό σου ενισχυτή.

@PeterMeni πέφτει τόσο πολύ η ισχύς ανά κανάλι; Έτσι κι αλλιώς 2 θα χρησιμοποιήσει, άντε κι ενα sub, πόσο να πέσει;
 


Timaras

*****
Μηνύματα
2.888
Reaction score
2.079
yamaha output.JPG


70w δηλώνει η yamaha για τον ενισχυτή σε δικάναλο πρόγραμμα,η οποία δεν επηρεάζεται από το όποιο ενεργό υπογούφερ βάλεις.
 


Μηνύματα
91
Reaction score
25
Έχω ακούσει yamaha με dali. Ο yamaha ήταν ράδιοενισχυτής εισαγωγικό μοντέλο και τα dali ήταν τα zensor δαπέδου με τα δύο τεραιντσα γουφερ Το αποτέλεσμα που φάνηκε πάρα πολύ καλό αλλά αυτά είναι προσωπικά γούστα..Τα magnat πχ εμένα μου φαίνονται στεγνά χωρίς καλή ομοιογένεια στα συριστικα - τα monitor -. Από οδήγηση ο yanaha ήταν πολύ καλός. Εμπιστεύσου τα αυτιά σου πάνω απ όλα. Αν άκουσες ένα σετ που σου άρεσε ακολούθησε το Το ταίριασμα ενισχυτή ηχείου είναι το 80% του ήχου (προσωπική άποψη)
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.888
Reaction score
2.079
Καλύτερη επιλογή φαντάζουν τα 2002 που σου είπε ο petermeni με τα 8άρια.Η απόσταση ακρόασης είναι αρκετή και ο χώρος μεγάλος και δε σώζεται με μικρά μεγάφωνα ειδικά στο κοστολόγιο που μπορείς να διαθέσεις.
 

Μηνύματα
349
Reaction score
891
παιδια ευχαριστω για τις πληροφοριες και το ενδιαφερον. διαβαζω και επεξεργαζομαι τα δεδομενα...
 

Μηνύματα
842
Reaction score
714
Γιατί το 1002 και όχι το 2002, από την στιγμή που είναι εντός του ποσού που διαθέτεις;
https://www.odes.gr/el/ixeia/ixeia-...eme-2002-black-se-6-atokes-doseis-zeygos.html

Να ξέρεις πως οι πολυ-κάναλοι ενισχυτές ανακοινώνουν μεν εντυπωσιακή ισχύ, αλλά σε πραγματικές συνθήκες οδήγησης αυτή μειώνεται δραματικά. Τα 100 watts γίνονται εύκολα 30, όταν οδηγούνται όλα τα κανάλια.
Στην περίπτωση δικάναλης ακρόασης είναι λίγο καλύτερα τα πράγματα.
Στα χαρακτηριστικά του ενισχυτή σου ανακοινώνονται μεν 140 watts στα 6 Ωμ, αλλά με παραμόρφωση 10%, που είναι αδύνατον για κάποιον να συνεχίσει την ακρόαση.
Πέτρο καλησπέρα!
Τα 2002 πιστεύεις θα βγάζουν πιο ωραίο ήχο από τα AS TLS 40; Θα άξιζε να τα αλλάξω με κάτι τέτοιο;
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Πέτρο καλησπέρα!
Τα 2002 πιστεύεις θα βγάζουν πιο ωραίο ήχο από τα AS TLS 40; Θα άξιζε να τα αλλάξω με κάτι τέτοιο;
Θα σου απαντήσω με προσωπικό μήνυμα για να μην χαλάσουμε το θέμα εδώ.
 

Μηνύματα
349
Reaction score
891
Λοιπον, ξανασκεφτηκα τα δεδομενα και σκεφτομαι να αλλαξω την διαρυθμιση. Η αποσταση των ηχειων θα ειναι γυρω στα 2,5 μετρα και η θεση ακροασης γυρω στα δυο μετρα. Με ενδιαφερει περισσοτερο μια μετρια σταθμη εντασης και δεν νομιζω να κανω το συστημα 5.1. Ισως αργοτερα να παρω ενα sub(ενεργό). καταλαβα οτι με 400 ευρω δεν θα μπορεσω να παρω κατι ιδιαιτερο σε δαπεδου αλλα εφοσον δεν υπαρχουν προς το παρον αλλα χρηματα θα ηθελα να παρω οτι καλυτερο γινεται. Επισης ειδα σε αγγελία μέλους τα monitor audio bronze 5 μεταχειρισμένα σε αυτά τα λεφτά.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.092
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top