Βοηθεια στην τιμολογηση του τελευταιου NOS μπομπινοφωνου

Μηνύματα
1.613
Reaction score
2.247
Π.χ. παρακολουθώ αγορές και πωλήσεις κινηματογραφικών μηχανών λήψης και προβολής με φιλμ των 8 και 16 χιλιοστών.
Υπάρχει και σελίδα στο fb μόνο με τέτοιες μηχανές και διάφορους "βλαμμένους" που ασχολούνται με αυτό το χόμπυ.
Μιχαλη μπορεις να μου στειλεις ενα πμ με λινκ γι αυτα που λες.Ευχαριστω και sorry για το εκτος θεματος.
 

stavrosz

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.238
Reaction score
1.599
Είναι απίστευτες οι συμπτωσεις μερικες φορες… χρονια δεν εχω δει καινουριο να πωλειται και 1 24ωρο αφου ανοιξα το νημα ειδα σημερα μια σημερινη αγγελια και μαλιστα για TEAC άλλο μοντελο αλλα ενδεικτικη ισως…

https://www.ebay.com/itm/Teac-X-7R-...337224?hash=item468d2e5f48:g:JsgAAOSw4otcLSr9

4500 ευρω η τιμη… για ένα μοντελο που εχει μεταχειρισμενο 200-500 ευρω σε αριστη κατασταση..οσο δηλαδή αυτό που εχω και ψαχνω να βρω τιμη.
https://www.ebay.com/itm/192783911940

Γι αυτό επεμενα ότι δεν είναι καθολου απλο να βαλεις τιμη σε τετοια κομματια και είναι αφελες να προσπαθει καποιος να βαλει Χ2 η 40% η τριχες κατσαρες.
 


stavrosz

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.238
Reaction score
1.599
Και δεν είναι μονο αυτό εχει και δευτερο REVOX Β77
https://www.ebay.com/itm/REVOX-B77-...=item468d3e8a48:g:gGgAAOSwJaxcDXFS:rk:14:pf:0

το οποιο πουλαει 10500 ευρω με τιμη μεταχειρισμενου 500-1000 ευρω. Δεν ξερω αν θα καταφερει να πουλησει σε αυτές τις τιμες αλλα θα τον πσρσκολουθησω.
[DOUBLEPOST=1547727063][/DOUBLEPOST]
Τελικα εχουμε βρει τιμη;
Τι θα κανουμε τελικα;;

:p:D
Όχι δεν ασχοληθήκαμε με την τιμη. Απλα ανακαλυψα ότι δεν είναι το τελευταιο καινουριο αλλα ένα από τα τρια τελευταια καινουρια μπομπινοφωνα με τα αλλα δυο να διεκδικουν 4500 και 10500 ευρω.
 


stavrosz

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.238
Reaction score
1.599
Επί 10, λοιπον!
Oυτε αυτό..... Αυτά ζητάει..... όταν πουληθούν πραγματικά θα ξέρω πόσα είναι διατεθειμένοι κάποιοι να δώσουν.
Ο Μιχάλης έπεσε μέσα πάντως.
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.879
Reaction score
34.259
Εγω παλι θα λεγα, να το βαλεις 20.000 ευρω, ο θεος βοηθος, και μετα ν ακολουθησουν κι οι υπολοιποι 2-3 που απεμειναν με NOS μπομπινα το παραδειγμα σου για να χετε ιδιες τιμες, να κανεις την αρχη!
 

stavrosz

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.238
Reaction score
1.599
Εγω παλι θα λεγα, να το βαλεις 20.000 ευρω, ο θεος βοηθος, και μετα ν ακολουθησουν κι οι υπολοιποι 2-3 που απεμειναν με NOS μπομπινα το παραδειγμα σου για να χετε ιδιες τιμες, να κανεις την αρχη!
Σου αρέσει ο δημόσιος αυνανισμός βλέπω.
 
  • Like
Reactions: PMC


stavrosz

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.238
Reaction score
1.599
sorry αγαπητε Zizik για την γλωσσα αλλα δεν καταλαβαίνω γιατι καποιος ανευ λογου θελει να χαλασει μια συζητηση και να κοροιδεψει….αν δε σε ενδιαφερει ένα θεμα δεν το διαβαζεις…. αν δεν εχεις κατι θετικο να συνεισφερεις δεν παρεμβαίνεις.... αν εισαι αξιοπρεπης και σοβαρος ανθρωπος δεν κοροιδευεις….
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.879
Reaction score
34.259
Σου αρέσει ο δημόσιος αυνανισμός βλέπω.
αχου τον !

τι γλυκος! ευχαριστω !

:D:oops:

αλλα δυστυχως το φανταζεσαι ισως λαθος, τετοια πραγματα τετοια λαθη δημοσια δεν κανω, αυτα ειναι ατομικα, συνηθως, σπορ .

Οποτε , μιας και δε μας βλεπει και κανεις εδω, μεταξυ μας ειμαστε , οχι δημοσια, βρες τον υπευθυνο τον ειδικο που θα σου πει εμπεριστατωμενα τι θα κανεις.
Ο οποιος δεν βρεθηκε, μιας και φυσικα δεν υπαρχει, αλλα δεν πειραζει, να τον ψαξουμε.

Οπως σου ξαναπα στην αρχη, αυτα δεν οριζονται.
Απλα επειδη εχει 2-3 (μιας και στη συνεχεια οσο ψαχνεις θα ανακαλυψεις πολλα πολλα ακομα..) NOS μπομπινοφωνα που εχουν μια Χ τιμη, δεν υφισταται αγορα.

ΑΥτο που βλεπω ειναι πως προφανως θελεις να παρεις αρκετα χρηματα απο αυτον τον "θησαυρο" , οποτε η τον βαζεις πολυ ακριβα και εχει ο Θεος να το παρει καποιος η περιμενεις να μεστωσει κι αλλα και να παρει παραπανω αξια.
Παντως να το πουλησεις αμεσα σε χαμηλοτερη τιμη, δε νομιζω να θελεις, οποτε δεν το συζητω αυτο το ενδεχομενο.

Ααα ξεχασα, ουτε καν θεωρω πως πρεπει να μιλαμε κοσμια εδω και δημοσια, μιας και δε μας βλεπει κανεις, οποτε ουτε απλα τ αναφερω το θεμα της συμπεριφορας, συνηθως περνανε και δεν αγγιζουν καν αυτα.

;):)
 

stavrosz

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.238
Reaction score
1.599
Για να κλεισει το θεμα μιας και καποιοι προσπαθησαν να χαλασουν την κουβεντα…..
Το μπομπινοφωνο αγοραστηκε ως δευτερο μπομπινοφωνο μιας και ειχα, και εχω, άλλο πολύ καλυτερο εν λειτουργια. Και υπαρχει και τριτο που εκτελει πια χρεη διακομησης. Όταν ηρθε και συνειδητοποιησα ότι μεχρι να ερθει δεν εβλεπα να υπαρχουν καινουρια πουθενα προς πωληση ειπα να μην το ανοιξω αφου η χρηση του θα ηταν ανυπαρκτη και η αξια του ηταν στο αμεταχειριστο του. Όλα τα επομενα χρονια από καιρο σε καιρο παρακολουθουσα και ρωτουσα και δεν εβρισκα καποιο καινουριο πουθενα. Ετσι ρωτησα αρκετο κοσμο για τιμες και κανεις δεν μπορουσε με ασφαλεια να μου δωσει για να δω αν αξιζει να το δωσω η να το κρατησω και να το ανοιξω καποια στιγμη. Την ιδεα να στειλω μηνυμα στην TEAC μου την εδωσε ο Σ.Πετροπουλος της East Electronics οπου ουτε αυτος μπορεσε να μου δωσει μια τιμη. Ετσι εστειλα mail αλλα η εταιρεια δεν εχει στο site της mail των τμηματων της και σε παραπεμπει στις αντιπροσωπειες. Αρα διαδικασια πολύ αργη και χρονοβορα για να βρω το αρμοδιο τμημα αν μπορεσω ποτε να βρω τον αρμοδιο.
Προχθες αναφέροντας το σε συμφορουμιτη εδειξε ενδιαφερον να το αγορασει αλλα αδυνατούσαμε να προσδιορίσουμε τιμη. Για μην δωσω κατι σε κλασμα της αξιας του αλλα και να μη ζητησω παραλογα πραγματα από τον ανθρωπο ειπα να ανοιξω το νημα επιδιώκοντας να μιλησω με καποιον που πιθανον να ειχε την ιδια εμπειρια αναζητησης τιμης για μια συσκευή. Να δω τι εκανε και που απευθυνθηκε. Η αν μπορουσε με σοβαροτητα να δωσει μια τιμη ως γνωστης και εμπειρος. Σιγουρα δεν ζητησα να ακουσω εξυπνάδες. Ετσι λοιπον μετα από καιρο ξαναεκανα ένα ψαξιμο και σημερα βρηκα μια τιμη που αποτελει έναν οδηγο για το που κινουνται οι τιμες καποιων πραγματων. Χθες το βραδυ ειχα μια αοριστη προταση καπου στα 1000 ευρω για το μηχανημα. Και σημερα βλεπω καποιον να ζηταει για σχεδόν ιδιο μηχανημα 4500 ευρω. Τωρα εσεις τι θα κανατε? Και είναι παραλογο που ειχα αμφιβολιες για το ποια πρεπει να είναι η τιμη μιας συσκευης? Δεν κοιταω να βγαλω πολλα από μια συσκευή απλα δεν θελω ουτε να το ανοιξω για να το χρησιμοποιώ μια φορα τον χρονο ουτε να το δωσω στο 1/4 των οσων είναι διατεθιμενος καποιος να το παρει. Αυτό αποτελεσε υλικο κοροιδιας για καποιον…. Εμπασει περιπτωσει ο σκοπος του θεματος επετεύχθη καθως τυχαιως βρηκα μια ακρη. Σιγουρα δεν θα ζητησω 4000 που ζηταει ο τρελος γιατι σημερα στη χωρα δε υπαρχει περιπτωση. Ουτε όμως (λυπάμαι Δημητρη) θα το δωσω 1000 ευρω. Και επειδή δεν μπορω να καθομαι να κανω τον εμπορο σε δημοπρασίες και τετοια ουτε υπαρχει στη χωρα καποια εταιρεια που να αναλαμβανει εκ μερους σου την πωληση το βλεπω να παραμενει σε ναρκη για αλλα δεκα χρονια.
 


D

Deleted member 38719

Guest
https://www.radiomuseum.org/r/studer_revox_b77_mk_ii.html
https://www.radiomuseum.org/r/teac_a_4300sx_a_4300_s.html

Αν δεν το γνωρίζεις, ήδη - μπορείς να κάνεις μια ερευνα σε αυτό το site, υπάρχουν πολλες και χρήσιμες πληροφορίες...πχ για το Revox έχει αρχική τιμη και... τιμή για συλλέκτες...η οποια δεν προσδιοριζεται ή αν δεν κάνω λάθος φαίνεται μόνο στα μέλη! Ωστόσο, κάποιοι απο αυτούς που δίνουν στοιχεία φαίνεται να είναι άνθρωποι με βαθειά ενασχόληση, ίσως και συλλέκτες! Αναφέρονται τα ονόματά τους και πατώντας επάνω μπορεις να δεις τις συλλογές ή και να επικοινωνησεις μαζί τους...

Αυτά.
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
463
Reaction score
575
Δεν είμαι ειδικός στις αγοραπωλησίες μεταχειρισμένων μηχανημάτων αλλά βλέπω πως ένα ίδιου τύπου πωλείται στο audioscope.net, που μου φαίνεται εν γένει ακριβό καταστημα, στα 1790€. Αν είχα ένα ίδιο με το δικό σου με σκοπό να το πουλήσω στην Ελλάδα θα ξεκινούσα από τα 2500€. Αν απευθυνομουν στο Ebay, θα έβαζα τα διπλάσια. Είναι θέμα προσφοράς , ζήτησης και σε πόσο χρόνο θέλει ο πωλητής να πάρει τα χρήματα του. Νομίζω πως δεν υπάρχει αντικειμενική αξία όπως στα ακίνητα, δηλαδή τιμή αναφοράς. Ελπίζω να μην παρεξηγηθώ για τα γραφόμενα μου καθώς βλέπω τα πνεύματα λίγο οξυμένα.
 


Μηνύματα
782
Reaction score
990
Αν θες να δεις το willingness to pay της παγκοσμιας αγορας, το βαζεις στο ebay με τιμη εναρξης 1 ευρω. Το τελικο αποτελεσμα θα δειξει. Ολα τα αλλα ειναι λογια του αερα.
 

Μηνύματα
3.664
Reaction score
5.497
Αν θες να δεις το willingness to pay της παγκοσμιας αγορας, το βαζεις στο ebay με τιμη εναρξης 1 ευρω. Το τελικο αποτελεσμα θα δειξει. Ολα τα αλλα ειναι λογια του αερα.
Έχεις ακουστα κάτι που λέγεται "τριβη" η "friction" στα οικονομικά;
 




Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.866.964
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top