Βοηθεια !! Topfield 4000Fe ή TF5000fe

Μηνύματα
2
Reaction score
0
Καλησπερα σε ολους !Ειμαι νεος μελος εδω και εχω απορια με την δορυφορικη μου ! Ξαφνικα εξαφανιστηκαν περισσοτερα καναλια και ελεγα να τα βρω απο την αρχη , εκανα επαναφορα εργαστασιακων ρυθμισεων και χαθηκαν ολα. Τωρα δεν μπορω να κανω σωστα ρυθμισεις στο "εγκατασταση LNB" για να πιασω καναλια. Μπορει να μου πει καποις βημα-βημα πως να το κανω. Να πω οτι εχω στην δορυφορικη μου κιν. μοτερ με 1 ματι και επιανα πολλους δορυφορους και παρα πολλα καναλια!
Ευχαριστω εκ των προτερων
 

Μηνύματα
10.418
Reaction score
4.861
Δεν μας δίνεις επαρκή στοιχεία για να βοηθήσουμε. Κινητό ήταν το πιάτο; Ποιους δορυφόρους έβλεπες και έχασες; Επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων....είναι συνήθως λάθος γιατι επαναφέρει τον δεκτή εντελώς αρυθμιστο, όπως ήταν όταν τον αγορασαμε...


Sent from my iPad using Tapatalk HD
 

Μηνύματα
2
Reaction score
0
Απάντηση: Βοηθεια !! Topfield 4000Fe ή TF5000fe

Ευχαριστω που απαντησατε ! Το πιατο ειναι κινητο με ενα LNB. ΕΠιανα πολλους δορυφορους Hotbird, Amos, Sirius, Lm, Exopress53 κ.α. πολλα. Τωρα δεν πιανω τιποτα. Στο βιβλιο του γραφει τα εξης χαρακτηριστικα : Tuner & Channel Decoder -
Input/Loop through Connector - F_type,IEC 169-24,Female,
LNB Power & Polarization - Vertical:+13.5 VDC, Horizontal:+18VDC,Current:Max.500mA with Overload Protection,
22Khz Tone:Frequency:22+-1Khz,Amplitude:0.65+-0.2V,
DiSEqC Control:Version 1.0/1.1/1.2/1.3/ Compatible,
Rotor HH 120.
Γραφει κι αλλα ομως δεν ξερω τι σας ενδιαφερει για να με βοηθησετε.
Ευχαριστω.
 

Μηνύματα
10.418
Reaction score
4.861
Δυστυχώς μόνο επι τόπου θα μπορούσε να σε βοηθήσει κάποιος. Όπως είπα με την επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων έχεις πλέον ένα εντελώς αρυθμιστο δεκτη που πρέπει να του δοθούν νεες εντολές για να ενεργοποιηθεί το μοτέρ, να μπει το δυτικό και το ανατολικό όριο, να μπουν στις μνήμες οι θέσεις των δορυφόρων και να φορτωθούν τα κανάλια στους δορυφόρους! Επίσης εφόσον έχει καιρο να αναβαθμιστεί η database συχνοτήτων για κάθε δορυφόρο δεν θα είναι επικαιροποιημενη, οπότε μπορει να λείπουν και κάποιες νέες συχνότητες που θα πρέπει να προστεθούν χειροκινητα.
Δες πάντως μήπως στα μενού έχει κάποια επιλογή autosat που μπορει να σε καθοδηγήσει στην διαδικασία αυτη, μήπως και μπορέσεις χωρίς εξωτερική βοήθεια. Οι γενικές ρυθμίσεις του πιατου δεν χάθηκαν πάντως και δεν χρειάζεται να πειραχτει κάτι στην ταράτσα...

Sent from my iPad using Tapatalk HD
 

Μηνύματα
2.883
Reaction score
114
Απάντηση: Βοηθεια !! Topfield 4000Fe ή TF5000fe

Το καλυτερο θα ηταν να απευθυνθεις σε καποιον τεχνικο να σου κανει τη δουλεια.
Επισης,μια επιλογη σου θα ηταν να πας σε αγορα πιο συγχρονου δεκτη γιατι αυτος ειναι πολυ παλιος και δεν μπορεις να βοηθηθεις.
Τωρα,γι' αυτον τον δεκτη ,αν θες να κανεις μια προσπαθεια , θα πρεπει να μπεις στο μενου του και να βρεις την επιλογη που εχει σχεση με μοτερ.
Εκει αυτο που πρεπει να κανεις ειναι να επιλεξεις usals και να βαλεις τις συντεταγμενες της περιοχης που βρισκεσαι.
θα βρεις τις συντεταγμενες, απο το Google Earth .
Μετα επελεξε τον Hotbird και δες αν υπαρξει σημα και στις 2 μπαρες που υπαρχουν.
Εισαι ετοιμος να προχωρησεις στην αναζητηση των καναλιων.
Ετσι θα συνεχισεις και με τους επομενους δορυφορους.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.753
Μηνύματα
2.874.784
Members
37.944
Νεότερο μέλος
TasosXalandri
Top