Βομβος στα ηχεία λόγω hdmi?

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.920
Reaction score
7.992
Από πιτσιρικάς ασχολούμαι με το χόμπι! Από πιτσιρικάς τυραννιέμαι με το χόμπι! Όλο κάτι τρίζει, όλο κάτι κάνει θόρυβο, όλο κάτι παραμορφώνει, όλο κάτι ενοχλεί! Τελειωμός δεν υπάρχει, οπότε συνεχίζουμε!

Α... και με τον άλλο τον τύραννο, μια από τα γίδια! Εννοώ το τουτού μας!
 


CAC

Μηνύματα
215
Reaction score
16
Λοιπόν ειμαι ετοιμος να τα παρατήσω. Εχω κάνει οτι μπορώ και ότι έχετε προτείνει (όσα μπορώ). Σας λέω το τελευταίο. Η τηλεόραση ΕΚΤΟΣ πριζας και πάνω μόνο ένα Hdmi που συνδέεται με τον ενισχυτή. O ενισχυτής ανοιχτός και μόλις συνδέσω δεύτερο HDMI ή κεραία βγάζει βόμβο! Πραγματικά δεν ξέρω τι γίνεται και τι να κάνω.... Αν αφήσω μόνο το hdmi που συνδέεται με τον ενισχυτή ησυχάζει
 


Μανώλης Κ.

Calibrator! Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.089
Reaction score
2.065
Θ έλεγα να ελέγξετε διαρροές από τον ενισχυτη σηματος κεραιας που στοιχηματίζω ότι εχετε. Απλά η τηλεόρασης σας ειναι ευαισθητη σε αυτο το θεμα.
Κατι αλλο που θα εκανα (συγνωμη αλλα δεν εχω διαβασει σχολαστικα το όλο θεμα), ειναι να βγαλω εκτός την γειωση από την πριζα παροχής (βαζοντας λίγη μονωτική στα μεταλλικα στοιχεία αυτής) και ν ασυνδεσω πανω το πολύμπριζο και στην συνεχεια όλες τις υπόλοιπες συσκευες σας και κάντε μια νεα δοκιμή.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
1) ελεγχος γειωσης της πριζας (αφου συμβαινει και σε αλλες τοτε σε ολο το σπιτι) οι γειωσεις ειναι γιατι κατι ξυπηρετουν.
2) Απο τη στιγμη που ενωνεις δυο συσκευες μονο ενισχυτη και τηλεοραση και οι δυο δεν εχουν γειωση και εμφανιζεται το προβλημα οταν ενωνεις τη δευτερη hdmi (ενωσε με οπτικη τον ηχο και ασε την εικονα μονο ας περνα μονο απλα dts /dd μεχρι να γινει κατι σωστο και ασφαλη.)
3)ολικη καταργηση γειωσης ειναι απαγορευτικο οταν δεν εχουν οι συσκευες γιατι να μονωσεις πριζες , οταν εχει μια ειναι υποχρεωτικο να ενωθει για να πληρει τις προδιαγραφες ασφαλειας.
4) σε σωστη ηλεκτρολογικη εγκατασταση τετοια προβληματα λυνονται με προσθηκες* ή και αφαιρεσεις γειωσεων εαν υπαρχει τετοια (γκραουντ λιφτ) απο κατασκευαστη , ή αλλη οδο μεσω αλλης συσκευης που επισης διαθετει αλλα αλληλοσυνδεονται με μεταλλικα με αλλο τροπο...
5) εαν οι γαλβανικες απομονωσεις ειναι οπως του ηχου , ας εχουν εκατομμυρια, πολυ φοβαμαι οτι κατι θα στερουν (αυξηση response time=ghosting , >c/r,> φως)
*οποτε στην περιπτωση αυτο...εχει ο ενισχυτης phono ground; (στα γρηγορα δεν ειδα κατι ,..)
 
  • Like
Reactions: CAC

CAC

Μηνύματα
215
Reaction score
16
Καλημέρα σε όλους. Μετα από πολύωρες και πολυήμερες προσπάθειες και με τις συμβουλές όλων βρέθηκε μια ικανοποιητική λύση. Μετά από δοκιμές η γειωση ενισχυτή με την πρίζα μείωσε αρκετά αλλα δεν εξαφάνισε τον βομβο. Νομίζω ότι ίσως υπάρχει θέμα με τροφοδοτικό τηλεόρασης και αυτό το λέω γιατί με άλλες δύο τηλεοράσεις που δοκίμασα όλα ήταν οκ.
 


CAC

Μηνύματα
215
Reaction score
16
Ναι αυτός είναι. Έχεις δίκιο. Αλλα με τις άλλες tv παίζει κανονικά. Τώρα χρειάζεται γείωση
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.011
Αυτό που σου έγραψε ο Μανώλης Κ , το κοίταξες?
Δλδ , τον ενισχυτή της κεραίας? αν υπάρχει?
 

CAC

Μηνύματα
215
Reaction score
16
Αυτό που σου έγραψε ο Μανώλης Κ , το κοίταξες?
Δλδ , τον ενισχυτή της κεραίας? αν υπάρχει?
Ναι και με τη βοήθεια του Μανώλη βρέθηκε μια ικανοποιητική λυση
 


Μηνύματα
833
Reaction score
776
Θα δοκίμαζα να αλλάξω τροφοδοτικό τηλεόρασης αν ήμουν στην θέση σου !!!
Να αγόραζα άλλης τεχνολογίας αλλά με τα ίδια χαρακτηριστικά
 

CAC

Μηνύματα
215
Reaction score
16
Θα δοκίμαζα να αλλάξω τροφοδοτικό τηλεόρασης αν ήμουν στην θέση σου !!!
Να αγόραζα άλλης τεχνολογίας αλλά με τα ίδια χαρακτηριστικά
Δηλαδή?
 



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.315
Μηνύματα
2.858.254
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top