Βουητο subwoofer

Μηνύματα
12
Reaction score
7

Λοιπον εχω το ιδιο προβλημα με τον κυριο εδω. εμενα βεβαια δεν μου το κανει με το που το βαζω στην πριζα αλλα αφου μπει σε λειτουργια μετα απο standby. Αλλα ο ηχος ειναι αυτος ακριβως.Διαβαζω στα σχολια οτι κ αλλοι εχουν το ιδιο προβλημα κ απλα βαζουν το power mode στο on και οχι στο auto. Αυτο το θεωρειτε λυση???
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.413
Reaction score
74.720
Αυτο το θεωρειτε λυση???
Ναι, δεν είχαν πάντα τα subs auto power on-off και εγώ συνήθως τα άφηνα αναμμένα.
Μπορείς να το αναβοσβήνεις με το χέρι, να πάρεις πρίζα με remote on-off, ή ένα πολύπριζο master-slave για να ανάβει αυτόματα.
 

Μηνύματα
113
Reaction score
50
Παλιό το θέμα αλλά το ζωντανεύω. Αντικατέστησα προσωρινά ένα subwoofer της ΥΑΜΑΗΑ που έχει πάει για service. Έβαλα στην αρχή ένα nobsound 10 inch πάνω. (Μην γελάτε τώρα με την μάρκα). Όλα καλά για τα λεφτά του. Δεν ξέρω πόσο θα κρατήσει. Αυτό το sub συνδέεται με απλό φις στο ρεύμα. με απευθείας καλώδιο Χωρίς γείωση δηλαδή.

Φέρνουμε ένα άλλο 12άρι να το δοκιμάσουμε καινούργιο από μαγαζί ηλεκτρονικών που έχει φίλος. Αυτό γράφει μάρκα REACT το οποίο έχει σύνδεση σούκο. Συνοδεύεται στην συσκευασία αλλά συνδέεται με το ρεύμα με τέτοιο καλώδιο.
Ξεκινάμε και έχουμε τον γνωστό βόμβο που έχουν πολλές συσκευές. Όσο ανέβαζες το volume τόσο ανέβαινε το βουητό. Δοκιμάζω άλλα καλώδια ήχου και ρεύματος. Τίποτα καμία διόρθωση. Αλλάζω πρίζες, αλλάζω πολικότητα. Τίποτα. Ώσπου λέω το sub έχει πρόβλημα.
Τελευταία στιγμή βρίσκω μια μπαλαντέζα του 70 που έχω φέρει από την Αυστραλία. Την συνδέω στο καλώδιο που συνόδευε το sub. Τέλος ο θόρυβος εξαφανίζεται ακόμα και με το volume στο τέρμα.. Δοκιμάζω μια άλλη του εμπορίου 5μετρη. Να πάλι ο θόρυβος.
Θυμάμαι το YAMAHA 20αετίας είχε παρόμοιο θέμα. Έβαλα ένα καλύτερο καλώδιο ήχου και ο βόμβος χάθηκε. Και εκείνο δεν έχει suko αλλά απλή πρίζα.
Οπότε αφήνω πάνω τον Αυστραλό και το sub και όλα δουλεύουν άψογα.

Τι μπορεί να συμβαίνει εδώ; Τι καλώδιο μπαλαντέζα να πάω να πάρω ή να φτιάξω ώστε να αποδεσμεύσω το Αυστραλέζικο.
 


ika

News
Μηνύματα
14.039
Reaction score
13.003
......

Τι μπορεί να συμβαίνει εδώ; Τι καλώδιο μπαλαντέζα να πάω να πάρω ή να φτιάξω ώστε να αποδεσμεύσω το Αυστραλέζικο.
Δεν ανοίγει το αυστραλέζικο πολύμπριζο, να δεις πως είναι μέσα;

Γιατί να το αποδεσμεύσεις;
Άσ'το στο SUB αφού σου λύνει το πρόβλημα.
 

Μηνύματα
113
Reaction score
50
Βρέθηκε το αίτιο. Τα δύο πρώτα subwoofer δεν έχουν παροχή ρεύματος με γείωση και η αλήθεια είναι ότι δεν έχω δει μηχανήματα ήχου οικιακά τουλάχιστον με σούκο.
Το Yamaha μάλιστα είναι πιο ενεργοβόρο και δεν έχει γείωση.
Με το παλιό καλώδιο τι πρέπει να έχει γίνει. Ενώ είχε γείωση για την παροχή Αυστραλίας μάλλον αυτός που άλλαξε τα φις σε Ευρωπαϊκά σούκο δεν σύνδεσε την γείωση.
Θα το ξεβιδώσω αύριο να δω. Το σπίτι έχει γείωση κανονικά.
Ερώτημα τώρα γιατί οι συσκευές ήχου δεν έχουν γείωση; Γιατί ο Κινέζος σε αυτά τα subwoofer βάζει γείωση;
Έφτιαξα ένα καλώδιο χωρίς γείωση με σούκο φις και με μικρό μήκος το άλλο ήταν πολύ μακρύ και όλα κομπλέ. Έβαλα και μια γείωση όπως κάνουμε στο πικάπ με τον ενισχυτή σε μια βίδα. Όλα είναι σε σταθεροποιητές τάσης.

Drioannis
Βρόγχος γείωσης το πιθανότερο...
Σίγουρα.
 
Last edited:


Μηνύματα
113
Reaction score
50
Τόσο μεγάλο πρόβλημα έχεις με την τάση;
Όχι. Αλλά μια φορά μου κάηκαν δύο συσκευές από στιγμιαίες διακοπές. Οπότε δεν νομίζω να είναι κακό.
 

ika

News
Μηνύματα
14.039
Reaction score
13.003
Όχι. Αλλά μια φορά μου κάηκαν δύο συσκευές από στιγμιαίες διακοπές. Οπότε δεν νομίζω να είναι κακό.
Το AVR δεν σε σώνει από διακοπές, στιγμιαίες ή διαρκείας. Εκτός αν εννοείς βυθίσεις τάσης.
Για διακοπές θες UPS.
Έχεις ελέγξει αν το AVR προσθέτει κανένα θόρυβο στο σύστημά σου;
 

Μηνύματα
113
Reaction score
50
Το AVR δεν σε σώνει από διακοπές, στιγμιαίες ή διαρκείας. Εκτός αν εννοείς βυθίσεις τάσης.
Για διακοπές θες UPS.
Έχεις ελέγξει αν το AVR προσθέτει κανένα θόρυβο στο σύστημά σου;
Δεν προσθέτει θόρυβο. Δοκίμασα σε άλλη παροχή και άλλη ασφάλεια.
Το AVR έτσι και γίνει διακοπή και επανέλθει το ρεύμα στιγμιαία δίνει ρεύμα παλι στα τρία λεπτά.
Όταν έχω χρόνο θα βγάλω μια μία όλες τις συσκευές από τον ραδιοενισχυτή και την κεραία fm να δω μήπως κάποια δημιουργεί το θέμα.
Πρέπει όμως να κάνω λίγο τον Τιραμόλα για να το κάνω αυτό. Όλοι ξέρετε ότι η πρόσβαση δεν είναι πάντα εύκολη.
 

Μηνύματα
113
Reaction score
50
Έψαχνα κάτι άλλο να βρω και έπεσα πάνω σε αυτό το θέμα που δεν είχα απαντήσει τι έγινε τελικά. . Το sub REACT KODA παίζει μια χαρά αφού «έφτιαξα» μια προέκταση χωρίς γείωση. Εντάξει το YAMAHA με αλλαγή ενός πυκνωτή επανήλθε και είναι σαφώς ανώτερο. Κόστος επισκευής 30 ευρώ, Και το KODA για τα λεφτά του ή πως τα λένε Nobsound κτλ κάνουν την δουλειά τους. Προσοχή όμως στα βύσματα RCA με το κούμπωμα των καλωδίων που έχουν είναι ψεύτικα. Μάλλον δεν θα ξανά φέρει ο αντιπρόσωπος TELE πάλι subwoofer και ηχεία. Ότι υπάρχει σε απόθεμα. Υπάρχουν όμως καλύτερες και ποιοτικότερες λύσεις με το ανάλογο τίμημα.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.620
Μηνύματα
2.868.302
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top