Βουητό απο Yamaha RX-A810

Μηνύματα
1.895
Reaction score
786
Ο ενισχυτης του τιτλου, με μετρια χρηση χωρις εξαρσεις εδω και καμια πενταετια, αρχισε ξαφνικα να εκπεμπει ενα χαμηλοσυχνο βουητό. Θα ελεγα οτι μαλλον ειναι hum και οχι buzz.

Με το που τον ανοιγω και πριν ακομα "κλικαρουν" τα ρελεδακια, το ακουω (οταν υπαρχει πληρης ησυχια φυσικα) απο τα 3 μετρα. Διατηρειται ιδιο σε ενταση και συχνοτητα, ειτε ο ενιχυτης παιζει απο οποιαδηποτε πηγη, ειτε ειναι ανοιχτος χωρις σημα.

Ειμαι 1000% βεβαιος οτι προερχεται απο τον ιδιο τον ενισχυτη και οχι απο τα ηχεια.

Ο ενισχυτης ειναι μονος του πανω σε πολυπριζο με προστασια υπερτασης, σε γραμμη που ερχεται απευθειας απο τον πινακα.

Διαβαζοντας στο internet σχετικα με παρομοιες περιπτωσεις, δεν εβγαλα ακρη. Αλλοι λενε για τροφοδοτικο, αλλοι για πυκνωτες, αλλοι για θορυβο απο το ρευμα, αλλοι για παρεμβολες απο αλλες συσκευες...

Για πειτε καμια γνωμη, τι μπορει να φταιει και τι μπορω να κανω.
 


hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.981
Reaction score
2.924
Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά

Γιατί δεν απευθύνεσαι σε κάποιον που να μπορεί να τον ελέγξει τεχνικά να δεί απο που προέρχεται. Εμένα μου κάνει τροφοδοτικό αλλα δεν είμαι ειδικός. Πιστεύω με τα κατάληλλα εργαλεία κάποιος ειδικός θα σου πεί τι φταίει και πόσο κοστίζει να επισκευαστεί.

Φιλικά Κωνσταντίνος
 

Μηνύματα
1.895
Reaction score
786
Καλησπερα, χρονια πολλα και καλα.

Δυστυχως (τουλαχιστον στην περιοχη μου) δεν εχει μεινει κανενας "ηλεκτρονικος" με εργαστηριο ή κατι παρομοιο.
Η μονη λυση για σωστο ελεγχο θα ηταν σε εξουσιοδοτημενο service Yamaha, με οτι αυτο συνεπαγεται οικονομικά αλλα και απο αποψης χρονου.

Προσπαθω σε πρωτη φαση να καταλαβω αν ειναι κατι σοβαρο που ενδεχεται να χειροτερευσει ή αν απλα προκειται για ακινδυνη "παραξενιά".
Αν ειναι το πρωτο, τουλαχιστον να μην τον χρησιμοποιω μεχρι να βρεθει χρονος και χρημα για τα περαιτερω.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.981
Reaction score
2.924
Σύνδεσε τον σε απλή μπρίζα χωρίς πολύπριζο ασφαλείας να δείς αν συνεχίζει να το κάνει.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.639
Reaction score
12.226
Από την στιγμή που τον ακούς πριν ακόμα το κύκλωμα προστασίας επιτρέψει την σύνδεση των ηχείων σημαίνει πως προέρχεται από τον μετασχηματιστή.
Αν είναι έτσι, έχοντας αποσυνδέσει όλες τις εισόδους και τα ηχεία ο θόρυβος θα είναι υπαρκτός.
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Λογικά ο μετασχηματιστής ακούγεται. Ένα άνοιγμα και φύσημα με μπουκάλι πεπιεσμένου αέρα μπορεί να γίνει; Μήπως να τσεκαριστεί και πως "πιάνει" ο μετασχηματιστής στο σασί;
 

Μηνύματα
1.895
Reaction score
786
Ευχαριστω για τις απαντησεις. Το Σ/Κ θα κανω τις δοκιμές (παρακαμψη πολυπριζου, αποσυνδεση HDMI απο τις εισοδους, αποσυνδεση ηχειων) και θα επανελθω με τα νεοτερα.

Λογικά ο μετασχηματιστής ακούγεται. Ένα άνοιγμα και φύσημα με μπουκάλι πεπιεσμένου αέρα μπορεί να γίνει; Μήπως να τσεκαριστεί και πως "πιάνει" ο μετασχηματιστής στο σασί;
Αν βρω χρονο (και κουραγιο) να τον ανοιξω, θα δοκιμασω τουλαχιστον το φυσημα.
Δηλαδη αν πιανει με βιδες ο μετασχηματιστης πανω στο σασι, υπαρχει περιπτωση να θελουν "σφιξιμο";
 

Μηνύματα
960
Reaction score
1.142
Συνήθως είναι μηχανικός θόρυβος του μετασχηματιστή άσχετος απο το σφίξιμο η το φύσημα .
 

Μηνύματα
1.895
Reaction score
786
Συνήθως είναι μηχανικός θόρυβος του μετασχηματιστή άσχετος απο το σφίξιμο η το φύσημα .
Δηλαδη ειναι βλαβη που απαιτει αλλαγη του μετασχηματιστη ο οποιος εφαγε τα ψωμια του ή απλα ενοχλητικο φαινομενο χωρις συνεπειες, που μπορει να αγνοηθει;
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Ευχαριστω για τις απαντησεις. Το Σ/Κ θα κανω τις δοκιμές (παρακαμψη πολυπριζου, αποσυνδεση HDMI απο τις εισοδους, αποσυνδεση ηχειων) και θα επανελθω με τα νεοτερα.



Αν βρω χρονο (και κουραγιο) να τον ανοιξω, θα δοκιμασω τουλαχιστον το φυσημα.
Δηλαδη αν πιανει με βιδες ο μετασχηματιστης πανω στο σασι, υπαρχει περιπτωση να θελουν "σφιξιμο";
Σε έναν μετασχηματιστή από σταθεροποιητή τάσης που έκανε θόρυβο, αφού τον έλυσα, τον καθάρισα (έβγαλε σκόνη, μαλλιά....μόνο κατσαρίδες δεν είχε!) και τον έσφιξα -όπου ήταν δυνατό-, ο θόρυβος εξαφανίστηκε. Μόνο όταν πέφτει η τάση ακούγεται ένα ανεπαίσθητο buzzz.
 

Μηνύματα
1.842
Reaction score
3.438
Δηλαδη ειναι βλαβη που απαιτει αλλαγη του μετασχηματιστη ο οποιος εφαγε τα ψωμια του ή απλα ενοχλητικο φαινομενο χωρις συνεπειες, που μπορει να αγνοηθει;
Χωρίς δοκιμές δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για τίποτα .
Άναψε τον και βγάζε σιγά σιγά συσκευές από πάνω να δεις μήπως καμιά άλλη συσκευή ευθύνεται.
Δεν ξέρεις ποτέ.
 

Μηνύματα
960
Reaction score
1.142
Δηλαδη ειναι βλαβη που απαιτει αλλαγη του μετασχηματιστη ο οποιος εφαγε τα ψωμια του ή απλα ενοχλητικο φαινομενο χωρις συνεπειες, που μπορει να αγνοηθει;
Πιστεύω ότι συνδέεται με πιθανή χαμηλή τάση στην περιοχή σου ,οπότε αν δεν υπάρχουν άλλα συμπτώματα παρατήρησε το χωρίς ανησυχία.Το έχω αντιμετωπήσει 10 χρόνια πίσω με άλλο μηχάνημα ,ακόμα περιμένω χωρίς να έχω πρόβλημα.
[DOUBLEPOST=1547041285][/DOUBLEPOST]https://www.avsite.gr/forum/threads/Μετασχηματιστές-ποιότητες.81040/
 

Μηνύματα
415
Reaction score
998
Μετασχηματιστής από το τροφοδοτικό. Μπορεί να είναι κάποιος μικρός. Αν βγάλεις το καπάκι και παρατηρήσεις θα καταλάβεις από ποιον προέρχεται ο θόρυβος. Φθηνή η επισκευή του λογικά.
 

Μηνύματα
1.895
Reaction score
786
Τα νεοτερα απο το θεμα εχουν ως εξης...

Εβγαλα τον ενισχυτη απο το ρευμα και τον αφησα τρεις μερες εκτος. Τον συνδεσα χθες στο ιδιο πολυπριζο (χωρις να γινει καμια αλλαγη στις συνδεσεις ηχειων και πηγων) και τον ανοιξα. Το βουητο εξαφανιστηκε, ή τουλαχιστον ελαττωθηκε τοσο πολυ που πλεον δεν μου ειναι αντιληπτο!

Κατοπιν επαιξα δυο-τρεις ωρες μουσικη δικαναλα και μια ταινια 5.1 και στη συνεχεια τον αφησα ανοιχτο χωρις σημα ολη τη νυχτα.
Σημερα το πρωι κλεισιμο και μετα απο μιση ωρα παλι ανοιγμα, κανενα βουητο.

Τον εκλεισα και τον εχω αφησει στο πολυπριζο οπως πριν, για να δω πως θα συμπεριφερθει οταν τον ξανανοιξω μετα απο δυο-τρεις μερες.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.652
Μηνύματα
2.870.362
Members
37.933
Νεότερο μέλος
daemon76
Top