Βραχυκυκλωτήρες ηχείων ή ασφάλειες Hi-End;

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.465
Reaction score
15.242
Δε μπορώ να αποφασίσω, έχω χάσει τον ύπνο μου... :p
ποιο αξεσουάρ (που να συνδέεται στο σύστημα όμως, όχι από τα άλλα π.χ. μαρκαδόρος για CD)
είναι πιο άχρηστο...
1) Hi-End Βραχυκυκλωτήρες ηχείων ή
2) Hi-End ασφάλειες πίνακα

καμιά ιδέα;;;


(δε μπορώ να κάνω και poll...)
 

billpeppas

A/V Επαγγελματίας
Μηνύματα
2.610
Reaction score
5.942
Το 1, γιατί προφανώς αυτός που αγόρασε το πανάκριβο βραχυκυκλωτήρα, θα είχε πάρει και υπερπανάκριβο καλώδιο, το οποίο αν του έκοβε λίγο ο εγκέφαλος, θα το γύμνωνε σε μεγάλο μήκος, και θα πέρναγε τον αγωγό και από τις 2 μπόρνες :D
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.891
Reaction score
38.675
το δυσκολο ειναι αφου το κανεις αυτο να το βαπτισεις ολο αυτο σε σιλικονη για να μην οξυγονωνεται (σκουριασει) και ξεκινησουν να χανονται οι χροιες...ναι ... ναι... 🐒
.... αχρειαστο παντως ειναι να ασχολειται κανεις με οτιδηποτε, ποσο μαλλον με κατι χαζομαρες σα και τον σπιτισχιο ηχο. Πληρωνεις και τελος.
Μετα μονο ακους, το πιο δυσκολο πραμα. :king: :angel:
 
Last edited:



Μηνύματα
27.721
Reaction score
26.042
Θα έλεγα ότι και τα δύο είναι αρκούντως άχρηστα .
Εως και εντελώς.
ΟΜΩΣ , Η ασφάλεια παραμένει ασφάλεια , ως εκ τούτου , μάλλον είναι πιο χρήσιμη.
Ως ασφάλεια , πάντα , όχι ως επίχρυση μ@λ@κία.
Ο βραχυκυκλωτήρας ως κατασκευή δεν θα έπρεπε να υπάρχει καν.
Οσο χαιεντάς και να είσαι , πρέπει να υπάρχει ο στοιχειώδης κοινός νούς. Το ίδιο το καλώδιο αρκεί για να κάνει την δουλειά.
Τώρα αν δεν το αντιλαμβάνεσαι αυτό , άλλο θέμα.
 



Μηνύματα
1.786
Reaction score
2.569
Αυτά τα καλούδια "ακούγονται" σε pure συστήματα, δεν κάνουν για εσένα.
 


Μηνύματα
142
Reaction score
85
Tα πιο χονδρά δεν περνάνε σε μερικές μπορνες και αν ειναι εργοστασιακο το χαλας ? Για αυτο συνήθως οι τερματισμοί και βραχυκυκλωτηρες
Για τοσο μικρή απόσταση 10-20 cm ενα καλώδιο ηχείων κοντα στο μέγεθος της μπορνας νομίζω ειναι αρκετο
Οι ασφάλειες του πίνακα όπως και των μηχανημάτων ταχείας τήξεως ειναι χρήσιμες να σώσουν οτι μπορεί να ...σωθει
 

Μηνύματα
27.721
Reaction score
26.042
Αν περνάει το καλώδιο , αρκεί και περισσεύει .
Δεν χρειάζεται κάτι άλλο.
Ούτε βραχυκυκλωτήρας ούτε τίποτα. Απλό καλώδιο κάνει τη δουλειά . Απλώς το γδύνουμε λίγο περισσότερο
 




Μηνύματα
13.352
Reaction score
15.385
Αν περνάει το καλώδιο , αρκεί και περισσεύει .
Δεν χρειάζεται κάτι άλλο.
Ούτε βραχυκυκλωτήρας ούτε τίποτα. Απλό καλώδιο κάνει τη δουλειά . Απλώς το γδύνουμε λίγο περισσότερο
Ναι αλλά όπως είπε ο Δεκέμβριος με μόνωση σιλικόνης. Εγώ λέω καλύτερα με μόνωση teflon που είναι καλύτερα και για υγρασία αλλά και για καλύτερο UV resistance. Φτηνή είναι 20 μέτρα ταινία σαν την ηλεκτρολογική αλλά 80 ευρώ. :D :D
 




Μηνύματα
20.440
Reaction score
14.454
Εγώ το μόνο λάθος σε αυτήν την ομορφιά του Χάους, είναι ότι έχεις μια πρίζα κενή στο πολύμπριζο... δεν πρέπει να μπει κάτι ακόμα εκει; κρίμα να μένει άδεια! :geek: :roflmao:
 


Τελευταια Μηνυματα

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.005
Μηνύματα
2.885.139
Members
37.975
Νεότερο μέλος
Sonic10
Top