Βραχυκυκλωτήρες ηχείων ή ασφάλειες Hi-End;


Μηνύματα
13.369
Reaction score
15.410
Τις συνομιλίες του ISS τις πιάνεις με κεραιάκι 1 μέτρου (με ορατότητα) στους 145,800 MHz
:party:
Θέλω να τους πιάνω και με σκέδαση στην στρατόσφαιρα. Τι θα περιμένω μόνο πότε θα πάει 11 η ώρα να περνάνε απο πάνω μας. :D :D
 

Μηνύματα
20.440
Reaction score
14.455
Δεν περνάνε στις 11, περνάνε σε διάφορες ώρες και όχι κάθε μέρα... Διασκέδαση θα έχεις, σκέδαση δεν ξέρω αν έχει το σήμα αυτό σε αυτή τη συχνότητα... :roflmao:

 

Μηνύματα
13.369
Reaction score
15.410
Δεν περνάνε στις 11, περνάνε σε διάφορες ώρες και όχι κάθε μέρα... Διασκέδαση θα έχεις, σκέδαση δεν ξέρω αν έχει το σήμα αυτό σε αυτή τη συχνότητα... :roflmao:
Ότι σκ@τα ώρα περνάνε τελος πάντων. :D

Δεν έχει ... τσεκάρω πόσα πολλά ξέρεις.

Φτού γαμ@το αυτός ξέρει πολλά ... υποχώρηση, υποχώρηση. :D:D 😍
 

Μηνύματα
20.440
Reaction score
14.455
Μόλις άρχισε να ζεσταίνεται η κουβέντα, σηκώθηκε κι έφυγε... εδενειναιπραγματααυτα... :rolleyes: :geek:
 

Μηνύματα
13.369
Reaction score
15.410
Μόλις άρχισε να ζεσταίνεται η κουβέντα, σηκώθηκε κι έφυγε... εδενειναιπραγματααυτα... :rolleyes: :geek:
Για μένα λες τώρα ή για τον Κύριο Μάρκου ; Εγώ εδώ είμαι. :D

Το πόστ παραπάν άξιζε 😍 ... όχι ένα απλό :D που έβαλες.
 






Μηνύματα
13.369
Reaction score
15.410
Ναι, αυτά για να παρακολουθείς τα μωρά! :lolsign:
Ναί αυτά είχα στο μυαλό μου. :D

Να μολύνετε την ατμόσφαιρα με αυτά και τα κινητά σας και αναγκάστηκα να φτιάξω folded δίπολο για να αποφύγω τις παρεμβολές αντί για απλό. :D

Υ.Γ. : ¨Ασε μετά είδα σε κάποια πόστ ότι ξέρεις απο αυτά. Αλλιώς θα σε είχα ταράξει στις ερωτήσεις που έφτιαχνα την κεραία μου. Την γκλύτωσες. Δεν πειράζει. Έχω ακόμη άπειρες απορίες. Δεν τελειώνω εγώ με τις απορίες. :D😍
 

Μηνύματα
20.440
Reaction score
14.455
Εγώ πασχίζω να γλιτώσω τις παρεμβολές από τα FM με τους σταθμούς που έχω στα 2 χιλιόμετρα, και τα διάφορα ψηφιακά pagers που έχω κοντά, που μου γεμίζουν τις μπάντες... κι άντε φίλτρα notch, band pass, band stop, και δεν συμμαζεύεται... Το αναδιπλωμένο τι το θέλεις, για FM; Παρεμπιπτόντως, εγώ δεν εκπέμπω, απλά ακούω... λαθρακουστής! :party: :lolsign: :roflmao:



ΥΓ. Πριν πολλά χρόνια (μιλαμε κάπου στο 1995) είχα φτιάξει μια κεραία λήψης για τηλεόραση, μια Log periodic, όλους τους υπολογισμούς τους είχα κάνει με κομπιουτεράκι τσέπης και χαρτι, από τους τύπους που είχε τότε το ARRL handbook! Μου βγήκε η πίστη (δεν είχα PC τότε)! :lolsign: :roflmao:
 
Last edited:

Μηνύματα
13.369
Reaction score
15.410
Εγώ πασχίζω να γλιτώσω τις παρεμβολές από τα FM με τους σταθμούς που έχω στα 2 χιλιόμετρα, και τα διάφορα ψηφιακά pagers που έχω κοντά, που μου γεμίζουν τις μπάντες... κι άντε φίλτρα notch, band pass, band stop, και δεν συμμαζεύεται... Το αναδιπλωμένο τι το θέλεις, για FM; Παρεμπιπτόντως, εγώ δεν εκπέμπω, απλά ακούω... λαθρακουστής! :party: :lolsign: :roflmao:
Ναι εάν έχει κοντά FM είναι πρόβλημα. Το αντίθετο λιγότερο αλλά και εγώ πήρα ανάλογα μέτρα ότι μπορεσα και μου έκοψε. (γιατί είμαι και ΧαιΕνδ :D Μεγάλη συζήτηση.

Εγώ τα έχω εδω με τον Μητσοτάκη που αφήνει την κάθε εταιρία κινητής να βάζει κεραία σε κάθε πολυκατοικία. Τις κρύβουν κιόλας. :D :D

Δεν εκπέμπω βρε. Ναι για FM.
 


Μηνύματα
20.440
Reaction score
14.455
Ε τώρα, βραχυκυκλωτήρες HiEnd, τι να πεις δηλαδή για αυτούς πάνω από 2 λέξεις (Βραχυκυκλωτήρες HiEnd); Το εμπλουτίσαμε με γενικές γνώσεις! :geek: :lolsign: :roflmao:
 

TGD

Μηνύματα
7.546
Reaction score
7.538
Αν είχε κεραία σε κάθε πολυκατοικια θα είχαμε σήμα και δεν θα χρειάζονταν να δουλεύει το κινητό σε πλήρη ισχύ δίπλα στο κεφάλι μας. Και δεν θα χρεώνουν περιαγωγή στην Κέρκυρα που το σήμα των Αλβανών είναι ισχυρότερο από τον Ελλήνων παροχών.
 

Μηνύματα
27.725
Reaction score
26.049
Ναι εάν έχει κοντά FM είναι πρόβλημα. Το αντίθετο λιγότερο αλλά και εγώ πήρα ανάλογα μέτρα ότι μπορεσα και μου έκοψε. (γιατί είμαι και ΧαιΕνδ :D Μεγάλη συζήτηση.

Εγώ τα έχω εδω με τον Μητσοτάκη που αφήνει την κάθε εταιρία κινητής να βάζει κεραία σε κάθε πολυκατοικία. Τις κρύβουν κιόλας. :D :D

Δεν εκπέμπω βρε. Ναι για FM.
Εγώ πάλι εδώ που είμαι , σήμα κινητής δεν έχω ούτε για δείγμα.
Από κανέναν πάροχο.
Υπήρχαν κάτι κεραίες παλιά επάνω από το δημοτικό σχολείο , και στην ταράτσα ενός τύπου , καμουφλαρισμένη ως ηλιακός.
Τους πήραν χαμπάρι και τις ξήλωσαν .
Από τότε , σήμα κινητής εδώ μόνο με το κυάλι.
 
Last edited:

Μηνύματα
13.369
Reaction score
15.410
Αν είχε κεραία σε κάθε πολυκατοικια θα είχαμε σήμα και δεν θα χρειάζονταν να δουλεύει το κινητό σε πλήρη ισχύ δίπλα στο κεφάλι μας. Και δεν θα χρεώνουν περιαγωγή στην Κέρκυρα που το σήμα των Αλβανών είναι ισχυρότερο από τον Ελλήνων παροχών.
Αρκεί να μην είναι στην πολυκατοικία του καθένα ή στο άμεσο vicinity του. Μπορείς να ζητήσεις να βάλουν μία στην ταράτσα του σπιτιού σου. :D :D

Δεν υπάρχει (δεν θα υπάρχει) σε λίγο τέτοιο πρόβλημα με το 5G. Δεν υπάρχει ήδη με το 4G στην ουσία, και για αυτό πλέον το φαινόμενο της ανάγκης των τόσων πολλών κεραίων έχει σταματήσει. Υπάρχουν βέβαια σημεία με αντικειμενικές δυσκολίες.
 

Μηνύματα
13.369
Reaction score
15.410
Εγώ πάλι εδώ που είμαι , σήμα κινητής δεν έχω ούτε για δείγμα.
Από κανέναν πάροχο.
Υπήρχαν κάτι κεραίες παλιά επάνω από το δημοτικό σχολείο , και στην ταράτσα ενός τύπου , καμουφλαρισμένη ως ηλιακός.
Τους πήραν χαμπάρι και τις ξήλωσαν .
Από τότε , σήμα κινητής εδώ μόνο με το κυάλι.
Ανάλογα τις περιοχές. Περιοχές με υψηλό (λεμε τώρα υψηλό στον αστικό ιστό της Αθήνας) υψόμετρο είναι κάπως "φιλέτα". Σε αυτές κάποιοι το παρακάνουν, στήνουν παραπάνω κεραίες απο το επιτρεπόμενο για να έχουν μεγαλύτερη κάλυψη ή σήμα. Εκεί έχουν αναπτυχθεί επιτροπές πολυ καλά οργανωμένων πολιτών συνήθως και τις βρίσκουν ή έχουν πληροφόρηση, κάνουν φασαρία και τις παραπανίσιες τις ξηλώνουν (το κράτος με καταγγελία). Είναι δύσκολο να τις βρείς γιατί είναι πλέον πολύ μικρές. Αλλά όπως είπα και παραπάνω στην ουσία η ανάγκη για αυτές έχει (ή θα) σταματήσει πολύ σύντομα και δεν είναι δηλαδή μόνο αποτέλεσμα της δράσης των πολιτών το ξήλωμά τους, όπως αυτοί νομίζουν.

Το σήμα ο Σώτος έχει δίκιο, των FM δεν επηρρεάζεται τόσο λόγω του μεγάλου μήκους των κυμάτων. Το αντίθετο είναι πιο συχνό και πιθανό. Απλώς εάν δεν έχεις τέλειο folded δίπολο (που στην πράξη είναι δύσκολο να υπάρξει κιόλας) δηλαδή να το έχεις φτιάξει πρακτικά πλήρως balanced π.χ. στα 300 Ohm έστω και με balun επειδή αρπαζει μετά το ομοαξονικό έτσι και αλλιώς έχεις κάποια τσικ τσάκ, hiss ... σαν στατικό στο σήμα και στο extreme μπορεί να χάσεις λιγο σήμα (ισχύ)αλλά αυτό σπάνιο παρά μόνο εάν κάνεις εκπομπή. RF δηλαδή που κατεβαίνουν λόγω του RG ομοαξονικού. Αυτά πρέπει να τα σκοτώσεις με φίλτρα είτε φερίτες , είτε με air coils είτε με πυρήνα κλπ. εάν π.χ. κάνεις 5-6 στροφές το ομοαξονικό σου ψηλά στην κεραία, ή λιγότερες ανάλογα και την διάμετρο και πόσο χαμηλότερα το εύρος των συχνοτητων που ενιδαφέρεσαι να σκοτώσεις ... απο ομοαξονικό που σου περισσεύει, κάνεις ένα φίλτρο.

Υπάρχει database σε κάθε περιοχή με το τι ισχύς και που κεραίες έχει κάθε εταιρία κινητής, αναρτημένη απο το Υπουργείο public διαθέσιμη στο ιντερνετ. Μπορείς να δεις για την δική σου περιοχή ακριβώς που. (με Διευθυνση κλπ) είναι αυτές που έχουν αδειοδοτηθεί.
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.014
Μηνύματα
2.885.328
Members
37.975
Νεότερο μέλος
Sonic10
Top