Βόμβος σε Dual CS130

Μηνύματα
64
Reaction score
0
Γειά σε όλους.

Έχω το εξής πρόβλημα:

Ο κουμπάρος μου ανακάλυψε το παλιό του Dual CS130 και αποφάσισε να το ξαναστήσει. Μου ζήτησε λοιπόν να του κάνω ένα μικρό "service".

Δυστυχώς, πέρα από οτιδήποτε άλλο, το πικάπ παρουσιάζει έναν πολύ ισχυρό βόμβο (με τον ενισχυτή σε στάθμη κανονικής ακρόασης - ή με άλλα λόγια: αν το volume μπορεί να κινηθεί από παρά 20 μέχρι και 20, ο βόμβος είναι ισχυρός από παρα τέταρτο).
Ο βόμβος γίνεται ισχυρότερος όταν πλησιάζω το χέρι μου σε απόσταση 10 cm είτε από το βραχίονα είτε από το παλτώ.

Δοκίμασα τα εξής:
1. Συνέδεσα μόνο του το κάθε κανάλι μήπως απομονωθεί ο θόρυβος αλλά ατύχησα.
2. Αποσύνδεσα το καλώδιο της γείωσης μήπως τυχόν υπάρχει κάποιος περιττός βρόχος αλλά τίποτα (ο βόμβος έγινε ισχυρότερος, μάλλον αναμενόμενο).
3. Αποσύνδεσα πλήρως την κεφαλή μήπως ο θόρυβος επάγεται στο σύστημα μέσω αυτής, αλλά δεν άλλαξε τίποτα.
4. Έβγαλα το πλατώ και μέτρησα την αντίσταση μεταξύ καλωδίου γείωσης και σασί και ήταν 0 (αναμενόμενο). Επίσης είναι μηδέν μεταξύ γείωσης και του σώματος του βραχίονα (πέμπτο καλωδιάκι)
5. Η αντίσταση μεταξύ της γείωσης και των υπολοίπων καλωδίων της κεφαλής είναι άπειρη, όπως και η αντίσταση των καλωδίων μεταξύ τους. Δεν υπάρχει δηλαδή κανένα ανεπιθύμητο βραχυκύκλωμα.

Δεν μπορώ να σκεφτώ καμία προφανή λύση. Συνυπολογίζοντας ότι το πικάπ χρειάζεται ιμάντα, ιμάντα ρύθμισης στροφών, και σχεδόν σίγουρα μετά από τόσα χρόνια κεφαλή, δηλαδή συνολικό κόστος μόνο για ανταλλακτικά περίπου 80 - 100 €, αναρωτιέμαι αν αξίζει να ασχοληθώ παραπάνω.

Αν έχει κάποιος καμία έμπνευση για το θέμα του βόμβου ας την γράψει. Αν δεν λυθεί αυτό νομίζω ότι δεν αξίζει να συνεχίσω.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.121
Reaction score
20.630
Απάντηση: Βόμβος σε Dual CS130

Με το πικάπ πλήρως αποσυνδεδεμένο, και έχοντας επιλεγμένη την είσοδο phono, βουίζει ο ενισχυτής;

Με το πικάπ συνδεδεμένο στον ενισχυτή, την κεφαλή αποσυνδεδεμένη, και έχοντας όλα τα καλώδια του βραχίονα βραχυκυκλωμένα (ενωμένα μεταξύ τους), με επιλεγμένη την είσοδο phono, μήπως φεύγει το βουητό;
 

Μηνύματα
64
Reaction score
0
Απάντηση: Βόμβος σε Dual CS130

Όχι ο ενισχυτής δεν βουίζει καθόλου. Πρέπει να τον πάω στο τέρμα για να ακούσω ένα ανεπαίσθητο φύσημα (φύσημα όχι βόμβο).

Το δεύτερο με το πλήρες βραχυκύκλωμα δεν το έκανα. Ρωτώ πριν το κάνω, είναι ασφαλές; Ποιός είναι ο στόχος; Η γείωση πρέπει να συμμετέχει στο βραχυκύκλωμα ή μόνο τα τέσσερα των καναλιών;


--
Σημαντικό στοιχείο το οποίο δεν το έγραψα πριν αν και δεν αλλάζει τίποτε. Από ότι μου είπε ο βόμβος υπάρχει από αγοράς του πικαπ. Τώρα θα μου πείτε γιατί δεν ασχολήθηκε τότε (δεκαετία 80), πώς άκουγε τόσα χρόνια και γιατί δε ζήτησε αλλαγή ή επιδιόρθωση τότε, ε ;;;;;;;
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.121
Reaction score
20.630
Απάντηση: Βόμβος σε Dual CS130

Το δεύτερο με το πλήρες βραχυκύκλωμα δεν το έκανα. Ρωτώ πριν το κάνω, είναι ασφαλές; Ποιός είναι ο στόχος; Η γείωση πρέπει να συμμετέχει στο βραχυκύκλωμα ή μόνο τα τέσσερα των καναλιών;
Ναι, είναι ασφαλές, κάντο χωρίς τη γείωση του πικάπ, (τα τέσσερα καλώδια της κεφαλής μόνο).
 

Μηνύματα
2.274
Reaction score
968
Ο θόρυβος υπάρχει μόνον όταν περιστρέφεται το πλατώ ή και όταν είναι σταματημένο?
 

Μηνύματα
4
Reaction score
0
Τυγχανει και εχω ενα DUAL CS-430.
Αυτο που ανακαλυψα ειναι οτι ενας βομβος, περιπου σαν κι αυτον που περιγραφεις, προερχεται απο το τροφοδοτικο του.
Τσεκαρε το πρωτα χωρις το τροδοτικο επανω στο πικαπ και μετα βαλτο και ξανατσεκαρε, μηπως αυτο σου προκαλει το βοβμο.
Επισης, δες μηπως εχεις κοντα στο πικαπ και αλλα τροφοδοτικα γενικως.
Εμενα μου ακουγοτανε υπερβολικα εντονος βομβος οταν πλησιαζε σε αποσταση κατω του ενος μετρου ενας φορτιστης κινητου BlackBerry.
 

Μηνύματα
64
Reaction score
0
Απάντηση: Βόμβος σε Dual CS130

Ευχαριστώ πολύ για τις μέχρι τώρα ιδέες.
Θα τα δοκιμάσω το ΣΚ που θα υπάρχει λίγος χρόνος και θα επανέρθω.
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.685
Μηνύματα
2.869.915
Members
37.945
Νεότερο μέλος
konstantinos2k
Top