ΓΕΙΩΣΗ ΠΙΚΑΠ

Μηνύματα
33
Reaction score
5
Καλησπερα, με μια αλλαγη που σκεφτομαι να κανω στο χωρο μου, το πικαπ θα εχει καποια αποσταση απο τον ενισχυτη. Φανταζομαι οτι υπαρχει η λυση προεκτασης του καλωδιου rca. Mε τη γειωση ομως τι γινεται ?
 

Attachments


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.920
Reaction score
7.992
θεωρητικά δεν έχεις πρόβλημα, ένα απλό καλώδιο είναι. Κόβεις και προσθέτεις!
 

ika

News
Μηνύματα
13.754
Reaction score
12.823
Με την γείωση δεν θα έχεις πρόβλημα.
Μπορεί να έχεις με το σήμα όμως.
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Καλησπέρα, πουλάνε στην αγορά καλώδια γείωσης όσα μέτρα χρειάζεσαι, αγοράζεις και δύο κλιπ και το φτιάχνεις μόνος σου.
 

Μηνύματα
206
Reaction score
221
Με την γείωση δεν θα έχεις πρόβλημα,αλλά προβλήματα δημιουργούνται.
Ποία κεφαλή έχεις;
Έχεις εξωτερικό phono stage ή αυτό του ενισχυτή;
Πόσα μέτρα θα είναι είναι το καλώδιο που φεύγει από το πίκαπ και πάει στο phono stage;
 



ika

News
Μηνύματα
13.754
Reaction score
12.823
Ναι, θα πρέπει να μεγαλώσει και το RCA και αυτό κάνει κακό στο σήμα, μιας και από τις φωτό φαίνεται ότι το πικάπ συνδέεται στο phono του ενισχυτή απ' ευθείας.
Κατά πάσα πιθανότητα έχεις ΜΜ κεφαλή και η αύξηση της χωρητικότητας (όταν μπει το καλώδιο προέκτασης) δεν είναι και ο καλύτερος φίλος της ΜΜ.
Επίσης αθωράκιστα καλώδια πικάπ, λειτουργούν ως συλλέκτες παρασίτων, όσο μακρύτερα τόσο χειρότερα.

Εξαρτάται πόσο θα σε ενοχλεί, δοκιμάζεις και βλέπεις.

Όπως λέει ο Fns777 και ο Vakis2000, πόσα μέτρα θα πρέπει να επεκταθεί και το RCA;
Πόσο είναι το υπάρχον RCA;
 
Last edited:



Μηνύματα
33
Reaction score
5
Δηλ 3+1=4 μ καλώδιο πικάπ συνολικά;
τρια συνολικα υπολογιζω εγω
Ναι, θα πρέπει να μεγαλώσει και το RCA και αυτό κάνει κακό στο σήμα, μιας και από τις φωτό φαίνεται ότι το πικάπ συνδέεται στο phono του ενισχυτή απ' ευθείας.
Κατά πάσα πιθανότητα έχεις ΜΜ κεφαλή και η αύξηση της χωρητικότητας (όταν μπει το καλώδιο προέκτασης) δεν είναι και ο καλύτερος φίλος της ΜΜ.
Επίσης αθωράκιστα καλώδια πικάπ, λειτουργούν ως συλλέκτες παρασίτων, όσο μακρύτερα τόσο χειρότερα.

Εξαρτάται πόσο θα σε ενοχλεί, δοκιμάζεις και βλέπεις.

Όπως λέει ο Fns777 και ο Vakis2000, πόσα μέτρα θα πρέπει να επεκταθεί και το RCA;
Πόσο είναι το υπάρχον RCA;
το υπαρχον ειναι περιπου ενα μετρο
Με την γείωση δεν θα έχεις πρόβλημα,αλλά προβλήματα δημιουργούνται.
Ποία κεφαλή έχεις;
Έχεις εξωτερικό phono stage ή αυτό του ενισχυτή;
Πόσα μέτρα θα είναι είναι το καλώδιο που φεύγει από το πίκαπ και πάει στο phono stage;
Επειδη ειμαι και λιγο ασχετος, τι σημαινει εξωτερικό phono stage ή αυτό του ενισχυτή;
 

Attachments


ika

News
Μηνύματα
13.754
Reaction score
12.823
Darling M-22

Ο ενισχυτής έχει ένα ειδικό ενσωματωμένο κύκλωμα που δέχεται πρώτο το σήμα της κεφαλής πικαπ για να το προετοιμάσει για να το ενισχύσει μετά (ενσωματωμένο Phono): ΠΙΚΑΠ -> PHONO IN ΕΝΙΣΧΥΤΗ
Αν δεν έχει ενσωματωμένο κύκλωμα, μπορεί να χρησιμοποιηθεί ανεξάρτητη συσκευή για αυτό το σκοπό (εξωτερικό phono): ΠΙΚΑΠ -> ΕΞΩΤΕΡ PHONO -> LINE IN ΕΝΙΣΧΥΤΗ
 
Last edited:


Μηνύματα
206
Reaction score
221
Επειδη ειμαι και λιγο ασχετος, τι σημαινει εξωτερικό phono stage ή αυτό του ενισχυτή;
Προενισχυτης κεφαλής είναι το phono stage(πχ αν η κεφαλή βγάζει 5.0 mv το phono ενισχύει το σήμα και το κάνει 500mv),υπάρχουν εξωτερικές συσκευές και άλλες που ειναι ενσωματωμένες στον ενισχυτή. Στον ενισχυτή εκεί που έχεις σύνδεσει το πικάπ γράφει phono.

Δεν μπόρεσα να βρω χαρακτηριστικά της κεφαλής που έχεις.
 

Μηνύματα
33
Reaction score
5
Darling M-22

Ο ενισχυτής έχει ένα ειδικό ενσωματωμένο κύκλωμα που δέχεται πρώτο το σήμα της κεφαλής πικαπ για να το προετοιμάσει για να το ενισχύσει μετά (ενσωματωμένο Phono): ΠΙΚΑΠ -> PHONO IN ΕΝΙΣΧΥΤΗ
Αν δεν έχει ενσωματωμένο κύκλωμα, μπορεί να χρησιμοποιηθεί ανεξάρτητη συσκευή για αυτό το σκοπό (εξωτερικό phono): ΠΙΚΑΠ -> ΕΞΩΤΕΡ PHONO -> LINE IN ΕΝΙΣΧΥΤΗ
Απ οτι καταλαβα δηλαδη εμενα ειναι ενσωματωμενο ? Καλο ειναι αυτο ? Μπορω δηλ να κανω τη δουλεια μου με προεκταση ?
 

ika

News
Μηνύματα
13.754
Reaction score
12.823
Αν πιάνουν τα χέρια σου άνοιξε το πικαπ και άλλαξε τα υπάρχοντα καλώδια με άλλα θωρακισμένα μικρής χωρητικότητας (με πχ BELDEN 1800F) 3μ μονοκόματα ανά κανάλι και βλέπεις τι γίνεται.
Απ οτι καταλαβα δηλαδη εμενα ειναι ενσωματωμενο ? Καλο ειναι αυτο ? Μπορω δηλ να κανω τη δουλεια μου με προεκταση ?
Ναι ο ενισχυτής σου έχει ενσωματωμένο phono.
Ούτε καλό, ούτε κακό είναι. Απλά αυτό είναι. Αν θέλεις βελτίωση που κοστίζει, πάρε ένα εξωτερικό phono.
Θεωρητικά με προέκταση για το καλώδιο σήματος γίνεται, αλλά πιθανώς θα έχεις αλλοιώσεις.
 
Last edited:


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • loggeo
    Projectors

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.211
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top