Γεια χαρά!

Μηνύματα
5
Reaction score
24
Καλησπέρα από ένα νέο μέλος παιδιά,

Έχω διαβάσει κάποια άρθρα ως επισκέπτης στο forum κατά καιρούς, κυρίως ερχόμενος από google searches, που σημαίνει ότι το forum έχει σίγουρα χρήσιμες πληροφορίες πάνω σε πράγματα που μου έχουν κινήσει κατά καιρούς το ενδιαφέρον. Φυσικά μου αρέσει να διαβάζω για audio hardware, ηχεία και άλλα συστήματα ήχου (έχω και ένα παλιό compact disc player και ένα mini disc που μαζεύουν σκόνη από όταν ασχολούμουν λίγο περισσότερο), αλλά η δυνατότητά μου να τα αποκτήσω είναι περιορισμένη. Σίγουρα δεν είμαι audiophile, και δεν έχω και την εμπειρία να καταλάβω τις λεπτές διαφορές σε ποιότητα ήχου από σύστημα σε σύστημα. Να με συμπαθάτε λοιπόν :)

Προς το παρόν, απολαμβάνω τις μουσικές που ακούω όταν βρίσκω λίγο χρόνο με ένα Harman Kardon 505, σε ένα σετ ηχείων The Advent Loudspeaker (νομίιιζω τα Original?) ή ένα set AKAI (κάποιο μοντέλο), κληρονομιά εν ζωή από τον πατέρα που είχε μεγάλη τρέλα με τον ήχο στα νιάτα του.

Καλώς σας βρήκα λοιπόν!
Παναγιώτης
 




Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Καλησπέρα από ένα νέο μέλος παιδιά,

Έχω διαβάσει κάποια άρθρα ως επισκέπτης στο forum κατά καιρούς, κυρίως ερχόμενος από google searches, που σημαίνει ότι το forum έχει σίγουρα χρήσιμες πληροφορίες πάνω σε πράγματα που μου έχουν κινήσει κατά καιρούς το ενδιαφέρον. Φυσικά μου αρέσει να διαβάζω για audio hardware, ηχεία και άλλα συστήματα ήχου (έχω και ένα παλιό compact disc player και ένα mini disc που μαζεύουν σκόνη από όταν ασχολούμουν λίγο περισσότερο), αλλά η δυνατότητά μου να τα αποκτήσω είναι περιορισμένη. Σίγουρα δεν είμαι audiophile, και δεν έχω και την εμπειρία να καταλάβω τις λεπτές διαφορές σε ποιότητα ήχου από σύστημα σε σύστημα. Να με συμπαθάτε λοιπόν :)

Προς το παρόν, απολαμβάνω τις μουσικές που ακούω όταν βρίσκω λίγο χρόνο με ένα Harman Kardon 505, σε ένα σετ ηχείων The Advent Loudspeaker (νομίιιζω τα Original?) ή ένα set AKAI (κάποιο μοντέλο), κληρονομιά εν ζωή από τον πατέρα που είχε μεγάλη τρέλα με τον ήχο στα νιάτα του.

Καλώς σας βρήκα λοιπόν!
Παναγιώτης
Καλώς ήρθες!
Για όλα τα βαλάντια υπάρχουν αξιόλογες προτάσεις. Εμπιστεύσου επίσης και τις αγγελίες του φόρουμ.
Παρεπιπτόντως, δεν χρειάζεται να είσαι "audiophile" για να ακούσεις ποιοτικές διαφορές μεταξύ διάφορων ηχοσυστημάτων!
 


Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Καλώς ήρθες στη παρέα μας .....👍
Ότι διαθέτει ο καθένας από τη στιγμή που ακούς μουσική είναι αξιοθαύμαστο.
Το audiophile είναι το αυτί σου. 👂
 



Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.918
Reaction score
7.992
Καλώς ήρθες!

Το να ασχοληθεί κάποιος με το ''audio'' θα αποκτήσεις ένα υπέροχο χόμπι, που μόνο ευχαρίστηση προσφέρει.

Βέβαια αν κολλήσεις το σαράκι που έχουμε πάθει όλοι όσοι βρίσκονται εδώ (κάτι σίγουρο! Είναι ο κανόνας! ) , να γνωρίζεις ότι, ποτέ δεν θα αναφέρεις την πρόταση:
''Τώρα είμαι εντάξει, έχω όλα όσα χρειάζομαι για απολαμβάνω το αγαπημένο μου χόμπι, την ακρόαση μουσικής δηλαδή και τα συναφή. '' Πάντα κάτι θα αποζητάς για βελτίωση, πάντα θα θέλεις κάποια αναβάθμιση! Ακόμη και τα καλώδια θα σε απασχολούν, τα βύσματα, οι ακίδες, κλπ κλπ και πάει λέγοντας. Όμως όλα αυτά, προσφέρουν ηδονή, ικανοποίηση! Από το απλό, έως το πιο σύνθετο.
 

stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
Καλώς ήρθατε στην πιο ζεστή γωνιά Audio / Video!

Εδώ μπορείτε να αναζητήσετε πληροφορίες για επερχόμενες αγορές και να συζητήσετε για οτιδήποτε Audio/Video με ανθρώπους που μοιράζονται το ίδιο πάθος.

Έχουμε πάνω από 33.000 μέλη και μας διαβάζουν εκατοντάδες χιλιάδες αναγνώστες κάθε μήνα.
 


Μηνύματα
5
Reaction score
24
Γεια χαρά και πάλι,

από hardware έχω λίγα πράγματα. Συγκεκριμένα:

- Ενισχυτής Harman Kardon HK505
- Ηχεία The Advent Loudspeaker
- Ηχεία AKAI (δε θυμάμαι μοντέλο, πρέπει να πάω αποθήκη να δω)

Επίσης, είχα ένα κασετόφωνο Luxman το οποίο έπαθε κάποια ζημιά, και δε ξέρω και που είναι αποθηκευμένο, αλλά μάλλον δε θα ασχοληθώ ξανά με αυτό (αν το βρω καταρχήν :p)

Τέλος, έχει δανειστεί ένας φίλος ένα πικάπ Micro Seiki και έκανα μια νύξη να πάω να το πάρω κάποια στιγμή. Θα του κάνω ένα service και θα το δουλέψω λίγο να θυμηθώ τα παλιά, αν και δεν έχω καλά βινύλια για να το ευχαριστηθώ όπως του αξίζει. Είδωμεν.

:)
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
@abcd κερδισες το στοιχημα.. ξαναμπηκε το νεο μελος..
welcome BlackPit (μτφ. μαυρολακε?!) και απο εμενα 🐒
 
Last edited:


Μηνύματα
5
Reaction score
24
@Decembered Η ιδέα ήταν ο Μαύρος Πητ (Blackpete) από το Mickey Mouse, αλλά δεν έλεγξα την ορθογραφία πριν το καθιερώσω, οπότε με φωνάζουν Μαυρόλακκο, Μαυροπήγαδο, κλπ. Δεκτά όλα, ας πρόσεχα :p
 




Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.121
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top