Γεννήτρια ρεύματος

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Μια βροχή έριξε και ζήσαμε και την πρώτη διακοπή ρεύματος εν μέσω conference call με εξωτερικό. Έχουν περάσει 2 ώρες και ακόμα δεν έχει έρθει. Ευτυχώς έχω φροντίσει να υπάρχει UPS στο modem και έτσι τα καταφέραμε μέχρι το τέλος.
Δουλειά όμως έτσι δεν γίνεται γιατί σε 1 ώρα έχει και άλλο οπότε σκέφτομαι να πάω για γεννήτρια. Δεν γίνεται να εξαρτόμαστε από τις ορέξεις τις ΔΕΗ. Έτσι κ αλλιώς θα έπαιρνα, έχω κάνει την απαραίτητη εγκατάσταση από πριν.
UPS για το Laptop και την οθόνη να δουλεύει για, άντε πες 5-6 ώρες, θες αρκετά έως πολλά χρήματα. Να πω εδώ ότι UPS υπάρχει ήδη τις APC αλλά για μερικά λεπτά.
Στην αποθήκη που θα μπει η γεννήτρια υπάρχει ήδη γραμμή μέχρι τον πίνακα και εκεί διακόπτης που επιλέγω αν θέλω παροχή από ΔΕΗ ή γεννήτρια.

Ψάχνω λοιπόν μονοφασική γεννήτρια βενζίνης με 500€ - 600€ το πολύ. Να είναι τουλάχιστον 4kVa και να έχει οπωσδήποτε σταθεροποιητή τάσης στην έξοδο, μίζα και να παίρνει σιγαστήρα.

Έχει ασχοληθεί κανείς; 🤔

Σκεφτόμουν να έχει τι δυνατότητα να παίρνει μπρος μόνη της αλλά αυτό ανεβάζει πολύ το κόστος καθώς θέλει έξτρα πίνακα και αυτόματο διακόπτη που να κάνει αυτή τη δουλειά. Και γεννήτρια με ανάλογη δυνατότητα βέβαια. Σε μια πρόχειρη έρευνα στο παρελθόν μόνο ο διακόπτης έχει κανένα 200αρι.
 

Μηνύματα
369
Reaction score
916
Αγοράζουμε στην εταιρία από εδώ
Δεν ξέρω τιμές αλλά έχουν καλή υποστήριξη. Αν οι τιμές είναι στο Θεό πες μου και θα ρωτήσω τις προμήθειες για κάποιον άλλο.
 

Μηνύματα
427
Reaction score
425
Στον προϋπολογισμό που έβαλες δεν υπάρχει καμία γεννήτρια που να πληρεί τα ελάχιστα κριτήρια αξιοπιστίας και μακροχρόνιας χρήσης. Τις διάφορες κινέζικες που έχουν σταθεροποιητές και μίζες ξέχνα τες διότι είναι μιας χρήσης άντε δυο.
Το ελάχιστο στάνταρ δοκιμασμένα είναι αυτό

Είναι πολυ σημαντικό να έχεις μια σωστή γεννήτρια με επώνυμο κινητήρα, σωστά και ποιοτικά τυλίγματα παρα μια που έχει τα πάντα και τίποτα, αν μετρήσεις σε παλμογράφο την έξοδο υπό φορτίο θα καταλάβεις.
 


Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.414
στα λεφτά που θέλεις 4KVA και αθόρυβη το βρίσκω εξαιρετικά δύσκολο εώς αδύνατο
πχ ITC 4kVA GG35EI - Skroutz.gr

αν αφαιρέσεις τον θόρυβο από την εξίσωση θα βρείς αλλά δεν θα καταφέρεις να την αποθορυβοποιήσεις επιτυχώς.

μετά υπάρχουν άλλα θέματα προκτικά
πχ καύσιμο.
η μεν βενζίνη δεν μπορεί να αποθηκευτεί ασφαλώς καθότι ιδιαίτερα πτητική και εύφλεκτη, το δε πετρέλαιο ναι μεν ασφαλέστερο αλλά καθότι 5% βιοντήζελ δεν ενδείκνυται για μακρόχρονη αποθήκευση χωρίς τα κατάλληλα μυκητιοκτόνα.

κοινώς αν μπεις στην διαδικασία να πάρεις γεννήτρια , διάλεξε το καύσιμο έχοντας υπόψην οτι θα πρέπει να χρησιμοποιείς το αποθηκευμένο της καύσιμο πριν κλείσει μήνας στο όχημα σου και να το ανανεώνεις.

εκτός βέβαια αν μιλάμε για θέρμανση με λέβητα πετρελαίου οπότε θεωρητικά έχεις δυνατότητα να το ανανεώνεις/καταναλώνεις εκεί και έχεις λύσει το θέμα της αποθήκευσης.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
UPS για το Laptop και την οθόνη να δουλεύει για, άντε πες 5-6 ώρες, θες αρκετά έως πολλά χρήματα.
Αν αυτή είναι η μόνη απαίτηση που υπάρχει, νομίζω πως είναι φτηνό να την καλύψεις με ups.
Το μόνο που χρειάζεται, είναι 2-4 έξτρα μπαταρίες, μιλάμε δηλαδή για 20-40€ δουλειά.

Η κατανάλωση ενός λάπτοπ και μιας οθόνης, είναι αστεία για ένα ups, θεωρώ πως τις 10 ώρες τις πιάνεις πολύ εύκολα.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Αν αυτή είναι η μόνη απαίτηση που υπάρχει, νομίζω πως είναι φτηνό να την καλύψεις με ups.
Το μόνο που χρειάζεται, είναι 2-4 έξτρα μπαταρίες, μιλάμε δηλαδή για 20-40€ δουλειά.

Η κατανάλωση ενός λάπτοπ και μιας οθόνης, είναι αστεία για ένα ups, θεωρώ πως τις 10 ώρες τις πιάνεις πολύ εύκολα.
Μακάρι να ήταν τόσο απλό και φθηνό.
Υπάρχουν monitors με κατανάλωση 30 και 40 watt και άλλα πχ 34" με 170 watt. Τώρα έχουμε μια 27αρα. Στο μέλλον;

Βάλε εδώ στο calculator τις APC πχ 70 watt και επέλεξε να σου δώσει επιλογές για 5 ώρες χρήση.


Η φθηνότερη λύση έχει 900€ με external battery pack για 4 και κάτι ώρες.
Χωρίς να μπορείς να φορτίσεις το Laptop αν χρειαστεί.
Για 9 ώρες λειτουργίας μόνο στα 70watt του monitor η φθηνότερη επιλογή έχει 1650€.
Με 1000€ παίρνεις γεννήτρια για όλο το σπίτι. Θα έχεις φασαρία βέβαια αλλά κάπως το βολεύεις αυτό.
Πολύ παλιά είχαμε μια γεννήτρια Mitsubishi 6.5kVa. Ότι ήθελες έβαζα επάνω εκτός από κουζίνα και θερμοσίφωνα βέβαια.

Φαντάσου τώρα να έχεις υπολογιστές με 350αρια και 700αρια τροφοδοτικά. Κλάμα.

Η καλύτερη λύση είναι UPS για να κρατήσει λίγα λεπτά και μαζί γεννήτρια και αυτόματος να παίρνει μόνη της μπροστά, και να σβήνει βέβαια όταν έρθει η ΔΕΗ. Εκεί πάμε αλλού. Έξτρα πίνακες, ηλεκτρόγοι, κ.α.
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
στα λεφτά που θέλεις 4KVA και αθόρυβη το βρίσκω εξαιρετικά δύσκολο εώς αδύνατο
πχ ITC 4kVA GG35EI - Skroutz.gr

αν αφαιρέσεις τον θόρυβο από την εξίσωση θα βρείς αλλά δεν θα καταφέρεις να την αποθορυβοποιήσεις επιτυχώς.

μετά υπάρχουν άλλα θέματα προκτικά
πχ καύσιμο.
η μεν βενζίνη δεν μπορεί να αποθηκευτεί ασφαλώς καθότι ιδιαίτερα πτητική και εύφλεκτη, το δε πετρέλαιο ναι μεν ασφαλέστερο αλλά καθότι 5% βιοντήζελ δεν ενδείκνυται για μακρόχρονη αποθήκευση χωρίς τα κατάλληλα μυκητιοκτόνα.

κοινώς αν μπεις στην διαδικασία να πάρεις γεννήτρια , διάλεξε το καύσιμο έχοντας υπόψην οτι θα πρέπει να χρησιμοποιείς το αποθηκευμένο της καύσιμο πριν κλείσει μήνας στο όχημα σου και να το ανανεώνεις.

εκτός βέβαια αν μιλάμε για θέρμανση με λέβητα πετρελαίου οπότε θεωρητικά έχεις δυνατότητα να το ανανεώνεις/καταναλώνεις εκεί και έχεις λύσει το θέμα της αποθήκευσης.
Δεν το κατέχω το θέμα καθόλου.
Παλιά πάντως είχαμε μια με βενζίνη για καμιά δεκαετία. Δεν είχα θέματα. Μια χαρά δούλευε όταν χρειαζόταν. Πολύ φασαρία όμως. Μας έπαιρνε τα αυτιά.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Είναι ακριβό το battery pack από αυτούς:


Η APC έχει τσιμπημενες τιμές, αλλά όχι αδίκως, είναι αξιοπρεπέστατη.
Ωστόσο υπάρχουν κι άλλες φίρμες, με πιο προσιτά κοστολογια.

Τες πα, είναι προφανές πως με γεννήτρια βενζίνης δεν έχει θέμα αυτονομίας, ξεκινάνε άλλα θέματα όμως.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Αν πάρεις APC θα πάρεις. Εγγύηση.
Νομίζω ότι δίνει lifetime guarantee και αποζημίωση μεχρι 100.000€ σε ότι είναι συνδεδεμένο πάνω ακόμα και στα UPS. Το κάνει στα πολύπριζα.
 

Μηνύματα
19
Reaction score
12
Απο εμπειρια που εχω αποκτησει για να λυσω το ιδιο προβλημα, champion μοντελο θα σου πουν εκει που θα την παρεις, να εχει inverter λειτουργια, για τον θορυβο κανει δουλεια το τελικο εξατμισης απο παπακι,για το στρωσιμο της αν παρεις θα σου γραψω,μανω σε πολυκατοικια.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Παίρνεις 2-3 μικρότερα και πολύ φθηνότερα UPSs και τέλος. Συνδέεις ένα στο laptop, ένα στην οθόνη και στη μεγάλη υπερβολή έχεις κι ένα εφεδρικό. Το 1200 APC μου κρατάει αναμμένο μεγάλο πισί και 2 οθόνες για 15 λεπτά.

Γεννήτρια diesel τριφασική 6KVA έχω κληρονομήσει (με μίζα) και αποκλείεται να ασχοληθώ να την ανάψω για λίγη ώρα. Ούτε για πολλή. :tongue:
Ούτε θέλω να μάθω πώς ανάβει.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.984
Την ώρα της διακοπής είναι μεγάλο πρόβλημα να συνεχίσει η δουλειά μόνο με την οθόνη του laptop;
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.051
Reaction score
20.464
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Μάλλον δεν είναι διαθέσιμα ακόμα για μας.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Την ώρα της διακοπής είναι μεγάλο πρόβλημα να συνεχίσει η δουλειά μόνο με την οθόνη του laptop;
Ε κάπως. Φαντάσου process mapping, work flows και ταυτόχρονα Spread sheets σε 14". Και όσο αντέξει.
Πχ..

Το θέμα δεν είναι μόνο η εργασία αυτή αλλά τα video calls με το εξωτερικό που μπορεί να κρατήσουν εύκολα 2 ώρες. Κάθε μέρα. Και φαντάσου να έχεις μέσα και directors από τα κεντρικά της εταιρείας από Σουηδία και Καναδά.
Και βέβαια όλα αυτά δεν είναι για μένα γιατί κάπως θα την βόλευα όπως είπε ο Zizik.

Τα παραπάνω είναι για τη σύζυγο που εργάζεται εντός ενώ εγώ είμαι εκτός ένα 10ωρο σχεδόν καθημερινά.
Αυτό νομίζω το είχε ανακοινώσει στα $3500 starting price. :biggrin:
 

gid

Μηνύματα
7.319
Reaction score
8.541
Φαντάσου τώρα να έχεις υπολογιστές με 350αρια και 700αρια τροφοδοτικά. Κλάμα.
Στο σπίτι έχω ένα παλιό πισί με 2πύρηνο επεξεργαστή, ένα μαγνητικό δίσκο, ένα SSD και μια απλή κάρτα γραφικών.

Με μετρητή κατανάλωσης τώρα:

Σε ομαλή κατάσταση (τίποτε απαιτητικό να τρέχει), καταναλώνει περίπου 67 βάτ.

Όταν και οι δύο επεξεργαστές δουλεύουν στο 100%, το μεγαλύτερο νούμερο που έχω δει είναι 97 βατ.

Σίγουρα άλλα μηχανήματα με 4-8 πυρήνες και βαρβάτες κάρτες γραφικών πάνε παραπάνω, αλλά ως ένα σημείο, έτσι;

Οπότε, καταλαβαίνεις....
 


Μηνύματα
3.044
Reaction score
10.101
Μη μπλέξεις. !

στα λεφτά που λες , μόνο κινεζιά θα πάρεις με δώρο 100 προβλήματα.

δηλ μόνο προβλήματα θα αγοράσεις και θα αγανακτήσεις (από εμπειρία τα λέω)


όσον αφορά το καύσιμο :
Βενζίνη
Πετρελαίου
Υγραερίου
Φυσικού αεριου

ανάλογα με τις ανάγκες
ανάλογο AVR
ανάλογα kva (μελέτη)

θόρυβος dB (όχληση σε σένα ή γείτονες)
Ανοιχτή
ή
κλειστή (σχετικά αθόρυβη )


τσοκ
αυτόματο
ή χειροκίνητο

χειροκίνητη εκκίνηση (λουρί)
ή
μιζα (κλειδί)

αυτόματη εκκίνηση (άρα μίζα)
άρα επιπλέον αυτοματισμός
πινακας μεταγωγής
προγραμματισμος (logo)
κλπ

Καυσαέρια - οσμές
πετρελαίου :o:o:o
βενζινης :o
αεριου ;)

χώρος τοποθέτησης
υπαίθριος, ημί-υπαίθριος, κλειστός
αερισμός χώρου
ασφαλεια κλοπής


τροχήλατη
ή
σταθερή

τροφοδοσία καυσίμου, - ανεφοδιασμός.
κουβάλημα (μπιτόνια, φιάλες κλπ)

Support
ανταλλακτικα και αναλώσιμα
service

brand name




Σα να αγοράζεις ένα αμάξι λέμε
ότι πληρώνεις , παίρνεις.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.299
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top