Γιατί η smart δεν συνδέεται στο διαδίκτυο?

Μηνύματα
2.257
Reaction score
1.202
Έχω μία Samsung UE40D6530 (πρέπει να είναι του 2013,οι πρώτες smart) και για 1η φορά της κούμπωσα ίντερνετ αλλά δεν συνδέεται και μου βγάζει μήνυμα "Δε βρέθηκε ο διακομιστής..." Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει να το επιλύσω???
Το καλώδιο που κουμπώνω έχει ίντερνετ γιατί συνδέω και τον υπολογιστή με αυτό...
Επίσης υπάρχει περίπτωση να σκαλίσουμε τίποτα στο ρούτερ και να χαθούν ρυθμίσεις και να μην μπαίνουν μετά κινητά-ταμπλετς?
 

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Προσπάθησε να αλλάξεις το κανάλι του ρούτερ και δοκίμασε ξανά (σε διάφορα κανάλια)
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Έχω μία Samsung UE40D6530 (πρέπει να είναι του 2013,οι πρώτες smart) και για 1η φορά της κούμπωσα ίντερνετ αλλά δεν συνδέεται και μου βγάζει μήνυμα "Δε βρέθηκε ο διακομιστής..." Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει να το επιλύσω???
Το καλώδιο που κουμπώνω έχει ίντερνετ γιατί συνδέω και τον υπολογιστή με αυτό...
Επίσης υπάρχει περίπτωση να σκαλίσουμε τίποτα στο ρούτερ και να χαθούν ρυθμίσεις και να μην μπαίνουν μετά κινητά-ταμπλετς?
Κάπου στις ρυθμίσεις δικτύου της τηλεόρασης πρέπει να έχει μια επιλογή για εντοπισμό ρυθμίσεων δικτύου.
 


Μηνύματα
2.257
Reaction score
1.202
Επειδή δεν έχω ιδέα από δικτυα κτλ αρκετά πιο λιανά please...

Η TV συνδέθηκε ενσύρματα...
Σημαντικό! Δεν θα ήθελα να σκαλιστούν τυχόν ρυθμίσεις του ρούτερ και πάει να συνδεθεί η μάνα μου και μου βγάλει την ψυχή με τα "Τι σκάλισες" και τι "πείραξες" ???.
 

TGD

Μηνύματα
6.985
Reaction score
7.073
Οι ρυθμίσεις του ρούτερ όχι, αλλά οι ρυθμίσεις της τηλεόρασης; Δες τι gateway έχει, μπας και δεν κοιτάζει τον ρούτερ.
 


spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.344
Reaction score
30.719
Εκανες google : Samsung UE40D6530 How to connect to internet και δεν βρηκες τιποτα?
 

Μηνύματα
2.257
Reaction score
1.202
Έκανα αναζήτηση αλλά συνήθως δεν βρίσκεις σε αυτό ακριβώς το θέμα που ψάχνεις,είτε είναι για πιο γνώστες του αντικειμένου,είτε κάποιο άλλο πρόβλημα προκύπτει...

Έκανα έλεγχο κατάστασης δικτύου και μου βγάζει:
-------------------------------------------

Πραγματοποιήθηκε σύνδεση με επιτυχία στο διαδίκτυο:

Διευθυνση Mac: 8c : c8 : cd : af : 29 : 45
Διευθυνση IP: 192.168.1.4
Μάσκα υποδικτύου: 255.255.255.0
Πύλη: 192.168.1.1
Διακομιστής DNS: 192.168.1.1

*Φαντάζομαι δεν παίζει ρόλο αλλά να πω οτι απο το ρούτερ Cosmote πάει ένα καλώδιο δικτύου στο 8αρι switch και σε αυτό καταλήγουν 2 smart tv,δορυφορικός αποκωδικοποιητής και 5 PC.
 

ika

News
Μηνύματα
13.754
Reaction score
12.823
....
*Φαντάζομαι δεν παίζει ρόλο αλλά να πω οτι απο το ρούτερ Cosmote πάει ένα καλώδιο δικτύου στο 8αρι switch και σε αυτό καταλήγουν 2 smart tv,δορυφορικός αποκωδικοποιητής και 5 PC.
Αν στο 8άρι switch συνδέονται συσκευές και στις 8 θύρες του , πως συνδέεται αυτό με το router;
 


ika

News
Μηνύματα
13.754
Reaction score
12.823
Μπορείς να δοκιμάσεις να δεις τι γίνεται, αν την συνδέσεις απ'ευθείας στο router;

Ασύρματα δεν συνδέεται πάλι;
 


Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Άλλαξε τον διακομιστή DNS σε 8.8.8.8
Επίσης, καλό είναι να μη λες δημόσια τη mac ενός μηχανήματος. Είναι η μοναδική του ταυτότητα σε όλο το διαδικτυακό κόσμο.
Αν για να ρυθμίσεις τον dns server πρέπει να ορίσεις στατική ip στη τηλεόραση,δωσε αυτές τις ρυθμίσεις:
Διευθυνση IP: 192.168.1.99
Μάσκα υποδικτύου: 255.255.255.0
Πύλη: 192.168.1.1
Διακομιστής DNS: 8.8.8.8
 
Last edited:

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Επειδή μου έχει συμβεί.
Όπως είναι κλειδωμένο το καλώδιο στη θύρα εθερνετ τράβα το απαλα λιγο προς τα πισω, μέχρι να καταλάβεις ότι σκάλωσε στο κλείδωμα.

Πολλά καλώδια για ελάχιστα χιλιοστά δεν πατάνε σωστά με όλα τα pins στις θύρες εθερνετ.
 

Μηνύματα
2.257
Reaction score
1.202
- nemesi54, το γνωρίζω το θέμα,αλλά στην προκειμένη περίπτωση έχω ίντερνετ γιατί μου βγάζει μήνυμα "σύνδεση στο διαδίκτυο : επιτυχής".Άρα πατάνε καλά τα γυαλάκια...Επίσης και σε 2η ίδια TV ενώ κουμπώνω ιντερνετ μου βρίσκει αποτελέσματα αναζήτησης αλλά αν πάω να ανοίξω κάποιο μου βγάζει "δε βρέθηκε διακομιστής".

- Astronaut Jr, όρισα τις τιμές που μου είπες αλλά πάλι το ίδιο "...δε βρέθηκε διακομιστής".

- ika, έβαλα σε στικάκι αυτό που κατέβασα απο το λινκ σου 112MB και πάω στο "αναβάθμιση λογισμικού μέσω USB" και μου βγάζει "δε βρέθηκε κάποιο πρόγραμμα".
Απευθείας στο ρούτερ δεν αλλάζει κάτι και ασύρματο (αν θυμάμαι καλά) δεν έπαιζε αλλά έτσι και αλλιώς προτιμώ ενσύρματο.

Πήρα έναν τεχνικό μου κομπιουτερα και μου είπε "μάλλον πρέπει να πειράξεις την DNS,πάρε με Δευτερα να σου πω απο το τηλέφωνο,είναι παιχνιδάκι" οπότε θα περιμένω,δεν έχω ιδέα από τέτοιους ιντερνετικούς όρους.

Σας ευχαριστώ πάντως για την ανταπόκριση...
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
- nemesi54, το γνωρίζω το θέμα,αλλά στην προκειμένη περίπτωση έχω ίντερνετ γιατί μου βγάζει μήνυμα "σύνδεση στο διαδίκτυο : επιτυχής".Άρα πατάνε καλά τα γυαλάκια...Επίσης και σε 2η ίδια TV ενώ κουμπώνω ιντερνετ μου βρίσκει αποτελέσματα αναζήτησης αλλά αν πάω να ανοίξω κάποιο μου βγάζει "δε βρέθηκε διακομιστής".

- Astronaut Jr, όρισα τις τιμές που μου είπες αλλά πάλι το ίδιο "...δε βρέθηκε διακομιστής".

- ika, έβαλα σε στικάκι αυτό που κατέβασα απο το λινκ σου 112MB και πάω στο "αναβάθμιση λογισμικού μέσω USB" και μου βγάζει "δε βρέθηκε κάποιο πρόγραμμα".
Απευθείας στο ρούτερ δεν αλλάζει κάτι και ασύρματο (αν θυμάμαι καλά) δεν έπαιζε αλλά έτσι και αλλιώς προτιμώ ενσύρματο.

Πήρα έναν τεχνικό μου κομπιουτερα και μου είπε "μάλλον πρέπει να πειράξεις την DNS,πάρε με Δευτερα να σου πω απο το τηλέφωνο,είναι παιχνιδάκι" οπότε θα περιμένω,δεν έχω ιδέα από τέτοιους ιντερνετικούς όρους.

Σας ευχαριστώ πάντως για την ανταπόκριση...
Έβαλες δηλαδή στο πεδίο dns το 8.8.8.8 αντί της ip του router σου και δεν λειτούργησε; Γιατί, όπως ρυθμιζόταν αυτόματα η τηλεόραση, είναι λογικό να μην έχει πρόσβαση στο Internet ( με dns server την ip του router σου ).
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
είναι λογικό να μην έχει πρόσβαση στο Internet ( με dns server την ip του router σου ).
Κανονικά κι έτσι έπρεπε να δουλεύει.
Όλες οι συσκευές μου το router έχουν σαν dns με τη διαφορά οτι στο router υπάρχει ορισμένος κάποιος dns.
Αλλά και πάλι, το router χρησιμοποιεί αυτόματα το dns του παροχου εκτός κι αν το αλλάξουμε εμείς.
 
Last edited:


Μηνύματα
2.257
Reaction score
1.202
Τελικά δεν παίζει internet browser στην TV.
Πήρε η μάνα μου τηλέφωνο στη Samsung και της είπαν οτι σαν 1η smart ήταν σε πειραματικό στάδιο και έβγαλε πολλά προβλήματα...
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.280
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top