Γιατί να αγοράσω i-Pad???

Μηνύματα
4.927
Reaction score
49
Μιά και τόφερε το σημερινο ξεκίνημα, και επειδή εδω και πολύ καιρό με "τρώει"!
Τι θα μου προσεφερε ένα i-pad?
Δεδομένου ότι είμαι κάτοχος desktop (ενα σπίτι, ένα γραφείο, 2 στην δουλειά), laptop και iphone 4?
Το σίγουρο είναι πως μου αρέσει πολύ, αλλά τι παραπάνω θα μου προσφέρει??

Και γενικότερα, ας αναφερουν οι ειδικοί, τα πλεονεκτήματα της αποκτησης του!
 


Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Απάντηση: Γιατί να αγοράσω i-Pad???

Εγώ θα έλεγα ότι απλά το μεταφέρεις παντού (σαν ένα μεγάλο ΑϊΦώνη) και αντικαθιστά οτιδήποτε άλλο σε ότι αφορά mobile gaming, mail, internet browsing και κάποια light tasks...

Μόνο αν πραγματικά μου περίσσευαν χρήματα θα το έπαιρνα, και μάλιστα μεταχειρισμένο.
Πάντως, ομολογουμένως, είναι ωραία φάση στον καναπέ σου να αράζεις μαζί του και να κάνει τα γούστα σου... :116:
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Απάντηση: Γιατί να αγοράσω i-Pad???

Εγώ αν και είμαι από τους πλέον φανατικούς οπαδούς της Apple,δεν έχω πάρει ακόμη :120: iPad.
Εχω από ένα MacPro,MacBook Pro,iPhone,iPod,Airport Extreme ως router,Apple TV2 προσφάτως,καθώς και ένα iBook G4 για τα τορεντάδικα!
Το ipad δεν μπορεί να αντικαταστήσει ένα πλήρη υπολογιστή ακόμη,κατά τη γνώμη μου.
Είναι ένα iphone σε μεγέθυνση!Θα βολεύει κάποιον που ταξιδεύει συχνά για να κάνει κυρίως απλά πράγματα όπως σερφάρισμα,mail,να διαβάζει κάποια sites,να γράφει να παίζει κάποια παιχνιδια κλπ
Εμένα πχ αν είχα κάποιο ipad θα με είχε βολέψει πολύ στις διακοπές μου το καλοκαίρι που ξεστραβωνόμουνα με το iphone!:105:
Σε μια καφετέρια επίσης με wifi θα βόλευε πολύ για να περάσεις την ώρα σου,αν δεν έχεις κάποια ενδιαφέρουσα κουβέντα!

Αλλά νομίζω καλύτερα θα είναι να μας μιλήσει κάποιος κάτοχος του iPad (ξέρει αυτός ποιος είναι):137:
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.318
Reaction score
93.891
Απάντηση: Γιατί να αγοράσω i-Pad???

Αλλά νομίζω καλύτερα θα είναι να μας μιλήσει κάποιος κάτοχος του iPad (ξέρει αυτός ποιος είναι):137:
Η κόρη μου!! Να της πω να γραφτεί στο σάιτ, ή θα βγάζει προειδοποίηση για multiple login? :138:
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Απάντηση: Γιατί να αγοράσω i-Pad???

Α δε το ήξερα αυτό Γιάννη!Να χαίρεσαι την κοράκλα σου!Ενα τεράστιο μπράβο στο παιδί:116:
Να φτιάξει account για να μπορεί να γράφει ότι θέλει!
 

ichaltou

Αλλαχτήρι
Μηνύματα
4.032
Reaction score
1.004
Μήπως καλύτερη ερώτηση θα ήταν, "γιατί να πάρω tablet ? " ή επικεντρώνεσαι μόνο στο ipad?
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Απάντηση: Γιατί να αγοράσω i-Pad???

Θα μπορούσε να τεθεί γενικά στην κατηγορία των υπολογιστών αυτό το θέμα Γιάννη.
Εδώ βάζουμε το ipad γιατί είναι το  iCorner!:)
 


Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Απάντηση: Γιατί να αγοράσω i-Pad???

Θα μπορούσε να τεθεί γενικά στην κατηγορία των υπολογιστών αυτό το θέμα Γιάννη.
Εδώ βάζουμε το ipad γιατί είναι το  iCorner!:)
Παιδιά το Logo της Apple που έβαλα στο προηγούμενο μήνυμα το βλέπουν όσοι έχουν windows ή linux?
Το ρωτάω γιατί θέλω να το βάλω και δίπλα από το iCorner (την κεντρική κατηγορία αλλά δεν ξέρω αν φαίνεται σε άλλους υπολογιστές πλην mac:203:)
 

Μηνύματα
9.946
Reaction score
33
Λοιπόν φίλτατε Sambalis:
κατ'αρχήν: "Don't panic"!
Σαν νέος χρήστης/κάτοχος ipad δεν πέρασε καιρός που είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με εσένα!
Μου άρεσε πολύ αλλά δεν έβλεπα τι παραπάνω θα μου προσφέρει αφού στο σπίτι έχω imac 27 in με Lion και windows 64 bit αλλά και ένα φορητό της toshiba.

Δεύτερον: πήγαινε Δευτέρα πρωί και πάρε ένα ipad!

Σε τι θα σου χρησιμεύσει τώρα το ipad? Ένας Θεός ξέρει! Απλά θα σου πω για την δική μου εμπειρία (που σου ξαναλέω όταν το έπαιρνα δεν ήξερα γιατί το έπαιρνα, περισσότερο από ομορφιά το πήρα):

- Είναι συσκευή που είναι περισσότερο σχεδιασμένη για να "απορροφάς" πληροφορία. Αυτό σημαίνει ότι πράγματα που έκανε και πριν πανεύκολα ένα pc πχ Internet browsing, τώρα θα μπορείς να τα κάνεις αλλά με πολύ μεγαλύτερη ευκολία για εσένα! ΠΧ ξάπλα στον καναπέ, στο κρεβάτι, στο μπαλκόνι το καλοκαιράκι ....στο hessimo :138: κλπ..
Με τρομερά όμως μεγαλύτερη ευκολία για ΕΣΕΝΑ, δηλαδή χωρίς να σκύβεις, χωρίς να χρειάζεσαι να είσαι καρφωμένος σε μια καρέκλα...απλά σαν να κρατάς ένα περιοδικό.
- Ο χρόνος: θέλεις να μπεις στο δίκτυο για να τσεκάρεις κάτι πχ τον καιρό ή το πρόγραμμα της τηλεόρασης ή ένα mail που περιμένεις.... δεν χρειάζεται να bootάρεις έναν υπολογιστή, σε λιγότερο από 1 δευτερόλεπτο είσαι online, κάνεις τη δουλειά σου και απλά κλείνεις το κάλυμμα του Ipad. Θέλεις να ξαναμπείς? Απλά άνοιξε το κάλυμμα και πάλι σε λιγότερο από ένα δευτερόλεπτο είσαι μέσα.
- Το διάβασμα: είχα χρόνια να ευχαριστηθώ διάβασμα! Κυρίως στο κρεβάτι το βράδυ, όπου τα ογκώδη βιβλία ήταν ένα pain ... άσε ο χώρος που πιάνανε στο σπίτι.....
Τώρα έχω κατεβάσει από το Άξιον Εστί και τον ΤΙΜΑΙΟ του Πλάτωνα μέχρι το Γυρίστε το Γαλαξία με Ωτοστοπ και Αρκα! Και τα έχω όλα μέσα σε ένα ipad!
- Είναι εκπληκτικό organizer! Με μια εφαρμογή που αγόρασα (δεν το έχω κάνει jailbreak) μου υπενθυμίζει τι πρέπει να κάνω, ή μια σημείωση που κράτησα πριν 1 μήνα (πχ τη στάθμη του πετρελαίου, ώστε να υπολογίζω πότε πρέπει να ξαναβάλω) κλπ
- Calculator
- Air video: παίζω ταινίες που έχω στο server κατευθείαν στο ipad (με εξαιρετική ποιότητα) ή μπορείς και να τη στείλεις στην τηλεόραση
- Συνδέομαι στο Toshiba (winXP) και χειρίζομαι τα πάντα σαν να είμαι μπροστά στο πληκτρολόγιο του φορητού. Το Toshιba το έχω μόνιμα πλέον συνδεδεμένο στο stereo και έτσι από το ipad αραχτός στην πολυθρόνα μου έχω όλη τη βιβλιοθήκη των τραγουδιών και διαλέγω πιο θα ακούσω στο foobar!

- έχω αγοράσει το numbers (το excel της apple) και το pages (το word της apple) και κάνω εκπληκτικά έγγραφα με το ipad αραχτός στην πολυθρόνα! Τα στέλνεις με mail ή τα ανεβάζεις στο cloud ή τα τυπώνεις κατευθείαν στον δικτυακό εκτυπωτή.
- έχω αγοράσει το sketchbook προ και ξαναβρήκα την αγάπη μου για το σκιτσάρισμα!
- έχω αγοράσει το note taker HD και κρατάω σημειώσεις με το δάκτυλο, σαν να έγραφα με στυλό σε σημειωματάριο! Αυτό μου είναι πολύ χρήσιμο στο γραφείο, σώζω τις σημειώσεις σαν pdf και μπορώ να της στείλω με mail κατευθείαν.
-είμαι μηχανικός και παίρνω με το ipad τα σχέδια του autocad μαζί μου! Μπορώ να κάνω επιτόπου στο έργο, zoom εμβαδομέτρηση, διαστασιολόγηση κλπ... Δωρεάν εφαρμογή!
- Υπάρχουν εφαρμογές (δωρεάν) όπως το Flipboard που απλά θα σου αλλάξουν όλη την εμπειρία σου με το internet! Σκέψου ψηφιακό περιοδικό με απίθανο περιεχόμενο και διαδραστικό!
- Περιοδικά, αγοράζω κάποια Βρετανικά περιοδικά και σε ηλεκτρονική έκδοση είναι λιγότερο από τη μισή τιμή από το αν τα πάρω από το πρακτορείο...

Αυτά για αρχή ...το έχω περίπου 1,5 μήνα... και οι χρήσεις του όλο και αυξάνονται...
Με δύο λόγια ΕΣΥ θα βρεις τις χρήσεις που θα του κάνεις και αυτή τη στιγμή ούτε που σου περνάνε από το νου!
Πάντως και μόνο για το internet και σαν book reader θα άξιζε και με το παραπάνω!

:107:
 

Μηνύματα
9.946
Reaction score
33
Το Ipad,δεν είναι υπολογιστής...είναι κάτι άλλο! Και είναι σαν τις αρχές της δεκαετίας του 80 που όταν κάποιοι εισάγαμε pc μας ρωτάγανε όλοι μα που θα χρειαστεί....
Ελπίζω να βοήθησα (να έριξα αρκετή βενζίνη στη φωτιά)! :138:
 

Μηνύματα
20.125
Reaction score
14.509
Απάντηση: Γιατί να αγοράσω i-Pad???

Πω πω...Χειμμαρος!

Ανέφερε πως μπορείς να βλέπεις ταινίες στην μπανιέρα?:138:
 


Μηνύματα
20.125
Reaction score
14.509
Απάντηση: Re: Γιατί να αγοράσω i-Pad???

Τώρα με τo i Pad 2, μπορείς να κανείς video Conference απ τον πρώτο όροφο στο εισογειο,στο υπόγειο,στην ταράτσα,στον κήπο,στην τουαλέτα....Αμ πως....


ΑΣΕ που μπορείς να μαγειρευεις και να βλέπεις ταινία,μουσικά βίντεο,συνταγές πάνω απ την κατσαρόλα σου...Καλού κακού....βάψε και τα μαλλιά...ξανθα!
 

Μηνύματα
9.946
Reaction score
33
καλά το skype στο ipad τo ξέχασα!!!!

Πάντως μη διανοηθείς να πάρεις άλλη ταμπλέτα... πρέπει να φάνε πολλά ψωμιά για να φτάσουν την αίσθηση διαδραστικότητας που έχει το ipad...
 

Μηνύματα
20.125
Reaction score
14.509
Απάντηση: Γιατί να αγοράσω i-Pad???

Ομολογω ομως, πως δεν μου αρεσει που κανει παρεμβασεις στις λεξεις και στους τονους...
Τωρα γραφω απο αλλου...λιτα!:116:
 

Μηνύματα
20.125
Reaction score
14.509
Απάντηση: Re: Γιατί να αγοράσω i-Pad???

Αυτη ειναι η κατηγορια μου!Αφου 'κερδισαμε' και τον Κρις,δεν μπορουν να μας αποκαλουν πλεον ..."ξανθες"....:137:
 

Μηνύματα
20.125
Reaction score
14.509
Απάντηση: Re: Γιατί να αγοράσω i-Pad???

καλά το skype στο ipad τo ξέχασα!!!!

Πάντως μη διανοηθείς να πάρεις άλλη ταμπλέτα... πρέπει να φάνε πολλά ψωμιά για να φτάσουν την αίσθηση διαδραστικότητας που έχει το ipad...
Υπαρχουν κι αλλα ταμπλετς?:125:
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.616
Μηνύματα
2.868.187
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top