Γιατί το πικάπ μου αρέσει πιο πολύ από τις υπόλοιπες πηγές μου?


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.001
Reaction score
8.045
Ωραία , δέχομαι ότι είναι δύσκολο να διορθώσουμε τον χώρο μας! Πολλοί από εμάς όμως είναι αναγκασμένοι να έχουν ακρόαση σε χώρους 8, 10 τ.μ. τι να κάνουμε! Επίσης δεν είναι εύκολο να πετάμε έπιπλα που ενοχλούν, να θέτουμε μπασοπαγίδες κλπ. για να έχουμε την τέλεια ακρόαση, γνώσεις τεχνικών όρων.
Το ιδανικό θα ήταν: Να υπάρχει άφθονο χρήμα, να υπάρχει ειδικός χώρος για το σύστημα κατάλληλα διαμορφωμένος και ρυθμισμένος από ειδικούς , με τις σχετικές μονώσεις, κλπ κλπ.
Έτσι αναγκαστικά το βιολί ξυρίζει τα αυτιά μας, το μπάσο βουίζει και καλύπτει πολλές φορές τα πάντα.

Βολευόμαστε λοιπόν με τα βινύλια που δεν απαιτούν απαραίτητα όλα τα παραπάνω..... Και έχουν και άλλες χάρες (ψάξιμο στα ειδικά μαγαζάκια, συνήθειες χρόνων κλπ) τις οποίες επανειλημμένα έχομε αναφέρει. :drinks:
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.129
Ωραία , δέχομαι ότι είναι δύσκολο να διορθώσουμε τον χώρο μας! Πολλοί από εμάς όμως είναι αναγκασμένοι να έχουν ακρόαση σε χώρους 8, 10 τ.μ. τι να κάνουμε! Επίσης δεν είναι εύκολο να πετάμε έπιπλα που ενοχλούν, να θέτουμε μπασοπαγίδες κλπ. για να έχουμε την τέλεια ακρόαση, γνώσεις τεχνικών όρων.
Το ιδανικό θα ήταν: Να υπάρχει άφθονο χρήμα, να υπάρχει ειδικός χώρος για το σύστημα κατάλληλα διαμορφωμένος και ρυθμισμένος από ειδικούς , με τις σχετικές μονώσεις, κλπ κλπ.
Έτσι αναγκαστικά το βιολί ξυρίζει τα αυτιά μας, το μπάσο βουίζει και καλύπτει πολλές φορές τα πάντα.

Βολευόμαστε λοιπόν με τα βινύλια που δεν απαιτούν απαραίτητα όλα τα παραπάνω..... Και έχουν και άλλες χάρες (ψάξιμο στα ειδικά μαγαζάκια, συνήθειες χρόνων κλπ) τις οποίες επανειλημμένα έχομε αναφέρει. :drinks:
κανένας δε θα σε κατηγορήσει γι αυτό...

η "γκρίνια" έρχεται όταν γενικά λέμε "το πικάπ παίζει καλύτερα", πάντα, παντού, νόμος ....
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.121
Reaction score
18.871
Γενικά θα έλεγα από όλες τις πλευρές ''το απόλυτο'' (the ultimate truth) ενοχλεί μερικές φορές το αυτί πιο πολύ κι απ' το κλαρίνο.. :p
 




Μηνύματα
1.726
Reaction score
2.462
κανένας δε θα σε κατηγορήσει γι αυτό...

η "γκρίνια" έρχεται όταν γενικά λέμε "το πικάπ παίζει καλύτερα", πάντα, παντού, νόμος ....
Και το αντίθετο ισχύει.
Οι απόλυτοι υποστηρικτές των ψηφιακών είναι οι πρώτοι που πρέπει να απολογηθούν.
Δεν έχετε καταλάβει οι περισσότεροι δυστυχώς τι είναι αυτό που πρέπει να έχουμε υπόψιν για να συγκρίνουμε διαφορετικά μέσα.
Η αθλιότητα της άγνοιας (λέγεται και ψευτογνώση, γνώση βασισμένη σε επιφανειακά στοιχεία) σε συνδυασμό με τον ψευτοελιτισμό δεν είναι καλός σύμβουλος.
 


Μηνύματα
4.462
Reaction score
7.734
Ωραία , δέχομαι ότι είναι δύσκολο να διορθώσουμε τον χώρο μας! Πολλοί από εμάς όμως είναι αναγκασμένοι να έχουν ακρόαση σε χώρους 8, 10 τ.μ. τι να κάνουμε! Επίσης δεν είναι εύκολο να πετάμε έπιπλα που ενοχλούν, να θέτουμε μπασοπαγίδες κλπ. για να έχουμε την τέλεια ακρόαση, γνώσεις τεχνικών όρων.
Το ιδανικό θα ήταν: Να υπάρχει άφθονο χρήμα, να υπάρχει ειδικός χώρος για το σύστημα κατάλληλα διαμορφωμένος και ρυθμισμένος από ειδικούς , με τις σχετικές μονώσεις, κλπ κλπ.
Έτσι αναγκαστικά το βιολί ξυρίζει τα αυτιά μας, το μπάσο βουίζει και καλύπτει πολλές φορές τα πάντα.

Βολευόμαστε λοιπόν με τα βινύλια που δεν απαιτούν απαραίτητα όλα τα παραπάνω..... Και έχουν και άλλες χάρες (ψάξιμο στα ειδικά μαγαζάκια, συνήθειες χρόνων κλπ) τις οποίες επανειλημμένα έχομε αναφέρει. :drinks:
Εχεις κάνει σύγκριση με ακουστικά?
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.001
Reaction score
8.045
Εχεις κάνει σύγκριση με ακουστικά?
Το παραπάνω παράδειγμα ?
Όχι! Ακρόαση του συστήματος μόνο μέσω ηχείων. Δεν είμαι φίλος...
Τα ακουστικά τα υπεραγαπώ μόνο όταν έχω κοντά μου το κινητό.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.001
Reaction score
8.045
Εχεις κάνει σύγκριση με ακουστικά?

Πάντως σε παρακολουθώ (και σε ζηλεύω) :drinks: διότι βλέπω αρκετές γνώσεις επάνω στο θέμα Ήχος!

Προσωπικά παρόλο που αγαπώ τα μηχανήματα, από μικρός ασχολούμαι με το θέμα και (υπέρ)αγαπώ την μουσική, θαυμάζω αυτούς που μπορούν να ασχοληθούν τεχνικά και μη με τον ήχο και τις ιδιοτροπίες του. Ποτέ δεν μπόρεσα δε να κατανοήσω τα τεχνικά με αυτόν!
Πχ ενώ έχω τα σχετικά του... rew (μικρόφωνο κλπ) ποτέ δεν μπόρεσα να κάνω μια μέτρηση του συστήματος μου. Απλώς πιάνουν μόνο χώρο στο συρτάρι μου!
Και να πείτε ότι δεν τα πάω καλά με τα μαθηματικά κλπ? Όταν ήμουν ενεργός, διαχειριζόμουν εκατομμύρια καθημερινώς, εκατοντάδες πρόσωπα κλπ. Επίσης ..... μάστορας δεν μπαίνει εύκολα στο σπίτι! Είτε είναι ηλεκτρολογικό, υδραυλικό, τεχνικό πρόβλημα!
Τέλος πάντων
Επίσης και κάτι άλλο...Μεγάλο μου παράπονο και αυτό!
Η γυναίκα μου .... είναι μουσικός (καθηγήτρια του Δημοσίου) ! Και μάλιστα άριστη στην χρήση του πιάνου και γενικά των πληκτροφόρων μουσικών οργάνων! Μέσα στο σπίτι λοιπόν τα πάντα, και εγώ..... κουμπούρας! Νεκρό το αυτί μου σε αυτό το θέμα! Παρά τις προσπάθειες!
 
Last edited:

Μηνύματα
12.400
Reaction score
14.600
Το παραπάνω παράδειγμα ?
Όχι! Ακρόαση του συστήματος μόνο μέσω ηχείων. Δεν είμαι φίλος...
Τα ακουστικά τα υπεραγαπώ μόνο όταν έχω κοντά μου το κινητό.
Κοίταξε εάν κάτσεις στην κορυφή του ισόπλευρου τριγώνου, όπως διαβάζεις άλλου και εδώ μέσα ως πανάκεια και "σωστό" ...ακούς σαν τα ακουστικά περίπου. Άκουσμα λίγο βαρετό σε σχέση με άλλες εναλλακτικές αλλά με καλό imaging (υπέρ της πραγματικότητας καλό) και είναι αυτό που ακούς να λένε (χωρίς να ξέρουν τι εννοούν, το πετάνε όλοι σαν καραμέλα χα χα με λίγο probing καταλαβαίνεις πόσο ασχετίλα υπάρχει στην μετάφραση και συνειδητοποίηση του τι ακούνε καθώς δεν μπορούν να περιγράψουν με απλά λόγια ποιές είναι οι διαφορές ή μένουν σε μόνο ένα aspect της αναπαραγωγής χωρίς να εξετάζουν ενδεχόμενα το μειονέκτημα της παρά μόνο το πλεονέκτημα της).... "you are there".

Προσωπικά εάν και τα δικά μου ηχεία είναι πρωταθλητές σε αυτό και κατασκευάστηκαν μάλιστα με αυτήν την λογική (όλα το ίδιο είναι αλλά μερικά είναι πιο ειδικά) ... δεν μου αρέσει αυτό το άκουσμα. Το θεωρώ αφύσικο. Κατέληξα λοιπόν σε ένα ισοσκελές γύρω στο Α/0.83 (όπου Α η απόσταση των ηχείων μεταξύ τους) φροντίζοντας όμως τις σπουδάιες πλαινές ανακλάσεις και παίρνοντας την ζωντάνια απο ταβάνι και απο άλλες γυμνές επιφάνειες (επιμέρους μόνο φροντίδα σε ταβάνι) ...που το δωμάτιο συμμετέχει σε ελεγχόμενο απο εσένα βαθμό και έτσι δημιουργέιται το λεγόμενο "they are here" . Αυτό μου αρέσει και με αυτό έχω καλύτερη συναισθηματική εμπλοκή για κάποιο λόγο που δεν μπορώ να σου εξηγήσω (και δεν τον ξέρω κιόλας για να στον εξηγήσω). Οι μουσικοί παντα εννοείται. Μετά απο πολύ καιρό (εγώ πρώτα πράττω και μετά διαβάζω χα χα) πρός έκπληξη μου, ανακάλυψα απο το ίντερνετ ότι υπάρχει μια μειοψηφική (μάλλον , δεν ξέρω) θεωρώ ομάδα ανθρώπων που το είχαν εφαρμόσει και είχαν καταλήξει ακριβώς σε αυτές τις επιλογές. Είναι και θέμα μάλλον αισθητικής και γούστου. Δοκίμασε το, δεν χάνεις τίποτε, ιδίως εάν δεν σου αρέσεο ο ήχος των ακουστικών άσχετα εάν είναι θεωρητικά "σωστός" ή κάτι νοιώθεις ότι σου ξενίζει τέλος παντων. . Ανάλογα βέβαια και τον χώρο σου και την φροντίδα. Τα βιολιά δεν τσιρίζουν στα καλά συστήματα ...ουτε με σφαίρες. Αυτά είναι μυθολογίες. Κaι εάν και όταν τσιρίζουν λόγω εγγραφής , δεν ενοχλούν ποτέ. Εάν τσιρίζουν τα βιολιά παίζει το ανηψάκι σου που πιάνει πρώτη φορά στη ζωή του βιολί. Και να τσιρίξουν στην πραγματικότητα, στην εγγραφή δεν τσιρίζουν ποτέ. Αυτά είναι παραμόρφωση (όταν μιλάμε για αναπαραγωγή).
 
Last edited:

Μηνύματα
2.226
Reaction score
2.742
Οποίοι λένε ότι το πικάπ παίζει καλύτερα από tidal, να μας πει με ποσα λεφτά πικάπ. 300 ευρώ πχ; 5000 ευρω; κάτι άλλο;
 


Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.799
Και το αντίθετο ισχύει.
Οι απόλυτοι υποστηρικτές των ψηφιακών είναι οι πρώτοι που πρέπει να απολογηθούν.
Δεν έχετε καταλάβει οι περισσότεροι δυστυχώς τι είναι αυτό που πρέπει να έχουμε υπόψιν για να συγκρίνουμε διαφορετικά μέσα.
Η αθλιότητα της άγνοιας (λέγεται και ψευτογνώση, γνώση βασισμένη σε επιφανειακά στοιχεία) σε συνδυασμό με τον ψευτοελιτισμό δεν είναι καλός σύμβουλος.
Έτσι είναι η ζωή. Άλλοι ψευτοελιτιστές, άλλοι γκουρού, παντογνώστες που ξέρουν περισσότερα και αμφισβητούν μετρήσεις και επιστημονικά δεδομένα, επειδή αυτοί έχουν τα χρυσά αυτιά να'ούμε. Βινύλια, πικάπ, phono stages, καλώδια, λάμπες, όλα για τα χρυσά αυτιά που "ξέρουν να ακούνε μουσική" σε αντίθεση με τους άσχετους, "ψευτοελιτιστές" μηχανάκηδες.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.001
Reaction score
8.045
Στο σύστημα μου η καλύτερη ακρόαση είναι:
ισόπλευρο τρίγωνο ή και ισοσκελές με διαστάσεις:

Α. 2,4 όλα
Β. 2,40 Ηχεία & 2,30 - 2,20 ηχεία με θέση ακρόασης.

Σε αυτήν την περίπτωση τα ηχεία εξαφανίζονται τελείως και υπάρχει ακρίβεια στην δημιουργία σκηνής! Όργανα και φωνή δηλαδή βρίσκονται στις σωστές θέσεις! Το θέμα είναι ότι όλα αυτά συμβαίνουν μόνο στην θέση ακρόασης. Αν πάμε λίγο πιο αριστερά ή δεξιά από αυτήν, όλα χάνονται!
Τα δε ηχεία έχουν πολύ μικρή κλήση προς τα μέσα, περίπου 10-12 μοίρες.

Το πικάπ είναι το κλασικό dual 505-4 με την blue! Αν παρατηρήσετε δε έχει γίνει αλλαγή πλίνθου, εσωτερικής εξωτερικής καλωδίωσης, όπως επίσης και αλλαγή βισμάτων, ποδαράκια κλπ. Απότέλεσμα μετά από αυτό, ακόμη πιο βελτιωμένη αναισθισία στους κραδασμούς, θορύβους κλπ, και φυσικά και βελτιωμένο ηχητικά.

Επίσης.
Το σύστημα λειτουργεί με 2 τρόπους: Είτε με pro τον advance είτε με pro τον Yamaha 3080.
Με τον advance συνδέεται και ένα sub 1000 svs κλειστό. Όχι με αποκοπή, διότι ενώ ο advance διαθέτει έξοδο sub με αποκοπή στους 70, δεν μου αρέσει το ηχητικό αποτέλεσμα.
Με τον yamaha + 1 svs 1000 και εδώ, έχει γίνει αυτόματη φυσικά παραμετροποίηση χωρίς να πειράξω από εκεί τίποτα άλλο.

Καλύτερη πάντως (στην ακρόαση μουσικής) είναι η ακρόαση με τον advance.
 
Last edited:

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.001
Reaction score
8.045
Σήμερα έκανα εγγραφή στο music της apple (ένας μήνας δωρεάν και κατόπιν βλέπουμε). Φαίνεται πολύ καλό σε ήχο και ας χάνει λίγο σε ευκολία έναντι του Spotify. Μάλλον ήρθε για να μείνει και αυτό, και σας ευχαριστώ....
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.001
Reaction score
8.045
Κοίταξε εάν κάτσεις στην κορυφή του ισόπλευρου τριγώνου, όπως διαβάζεις άλλου και εδώ μέσα ως πανάκεια και "σωστό" ...ακούς σαν τα ακουστικά περίπου. Άκουσμα λίγο βαρετό σε σχέση με άλλες εναλλακτικές αλλά με καλό imaging (υπέρ της πραγματικότητας καλό) και είναι αυτό που ακούς να λένε (χωρίς να ξέρουν τι εννοούν, το πετάνε όλοι σαν καραμέλα χα χα με λίγο probing καταλαβαίνεις πόσο ασχετίλα υπάρχει στην μετάφραση και συνειδητοποίηση του τι ακούνε καθώς δεν μπορούν να περιγράψουν με απλά λόγια ποιές είναι οι διαφορές ή μένουν σε μόνο ένα aspect της αναπαραγωγής χωρίς να εξετάζουν ενδεχόμενα το μειονέκτημα της παρά μόνο το πλεονέκτημα της).... "you are there".

Προσωπικά εάν και τα δικά μου ηχεία είναι πρωταθλητές σε αυτό και κατασκευάστηκαν μάλιστα με αυτήν την λογική (όλα το ίδιο είναι αλλά μερικά είναι πιο ειδικά) ... δεν μου αρέσει αυτό το άκουσμα. Το θεωρώ αφύσικο. Κατέληξα λοιπόν σε ένα ισοσκελές γύρω στο Α/0.83 (όπου Α η απόσταση των ηχείων μεταξύ τους) φροντίζοντας όμως τις σπουδάιες πλαινές ανακλάσεις και παίρνοντας την ζωντάνια απο ταβάνι και απο άλλες γυμνές επιφάνειες (επιμέρους μόνο φροντίδα σε ταβάνι) ...που το δωμάτιο συμμετέχει σε ελεγχόμενο απο εσένα βαθμό και έτσι δημιουργέιται το λεγόμενο "they are here" . Αυτό μου αρέσει και με αυτό έχω καλύτερη συναισθηματική εμπλοκή για κάποιο λόγο που δεν μπορώ να σου εξηγήσω (και δεν τον ξέρω κιόλας για να στον εξηγήσω). Οι μουσικοί παντα εννοείται. Μετά απο πολύ καιρό (εγώ πρώτα πράττω και μετά διαβάζω χα χα) πρός έκπληξη μου, ανακάλυψα απο το ίντερνετ ότι υπάρχει μια μειοψηφική (μάλλον , δεν ξέρω) θεωρώ ομάδα ανθρώπων που το είχαν εφαρμόσει και είχαν καταλήξει ακριβώς σε αυτές τις επιλογές. Είναι και θέμα μάλλον αισθητικής και γούστου. Δοκίμασε το, δεν χάνεις τίποτε, ιδίως εάν δεν σου αρέσεο ο ήχος των ακουστικών άσχετα εάν είναι θεωρητικά "σωστός" ή κάτι νοιώθεις ότι σου ξενίζει τέλος παντων. . Ανάλογα βέβαια και τον χώρο σου και την φροντίδα. Τα βιολιά δεν τσιρίζουν στα καλά συστήματα ...ουτε με σφαίρες. Αυτά είναι μυθολογίες. Κaι εάν και όταν τσιρίζουν λόγω εγγραφής , δεν ενοχλούν ποτέ. Εάν τσιρίζουν τα βιολιά παίζει το ανηψάκι σου που πιάνει πρώτη φορά στη ζωή του βιολί. Και να τσιρίξουν στην πραγματικότητα, στην εγγραφή δεν τσιρίζουν ποτέ. Αυτά είναι παραμόρφωση (όταν μιλάμε για αναπαραγωγή).
Κάπως αργά η απάντηση.
Για να γίνει αυτό, (αποστάσεις ηχείων - θέση ακρόασης), πρέπει να κάνω κάποιες παραχωρήσεις στον χώρο διότι είναι όλα πολύ περιορισμένα.

Πάντως ναι, το αποτέλεσμα δεν είναι άσχημο. Το αντίθετο μπορώ να πω.
Αποτέλεσμα ακριβώς, όπως το αναφέρεις!
Τα άφησα έτσι αν και έχω κάποια γκρίνια από το έτερον...
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.611
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top