Γιατί το πικάπ μου αρέσει πιο πολύ από τις υπόλοιπες πηγές μου?

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.048
Reaction score
8.068
Επανέρχομαι αγαπητοί μου Φίλοι!

Σήμερα έκανα μια κίνηση που με έκανε να επιβεβαιώσω την αγάπη μου για αυτόν τον τρόπο ακρόασης!

Θα μου πείτε ίσως είναι λίγο άδικη επιλογή του ψηφιακού μέσου (Spotify), όμως είναι ένας από τους πιο δημοφιλείς τρόπους ακρόασης, ίσως ο πιο δημοφιλείς!

Είπα λοιπόν να θέσω τον ίδιο δίσκο στο πικάπ και στο Spotify και να δω τι γίνεται!
Επέλεξα τον δίσκο duets του sting!

Ναι, ΔΕΝ υπάρχει σύγκριση! Καθαρή επικράτηση του αναλογικού ήχου! Λεπτομέρεια, ποιότητα ήχου, φυσικότητα στην διάσταση, στη θέση των οργάνων και της φωνής, φυσικότητα και στην πιστότητα των μουσικών οργάνων! Το κυριότερο, ΠΛΗΡΗΣ ΑΠΟΥΣΙΑ της επιθετικότητας!!!!

Δοκιμάστε και μόνοι σας! Αν έχετε κάποιο αξιόλογο σύστημα, αμέσως θα καταλάβετε τα αναφερόμενα!

IMG_0088.jpeg
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.048
Reaction score
8.068
Δυστυχώς ή ευτυχώς λοιπόν θα συνεχίζεται το άδειασμα του πορτοφολιού και το Spotify θα παραμείνει ότι ήταν μέχρι τώρα, κυρίως ο βοηθητικός τρόπος για την επιλογή αγοράς lp όπως και για την ακρόαση στο τουτού μου!
 
Last edited:


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.048
Reaction score
8.068
Υποτίθεται ότι έχει κάποια ποιότητα (συνδρομητικά πάντα)....
 

kalitsouni

Ακουστικά
Μηνύματα
2.798
Reaction score
8.050
@Vakis2000 φίλε μου δεν καταλαβαίνεις τα ψηφιακά μέσα απ'ότι φαίνεται. Και τη γιαγιά μου να συγκρίνεις με το spotify ποιο καλή ποιότητα έχει. Το ψηφιακό δεν είναι πανάκεια.

Είναι σαν να σου λέω εγώ ότι πήρα ένα δίσκο μέσα στη σκόνη και έκανα σύγκριση με το Tidal και δεν ακουγόταν ο δίσκος. Hello... Φυσικά και δεν θα ακούγεται. Αλλά δεν κάνουμε εκτίμηση του μέσου με αυτό τον τρόπο.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.048
Reaction score
8.068
Με την ευκαιρία! Θα προτείνατε κάτι για την αντικατάσταση του Spotify? Κάτι πιο σοβαρό, που να αξίζει όμως τον λόγο αντικατάστασης!Όχι μκρο βελτιώσεις στα σημεία!

Η εφαρμογή της aple πχ αξίζει???
 

Μηνύματα
521
Reaction score
1.152
Υποτίθεται ότι έχει κάποια ποιότητα (συνδρομητικά πάντα)....
Mp3 320kbps δεν το λες ποιτικό για ψηφιακό μέσο. Για να βάλεις καμια μουσικούλα με την παρέα καλό είναι, αλλά δεν μπορείς να το συγκρίνεις με lp.
Στήσε ένα foobar, κατάβασε κανά dsd της προκοπής και συγκρινέ το με το spotify και με τον δίσκο. Και flac ακόμα αν θες που ειναι και υποδεέστερο του dsd. Δεν έχει καμμία μα καμμία σχέση.

To spotify (το πληρωτέρο, άσε το free)ειδικά στα ψιλά του ειναι φασαρία, ειναι πιο flat και από τα βζα της πρώην μου, γενικά δεεεεεε.

Το tidal ας πούμε στην Hifi βαθμίδα του που κοστίζει όσο το spotify έχει πολύ καλύτερη ποιότητα.
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.048
Reaction score
8.068
Μιας και διαθέτω αρκετά μηχανήματα aple. Τι λέει σαν συνδρομητική εφαρμογή? Δεν έχω αποπειραθεί να δοκιμάσω!
 

kalitsouni

Ακουστικά
Μηνύματα
2.798
Reaction score
8.050
Το apple music εννοείς; Είναι ΙΜΗΟ το κορυφαίο, και σε ποιότητα ήχου και σε λειτουργικότητα. Κάνε μια συνδρομή να δεις με τα μάτια αυτιά σου. :dance2:

Screenshot 2023-07-17 at 11.13.26 AM.png
 
Last edited:

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.568
Reaction score
37.872
... μου ειναι αδιαφορη η ποιοτητα -ποσο μαλλον οταν προκειται για αφηρημενη εννοια- ασχετως μεσου -> απλα δε μπορεις να εχει κανεις το απαραιτητο υλικο σε δισκους (με τα σημερινα δεδομενα). 🐒
 

Μηνύματα
2.458
Reaction score
1.719
ότι ψηφιακό άυλο μέσο στρημινγκ και να επιλέξεις αυτό που ακους απο το πικαπ σου δεν θα το πάρεις.
Είναι διαφορετικά ακούσματα.
Κι εγω είχα πικάπ και θα ήθελα να ακουω βινυλιο.
Αλλά βαριέμαι.
Ο ήχος του πικάπ με χαλαρώνει κατά κάποιον τρόπο σαν ένα παλιό malt φτηνό ουϊσκυ...
Ότι αρέσει στον καθένα!
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.568
Reaction score
37.872
... ε ναι, αμα πετσοκοψεις το εργο για να το εφαρμοσεις στο δισκο, προφανως θα ειναι πιο ευπεπτο..ακομα καλητερα να μην ακους τιποτα, το οποιο αποδικνιεται απο το γεγονος οτι οι περισσοτεροι αθρωπες δεν ακουνε καν μουσικη. 🐒
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.048
Reaction score
8.068
Λοιπόν κοίταξα το aple music! 7 ευρώ τον Μήνα! Καλό φαίνεται, αν δουλέψει και στο αμάξι, θα πείσω την κόρη μου να φύγουμε από το Spotify! Έχει και ένα Μήνα δωρεάν, οπότε αν όλα πάνε καλά και λειτουργεί στα 2 αμάξια (Ford Kuga st line 2017 & Citroen c3 shine 2019).... θα είμαι ok!

Όσο αφορά την tv (συνδρομητική και αυτή)την συστήνετε? μέχρι πριν λίγο καιρό ήμουν στην nova όμως διέκοψα λόγω της άσχημης ποιότητας κυρίως στην εικόνα.
 

kalitsouni

Ακουστικά
Μηνύματα
2.798
Reaction score
8.050
Λοιπόν κοίταξα το aple music! 7 ευρώ τον Μήνα! Καλό φαίνεται, αν δουλέψει και στο αμάξι, θα πείσω την κόρη μου να φύγουμε από το Spotify! Έχει και ένα Μήνα δωρεάν, οπότε αν όλα πάνε καλά και λειτουργεί στα 2 αμάξια (Ford Kuga st line 2017 & Citroen c3 shine 2019).... θα είμαι ok!

Όσο αφορά την tv (συνδρομητική και αυτή)την συστήνετε? μέχρι πριν λίγο καιρό ήμουν στην nova όμως διέκοψα λόγω της άσχημης ποιότητας κυρίως στην εικόνα.
Welcome to the club :D

Για το Τιβι έχω να πω ότι είναι πάμφτηνο και αξίζει να το βάλεις 3 μήνες για να δεις όλο το υλικό που έχει (λίγα πράγματα έχει αλλά αξίζουν). Ειδικά το Severance. Μια από τις καλύτερες σειρές όλων των εποχών.
 

Μηνύματα
2.233
Reaction score
2.753
Λοιπόν κοίταξα το aple music! 7 ευρώ τον Μήνα! Καλό φαίνεται, αν δουλέψει και στο αμάξι, θα πείσω την κόρη μου να φύγουμε από το Spotify! Έχει και ένα Μήνα δωρεάν, οπότε αν όλα πάνε καλά και λειτουργεί στα 2 αμάξια (Ford Kuga st line 2017 & Citroen c3 shine 2019).... θα είμαι ok!

Όσο αφορά την tv (συνδρομητική και αυτή)την συστήνετε? μέχρι πριν λίγο καιρό ήμουν στην nova όμως διέκοψα λόγω της άσχημης ποιότητας κυρίως στην εικόνα.
Είχες νόβα με το χαζοbox ή δορυφορικη;
 

kostas999

Ανάποδη Πυξίδα
Μηνύματα
947
Reaction score
978
Προσωπικά, μάζευα έως το 2014 μόνο και μόνο γιατί λατρεύω τα εξώφυλλα! Το ίδιο έκανα παλαιότερα και με τα αρχαία Video CD ( κάτι δίσκοι πριν το DVD , μεγέθους LP αλλά με υφή CD, συλλεκτικά πλέον). Μετά σταμάτησα γιατί εγκατέλειψα πικαπ. Δεν άντεχα άλλο να προσέχω μη παίξω πολλές φορές ένα δίσκο και αρχίσει τα χρατσ χρουτσ, να καθαρίζω τους δίσκους από στατικό ηλεκτρισμό με ηλεκτρικό πλυντήριο, να χρειάζομαι τεράστιο χώρο αποθήκευσης.
Περιμένω Roon τώρα, το μόνο με σοβαρό ήχο.
 

Μηνύματα
1.730
Reaction score
2.471
Εννοείς Laserdiscs, τα video cds είναι άλλα, έχουν το μέγεθος του cd.
Δεν λέω, καλός ο ρούνης αλλά υπό προϋποθέσεις το πικάπ παίζει καλύτερα.
Η παράλληλη χρήση θεωρώ ότι είναι το καλύτερο.
 

ika

News
Μηνύματα
14.038
Reaction score
13.002
Οι όποιες συγκρίσεις γίνονται σε πηγές ίσης λιανικής τιμής?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.409
Reaction score
125.597
Το κυριότερο, ΠΛΗΡΗΣ ΑΠΟΥΣΙΑ της επιθετικότητας!!!!
... ε ναι, αμα πετσοκοψεις το εργο για να το εφαρμοσεις στο δισκο, προφανως θα ειναι πιο ευπεπτο..ακομα καλητερα να μην ακους τιποτα, το οποιο αποδικνιεται απο το γεγονος οτι οι περισσοτεροι αθρωπες δεν ακουνε καν μουσικη. 🐒
Σωστά. 👍

Φυσικά, η απουσία της "επιθετικότητας" δεν είναι τίποτε άλλο, παρά μειωμένα δυναμικά.

Και το λάιβ άκουσμα, έχει απίστευτα σκληρά δυναμικά, είτε ντραμς είτε πνευστά, πόσο νομίζεις ότι αντέχεις να τα ακούς πάνω από το κεφάλι σου; Επιθετικά δε θα πεις τίποτα, ακόμα κι ένα βιολί μπορεί να σε τρομάξει και να σου σπάσει τα νεύρα. 😂😁

Εννοείται πως στις αυξημένες απαιτήσεις των υψηλότερων δυναμικών του ψηφιακού ήχου, τα ηχοσυστήματα τα βρίσκουν μπαστούνια και εύκολα το γ@μαν τη μαμάκα, το κάνουν δυσάρεστο το άκουσμα. Όπως και ο χώρος, δεν βοηθάει σε αυξημένα δυναμικά.

Η συζήτηση είναι βεβαίως ανούσια.

Πάρτε βινύλια, κάντε το γούστο σας, αλλά μη πάτε να αποδείξετε ότι η αθλιότητα (γιατί περί αθλιότητας πρόκειται) των προδιαγραφών του δίσκου βινυλίου, μπορεί να συγκριθεί με τα ψηφιακά μέσα, αυτό είναι παραλογισμός.😎
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.617
Μηνύματα
2.868.204
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top