Γιατί το πικάπ μου αρέσει πιο πολύ από τις υπόλοιπες πηγές μου?

mouseslept

Buckalis Επαγγελματίας
Μηνύματα
425
Reaction score
343
Εν τω μεταξύ, η πλειοψηφία των βινυλίων που χρησιμοποιούνται για επίδειξη ή δοκιμές των "φοβερών" αναλογικών συστημάτων, όπως και τα περισσότερα βινύλια που απολαμβάνουν οι θιασώτες τους, έχουν ηχογραφηθεί σε ψηφιακά μέσα. Κάθε σοβαρή εταιρία παραγωγής ψηφιακά ηχογραφεί, ακόμη κι αν εμπορεύεται τα προϊόντα της και σε βινύλιο.

Αλλά ούτε αυτό δεν είναι επιχείρημα για τα κλειστά αυτιά (μυαλά)!
TRAGIC!
Kανεις τεραστιο λαθος φιλε μου... Μονον στην Ελλαδα ηχογραφουν σε PCM (και παλι οχι ολοι, αλλα παντως οι περισσοτεροι).

Ολα τα κυρια στουντιο του εξωτερικου, ηχογραφουν σε μαγνητοταινιες και ταυτοχρονα σε DSD... To DSD ειναι αναλογικη εγγρασφη! (δεν χρειαζεται DΑC προκειμενου να παιξει σε αναλογικο κυκλωμα - χρειαζεται ADC για να μετατραπει σε PCM)

+++ EDIT: Καποιοι μαλιστα, ηχογραφουν και σε φωτογραφικο φιλμ εφοσον το πληρωνει ο πελατης.
 
Last edited:


Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
βουρ για πικαπ τότες!!!
σαματί... έτσι κι αλλιώς ο τίτλος λέει "Γιατί το πικάπ μου αρέσει πιο πολύ από τις υπόλοιπες πηγές μου" οπότε παίρνω το NAS μου, το Spotify & το Tidal και πάω ν΄ακούσω καμια μουσικούλα απ' αυτές που ζεσταίνουν τα sub...


Μη ξεχνάς ότι οι DJ που παίζουν την μουσική που σου αρέσει, κράτησαν το βινύλιο "ζωντανό". :)
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Ολα τα ψηφιακα εχουν (απωλεστικη) συμπιεση... τα μεν παλμοκωδικα διοτι προσπαθουν να εξωμοιωσουν την κυματομορφη με παλμους, το δε SACD γιατι ειναι μονομπιτο.
Ολα τα κυρια στουντιο του εξωτερικου, ηχογραφουν σε μαγνητοταινιες και ταυτοχρονα σε DSD... To DSD ειναι αναλογικη εγγρασφη! (δεν χρειαζεται DΑC προκειμενου να παιξει σε αναλογικο κυκλωμα - χρειαζεται ADC για να μετατραπει σε PCM)
τελικά σ' αρεσει το sacd ή όχι;;; διότι:

Direct Stream Digital (DSD) is a trademark used by Sony and Philips for their system for digitally encoding audio signals for the Super Audio CD (SACD).
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
@mouseslept
Δεν βλέπω να έβαλες like στο άρθρο στο τέλος του παραπάνω πόστ. Δεν "προσυπογράφεις" (καθόλου, έστω εν μέρει) τι γράφει ? :)
👇
Και που θα το ποστάρω σάμπως θα το διαβάσει κανένας ?
:roflmao::roflmao:

:lolsign:
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Στούντιο κατευθείαν dsd (χωρίς μετατροπή σε pcm για editing) εγώ πρίν 2-3 χρόνια ήξερα μόνο ένα (αυτής της Αμερικάνας) , αντε δυο παγκοσμίως, με κάτι κουαρτέτα κλασικής μόνο θεματικά.
 

mouseslept

Buckalis Επαγγελματίας
Μηνύματα
425
Reaction score
343
τελικά σ' αρεσει το sacd ή όχι;;; διότι:
Eιναι πολυ ανωτερο απο τα παλμοκωδικα, αλλα παραμενει το jitter στις συσκευες και η συμπιεση απο το original DSD.... Πικαπ σιγουρα δεν ειναι...
 


mouseslept

Buckalis Επαγγελματίας
Μηνύματα
425
Reaction score
343
Στούντιο κατευθείαν dsd (χωρίς μετατροπή σε pcm για editing) εγώ πρίν 2-3 χρόνια ήξερα μόνο ένα (αυτής της Αμερικάνας) , αντε δυο παγκοσμίως, με κάτι κουαρτέτα κλασικής μόνο θεματικά.
Τωρα το εμαθες... google it...

Η Φιλοσοσοφια πισω απο το DSD ειναι να μπορουν να μεταδωθουν τα original masters ψηφιακα χωρις την αναγκη δημιουργιας αντιγραφων και χωρις τις επακολουθες αλλoιωσεις, καθως και το ασφαλες storage. Oι δισκογραφικες που ανηκουν στην Sony (εδω και πολλα χρονια) ηχoγραφουν σε DSD ηδη απο την ανακοινωση του σαν μεσο απο την Sony η απο την ενταξη τους στο group.
 
Last edited:

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Καλά αυτό το θέμα του μονόμπιτου είναι άλλο παραμυθάκι απο εκεί. χα χα
Πως θα λειτουργήσουν τα μαθηματικά με 1 μπίτ, απο παρθενογένεση ? :D
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Είπαμε να γελάσουμε, αλλα μην γράφετε υπερμπούρδες γιατι διαβάζει κόσμος να ενημερωθεί.
Δεν μπορεί να γίνει mixing/editing σε dsd.

Υποχρεωτικά μετατρέπεται σε PCM, γίνεται editing, και μετά ξανά dsd για να χαίρονται οι αναλογοάσχετοι αγοραστές της αμόλυντης παρθένας.
 



mouseslept

Buckalis Επαγγελματίας
Μηνύματα
425
Reaction score
343
Καλά αυτό το θέμα του μονόμπιτου είναι άλλο παραμυθάκι απο εκεί. χα χα
Πως θα λειτουργήσουν τα μαθηματικά με 1 μπίτ, απο παρθενογένεση ? :D
8αμπιτο ειναι το DSD στα studios....
Δεν μπορεί να γίνει mixing/editing σε dsd.
Βεβαιως και μπορει...
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Δεν πας να δεις το ματς να μας αφήσεις λίγο ήσυχους
η ψυχή μου είναι εκεί (γιατί έπαιξα στοίχημα)....
αλλά η καρδιά μου ανήκει εδώ....με το μπουκάλι....να τον προστατεύσω να μην φύγει άκλαυτος πάλι και μαραζώσουν μερικοί :biggrin:
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
η ψυχή μου είναι εκεί (γιατί έπαιξα στοίχημα)....
αλλά η καρδιά μου ανήκει εδώ....με το μπουκάλι....να τον προστατεύσω να μην φύγει άκλαυτος πάλι και μαραζώσουν μερικοί :biggrin:
Τι παιχνίδια πας και παίζεις..
Μόνο τρακτέρ δεν έχουν μπει μέσα ακόμα.. :roflmao: :roflmao:

281455936_10159003683551317_5534121309405806400_n.jpg
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Βεβαιως και μπορει...
Σοβαρά έ; Και ποια από
Ολα τα κυρια στουντιο του εξωτερικου
κάνουν επεξεργασία σε dsd?

:lolsign:

Συνέχισε, χαρίζεις άπλετο γέλιο.
Δεν ξέρεις τα βασικά, λογικό να γράφεις τις μπούρδες του αιώνα.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Τι παιχνίδια πας και παίζεις..
Μόνο τρακτέρ δεν έχουν μπει μέσα ακόμα.. :roflmao: :roflmao:

View attachment 251939
α άλλος τα παίζει...εγώ απλά πατάω το betfriends link για να χει παρέα στον κουβά :roflmao:
 

mouseslept

Buckalis Επαγγελματίας
Μηνύματα
425
Reaction score
343
Σοβαρά έ; Και ποια από

κάνουν επεξεργασία σε dsd?

:lolsign:

Συνέχισε, χαρίζεις άπλετο γέλιο.
Δεν ξέρεις τα βασικά, λογικό να γράφεις τις μπούρδες του αιώνα.
Δεν μπορει να γινει μιξη σε 8αμπιτο σημα? Αληθεια?
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.106
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top