Γιατί το πικάπ μου αρέσει πιο πολύ από τις υπόλοιπες πηγές μου?



Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.883
Reaction score
34.285
Αν θελετε , κι αν βρω χρονο, μπορω να πω κι εγω τα δικα μου , μιας και πολλα χρονια ακουγα κι ακουω με δισκους, ειχα κ πολλες λαμπες, αλλα .... εβαλα μυαλο κι εγω, εκατσα, μελετησα, καταλαβα πρωτον, προσπαθησα δευτερον κι εφαρμοσα τριτον.
Μαλλον ομως δε θα σας αρεσουν αυτα που θα πω, δε θα σας κατσουν καλα.
Διοτι στο τελος τελος υπαρχει κενο γνωσης.
Αν δεν υπηρχε τα περισσπτερα απ αυτα δε θα ρα λεγαμε.
Αν το καταλαβαιναμε πως υπαρχει παλι το κενο, παλι δε θα τα λεγαμε.

Και τωρα γελαω μ αυτα που εκανα, ελεγα κι ακουωα παλια, τωρα που δα το φως τ αληθινο.

ολα Εξηγούνται προφανώς .
Τα έχουμε πει η μάλλον τα έχουν πει αλλά μάλλον οδηγούμαστε πάλι στα ίδια .

ακόμα και τα γούστα εξηγούνται
ακόμα και Οι απόψεις εξηγουνται αλλα...
 

Μηνύματα
7.274
Reaction score
11.822
Αν θελετε , κι αν βρω χρονο, μπορω να πω κι εγω τα δικα μου , μιας και πολλα χρονια ακουγα κι ακουω με δισκους, ειχα κ πολλες λαμπες, αλλα .... εβαλα μυαλο κι εγω, εκατσα, μελετησα, καταλαβα πρωτον, προσπαθησα δευτερον κι εφαρμοσα τριτον.
Και τωρα γελαω μ αυτα που εκανα, ελεγα κι ακουωα παλια, τωρα που δα το φως τ αληθινο.

ολα Εξηγούνται προφανώς .
Τα έχουμε πει η μάλλον τα έχουν πει αλλά μάλλον οδηγούμαστε πάλι στα ίδια .

ακόμα και τα γούστα εξηγούνται
ακόμα και Οι απόψεις εξηγουνται αλλα...
Εγώ να δεις πως γελάω με αυτά που έλεγα μέχρι πριν λίγο καιρό. Δεν έχω το κουράγιο να κάνω αναζήτηση. Ελπίζω να μη γελάω σε καναδυό χρόνια με αυτά που γράφω τώρα. :p
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.568
Reaction score
37.875
...μπορει κανεις να πει με ασφαλεια οτι εχει καταντησει ντροπη το βινυλιο εδω και πολλα χρονια.. (σας το ξαναλεω, το εχω πει και στο παρελθον 🐒 )
 

Μηνύματα
768
Reaction score
1.594
...μπορει κανεις να πει με ασφαλεια οτι εχει καταντησει ντροπη το βινυλιο εδω και πολλα χρονια.. (σας το ξαναλεω, το εχω πει και στο παρελθον 🐒 )
Τσου, ρε Λάκη, που θα μας πεις και πώς να ακούμε τη μουσική που γουστάρουμε. :p

(Εγώ π.χ. το θεωρώ ντροπή να γράφει κανείς επίτηδες ανορθόγραφα, δεν έχει καν πλάκα δηλαδή, αλλά δεν το κάνω θέμα.)
 

Μηνύματα
7.274
Reaction score
11.822
Δεν νομίζω ότι έχει καταντήσει ντροπή το βινύλιο, άσχετα αν ο αριθμοί λένε ότι έχει ξεπεραστεί. Ντροπή έχουν καταντήσει οι δήθεν vinyl lovers που και καλά ακούνε την υπεροχή του αναλογικού ήχου. Όπως ντροπή του μηχανοκίνητου αθλητισμού αποτελούν οι κατά τόπους κάγκουρες με τα πειραγμένα κονσερβοκούτια για τα καρναβάλια και την επικίνδυνη οδήγηση που βαφτίζουν "αθλητιισμό" και θέλουν και πίστες, τρομάρα τους. Ανάγκη για αυτοεπιβεβαίωση, ανάγκη για να ξεχωρίσουν. Μια χαρά ακούει ο Λέανδρος ας πούμε ( άσχετα αν δεν ψήνομαι :p ). Αλλά ο Λέανδρος τα έχει σκάσει αρκετά χοντρά. Και τα προσέχει τα βινύλιά του σαν παιδιά του.
Κατάντια είναι η μόδα εν ολίγοις.
 

Μηνύματα
768
Reaction score
1.594
Δεν νομίζω ότι έχει καταντήσει ντροπή το βινύλιο, άσχετα αν ο αριθμοί λένε ότι έχει ξεπεραστεί. Ντροπή έχουν καταντήσει οι δήθεν vinyl lovers που και καλά ακούνε την υπεροχή του αναλογικού ήχου. Όπως ντροπή του μηχανοκίνητου αθλητισμού αποτελούν οι κατά τόπους κάγκουρες με τα πειραγμένα κονσερβοκούτια για τα καρναβάλια και την επικίνδυνη οδήγηση που βαφτίζουν "αθλητιισμό" και θέλουν και πίστες, τρομάρα τους. Ανάγκη για αυτοεπιβεβαίωση, ανάγκη για να ξεχωρίσουν. Μια χαρά ακούει ο Λέανδρος ας πούμε ( άσχετα αν δεν ψήνομαι :p ). Αλλά ο Λέανδρος τα έχει σκάσει αρκετά χοντρά. Και τα προσέχει τα βινύλιά του σαν παιδιά του.
Κατάντια είναι η μόδα εν ολίγοις.
Αποφασίστε, έχει ξεπεραστεί ή είναι μόδα;

Επίσης αφήνω κι αυτό εδώ:
.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.410
Reaction score
125.597
Γιατρέ ψεύδεσαι ασύστολα, ξεχνάς προ καιρού που με αγγελία έψαχνες βινύλια να τα κρεμάσεις στους τοίχους;;
A, ναι, κι αυτή είναι μια σπουδαία χρήση τούτου του μέσου αποθήκευσης.

Άλλες χρήσεις δε μπορώ να σκεφτώ, αν και στιβω το μυαλό μου.
Μήπως....

Οχι, όχι, δεν έχει άλλες χρήσεις.

Ή να σε βαράει η γυναίκα στον κωλο μ'αυτο, ή να το κρεμάς στον τοίχο, ενίοτε ως ρολόι.

Αυτά. Συγνώμη για την παράλειψη, παρακαλώ συνεχίστε.
 

Μηνύματα
7.274
Reaction score
11.822
Αποφασίστε, έχει ξεπεραστεί ή είναι μόδα;

Επίσης αφήνω κι αυτό εδώ:
.
Οι αριθμοί των προδιαγραφών και των μετρήσεων, εννοώ. Καθαρά τεχνικά μιλώντας πάντα, το βινύλιο τρώει τη σκόνη του ψηφιακού, έτσι λένε οι αριθμοί. Απο'κει και πέρα, είναι θέμα γούστου. Οι υπολογιστές ας πούμε μπορούν να παίξουν με ακρίβεια μια παρτιτούρα που θα τους δώσουμε, αλλά συνεχίζουμε να ακούμε ανθρώπους να παίζουν και μάλιστα έχουμε προτιμήσεις σε εκτελέσεις ( δηλαδή, προτίμηση στην απόκλιση απο το "σωστό" ).

Πάντως, το τί λέει η RIAA με αφήνει παγερά αδιάφορο για δύο λόγους:
α) γιατί επικρατεί όντως μια μόδα εκεί έξω για επιστροφή στο βινύλιο
β) επειδή αν βάλουμε κάτω τους αριθμούς, θα δούμε και μια παράλληλη ( σημαντική ) αύξηση στις συνδρομές streaming υπηρεσιών. Και μόνο αυτά που άκουσα το τελευταίο μήνα στο qobuz, αν τα αγόραζα θα έπρεπε να πλερώκω τα μαλλιοκέφαλά μου και αν μετρούσαμε πολλούς σαν και την αφεντιά μου, τότε να δεις πως θα αυξάναμε τις πωλήσεις των βινυλίων.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.568
Reaction score
37.875
... ειναι μοδα και ξεπερασμενο και πολυ μυθολογια, ο χρηστης οφειλει να διαχωρησει την θεση του εναντι του υποσυνολου, κατι το οποιο και συμβαινει οχι μονο στο βινυλιο αλλα και σε πολλα αλλα θεματα.
Μιζερι λοβς κομπανι
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.410
Reaction score
125.597
Μαϊμού, θίγεις περίεργο υποσύνολο:
ο χρηστης οφειλει να διαχωρησει την θεση του εναντι του υποσυνολου
Κάποιοι κουτοπονηροι (ραδίκια) χρήστες το χρησιμοποιούν (όπως κι άλλα αντικείμενα) ως αξιακό μέσο ένταξης σε υποσύνολα ανθρώπων (ομάδες), ελπίζοντας στην αποδοχή της ανάξιας προσωπικότητάς τους.

Τρέφουν την φλούδα ελπίδα πως έτσι θα αποκομισουν αξία και αναγνώριση, ματαίως, διότι στις φλούδες (σα μπανάνας) απλώς ολισθαινουν εντελώς στην εκτίμηση όλων.
 

Μηνύματα
12.539
Reaction score
14.683
Θέλω να καταγγείλω τον @diskohead xa xa που κόμπλαρε τον @Decembered επεμβαίνοντας στον αυθορμιτισμό του και τον έκανε να γράψει μη ανορθόγραφα για πρώτη φορά. Το αποτέλεσμα απαράδεκτο, δεν υπάρχει πλέον η αρτιστική παρέμβαση, στην οποία εχουμε συνηθίσει. Προσωπικά , δεν ταυτίστηκα με την γραφή αυτή και προτείνω σε ένδειξη διαμαρτυρίας να γράφουμε όλοι αναρθόγραφα για το ιποληπο της μέρας.
 

Μηνύματα
7.274
Reaction score
11.822
Μαϊμού, θίγεις περίεργο υποσύνολο:

Κάποιοι κουτοπονηροι (ραδίκια) χρήστες το χρησιμοποιούν (όπως κι άλλα αντικείμενα) ως αξιακό μέσο ένταξης σε υποσύνολα ανθρώπων (ομάδες), ελπίζοντας στην αποδοχή της ανάξιας προσωπικότητάς τους.

Τρέφουν την φλούδα ελπίδα πως έτσι θα αποκομισουν αξία και αναγνώριση, ματαίως, διότι στις φλούδες (σα μπανάνας) απλώς ολισθαινουν εντελώς στην εκτίμηση όλων.
Εγώ πιστεύω ότι δεν είναι μόνο ανάγκη για ένταξη σε μια ομάδα, αλλά ανάγκη να ξεχωρίσουν απο μια άλλη. Σαν τον μονόφθαλμο ανάμεσα σε γκαβούς ένα πράγμα.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Αγαπητοί φίλοι και συνφορουμιστες. Εγώ έχω πικάπ το γουστάρω για αυτό που είναι αλλά υποκειμενικά το δικό μου Πικαπ συστημα (Technics SL1600 MKII, AUDIOTECHNICA AT95E, Ifi Zen Phono) το οποίο είναι συντηρημένο με νέο καλώδιο rca της neutric, και γενικό καθάρισμα και ρύθμιση από την αρχή διεξοδικά, δεν ακούγεται καλύτερα από ένα mqa streaming αρχείο μέσα από το dac. Ακούγεται ιδιαίτερα και όχι χειρότερα. Οπότε για μένα κάθε μέσο έχει την χάρη του.

P.S. Αν δεν έχει κάποιος πικάπ και δεν έχει λεφτά μην αγοράσει καπλαμαδες με βραχίονες για να φαίνεται ωραία στο καθιστικό με καμιά δεκαριά δίσκους στο πλάι. Τα λεφτά δώστε τα σε ένα καλό dac και ενεργά. Αρκετά με την hipsterια.
 


Μηνύματα
7.274
Reaction score
11.822
Ξεκαθαρίζω άλλο πράγμα αυτό που γράφω παραπάνω και εντελώς διαφορετικό κάποιος σαν τον @Vakis2000 που γουστάρει να ακούει βινύλιο.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.568
Reaction score
37.875
Εγώ πιστεύω ότι δεν είναι μόνο ανάγκη για ένταξη σε μια ομάδα, αλλά ανάγκη να ξεχωρίσουν απο μια άλλη. Σαν τον μονόφθαλμο ανάμεσα σε γκαβούς ένα πράγμα.
... αυτο συμβαινει μονο μια φορα, την πρωτη.
αυτο που ειναι αβαν φαρς την πρωτη μολις κατακτηθει σταματα να ειναι ...
 

Μηνύματα
768
Reaction score
1.594
Εγώ πιστεύω ότι δεν είναι μόνο ανάγκη για ένταξη σε μια ομάδα, αλλά ανάγκη να ξεχωρίσουν απο μια άλλη. Σαν τον μονόφθαλμο ανάμεσα σε γκαβούς ένα πράγμα.
Άλλος ξεχωρίζει από τη δισκοθήκη του, άλλος από τον αριθμό των subs, άλλος από το τρίξιμο της κάσας της πόρτας του, ό,τι μπορεί ο καθείς...

Πάντως, με τέτοιες ικανότητες ψυχολογικού profiling που έχετε μερικοί, έχω να πω ότι χαραμίζεστε εδώ μέσα. Το FBI θα σας χρυσοπλήρωνε.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.620
Μηνύματα
2.868.270
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top