Γιατί το πικάπ μου αρέσει πιο πολύ από τις υπόλοιπες πηγές μου?



mouseslept

Buckalis Επαγγελματίας
Μηνύματα
425
Reaction score
343
Καλημέρα και από εμένα παιδιά.Να εκθέσω κ εγώ την προσωπική μου γνώμη.Αρχικα να πω ότι στο δικαναλο μου,σαν πηγή έχω κ αναλογικό αλλά κ ψηφιακό κομμάτι.Καρδιά του ψηφιακού χρησιμοποιώ το DAC 501 της Weiss.Του αναλογικού ένα πολύ καλα στημένο πικάπ.
Για να μπω στο ψητό,η ψηφιακή αναπαραγωγή ενός συστήματος,μπορεί να ακουστεί καλύτερα με πολύ λιγότερα λεφτά.Συνεπως αν κάποιος θέλει να συγκρίνει ένα ψηφιακό των πχ 5000 ευρώ με ένα αναλογικό στα αντίστοιχα λεφτά.Εννοειτε το ψηφιακό θα παίξει πολύ πολύ καλύτερα.Στα χρήματα αυτά για ένα πικάπ αξιώσεων δεν κοστίζει καν η κεφαλή.Θα μου πεις τώρα, "κάτσε ρε φίλε κ εγώ για να ακούσω δλδ το αναλογικό,πρέπει να πουλήσω ένα διαμέρισμα??" ΟΧΙ,απλά ακούς αυτό που θέλεις.Δεν είναι εύκολο να συγκρίνουμε αυτά τα δύο.Για να παίξει ένα πικακ έτσι όπως μπορεί να παίξει ,απλά θέλει ΠΟΛΛΑ λεφτά.Κ όταν λέμε πολλά,λέμε πολλά.Ειναι άδικο κάποιοι που μπορεί να είχαν κάποιο πικάπ που κόστιζε στο σύνολο του πχ €3000-4000 κ ένα ψηφιακό σύστημα των €2000,να πάνε να συγκρίνουν την αναλογική απόδοση με την ψηφιακη.Εννοειτε ότι το ψηφιακό θα ακουστεί μακράν καλύτερο,στην ανάλυση στις μικροδυναμικες.
Εδώ με φίλους που το κουβεντιάζαμε, μου λέει ο άλλος,σιγά για να ακούσω ένα δίσκο μην πάω να δώσω €100 για να πάρω έναν 200g γραμμάρια,δίνω €10 κ τον παίρνω σε ψηφιακή μορφή η' ακόμα κ δωρεάν.Εννοειτε.Δεν μπαίνει κανείς να κρίνει την επιλογή του άλλου .Ότι θέλει κάνει ο καθένας.Εγω αυτό που έχω "στεναχωρηθεί" στις συζητήσεις αυτές που διαβάζω εδώ,είναι ότι συγκρίνουμε το ένα με το άλλο.Μα για να συγκρίνουμε δύο πράγματα πρέπει να είναι όμοια.

Οχι λοιπόν,δεν πρέπει κανείς να δώσει €30.000 - €35.000 για να ακούσει το αναλογικό στο "ανώτερο επίπεδο του".Μπορεί να κάνει κάτι εφάμιλλο με €6000 ενός ψηφιακού.Αν θα υπάρχουν διάφορες στα σημεία??ΕΝΝΟΕΙΤΕ.Αν αξίζουν οι διαφορές αυτές τα €30.000 διαφορά?Αυτό εξαρτάται απτην τσέπη κ τις πρωτεραιοτητες καθενός.

Όλα είναι προσωπική επιλογή του καθενός.
Δεν χρειαζεσαι 30-40000 για να αποκτησεις ενα απολυτως κορυφαιο συστημα αναπαραγωγης βινυλιου φιλε μου.....

Γνωσεις και εμπειρια χρειαζεσαι για να επεμβεις και να μεγιστοποιησεις το αποτελεσμα θεαματικα....

Εχω επανειλημμενα δει ενα Rega (π.χ) να ξεπερναει σε αποδοση ενα SME 309 magnesium η (παλι π.χ) μια Ortofon Rondo να "σκοτωνει" μια Koetsu Urushi....

Mπορει να εκπλησσεσαι, αλλα ετσι ειναι!
 



mouseslept

Buckalis Επαγγελματίας
Μηνύματα
425
Reaction score
343
Με DSD δεν γίνεται σύγχρονη επεξεργασία. Τελεία.
Γινεται ειπαμε.... Τα DSD wide των studios ηχογραφησης ειναι 8αμπιτα...

Εμπειρίες:
Το ακριβότερο βινυλιακό που έχω ακούσει είχε πικαπ την ναυαρχίδα Continuum Caliburn των σχεδόν 200.000€, Koetsu κεφαλή, Jadis αλλά και Zanden Audio phono και κάπου στο ενδιάμεσο ένα Ypsilon. Έπαιζε εξαιρετικά. Αλλά 300.000€ ρε φίλε.

300.000€
Εχω ακουσει και εγω το ιδιο ακριβως πικαπ (με τον Cobra βραχιονα) και οντως επαιζε εξαιρετικα.... Εχανε ομως απο εναν αλλο συνδυασμο στο 1/10 του κοστους που επαιζε διπλα του για συγκριση.

Έγινε αναφορά για EAD, Wadia, Audio Flight etc. Τα έχω ακούσει όλα σπίτι μου και όχι μόνο. Με την ΕΑD μου έφυγαν τα σαγόνια. Δεν έχω ακούσει τέτοιο πράγμα πουθενά. Τι πικάπ και σαχλαμάρες. Αψεγάδιαστος ήχος, αριστούργημα.
Επειδη το ειπα εγω και το EAD που ειχα ηταν οντως το Theatermaster (ιδιο DAC με το 9000 σε δικαναλο) με Κrell transport και SDI συνδεση, επαιζε οντως εξαιρετικα για ψηφιακο, αλλα ουτε καν κοντα στο Pink triangle με τον SME V και την VDH The Frog που ειχα διπλα του...
 

Μηνύματα
760
Reaction score
949
Εχω επανειλημμενα δει ενα Rega (π.χ) να ξεπερναει σε αποδοση ενα SME 309 magnesium η (παλι π.χ) μια Ortofon Rondo να "σκοτωνει" μια Koetsu Urushi....
Τι να σας πω,εδώ μου θυμίζει λίγο,έχω ένα "φτιαγμένο" Fiat Punto που πατάει μια Mclaren.Tωρα τι να σας πω,θεωρώ αυτονόητα ότι όλα είναι σωστά στημένα ,ζυγισμένα,ρυθμισμένα.Αν όλα αυτά είναι σωστά,με ίδια ενισχυτικά κ ηχεία,με συγχωρείτε αλλά καμία Ortofon Rondo ,(που ήταν μια προηγούμενη μου κεφαλή)δεν έρχεται καν κοντά σε μια Koetsu Urushi
 

mouseslept

Buckalis Επαγγελματίας
Μηνύματα
425
Reaction score
343
Τι να σας πω,εδώ μου θυμίζει λίγο,έχω ένα "φτιαγμένο" Fiat Punto που πατάει μια Mclaren.Tωρα τι να σας πω,θεωρώ αυτονόητα ότι όλα είναι σωστά στημένα ,ζυγισμένα,ρυθμισμένα.Αν όλα αυτά είναι σωστά,με ίδια ενισχυτικά κ ηχεία,με συγχωρείτε αλλά καμία Ortofon Rondo ,(που ήταν μια προηγούμενη μου κεφαλή)δεν έρχεται καν κοντά σε μια Koetsu Urushi
Δεν ειπα εγω οτι η Urushi ειναι χειροτερη απο την Rondo φιλε μου... Το αντιθετο ειναι μαλιστα, αυτο που λεω ομως ειναι γεγονος και δεν οφειλεται στην διαφορα ποιοτητας μεταξυ των δυο κεφαλων. αλλα στις γνωσεις και στην πειρα που αποκτηθηκε και εφαρμοστηκε στην μια περιπτωση (στην Rondo) χωρις να εχει γινει το ιδιο στην αλλη (στην Urushi) παρολο που ηταν καλοστημενη "by the book".

Δυστυχως ετσι ειναι.... λιγα συστηματα βυνιλιου (ακομα και καλοστημενα) παιζουν αυτο που μπορουν.... Ελαχιστα θα ελεγα.
 

Μηνύματα
1.864
Reaction score
4.430
για το παρεάκι δεν ακούω κουβέντα όμως «αντικειμενικέ»
Δεν ανηκω σε κανενα παρεακι- θα ελεγα ν'αποφευγεις αυτη τη λεξη..
Επειδη ομως δεν επεσα απο τον Αρη, ειναι φυσικο οι αποψεις μου να συγκλινουν με αλλων
και αυτο πολλες φορες το γνωστοποιω με ενα like.
Επ' ευκαιρια μια μελετη σε βαθος χρονου τυπου "like diversity"
θα ηταν πολυ χρησιμη επι του θεματος.
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Δεν ανηκω σε κανενα παρεακι- θα ελεγα ν'αποφευγεις αυτη τη λεξη..
Επειδη ομως δεν επεσα απο τον Αρη, ειναι φυσικο οι αποψεις μου να συγκλινουν με αλλων
και αυτο πολλες φορες το γνωστοποιω με ενα like.
Επ' ευκαιρια μια μελετη σε βαθος χρονου τυπου "like diversity"
θα ηταν πολυ χρησιμη επι του θεματος.
δεν έγραψα πουθενά ότι ανήκεις σε κάποιο παρεάκι
αναφέρθηκα στο γιατί δεν σχολιάζεις την ταμπακιέρα....τον χυδαίο υβριστικό τρόπο που χρησιμοποιούν όλοι αυτοί που υπερασπίζεσαι.... αντικειμενικά πάντα
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Όχι, αυτό δεν έγινε, μόνος του τα πήρε.
Εγω δεν θα πρότεινα ποτέ ported για το συγκεκριμένο σύστημα
καλά θυμόμουν....

Ναι Δημήτρη .
Αυτός με όλα αυτά τα σαμπ ( στην ΑΙΘΟΥΣΑ ΣΙΝΕΜΑ ( όχι σαλόνι ) που έχει στο ράντζο του ,να ναι καλά ο άνθρωπος )....
μολις είδε τις μετρήσεις σε μένα μου είπε ότι με αυτά τα Ηχεια δεν Θα ταιριάζει κανένα σαμπ στον χώρο μου....


( σαμπ που εσυ και ο έαρ μου είπατε να πάρω Οπωσδήποτε με αυτό το σύστημα ....το ξέχασες? και τριννοβ εσεις μου είπατε να πάρω και ίδια σαραουντ με τα κυρια Ηχεια μου και....και...και....αλλά τότε ήμουν καλό παιδί και άκουγα αλλά τώρα κάνω παρέα με καλσδιωλαγνους και χαλάω την πιάτσα όπως φαίνεται......

εχω το βίντεο τις μιάμισης ώρας που μας μίλαγε ο Tom ....δεν θες να Δημοσιεύσω ...λέει κιαλλα που θα σε κουφάνουν.....
 


Μηνύματα
1.443
Reaction score
1.101
Θα ηθελα να γινει μια ψηφοφορια αναμεσα στα μελη οσον αφορα το ποσο χρονο περνανε ακουγοντας μουσικη απο το πικαπ τους, που σχεδον ολοι εχουμε και ποσο με τα ψηφιακα μεσα, εν ετει 2022.
Εκτος αν εχει γινει προσφατα και δεν το εχω δει...
Ανεξαρτητως κατηγοριας τιμης η τι "παιζει καλυτερα", νομιζω οτι αυτο θα ειχε μεγαλο ενδιαφερον.
Να βλεπαμε ποσοι εξακολουθουν να βαζουν-βγαζουν δισκο στο πικαπ στον αιωνα της ταχυτητας.
Ειπα να ριξω μια ιδεα καθως στο νημα δεν μπορω να συνεισφερω καθως δεν εχω γνωσεις.
Το διαβαζω βεβαια ,ειναι οτι πρεπει για τη καραντινα8-)
 

Μηνύματα
2.194
Reaction score
2.715
Εγώ προσωπικά πχ στις 1000 ώρες που ακούω μουσική, αντε οι 5 ώρες να είναι με πικαπ.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Δεν λέει για τα συγκεκριμένα σαμπ, μιλάει γενικά.
Τα συγκεκριμένα τα επέλεξε μόνος του.
δεν σηκώνει αμφισβήτηση ότι τα επέλεξε μόνος του...
αλλά ρίχνει ευθύνη κ σε εσάς για τις αγορές που έκανε, τόσο σε σαμπς,σαράουντ ηχεία, τρίτμεντ και τριννοφ

και αργότερα το μαζεύει ....
 

mouseslept

Buckalis Επαγγελματίας
Μηνύματα
425
Reaction score
343
Θα ηθελα να γινει μια ψηφοφορια αναμεσα στα μελη οσον αφορα το ποσο χρονο περνανε ακουγοντας μουσικη απο το πικαπ τους, που σχεδον ολοι εχουμε και ποσο με τα ψηφιακα μεσα, εν ετει 2022.
Εκτος αν εχει γινει προσφατα και δεν το εχω δει...
Ανεξαρτητως κατηγοριας τιμης η τι "παιζει καλυτερα", νομιζω οτι αυτο θα ειχε μεγαλο ενδιαφερον.
Να βλεπαμε ποσοι εξακολουθουν να βαζουν-βγαζουν δισκο στο πικαπ στον αιωνα της ταχυτητας.
Ειπα να ριξω μια ιδεα καθως στο νημα δεν μπορω να συνεισφερω καθως δεν εχω γνωσεις.
Το διαβαζω βεβαια ,ειναι οτι πρεπει για τη καραντινα8-)
Οτι "ψηφοφορια" και να γινει φιλε μου, απο την στιγμη που η συμπεριφορα καποιων απο τους ιθυνοντες ειναι τετοια που εχει απομακρυνει τα μελη απο το να συμμετεχουν, δεν θα ψηφισουν παρα μονον οσοι βλεπεις εδω (εκτος απο εμενα) μια "χουφτα" και οι clone λογαριασμοι τους δηλαδη....
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Εγώ πάντως ακούω (άκουγα) 10 με 15 ώρες το χρόνο.. (πάνω κάτω)
Τώρα έχω ν' ακούσω περίπου 1,5-2 χρόνια οπότε ''χρωστάω'' γύρω στις 30 ώρες.. :rolleyes:

Η επόμενη χρονιά μάλλον θα είναι vinyl.. :p

Η γυναίκα μου φταίει για τα τελευταία 2 χρόνια απραξίας κάνει συλλογή βελόνες, μου έχει σπάσει 5. 8-)

Αν αγόραζα ακριβά προιόντα θα είχα πάρει 5 φορές (τουλάχιστον) διαζύγιο.. :roflmao:
 
Last edited:


Μηνύματα
1.443
Reaction score
1.101
Οτι "ψηφοφορια" και να γινει φιλε μου, απο την στιγμη που η συμπεριφορα καποιων απο τους ιθυνοντες ειναι τετοια που εχει απομακρυνει τα μελη απο το να συμμετεχουν, δεν θα ψηφισουν παρα μονον οσοι βλεπεις εδω (εκτος απο εμενα) μια "χουφτα" και οι clone λογαριασμοι τους δηλαδη....
Παντως η συνεχης αντιπαραθεση σας δεν αφορα πλεον τα συστηματα αλλα εχει περασει σε προσωπικο επιπεδο. Καποιος που θα διαβασει το τιτλο θεματος και θα μπει για να μαθει 5 πραγματα δεν θα καταλαβει τιποτα.
Ο μαυρος δισκος εξακολουθει να γυριζει 100 χρονια περιπου. Με την εξελιξη της τεχνολογιας σαφως λιγοτερο αλλα εξακολουθει να υπαρχει. Για καποιον λογο.
Αυτος ο λογος ειναι που θα επρεπε να συζηταμε εδω και οχι για συστηματα που κοστιζουν οσο 2 διαμερισματα η αφορισμους οτι οσοι προτιμουν το πικαπ ειναι ...ολα αυτα τα κοσμητικα επιθετα..

Οι παραπανω 2 λογοι ειναι που δεν συμμετεχουν πολλα μελη στις συζητησεις. Αν θελετε τη γνωμη μου.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.157
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top