Γιατρέ μου, είμαι καλά;


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.920
Reaction score
7.992
ΤΑ βάζω πολλές φορές με το σύστημα, όμως είναι δύο μέρες που αμφιβάλλω για τα πάντα!

Προχθες λοιπόν με την οικογένεια παρακολουθούσαμε συναυλία μέσω youtube. Πρόσεξα ότι έλειπαν τα μπάσα. Παρ όλα αυτά συμπωματικά η κόρη μου μου λέει, ωραίος ήχος και με δυνατό χαμηλό!
Δεν μίλησα, απλά λέω μέσα μου, μπράβο γούστα!

Έ αφου τελειώσαμε με αυτό, κάτι με έτρωγε! Βάζω λοιπόν γνωστό κομμάτι, τσεκαρισμένο για τον ήχο του και ήταν σαν να ξεκίναγε από τα 150 hz και άνω!
Άντε πάλι, σκαλίσματα κλπ.
Όμως μου περνάει από τον εγκέφαλο η ιδέα μήπως φταίω εγώ....
Ξέρω θα πείτε ναι σίγουρα εσύ φταις!!!!
 
Last edited:

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.920
Reaction score
7.992
Φταίνε λοιπόν τα αυτιά μου?
Είναι έτσι?
Για αυτόν τον σκοπό έχω τον εξής μπουσουλα:

Από τη αρχή είχα προσέξει ότι όταν χτύπαγα λίγο με το χέρι το woofer των Klipsch μου ακουγόταν ένας υπόκωφος θόρυβος με έντονα βαθύ χαμηλό!
Πάω λοιπόν στον χώρο με τα κλιπσ και δοκιμάζω. Εγκεφαλικό! Ακούω ένα τοκ τοκ σαν να μην υπάρχει γουφερ αλλά σαν να κτυπώ ένα πχ κομμάτι ξύλο!
Έτσι αποφασίζω να επισκεφτώ Γιατρό! Τι όμως γιατρό? Ψαχνόμουνα!
Την επόμενη το πρωί με βαριά καρδιά και χωρίς να έχω αναφέρει τπτ στους υπόλοιπους ετοιμάζομαι!
Λέω δεν πάω στα ... κλιπσ? Και όμως! Το πείραμα ήταν θετικότατο! Ήχος γεμάτος μπάσο πάλι!
Αναβάλλω λοιπόν τα πάντα και πάω στο σύστημα, το οποίο ακούγονταν φυσικά υπέροχα....

Το απόγευμα ανοίγω πάλι το σύστημα! Χωρίς μπάσο πάλι! Δοκιμή κατά τα γνωστά (κλιπσ) χάλια πάλι θόρυβος!
Σήμερα .... κανονικά χαμηλό στα κλιπσ!

Τι να κάνω ρε παιδιά, να πάω σε γιατρό? Σε τι γιατρό? Τι να του πω! Αρχίζω να ... τι να πω!
 


Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.370
Μιλήστε, αντέχω!
- ποιό εμβόλιο έκανες και πότε ;
- παντως εάν κατάλαβα καλά το θέμα λύθηκε . . . επαλήθευση του σήματος με ακουστικά έκανες ;
 
Last edited:

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.370
Το απόγευμα ανοίγω πάλι το σύστημα! Χωρίς μπάσο πάλι! Δοκιμή κατά τα γνωστά (κλιπσ) χάλια πάλι θόρυβος!
Σήμερα .... κανονικά χαμηλό στα κλιπσ!
. . . κάτι δεν καταλαβαίνω , βοήθησέ μας λίγο
 



Μηνύματα
1.002
Reaction score
1.163
Εμενα η ακοη μου παρουσιαζει μεγαλη μεταβλητοτητα (ακομα και μεσα στην ιδια μερα). Αν φυσηξω τη μυτη ή χασμουρηθω μετακινειται καποιος μυς μεσα στα αυτια και αλλαζει ο "βυθος", ο ακουστικος χωρος απο οτι εχω καταλαβει. Μιλαμε για 30-40% βελτιωση ή επιδεινωση σε μια στιγμη!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669
Εμενα η ακοη μου παρουσιαζει μεγαλη μεταβλητοτητα (ακομα και μεσα στην ιδια μερα). Αν φυσηξω τη μυτη ή χασμουρηθω μετακινειται καποιος μυς μεσα στα αυτια και αλλαζει ο "βυθος", ο ακουστικος χωρος απο οτι εχω καταλαβει. Μιλαμε για 30-40% βελτιωση ή επιδεινωση σε μια στιγμη!
Valsava δικέ μου.

Βασικες αρχές υψηλής πιστότητας αναπαραγωγής.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.920
Reaction score
7.992
Σήμερα είμαι καλά. Το θέμα είναι ότι παρουσιάζεται το πρόβλημα χωρίς να έχω εντοπήσει ακόμα την αιτία. Μάλλον δεν έχει να κάνει με το αυτί. Μέτρησα την πίεση όταν είχα το πρόβλημα...κανονική.
 


Μηνύματα
12.830
Reaction score
10.048
Γεννήτρια ακουστικών συχνοτήτων και ντεσιμπελόμετρο ή spectrum analyzer στο κινητό.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.920
Reaction score
7.992
Τρίτη Ημέρα σήμερα χωρίς πρόβλημα. Ας ελπίσω ότι ήταν περαστικό.
Λίγες χαρές πια μας έμειναν. Αν λήψει και αυτή, τι να πω!
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.920
Reaction score
7.992
Υπάρχει κάποια κληρονομικότητα στο θέμα. Τις ημέρες αυτές, συμπωματικά (περίεργο έ?) , θα επισκεφθεί ο αδελφός μου ειδικό για το ίδιο μάλλον θέμα. Επίσης: Από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου έχω βουητό στο αριστερό αυτί! (Το ίδιο ακριβώς και αυτός). Στο ακουόγραμμα υπάρχει πρόβλημα με αυτό το αυτί. Το ίδιο και σε εκείνον.
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.788
Reaction score
28.227
Όταν πραγματικά θέλουμε να ακούσουμε την μουσική μας , ή να συγκρίνουμε δυό ηχοσυστήματα σπιτιού , γιά το πιό είναι καλύτερο , κάνουμε πάντα τεχνητή αποσυμπίεση - με προσοχή και δεν το παρακάνουμε - .

* κάντε ένα τεστ . Ακούστε όπως είστε από την θέση ακρόασης σας ενα γνωστό κομμάτι μουσικής γιά εσάς και ξανά ακούστε το αμέσως μετα έχοντας κάνει αποσυμπίεση .

Μέρα με την νύχτα .
 


Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.370
Υπάρχει κάποια κληρονομικότητα στο θέμα. Τις ημέρες αυτές, συμπωματικά (περίεργο έ?) , θα επισκεφθεί ο αδελφός μου ειδικό για το ίδιο μάλλον θέμα. Επίσης: Από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου έχω βουητό στο αριστερό αυτί! (Το ίδιο ακριβώς και αυτός). Στο ακουόγραμμα υπάρχει πρόβλημα με αυτό το αυτί. Το ίδιο και σε εκείνον.
- στο τέλος του καλοκαιριού μετα από μπάνια στην θάλασσα , υπάρχει κάποια διαφορά ; . . . καλημέρα
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.291
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top