Για βλάβη σε SAMSUNG 55', μόλις 2,5 μηνών, αρνούνται την ΕΓΓΥΗΣΗ!!!

Μηνύματα
570
Reaction score
444
Λυπάμαι γι' αυτό που σου συνέβη φίλε..
Μακάρι να βρεις μια άκρη καθώς το να ψωνίζεις κάτι για να νιώσεις καλά ή να χαρείς μια αναβάθμιση στη διασκέδαση σου και να μπλέκεις με νομικά, λεπτομέρειες σε συμβόλαια και γενικώς σε ψυχολογική - οικονομική φθορά είναι ακριβώς το αντίθετο από αυτό που έψαχνες όταν 'επαιρνες την απόφαση.. :idk:
Δεν μπορώ να ξέρω ποιός ευθύνεται για την συγκεκριμένη περίπτωση βέβαια..
Πάντως όλοι, ή οι περισσότεροι έχουμε εμπειρίες που δεν είναι ευχάριστες..
Οι υπάλληλοι αν και είναι ο πιο κοντινός - εύκολος στόχος σπανίως φταίνε και ακόμα πιο σπάνια μπορούν όντως να κάνουν κάτι..
Εγώ μία ''λύση'' μόνο βλέπω η οποία ούτε άμεση είναι, ούτε εύκολη, ούτε πιθανή (αν θέλω να είμαι αντικειμενικός), ούτε αφορά λύση σε προβλήματα - καταστάσεις που έχουν ήδη συμβεί..
Ο μόνος τρόπος να επιστρέψουν οι εταιρίες σε πολιτικές πιο ''friendly'' προς τους πελάτες είναι δυστυχώς η επιστροφή σε καταναλωτικούς ρυθμούς - συνήθειες του παρελθόντος..
Να ψωνίζουμε με πολύ προσοχή και μόνο όταν χρειαζόμαστε κάτι, δηλαδή με μέτρο..
Γίνεται? (σιγά μην γίνεται, είναι νόστιμο το τυράκι)
Με τον παροξυσμό που επικρατεί (black Friday, happy Sunday, cyber φρου φρου κλπ) αλλαγές συσκευών για πλάκα ή για το κυνήγι του νέου τσιπ (πράγμα που δεν θεωρώ κακό, μην παρεξηγηθεί αυτό) τέτοια φαινόμενα μόνο θα αυξάνονται..
Θυμάται κανείς εποχές (όχι πάρα πολύ μακρινές) που μεγάλα καταστήματα σου έκαμαν αντικατάσταση χωρίς πολλές μανούρες για να ''κρατηθούν'' στην αγορά και να δείξουν καλό πρόσωπο - εξυπηρέτηση?
Όλοι έχουμε βιώσει νομίζω αυτή την ''αλλαγή'' στην αντιμετώπιση των καταναλωτών. ;)
Σε δική μου εμπειρία μετά από αντικατάσταση προβληματικού προιόντος μέσα στην εγγύηση (και αναμονή 1,5 μήνα για έλεγχο στο εξωτερικό) ήρθε νέο (υποτίθεται καινούριο) το οποίο ήταν τελικά μεταχειρισμένο από επισκευή.. :biggrin:
Πάλι τα ίδια (αναμονή) και ήρθε νέο πάλι προβληματικό.. :cry:
Τελικά έκανα πίσω (μετά από 3+ μήνες ταλαιπωρία) έχασα τα χρήματα και ψώνισα από αλλού..
Τα μεγάλα καταστήματα (δεν έχω απαιτήσεις από τον Κυρ Κώστα της γειτονιάς) έπρεπε τουλάχιστον να προστατεύσουν τον καταναλωτή από πολύμηνες καθυστερήσεις - ταλαιπωρίες, να αντικαθιστούν το προιόν (τουλάχιστον μετά τον πρώτο έλεγχο που είναι απαραίτητος) και να τα βρίσκουν μετά αυτοί με την αντιπροσωπεία.. :idk:

Γι' αυτό δεν πληρώνουμε τσιμπημένες τιμές στους ''μεγάλους''?
Για την εξυπηρέτηση..

Anyway, καλή τύχη εύχομαι..
Προσυπογράφω καθε λέξη σου. Το κακό δεν το έκανε ποτε ο ...κυρ-Κώστας. Άρχισε να κορυφώνεται με τους ακριβοπληρωμένους πολυεθνικούς κολοσσούς! This is the Capital!!!

Συμφωνώ και με τους 2.
Ισχύει ο,τι περιέγραψε ο Δημήτρης 777.

Τέλος για σένα Spartacos31 εντόποισα μια μικρή ασάφεια που ίσως με ευγενικό τρόπο και προσέγγιση αρχικά μπορείς να το δοκιμάσεις μήπως και βγείς κερδισμένος:

Ναι μεν στο site τους λένε ότι στις τηλεοράσεις δε καλύπτει κακή χρήση και σπασμένο πανελ κλπ, όμως στη γενίκευση της υπηρεσίας αναφέρονται στην ίδια πρόταση και TV και σπάσιμο οθόνης.

Ίσως με μια πιο ευγενική προσέγγιση να τους τόνιζες ότι υπάρχει ασάφεια εκεί, κάτι το οποίο και σε παραπλάνησε κι αγόρασες την επέκταση εγγύησης κι οτι το έκανες καλή θέληση και πίστη, θεωρώντας πως καλύπτει τα πάντα όπως λέει στη γενίκευση και όχι στην επι μέρους κατηγορία ανα συσκευή.

Ίσως είναι το μοναδικό χαρακτηριστικό που λειτουργεί ως γκρίζα ζώνη γιατί ακόμα και τώρα δεν έχει διορθωθεί /ανανεωθεί με κάποια παραπομπή ή παρένθεση στο ότι ισχύει μόνο για φορητές συσκευές.

Δε σημαίνει ότι υποχρεούνται να το τηρήσουν εφόσον σου δώσαν και υπέγραψες αναλυτικούς όρους η οποίοι και σου γνωστοποιήθηκαν κατά την αγορά κι όχι στο μετέπειτα, οπότε εκεί είναι δυστυχώς νομικά καλυμένοι.

Αλλιώς το δέχεσαι ως write off και τελειώνει το θέμα. Ατυχήματα συμβαίνουν παντού και πάντα. Οι συσκευές ξαναγίνονται. Οι άνρωθποι δε ξαναγίνονται.
 

Μηνύματα
441
Reaction score
1.483
Θα σου ξαναπω αν ξερεις Αγγλικα να στειλεις ενα email στα κεντρικα της Samsung. Αυτες οι μεγαλες εταιρειες δεν ρισκαρουν να τους χαλαει το ονομα ο οποιοσδηποτε αντιπροσωπος, πωλητης κλπ.

Δεν στο λεω τυχαια, εδω και αρκετα χρονια (τοτε που η Samsung δεν ηταν ευρεως γνωστη) καλεσαν 15 Ελληνες αντιπροσωπους τους στην Κορεα. Ειχαμε την ευκαιρια να μισλησουμε με τους Παγκοσμιους διευθυντες του καθε κλαδου.

Δεν φανταζεσαι ποσο σπουδαιο ειναι για αυτους το Brand name τους. Πιστευω πως αυτο δεν αλλαξε και θα δωσουν λυση. Αντιστοιχα εχουν γινει και με προιον της Sony.

Δεν ρισκαρουν για ενα προιον να χασουν δεκαδες ή εκατονταδες ποιοντα απο κακες πρακτικες αντιπροσωπων τους.
 

Μηνύματα
15.567
Reaction score
21.773
το λέτε και το ξαναλέτε όλοι αυτό το - ας μην το χαρακτηρίσω - έχετε δει πολλές εταιρίες αυτού του μεγέθους να έχουν στοιχεία επικοινωνίας της μητρικής εταιρίας ελεύθερα διαθέσιμα;
στοιχεία επικοινωνίας υπάρχουν μόνο για τον τοπικό αντιπρόσωπο.
 

Μηνύματα
16
Reaction score
2
Θα σου ξαναπω αν ξερεις Αγγλικα να στειλεις ενα email στα κεντρικα της Samsung. Αυτες οι μεγαλες εταιρειες δεν ρισκαρουν να τους χαλαει το ονομα ο οποιοσδηποτε αντιπροσωπος, πωλητης κλπ.

Δεν στο λεω τυχαια, εδω και αρκετα χρονια (τοτε που η Samsung δεν ηταν ευρεως γνωστη) καλεσαν 15 Ελληνες αντιπροσωπους τους στην Κορεα. Ειχαμε την ευκαιρια να μισλησουμε με τους Παγκοσμιους διευθυντες του καθε κλαδου.

Δεν φανταζεσαι ποσο σπουδαιο ειναι για αυτους το Brand name τους. Πιστευω πως αυτο δεν αλλαξε και θα δωσουν λυση. Αντιστοιχα εχουν γινει και με προιον της Sony.

Δεν ρισκαρουν για ενα προιον να χασουν δεκαδες ή εκατονταδες ποιοντα απο κακες πρακτικες αντιπροσωπων τους.
Αυτό κάνω μόλις τώρα, ειμαι στη global samsung, αν και τα αγγλικά μου δεν ειναι και τόσο σόι!
 

Μηνύματα
7.308
Reaction score
1.321
Πάντως, κρίνοντας από τα σχόλια του παρόντος νήματος, ασχέτως του αν υπάρχει ή όχι σπάσιμο οθόνης και αν έχει ή όχι δίκιο ο καταναλωτής στην προκειμένη περίπτωση, δεν προκύπτει ότι η Samsung έχει καλό όνομα πια στην Ελλάδα. Υπάρχουν σχόλια τύπου "Samsung στην Ελλάδα μακρυά" π.χ.. Αυτά τα σχόλια θα μπορούσαν να θορυβήσουν κάποιους στο εξωτερικό.

Θυμάμαι πρόσφατα άλλωστε σχόλιο μέλους που παρέλαβε η αδερφή του σπασμένη τηλεόραση και πωλητής - αλυσίδα και αντιπροσωπεία σφύριζαν αδιάφορα. Τελικά έγινε η αντικατάσταση από ότι θυμάμαι, αλλά έπρεπε να γίνει ζήτημα αντί να λυθεί άμεσα: Το ίδιο ακριβώς αποτέλεσμα, το ίδιο ακριβώς κόστος για αλυσίδα / αντιπροσωπεία, αλλά η διαφορά στην αίσθηση που αποκομίζει ο καταναλωτής συντριπτική.
 


Staff online

  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.318
Μηνύματα
2.897.083
Members
38.027
Νεότερο μέλος
d tv
Top