Για πείτε καμιά γνώμη...

Μηνύματα
42
Reaction score
40
Ας πω και εγώ τα βάσανά μου.

Βασικά ο σκοπός είναι να πάρω καμιά γνώμη μήπως σώζεται λίγο η κατάσταση (αν και δεν το νομίζω…).

Πρόσφατα μετακόμισα στο συγκεκριμένο χώρο. Το καθιστικό είναι όπως θα το δείτε σε πρόχειρη κάτοψη και μερικές φωτογραφίες. Το συστηματάκι της σειράς, ωστόσο δεν υπάρχουν απαιτήσεις για μαγικές χροιές, τίμπρα, υγρές μεσαίες κλπ. Οι τοίχοι γυμνοί, τεράστια τζαμαρία, ασύμμετρα τοιχωματικά όρια, καναπές κολλητός στον τοίχο, με άνοιγμα κιόλας για να μην χάνουμε την επικοινωνία με τις κατσαρόλες της κουζίνας… Συνήθως ακούω σε ιδιαίτερα χαμηλές στάθμες, αλλά όταν τσιμπήσουμε λίγο το volume, χαμός!!! Δεν μπορώ να το περιγράψω.…μια ασάφεια σε όλο το φάσμα. Λογικό και επόμενο αφού ακούμε echo ακόμα και με την ομιλία. Ο χώρος θα εξοπλιστεί και με μια βιβλιοθήκη. Το τρίγωνο ακρόασης είναι πανοράματος και η απόσταση μεγάλη. Υπάρχει τρόπος βελτίωσης έστω και σε μικρό ποσοστό ή έστω και με τροποποίηση της χωροταξίας?

Έχω διαβάσει πάρα πολλά στο forum, έχω καταλάβει λίγα, δεν έχω μελετήσει καθόλου (δεν έχω χρόνο ούτε σε περίοδο covid).

Θα μου προταθεί να καλέσω τεχνικό για μετρήσεις. Κατανοητό αλλά αξίζει τον κόπο? Τι να μετρήσει. Και αν μετρήσει υπάρχει πιθανότητα να συμμαζευτεί? Τι treatment να κάνω σε ξένο σπίτι?

Να βάλω subs? Θα βοηθήσουν στο συγκεκριμένο χώρο? Και αν ναι θα θέλουμε έξτρα εξοπλισμό σωστά? Πολυκάναλο δεν νομίζω να μπαίνει. Μην μου πείτε για ηχομπάρα…πήρα, ούτε αυτή παίζει στο συγκεκριμένο χώρο. Το δυστύχημα είναι ότι δεν υπάρχουν αρκετά λεφτά πλέον, η πώληση των υφιστάμενων δεν νομίζω να είναι συμφέρουσα (πλέον σκοτώνεις δεν πουλάς). Έχω σκεφτεί αγορά AV για στήσιμο συστήματος 2.2 και μερική περιποίηση του χώρου και ας ακούω πλέον σε στάθμες ασανσέρ.

Καμιά γνώμη?

ΥΓ Να ληφθεί υπόψη ότι η παντόφλα είναι Νο39
IMG_20200325_130725.jpg
IMG_20200325_130733.jpg
IMG_20200325_130824.jpg
IMG_20200325_130837.jpg
Screenshot_1.png
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Δύσκολο δωμάτιο αλλά πολύ ωραίο. Αν σε απασχολεί η μοναχική ακρόαση μια καλή αρχή θα μπορούσε να είναι μια μαζεμένη πολυθρονιτσα που θα μπαίνει μπροστά από το τραπεζάκι. Έτσι μαζεύεις αποστάσεις και φεύγεις από τον τοίχο. Το δωμάτιο θα γεμίσει και άλλο ή όχι;
 


Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
πολύ όμορφος χώρος και άνετος οπότε δεν υπάρχει λόγος να τα έχεις τόσο στριμωγμένα τα ηχεία.
Φέρε όλο το σύστημα σε πρώτη φάση 30 με 50 πόντους περίπου πιο δεξιά για να απομακρυνθεί το ηχείο από τη τζαμαρία και τράβα μετά τα ηχεία προς τα εσένα τουλάχιστον 80 πόντους μεταξύ από το πίσω μέρος της καμπίνας και τοίχου και μετακόμισε κοντύτερα προς τα ηχεία τον καναπέ που κάθεσαι όταν ακούς για να φύγεις από τον τοίχο. Το γέμισμα όσο γίνεται του χώρου με την απαραίτητη καλαισθησία είναι βασικό και sos. Λογικά η αντήχηση όπως φαίνεται από τις φωτογραφίες θα είναι στον Θεό!!
 

Μηνύματα
42
Reaction score
40
η αντήχηση είναι όντως στο Θεό. Η μετακίνηση προς τα δεξιά θα χαλάσει το κεντράρισμα με τον καναπέ ο οποίος δυστυχώς δεν δύναται να μετακινηθεί γιατί δεν υπάρχει επάρκεια επιφάνειας τοιχοποιίας. Ευχαριστώ για την απάντηση
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Ώπα τώρα παρατήρησα και τα γατιά. Ακόμα ομορφότερα :).

Μπορείς να δοκιμάσεις βγάζοντας λίγο τα ηχεία όπως είπε ο φίλος πριν και με την καρέκλα (έστω από την τραπεζαρία για τεστ εύκολα και γρήγορα) εκεί που έχεις τώρα το σκαμπό. Θεωρητικά θα πλησιάσεις το τρίγωνο ακρόασης και μετά θα σου μένουν τοποθέτηση και αντιμετώπιση των αντηχήσεων. Πέρα από τους τοίχους έχεις και πάρα πολύ πλακάκι ελεύθερο άρα αν σκέφτεσαι για treatment μελλοντικά σίγουρα κάτι θα πρέπει να κάνεις στο ταβάνι. Αν δεν μπορείς να έρθεις πιο κοντά είναι πολύ δύσκολο να στρώσεις τον ήχο στα 4,5 μέτρα περίπου που βρίσκεσαι.

Γενικώς πρέπει να προσπαθήσεις να "φέρεις" το στέρεο λίγο και μετά subs ή και πολυκάναλο που σκέφτεσαι. Αν δεν μπορείς να στήσεις 2 δεν θα σε σώσουν ούτε τα περισσότερα κανάλια ούτε τα subs.
 

Μηνύματα
42
Reaction score
40
Ώπα τώρα παρατήρησα και τα γατιά. Ακόμα ομορφότερα :).

Μπορείς να δοκιμάσεις βγάζοντας λίγο τα ηχεία όπως είπε ο φίλος πριν και με την καρέκλα (έστω από την τραπεζαρία για τεστ εύκολα και γρήγορα) εκεί που έχεις τώρα το σκαμπό. Θεωρητικά θα πλησιάσεις το τρίγωνο ακρόασης και μετά θα σου μένουν τοποθέτηση και αντιμετώπιση των αντηχήσεων. Πέρα από τους τοίχους έχεις και πάρα πολύ πλακάκι ελεύθερο άρα αν σκέφτεσαι για treatment μελλοντικά σίγουρα κάτι θα πρέπει να κάνεις στο ταβάνι. Αν δεν μπορείς να έρθεις πιο κοντά είναι πολύ δύσκολο να στρώσεις τον ήχο στα 4,5 μέτρα περίπου που βρίσκεσαι.

Γενικώς πρέπει να προσπαθήσεις να "φέρεις" το στέρεο λίγο και μετά subs ή και πολυκάναλο που σκέφτεσαι. Αν δεν μπορείς να στήσεις 2 δεν θα σε σώσουν ούτε τα περισσότερα κανάλια ούτε τα subs.
έχω 7 γατιά και ένα σκύλο...χαμός!! Υπάρχει για το ταβάνι κάποια σχετικά καλάισθητη λύση? Με τις αποστάσεις θα το μελετήσω...
 


Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Ας πω και εγώ τα βάσανά μου.

Βασικά ο σκοπός είναι να πάρω καμιά γνώμη μήπως σώζεται λίγο η κατάσταση (αν και δεν το νομίζω…).

Πρόσφατα μετακόμισα στο συγκεκριμένο χώρο. Το καθιστικό είναι όπως θα το δείτε σε πρόχειρη κάτοψη και μερικές φωτογραφίες. Το συστηματάκι της σειράς, ωστόσο δεν υπάρχουν απαιτήσεις για μαγικές χροιές, τίμπρα, υγρές μεσαίες κλπ. Οι τοίχοι γυμνοί, τεράστια τζαμαρία, ασύμμετρα τοιχωματικά όρια, καναπές κολλητός στον τοίχο, με άνοιγμα κιόλας για να μην χάνουμε την επικοινωνία με τις κατσαρόλες της κουζίνας… Συνήθως ακούω σε ιδιαίτερα χαμηλές στάθμες, αλλά όταν τσιμπήσουμε λίγο το volume, χαμός!!! Δεν μπορώ να το περιγράψω.…μια ασάφεια σε όλο το φάσμα. Λογικό και επόμενο αφού ακούμε echo ακόμα και με την ομιλία. Ο χώρος θα εξοπλιστεί και με μια βιβλιοθήκη. Το τρίγωνο ακρόασης είναι πανοράματος και η απόσταση μεγάλη. Υπάρχει τρόπος βελτίωσης έστω και σε μικρό ποσοστό ή έστω και με τροποποίηση της χωροταξίας?

Έχω διαβάσει πάρα πολλά στο forum, έχω καταλάβει λίγα, δεν έχω μελετήσει καθόλου (δεν έχω χρόνο ούτε σε περίοδο covid).

Θα μου προταθεί να καλέσω τεχνικό για μετρήσεις. Κατανοητό αλλά αξίζει τον κόπο? Τι να μετρήσει. Και αν μετρήσει υπάρχει πιθανότητα να συμμαζευτεί? Τι treatment να κάνω σε ξένο σπίτι?

Να βάλω subs? Θα βοηθήσουν στο συγκεκριμένο χώρο? Και αν ναι θα θέλουμε έξτρα εξοπλισμό σωστά? Πολυκάναλο δεν νομίζω να μπαίνει. Μην μου πείτε για ηχομπάρα…πήρα, ούτε αυτή παίζει στο συγκεκριμένο χώρο. Το δυστύχημα είναι ότι δεν υπάρχουν αρκετά λεφτά πλέον, η πώληση των υφιστάμενων δεν νομίζω να είναι συμφέρουσα (πλέον σκοτώνεις δεν πουλάς). Έχω σκεφτεί αγορά AV για στήσιμο συστήματος 2.2 και μερική περιποίηση του χώρου και ας ακούω πλέον σε στάθμες ασανσέρ.

Καμιά γνώμη?

ΥΓ Να ληφθεί υπόψη ότι η παντόφλα είναι Νο39 View attachment 160095 View attachment 160096 View attachment 160099 View attachment 160100 View attachment 160101
Ας πω και εγώ τα βάσανά μου.

Βασικά ο σκοπός είναι να πάρω καμιά γνώμη μήπως σώζεται λίγο η κατάσταση (αν και δεν το νομίζω…).

Πρόσφατα μετακόμισα στο συγκεκριμένο χώρο. Το καθιστικό είναι όπως θα το δείτε σε πρόχειρη κάτοψη και μερικές φωτογραφίες. Το συστηματάκι της σειράς, ωστόσο δεν υπάρχουν απαιτήσεις για μαγικές χροιές, τίμπρα, υγρές μεσαίες κλπ. Οι τοίχοι γυμνοί, τεράστια τζαμαρία, ασύμμετρα τοιχωματικά όρια, καναπές κολλητός στον τοίχο, με άνοιγμα κιόλας για να μην χάνουμε την επικοινωνία με τις κατσαρόλες της κουζίνας… Συνήθως ακούω σε ιδιαίτερα χαμηλές στάθμες, αλλά όταν τσιμπήσουμε λίγο το volume, χαμός!!! Δεν μπορώ να το περιγράψω.…μια ασάφεια σε όλο το φάσμα. Λογικό και επόμενο αφού ακούμε echo ακόμα και με την ομιλία. Ο χώρος θα εξοπλιστεί και με μια βιβλιοθήκη. Το τρίγωνο ακρόασης είναι πανοράματος και η απόσταση μεγάλη. Υπάρχει τρόπος βελτίωσης έστω και σε μικρό ποσοστό ή έστω και με τροποποίηση της χωροταξίας?

Έχω διαβάσει πάρα πολλά στο forum, έχω καταλάβει λίγα, δεν έχω μελετήσει καθόλου (δεν έχω χρόνο ούτε σε περίοδο covid).

Θα μου προταθεί να καλέσω τεχνικό για μετρήσεις. Κατανοητό αλλά αξίζει τον κόπο? Τι να μετρήσει. Και αν μετρήσει υπάρχει πιθανότητα να συμμαζευτεί? Τι treatment να κάνω σε ξένο σπίτι?

Να βάλω subs? Θα βοηθήσουν στο συγκεκριμένο χώρο? Και αν ναι θα θέλουμε έξτρα εξοπλισμό σωστά? Πολυκάναλο δεν νομίζω να μπαίνει. Μην μου πείτε για ηχομπάρα…πήρα, ούτε αυτή παίζει στο συγκεκριμένο χώρο. Το δυστύχημα είναι ότι δεν υπάρχουν αρκετά λεφτά πλέον, η πώληση των υφιστάμενων δεν νομίζω να είναι συμφέρουσα (πλέον σκοτώνεις δεν πουλάς). Έχω σκεφτεί αγορά AV για στήσιμο συστήματος 2.2 και μερική περιποίηση του χώρου και ας ακούω πλέον σε στάθμες ασανσέρ.

Καμιά γνώμη?

ΥΓ Να ληφθεί υπόψη ότι η παντόφλα είναι Νο39 View attachment 160095 View attachment 160096 View attachment 160099 View attachment 160100 View attachment 160101
Μεταφέρεις την τραπεζαρία εκεί που έχεις τώρα τον καναπέ (άρα και άμεσο σερβίρισμα από το άνοιγμα της κουζίνας).
Μεταφέρεις τον καναπέ και τα ηχεία/τηλεόραση εκεί που ήταν πριν η τραπεζαρία. Αυτή είναι η βασική μου ιδέα. Από εκεί και μετά θα σου πουν οι πιο ειδικοί πως θα κάνεις ακριβώς το στήσιμο
Σχόλιο 2020-04-04 194307.jpg
 

Μηνύματα
42
Reaction score
40
Μεταφέρεις την τραπεζαρία εκεί που έχεις τώρα τον καναπέ (άρα και άμεσο σερβίρισμα από το άνοιγμα της κουζίνας).
Μεταφέρεις τον καναπέ και τα ηχεία/τηλεόραση εκεί που ήταν πριν η τραπεζαρία. Αυτή είναι η βασική μου ιδέα. Από εκεί και μετά θα σου πουν οι πιο ειδικοί πως θα κάνεις ακριβώς το στήσιμο
View attachment 160118
αυτή ήταν η αρχική μου σκέψη αλλά δυστυχώς η σύζυγος δεν θέλει να έχει πλάτη τη μπαλκονόπορτα...απ' όπου και να το πιάσεις άστο....Ευχαριστώ...
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
αυτή ήταν η αρχική μου σκέψη αλλά δυστυχώς η σύζυγος δεν θέλει να έχει πλάτη τη μπαλκονόπορτα...απ' όπου και να το πιάσεις άστο....Ευχαριστώ...
Έλα να βάλουμε ρεφενέ και να νοικιάσουμε ένα Man cave, να βάλουμε τα μηχανάκια μας, να έχουμε και ποικιλία στα ακούσματά μας. Όσοι πιστοί προσέλθετε.
 

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
αυτή ήταν η αρχική μου σκέψη αλλά δυστυχώς η σύζυγος δεν θέλει να έχει πλάτη τη μπαλκονόπορτα...απ' όπου και να το πιάσεις άστο....Ευχαριστώ...
Βάλε δύο καναπέδες κάθετα στον τοίχο ώστε να να μην έχουν πλάτη στην μπαλκονόπορτα και στην θέση ακρόασης βάλε μια πολυθρόνα για σένα
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
1. Αγορασε ενα χαλι μεγαλο (τεραστιο μην σου πω) και βαλτο μπροστα απο τα ηχεια και αναμεσα με τον καναπε. Βαλε και δυο χαλια αν χωραει.
2. Πισω απο τα ηχεια θες απορροφηση. Το ποιο οικονομικο ειναι να φτιαξεις μερικα καδρα με αριθερμ σαν αυτα που εφτιαξε ο @Zizik . Φτιαξε καμια 10-12 καδρα και βαλτα οπου χωρανε.
3. Θες μια χοντρη κουρτινα στην μπαλκονοπορτα να την κλεινεις οποτε ακους μουσικη.
4. Αν σε περνει απο την γυναικα γεμισε το ταβανι με φτηνους διαχυτες. Οσο περισσοτεροι τοσο καλυτερα.
5. Θες dsp οπωσδηποτε.
Αυτα αν τα κανεις σωστα θα ακουγεται ευχαριστα.
Έλα να βάλουμε ρεφενέ και να νοικιάσουμε ένα Man cave, να βάλουμε τα μηχανάκια μας, να έχουμε και ποικιλία στα ακούσματά μας. Όσοι πιστοί προσέλθετε.
Εγω αυτο εκανα αλλα βαριεμαι να κατεβω στο υπογειο τις μισες μερες.
 

Μηνύματα
42
Reaction score
40
1. Αγορασε ενα χαλι μεγαλο (τεραστιο μην σου πω) και βαλτο μπροστα απο τα ηχεια και αναμεσα με τον καναπε. Βαλε και δυο χαλια αν χωραει.
2. Πισω απο τα ηχεια θες απορροφηση. Το ποιο οικονομικο ειναι να φτιαξεις μερικα καδρα με αριθερμ σαν αυτα που εφτιαξε ο @Zizik . Φτιαξε καμια 10-12 καδρα και βαλτα οπου χωρανε.
3. Θες μια χοντρη κουρτινα στην μπαλκονοπορτα να την κλεινεις οποτε ακους μουσικη.
4. Αν σε περνει απο την γυναικα γεμισε το ταβανι με φτηνους διαχυτες. Οσο περισσοτεροι τοσο καλυτερα.
5. Θες dsp οπωσδηποτε.
Αυτα αν τα κανεις σωστα θα ακουγεται ευχαριστα.

Εγω αυτο εκανα αλλα βαριεμαι να κατεβω στο υπογειο τις μισες μερες.
1. ναι αλλά μετά θα αρχίσουν τα σχόλια για μπουχάρες κλπ...Υπάρχει χαλί που καλύπτει τη μισή επιφάνεια
2. θα το ψάξω
3 έχει κουρτίνα αλλά όχι πολύ χοντρή
4. θα βάλω αλλά ποιούς και σε ποιο σημείο
5. Θέλω οπωσδήποτε dsp (να δω πως θα το δουλέψω...)
Ευχαριστώ που ασχολήθηκες
 


Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Αυτό ακριβώς. Και αργότερα μπορεί και να είναι και πάνω απ τις μισές.
Ισχυει αλλα και παλι το προτιμω σιγουρα απο το σαλονι. Ειναι εντελως διαφορετικη εμπειρία. Αυτο βεβαια ειναι και υποκειμενικο για τον καθενα.
1. ναι αλλά μετά θα αρχίσουν τα σχόλια για μπουχάρες κλπ...Υπάρχει χαλί που καλύπτει τη μισή επιφάνεια
2. θα το ψάξω
3 έχει κουρτίνα αλλά όχι πολύ χοντρή
4. θα βάλω αλλά ποιούς και σε ποιο σημείο
5. Θέλω οπωσδήποτε dsp (να δω πως θα το δουλέψω...)
Ευχαριστώ που ασχολήθηκες
1. Δεν ειναι σιγουρα η ενδεδειγμενη λυση αλλα κοιταω και να ειναι λογικες οι προτασεις για ενα διαμερισμα.
2. Δες στο θεμα του Ζιζικ στο" for your eyes only"
3. Θες χοντρη ωστε να κοβει οσο το δυνατον τις ανακλασεις. Θα χρεαστεις απορροφηση και σε αρκετα αλλα σημεια οπως εκει που ειναι η τραπεζαρια.
4. Τους φτηνους που εχει ο Λαζαρακης ειχα βαλει εγω και μια χαρα εκαναν δουλεια. Απλα θες πολλους και να καλυψεις οσο μεγαλυτερο μερος του ταβανιου μπορεις. Σιγουρα στα early reflections του ηχειου και σχεδον μεχρι πανω απο την θεση ακροασης. Ιδανικα αν μπορεις βαλε και απορροφηση στο ταβανι.
5. Θα φερεις καποιον λογικα να το κανει αλλα πρωτα πρεπει να δεις αν θα παρεις avr η τι αλλο θα κανεις.
Εννοειται τα παραπανω δεν ειναι τα σωστα που θα επρεπε να κανεις αλλα σιγουρα θα δεις τεραστια διαφορα και υπαρχει και περιπτωση να γινουν λογω χαμηλου κοστους και αισθητικης. Αλλιως σιγουρα υπαρχουν πιο σωστες λυσεις με το αναλογο κοστος και αισθητικο αποτελεσμα.
 
Last edited:


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Audio Sectrum Artemis, που έχει τους σωλήνες συντονισμού στη πλάτη. Ξεκινάς απομακρύνοντας τα ηχεία από τον πίσω τοίχο.
 

Μηνύματα
42
Reaction score
57
Ο χώρος έχει προφανώς τις δυσκολίες του. Αφού και με το αυτί σου ακούς ενοχλητικά όταν ανεβαίνει η ένταση φαντάσου τι θα δείξει ένα μικρόφωνο. Εκτός από τις παρεμβάσεις στο treatment σίγουρα τα 2 sub θα βοηθίσουν την περίπτωση αλλά θέλουν ισοστάθμιση. Οπότε με τα ενισχυτικά σου δε γίνεται αυτή η δουλειά.
Σχετικά με τη θέση ακρόασης, το τρίγωνο επιτυγχάνεται όταν αποκτήσεις μια πολυθρόνα με όμοιες διαστάσεις με αυτή που έχεις ήδη πίσω από την τραπεζαρία αλλά με ρόδες. Μπορείς να την έχεις δίπλα στην άλλη και όταν ακούς μουσική να την κουβαλάς στη σωστή θέση. Νομίζω θα είναι περίπου πίσω από το σκαμπό
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.924
Δύσκολα.

Μου άρεσε η τοποθέτηση του @musicfanatic στον χώρο.

Συμφωνώ με κουρτίνες, χαλιά, απορροφητικά πάνελς (εχει όμορφα), πολλαπλά σαμπς.

Αν μείνει εκεί το σύστημα, θα ήθελα ενα μέτρο μπροστα τον καναπέ τουλάχιστον.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.280
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top