Για πείτε καμιά γνώμη...

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Μου άρεσε η τοποθέτηση του @musicfanatic στον χώρο.
Είναι σαφέστατα η πιο σωστή αλλά θα καταστρέψει τον χώρο του για όλους τους άλλους λόγους. Έχει την σαλονάρα του με τα μεγάλα παράθυρα και το φως και του λέμε του ανθρώπου να πάει στο σκοτεινό σημείο του δωματίου να αράξει και να μη βλέπει έξω.... Εγώ δεν θα το έκανα με την καμία πάντως. :)
 

Μηνύματα
42
Reaction score
40
Audio Sectrum Artemis, που έχει τους σωλήνες συντονισμού στη πλάτη. Ξεκινάς απομακρύνοντας τα ηχεία από τον πίσω τοίχο.
Η οπή του bass reflex είναι 40cm από τον τοίχο...Θέλει κι άλλο?
Ο χώρος έχει προφανώς τις δυσκολίες του. Αφού και με το αυτί σου ακούς ενοχλητικά όταν ανεβαίνει η ένταση φαντάσου τι θα δείξει ένα μικρόφωνο. Εκτός από τις παρεμβάσεις στο treatment σίγουρα τα 2 sub θα βοηθίσουν την περίπτωση αλλά θέλουν ισοστάθμιση. Οπότε με τα ενισχυτικά σου δε γίνεται αυτή η δουλειά.
Σχετικά με τη θέση ακρόασης, το τρίγωνο επιτυγχάνεται όταν αποκτήσεις μια πολυθρόνα με όμοιες διαστάσεις με αυτή που έχεις ήδη πίσω από την τραπεζαρία αλλά με ρόδες. Μπορείς να την έχεις δίπλα στην άλλη και όταν ακούς μουσική να την κουβαλάς στη σωστή θέση. Νομίζω θα είναι περίπου πίσω από το σκαμπό
Ο προ έχει sub out αλλά φαντάζομαι δεν μπορεί να γίνει bass managment, γι αυτό σκέφτομαι κάποιον avr.
Δύσκολα.

Μου άρεσε η τοποθέτηση του @musicfanatic στον χώρο.

Συμφωνώ με κουρτίνες, χαλιά, απορροφητικά πάνελς (εχει όμορφα), πολλαπλά σαμπς.

Αν μείνει εκεί το σύστημα, θα ήθελα ενα μέτρο μπροστα τον καναπέ τουλάχιστον.
και εμένα μου άρεσε και το είχα σκεφτεί αλλά δεν... Πάλι όμως θα έχω ασυμμετρία ως προς τα τοιχωματικά όρια, τη τζαμαρία βέβαια τη γλυτώνω...Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, τα είχα σκεφτεί όλα αυτά, απλώς ήθελα κάποιες άλλες γνώμες. Μήπως θα βοηθούσε ένα μεγαλύτερο ηχείο?
 
Last edited:


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.277
Reaction score
93.717
μετακόμισε κοντύτερα προς τα ηχεία τον καναπέ που κάθεσαι όταν ακούς για να φύγεις από τον τοίχο.
Αν μείνει εκεί το σύστημα, θα ήθελα ενα μέτρο μπροστα τον καναπέ τουλάχιστον.
+1

Σαν διακοσμητική δικαιολογία για την "παντόφλα", μπορείς να βάλεις 2 καθίσματα μπαρ μπροστά στο πάσο της κουζίνας.

Επίσης φτιάξε κρεμαστά ηχοαπορροφητικά πάνελ από τον Λαζαράκη.
Μπορείς να φτιάξεις με ξύλινα πάνελς 60 Χ 60 ή 60 Χ 120,
-να τα γεμίσεις με Ariflex
Ariflex.png

ή Polyfon Linear
Polyfon linear.png


και να τα επενδύσεις με Echo Fabric σε χρώματα της επιλογής σου.
Panel.png


Μια ιδέα για το πόσο εύκολη είναι η κατασκευή τους, μπορείς να πάρεις εδώ
 



PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Η οπή του bass reflex είναι 40cm από τον τοίχο...Θέλει κι άλλο?
Στο αριστερό ηχείο δείχνει το καλοριφέρ πολύ κοντύτερα. Επίσης το γατο-σπιτάκι δίπλα είναι κολλημένο στο ηχείο και το <<πνίγει>>. Δοκίμασε να τα τραβήξεις 80 πόντους εμπρός.
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.901
Reaction score
12.528
η αντήχηση είναι όντως στο Θεό. Η μετακίνηση προς τα δεξιά θα χαλάσει το κεντράρισμα με τον καναπέ ο οποίος δυστυχώς δεν δύναται να μετακινηθεί γιατί δεν υπάρχει επάρκεια επιφάνειας τοιχοποιίας. Ευχαριστώ για την απάντηση
Γίνεται άνετα εφόσον η πολυθρόνα μετακινηθεί από την αριστερή πλευρά του καναπέ. Ναι, θα έχει την πλάτη της στη μπαλκονόπορτα αλλά βοηθά αφάνταστα στον ήχο.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Καλα αλλοι λενε κολλατα τοιχο ,αλλοι τραβατα απο τον τοιχο...μπρος τον καναπε πισω τον καναπε.... :laugh:
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.901
Reaction score
12.528
Έλα να βάλουμε ρεφενέ και να νοικιάσουμε ένα Man cave, να βάλουμε τα μηχανάκια μας, να έχουμε και ποικιλία στα ακούσματά μας. Όσοι πιστοί προσέλθετε.
Εσύ το γελάς, αλλά είναι ιδέα που είχαμε με τον κουμπάρο πριν από 12-15 χρόνια πρώτη φορά. Κάποια στιγμή μάλιστα έψαχνα για βολικό διαμερισματάκι. Μετά μας πήρε και μας σήκωσε οπότε το ξεχάσαμε.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
4.614
Εάν μπορείς και περισσεύει κανένα δωμάτιο από το σπίτι μετακόμισε το σύστημα εκεί .
Δεν θα το μετανιώσετε κ εσύ κ η γυναίκα σου με την προϋπόθεση να έχεις πλήρη ελευθερία κινήσεων
 

Μηνύματα
42
Reaction score
40
Εάν μπορείς και περισσεύει κανένα δωμάτιο από το σπίτι μετακόμισε το σύστημα εκεί .
Δεν θα το μετανιώσετε κ εσύ κ η γυναίκα σου με την προϋπόθεση να έχεις πλήρη ελευθερία κινήσεων
παίζει κι αυτό...αλλιώς ψυχοφάρμακα...έχω και δεύτερο συστηματάκι στο γραφείο..
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.865.477
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top