Για πολλά ηχεία

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
Dimfoot εσυ στα ηχεία σου δίνεις 180 βατ και είσαι ικανοποιημένος;
Η μήπως η Dynaudio έχει υψηλή ευαισθησία στα ηχεία της και στα μεγάφωνα της γενικότερα;

Στο ένα μέτρο το Lyd48 καλά ακούγεται, άντε στο ενάμισι. Όσο μεγαλώνει η απόσταση πέφτει πολύ το αποτέλεσμα και η ένταση.
Στα ενεργά το καθε μεγάφωνο οδηγείται απευθείας απο ενα ενισχυτή (τριών δρόμων=τρεις ενισχυτές) χωρίς να παρεμβάλλεται κροσοβερ. Και αυτό αλλάζει πολλά.

Απο την άλλη, συμφωνώ πως το Dynaudio δεν θα παίζει πολυ δυνατά, αλλά όχι και μέτρια...112db δίνει η (σεβαστή) εταιρία για το ζεύγος στο ενα μέτρο, βάλε και τα sub, πιστεύω πως το αποτέλεσμα θα ειναι αξιοπρεπέστατο για 10000€ για 10 ηχεία+ενισχυτές
[DOUBLEPOST=1531256100][/DOUBLEPOST]
Νομιζω η αρχικη τοποθετηση ηταν 10 ενεργων αντι δορυφορων+σαμπ
Οχι, δεν γίνεται με τίποτα χωρίς σαμπ, υποστήριξε κάποιος κατι τέτοιο; :o
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Για όσα και να μιλάμε, σε σινεμά κατάσταση σαλονιού με 5ιντσο, αν δεν έχει το κάθε ηχείο σαμπ δεν γίνεται να δουλέψει σε ικανοποιητικά επίπεδα.

Εάν ήταν τόσο απλά τα πράγματα δε θα παιδευομασταν, θα αγόραζαμε 11 ηχεία των 150 ευρώ και θα λύναμε το πρόβλημα μας.

Αλλά δεν είναι έτσι δυστυχώς
Νομιζω αυτη την αποψη υπερασπιζεται.... εκει καπου μπηκαν τα πολλα ακριβα ενεργα αντιμετρικα..
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
προφα ως και έχει 3 ενισχυτές για κάθε μεγάφωνο.
Στο χώρο μου που τα άκουσα δεν έπαιζαν στα 2 μισή μέτρα που κάθομαι να δω τις ταινίες.
Για 10 χιλιάδες, και σε φροντισμένο χώρο, δεν πρόκειται να παίξει ποτέ. Σε αφρόντιστα με τις οποίες κακοτοπιές που έχει ίσως να «πιστεύεις» ότι ακούς και καλύτερα.
Για να παίξει σωστά το συγκεκριμένο ηχείο, θέλει από κάτω του το Dynaudio 9s, για να μην πω το 18s
 

Μηνύματα
3.667
Reaction score
5.504
Αν πάρεις τα 7 presonus μαζι με τα monitor και αν είσαι μορτης και αλάνι ακόμα ένα svs pb4000 για να παίζει κάτω από τα 40 hz ελα να τα πουμε αν θα παιζει η οχι....
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Δώσε τα Dynaudio σου και πάρε πρισονους και τα μόνιτορ και την κατσιβελα κι ένα pb4000 κι έλα να μας πεις τι άκουσες μετά
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
προφα ως και έχει 3 ενισχυτές για κάθε μεγάφωνο.
Στο χώρο μου που τα άκουσα δεν έπαιζαν στα 2 μισή μέτρα που κάθομαι να δω τις ταινίες.
Για 10 χιλιάδες, και σε φροντισμένο χώρο, δεν πρόκειται να παίξει ποτέ. Σε αφρόντιστα με τις οποίες κακοτοπιές που έχει ίσως να «πιστεύεις» ότι ακούς και καλύτερα.
Για να παίξει σωστά το συγκεκριμένο ηχείο, θέλει από κάτω του το Dynaudio 9s, για να μην πω το 18s
Η προσθήκη sub είπαμε ειναι δεδομένη, να μην επανερχόμαστε.

Δεν κατάλαβα, τι εννοείς με το “δεν έπαιζαν στα δυόμιση μετρα”;
Και κάτι ακόμα: ειχες και σαμπ σε αυτήν την δοκιμή σπίτι σου; Και ειχες πολλά LYD; 5+, ή μόνο δύο;
 

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Τα ενεργά "monitor" ηχεία, ειδικά από μεγάλες και σοβαρές εταιρείες του χώρου, προσφέρουν κατά κανόνα πολύ καλό λόγο value for money, και αποτελούν γι' αυτό το λόγο πολύ συμφέρουσες επιλογές στην κατηγορία τιμής τους.

Όμως δεν κάνουν θαύματα.

Οι νόμοι της Φυσικής και της Οικονομίας της Αγοράς είναι αμείλικτοι.

Φτηνά ενεργά ηχεία = Φτηνά αδύναμα μεγάφωνα + Φτηνοί αδύναμοι ενισχυτές = Περιορισμένα γκάζια

Περιορισμένα γκάζια όμως θα είχες και με αντίστοιχα παθητικά ηχεία + ενισχυτή ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟΥ ΚΟΣΤΟΥΣ.


ΥΓ.
Μην τυχόν και ξαναδιαβάσω τίποτα χοντρομαλ@κίες που έχουν γραφτεί από ΚΑΡΑΑΣΧΕΤΟΥΣ σε άλλα threads ότι και καλά "τα monitor ηχεία είναι σχεδιασμένα να παίζουν μόνο στο 1 μέτρο" γιατί θα σας κάνω κλύσμα με τσικουδιά. >:(>:(>:(

Π.χ. τα Yamaha HS5 δε μπορούν να παίξουν ικανοποιητικά δυνατά (αν γουστάρεις γκάζια) στα 3m ακόμα και με 10ιντσο sub (π.χ.Presonus Temblor T10), επειδή έχουν φτηνά αδύναμα μεγάφωνα και φτηνούς αδύναμους ενισχυτές.
Είναι όμως άριστα για την κατηγορία τιμής τους.
Τα Neumann KH420 με 1" tweeter, 3" mid, και 10" woofer, δηλαδή αντίστοιχα και μικρότερα μεγάφωνα από το συνδυασμό Yamaha HS5 - Presonus Temblor T10, ροκάρουν αγρίως στα 3m.
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Dimfoot είχα στήσει 3 ηχεία, την μπροστά γραμμή μου, και με το sub που έχω και χωρίς αυτό.
Όσο ανέβαζα ένταση το ηχείο δεν ακολουθούσε από ένα σημείο και μετά
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
Dimfoot είχα στήσει 3 ηχεία, την μπροστά γραμμή μου, και με το sub που έχω και χωρίς αυτό.
Όσο ανέβαζα ένταση το ηχείο δεν ακολουθούσε από ένα σημείο και μετά
Ποιό σαμπ; Που κροσαρισμένα τα ηχεία;

Με τι τα συγκρίνεις και δεν σε ικανοποίησε το headroom;

(Δεν διαφωνώ σε αυτο που περιγράφεις πως άκουσες)
 

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Dimfoot είχα στήσει 3 ηχεία, την μπροστά γραμμή μου, και με το sub που έχω και χωρίς αυτό.
Όσο ανέβαζα ένταση το ηχείο δεν ακολουθούσε από ένα σημείο και μετά
Αν ήθελες πάνω από π.χ. 103dB peak (αισθάνομαι γενναιόδωρος...) σε όλο το φάσμα ανά ηχείο στη θέση ακρόασης, το αποτέλεσμα είναι αναμενόμενο.
Ή θα μειώσεις την απόσταση ακρόασης, ή θα μειώσεις τις απαιτήσεις σου σε ποιότητα - ακρίβεια, ή θα μειώσεις τις απαιτήσεις σου σε γκάζια, ή ετοιμάσου να ξοδευτείς.


ΥΓ.
Πρόσεξες τι ακριβώς έγραψε ο πονηρός γιατρούλης (που αυταπατάται ότι οι εγγλεζάρες θα πάρουν το μουντιάλ :fuckyou: );

Στα ενεργά το καθε μεγάφωνο οδηγείται απευθείας απο ενα ενισχυτή (τριών δρόμων=τρεις ενισχυτές) χωρίς να παρεμβάλλεται κροσοβερ. Και αυτό αλλάζει πολλά.

Απο την άλλη, συμφωνώ πως το Dynaudio δεν θα παίζει πολυ δυνατά, αλλά όχι και μέτρια...112db δίνει η (σεβαστή) εταιρία για το ζεύγος στο ενα μέτρο, βάλε και τα sub, πιστεύω πως το αποτέλεσμα θα ειναι αξιοπρεπέστατο για 10000€ για 10 ηχεία+ενισχυτές
Πιστεύεις ότι οι απαιτήσεις ακόμα και από κάθε ηχείο ξεχωριστά (ακόμα και από το ίδιο ηχείο!) είναι οι ίδΓιες αν ακούς με 3 ή 10 ηχεία;
 
Last edited:

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Dynaudio sub600 και B&W PV1, με αυτά παίζω σινεμά.
Κρος στα 60 τίποτε, κρος στα 80 κάτι καλύτερο ήταν.
Τα συγκρίνω με τα Vandersteen 1c που έχω αυτή στη στιγμή (5 ίδια) κρος στα 80
[DOUBLEPOST=1531260396][/DOUBLEPOST]@Alex_Zapantis ναι και το γνώριζα εξαρχής, απλά είπα να δοκιμάσω μπας και μου κάθεται καλά καθώς μου αρέσει ο ήχος της Dynaudio. Δεν έτρεφα αυταπάτες, απλά είχα τη δυνατότητα/ευκαιρία και το δοκίμασα
 

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Αν πάρεις τα 7 presonus μαζι με τα monitor και αν είσαι μορτης και αλάνι ακόμα ένα svs pb4000 για να παίζει κάτω από τα 40 hz ελα να τα πουμε αν θα παιζει η οχι....
Θα παίζουν καλά και θα έχουν πολύ καλό λόγο value for money, αλλά σε καμία περίπτωση όσο δυνατά θα ήθελες π.χ. εσύ.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
Ο κανόνας των “δύο από τα τρία”:

Δεν μπορείς να έχεις και ποιότητα, και μεγάλες στάθμες, και φτηνά.
Μπορείς να έχεις δύο απ τα τρία:

Μπορείς να έχεις ποιότητα και φτηνά, αλλά δεν θα έχεις στάθμες.
Μπορείς να έχεις στάθμες και φτηνά, αλλά δεν θα έχεις ποιότητα.
Αν θες και ποιότητα και στάθμες, δεν μπορεί να είναι φτηνά.
 
Last edited:

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Dynaudio sub600 και B&W PV1, με αυτά παίζω σινεμά.
Κρος στα 60 τίποτε, κρος στα 80 κάτι καλύτερο ήταν.
Τα συγκρίνω με τα Vandersteen 1c που έχω αυτή στη στιγμή (5 ίδια) κρος στα 80
[DOUBLEPOST=1531260396][/DOUBLEPOST]@Alex_Zapantis ναι και το γνώριζα εξαρχής, απλά είπα να δοκιμάσω μπας και μου κάθεται καλά καθώς μου αρέσει ο ήχος της Dynaudio. Δεν έτρεφα αυταπάτες, απλά είχα τη δυνατότητα/ευκαιρία και το δοκίμασα
ΚΑΡΑ-ΑΔΙΚΗ η σύγκριση.
Κόστος αδερφέ... Κόστος...
Πιο άδικη και από το Πρωτάθλημα που ήθελαν να στήσουν οι 'ζαίοι για τον ΜΠΑΟΚ.
 


Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Ο κανόνας των “δυο από τα τρία”:

Δεν μπορείς να έχεις και ποιότητα, και μεγάλες στάθμες, και φτηνά.
Μπορείς να έχεις δυο απ τα τρία:

Μπορείς να έχεις ποιότητα και φτηνά, αλλά δεν θα έχεις στάθμες.
Μπορείς να έχεις στάθμες και φτηνά, αλλά δεν θα έχεις ποιότητα.
Αν θες και ποιότητα και στάθμες, δεν μπορεί να είναι φτηνά.
ΕΤΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ. :hi:

Το συνεχίζω:

Μπορείς να είσαι πάοκ και να έχεις μαλλιά, αλλά δε θα έχεις μυαλό.
Μπορείς να είσαι πάοκ και να έχεις μυαλό, αλλά δε θα έχεις μαλλιά.
Αν θες και μαλλιά και μυαλό, δεν μπορεί να είσαι πάοκ.
 


Μηνύματα
3.667
Reaction score
5.504
Θα παίζουν καλά και θα έχουν πολύ καλό λόγο value for money, αλλά σε καμία περίπτωση όσο δυνατά θα ήθελες π.χ. εσύ.
Άστα να πάνε alex. Δυστυχώς εγώ έχω το πρόβλημα που περιγράφεται άριστα από τον dimifoot παραπάνω.... Αχχχχχχχ
[DOUBLEPOST=1531262541][/DOUBLEPOST]
Δώσε τα Dynaudio σου και πάρε πρισονους και τα μόνιτορ και την κατσιβελα κι ένα pb4000 κι έλα να μας πεις τι άκουσες μετά
Σε σχέση ποιότητας σίγουρα καλύτερα στα 85 με 90 db. Το προβλημα δεν είναι εκεί όμως. Εγώ σχεδόν πλέον έχω κατασταλάξει που θα πάω μάλλον....
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.394
Reaction score
125.550
στα 2 μισή μέτρα που κάθομαι να δω τις ταινίες.
2,5 μέτρα; Κάτσε στα 4 καλύτερα!
:D
:lol::lol::lol:

Πιο κοντά εχω τα μαγκνεπαν τα 3-άρια! :p

Δηλαδή, τι διαστάσεις έχει το δωμάτιο ώστε να έχεις 2,5 μ ακτίνα στον νοητό κύκλο των ηχείων του κινηματογραφικού ήχου; :D
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.668
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top