Γνωμες για ελαστικα αυτο/του

Μηνύματα
2.796
Reaction score
203
Πρεπει σε 1 μηνα το αργοτερο να αλλαξω λαστιχα.Σε 196/60/15 τι υπαρχει σε καλο ελαστικο για το γκολφακι μου?????
 

Μηνύματα
29.257
Reaction score
23.301
ΟΛΟΙ ΟΙ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΕΣ ΒΓΑΖΟΥΝ Σ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΔΙΑΣΤΑΣΗ ΑΠΟ 2-3 ΜΟΝΤΕΛΑ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ. ΠΡΩΤΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ΓΙΑ ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΜΙΣΕΛΕΝ ΚΑΙ ΤΑ ΟΜΟΣΤΑΥΛΑ ΑΛΛΑ ΦΘΗΝΟΤΕΡΑ ΚΛΕΜΠΕΡ.
 

Μηνύματα
2.796
Reaction score
203
Απάντηση: Re: Γνωμες για ελαστικα αυτο/του

ΟΛΟΙ ΟΙ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΕΣ ΒΓΑΖΟΥΝ Σ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΔΙΑΣΤΑΣΗ ΑΠΟ 2-3 ΜΟΝΤΕΛΑ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ. ΠΡΩΤΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ΓΙΑ ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΜΙΣΕΛΕΝ ΚΑΙ ΤΑ ΟΜΟΣΤΑΥΛΑ ΑΛΛΑ ΦΘΗΝΟΤΕΡΑ ΚΛΕΜΠΕΡ.
οποτε εβαλα μισελεν ποτε δεν μου αρεσανε εκτος απο τα pilot rport σε 245/40/17 που εβαλα πιο παλια στο bmw.Ασε που ειναι και κανενα 60αρι εβρω πιο ακριβα τα μισελεν απο αλλες μαρκες,στο νουμερο 195/60/15
 


Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Απάντηση: Γνωμες για ελαστικα αυτο/του

Τι οδήγηση θα κάνεις με το Golf?
Αν σκέφτεσαι σπορτίβ οδήγηση πρέπει να προχωρήσεις σε αλλαγή διαστάσεων ζάντας/ελαστικού.
Πχ άνετα μπορείς να δεις 205/55R16Η
Πήγαινε στο κατάστημα πώλησης και ίσως βρεις από Golf ζάντες σε τιμή χώμα (ακόμα και σιδερένιες με τάσι και αργότερα αν θέλεις αντικαθιστάς μόνο τη ζάντα)

Προτείνω Bridgestone ER300 Turanza
Νορμάλ τιμή, σκληρό πλαϊνό για αντοχή σε γούβες. χαντάκια κλπ ομορφιές των ελληνικών δρόμων, πολύ καλή διοχέτευση νερού εκτός πέλματος (δύσκολα θα παρουσιάσει υδρολίσθηση και πλανάρισμα), ανεκτό σε θόρυβο
 





costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.405
Reaction score
125.593
Απάντηση: Γνωμες για ελαστικα αυτο/του

τα Michelin ξέχνα τα, ακόμα και το Michelin Primacy HP είναι πατάτα απίστευτη. Στο χρόνο επάνω είναι για πέταμα, σφυρίζουν και γλυστράνε απίστευτα.... αν θες, έχω μια τετράδα με τα οποία έκανα 5.000 χιλ, είναι σα καινούρια...

Σε Continental θα πρότεινα το ContiSportContact™ 5 P (αλλά δε μπορείς να το βάλεις αν δεν αλλάξεις ζάντες), ή το ContiSportContact™ 3 (ομοίως δε μπορείς να το βάλεις αν δεν αλλάξεις ζάντες), οπότε καταλήγεις στο Premium Contact 2, το οποίο βγαίνει στη διάστασή σου και σε Η και σε V.

Η επόμενη εναλλακτική σου ΙΜΗΟ είναι θα έλεγα από Yokohama το AVS Sport - V102 και το AVS dB (ντεσιμπέλ), το οποίο φοράω και είμαι ιδιαίτερα ικανοποιημένος, το οποίο στη διάστασή σου βγαίνει σε Η. Εξαιρετικό πάντως είναι και το c.drive που το έχω βάλει σε 2 αυτοκίνητα και έμεινα ιδιαίτερα ικανοποιημένος.

το PARADA Spec-2, αν και έχει το καλύτερο κράτημα που έχω δει ως τώρα, δε το προτείνω διότι σε θερμοκρασίες κάτω των 7-8 βαθμών είναι σα να μην έχεις λάστιχα... επίσης είναι ιδιαίτερα θορυβώδες. εξ ου και η στροφή μου στο ντεσιμπελ...

Τα Bridgestone τα φοβάμαι, δε τα συνιστώ. έχουν 2 στρώσεις καλής γόμας με ενδιάμεση στρώση πατάτα. Αντίθετα, τα Yoko είναι μέχρι τα λινά η ίδια γόμα, τέλεια! Τα μισελεν έχουν μια καλή γόμα επιφανειακά, η οποία μόλις φύγει, φεύγεις και συ από το δρόμο! (όλο το υπόλοιπο είναι για να βγάζει χιλιόμετρα)
 

Μηνύματα
578
Reaction score
6
Απάντηση: Γνωμες για ελαστικα αυτο/του

Το λάστιχο είναι καθαρά υποκειμενική υπόθεση. Αν μιλάμε για γρήγορη οδήγηση, πας σε σκληρή γόμα, όπως το brigestone. (θέλει χιλιόμετρα να ζεσταθεί.
Σε κάθε άλλη περίπτωση πας σε μαλακή γόμα. Τα michilin δεν τα προτείνω, τουλάχιστον για τους ελληνικούς δρόμους διότι "πετάνε" εύκολα "μάγουλο" από καμιά λακούβα ή κράσπεδο. Τα Kleber καλά είναι, μαλακά, αθόρυβα, αλλά χάνουν εύκολα τις ιδιότητές τους (σκληραίνουν εύκολα). Pirelli μια από τα ίδια.
Τελευταία έχω βάλει και στα δύο αυτοκίνητα που έχω (golfII και Octavia 5) τα Yokohama C.Drive. Μαλακό, καλά κρατήματα, αθόρυβο και εδώ και 2 χρόνια που το φοράω, δεν έχει χάσει την ελαστικότητά του και φυσικά το κράτημά του.
Για τα Continental υπάρχει θέμα τον τελευταίο καιρό ότι στραβώνουν εύκολα. Δεν έχω προσωπική γνώμη.
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.649
Reaction score
94.611
Απάντηση: Γνωμες για ελαστικα αυτο/του

Μπράβο βρε παιδιά, πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σας!

Ομολογώ αυτό με τις στρώσεις των μισελέν δεν το ήξερα!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.405
Reaction score
125.593
Απάντηση: Γνωμες για ελαστικα αυτο/του

Τελευταία έχω βάλει και στα δύο αυτοκίνητα που έχω (golfII και Octavia 5) τα Yokohama C.Drive.
σε Octavia και Fabia, τα Yokohama που λες κάθονται πολύ καλά.

ΙΜΗΟ είναι τα πιο τίμια ελαστικά.
 

Μηνύματα
2.796
Reaction score
203
Re: Απάντηση: Γνωμες για ελαστικα αυτο/του

Τι οδήγηση θα κάνεις με το Golf?
Αν σκέφτεσαι σπορτίβ οδήγηση πρέπει να προχωρήσεις σε αλλαγή διαστάσεων ζάντας/ελαστικού.
Πχ άνετα μπορείς να δεις 205/55R16Η
Πήγαινε στο κατάστημα πώλησης και ίσως βρεις από Golf ζάντες σε τιμή χώμα (ακόμα και σιδερένιες με τάσι και αργότερα αν θέλεις αντικαθιστάς μόνο τη ζάντα)

Προτείνω Bridgestone ER300 Turanza
Νορμάλ τιμή, σκληρό πλαϊνό για αντοχή σε γούβες. χαντάκια κλπ ομορφιές των ελληνικών δρόμων, πολύ καλή διοχέτευση νερού εκτός πέλματος (δύσκολα θα παρουσιάσει υδρολίσθηση και πλανάρισμα), ανεκτό σε θόρυβο
αυτα φοραω τωρα (turanza)και ειναι οτι απο τα λαστιχα που δεν προκειται να βαλω ποτε ξανα.Απο θορυβο και απο κοπανημα.......να φανε και οι κοτες.Απο κρατηματα ειναι παρα πολυ καλα.Πλεον κανω νορμαλ οδηγηση,οποτε παραμενω σε 15αρα ζαντα και λαστιχα 195/60/15,ενω μαμα εχει 195/65/15.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.405
Reaction score
125.593
Απάντηση: Re: Απάντηση: Γνωμες για ελαστικα αυτο/του

....Απο θορυβο και απο κοπανημα...
αν αυτά είναι τα ζητούμενά σου, τότε δε νομίζω πως υφίσταται καλύτερη λύση από αυτό.

Κι ενώ είναι "σαλονάτο", αθόρυβο και καταπίνει κραδασμούς, ταυτόχρονα είναι και λάστιχο επιδόσεων...

Το έχω εδώ και 1 έτος και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Και στο κρύο πιάνει, και στη ζέστη και στο νερό, μια χαρά.

Το αυτοκίνητο που τα έβαλα είναι Ford S-MAX 2.0 Diesel.

Στην αρχή φορούσε το ΙΧ μου τα Michelin Primacy HP, τα οποία σα χαλασμένα ήταν. Συγκριτικά, δεν πιάναν καθόλου στο φρένο σε στεγνό (σε βρεγμένο ήταν -περιέργως- καλύτερα τα πράγματα), τραβούσαν το τιμόνι στις επιμήκεις ανωμαλίες τους δρόμου και κάναν απίστευτα περισσότερο θόρυβο...
 


Μηνύματα
499
Reaction score
14
Απάντηση: Γνωμες για ελαστικα αυτο/του

Προσωπική εμπειρία.

Pirelli PZERO 225/40/18 - Υπέροχο λάστιχο, αθόρυβο , απλά θέλει λίγο παραπάνο ζέσταμα για να δουλέψει.
Continental SportContact3 225/40/18 - ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ ΠΑΝΤΟΥ (λαμβάνοντας υπ όψιν τα λεφτά που κοστίζει)
UNIROYAL RainSport2 205/50/15 - Υπερμαλακό δούλευε απο το πρώτο φρενάρισμα, αθόρυβο, αλλά τρογώταν πολύ γρήγορα.
Fulda ProgressoCarat 205/50/15 - Τίμιο λάστιχο, Καλή πρόσφυση παντού, Πάρα πολύ μαλακό μάγουλο.
 

Μηνύματα
2.796
Reaction score
203
Απάντηση: Γνωμες για ελαστικα αυτο/του

Σημερα εβαλα τα continetal primium contact 2 σε 195/65/15 και τιμη 300 ευρω.Θορυβος γιοκ,μαλακο λαστιχο που δεν κοπαναει και κραταει καλα.Ειναι με 100χλμ μονο,αστρωτα και δεν το ''εβαλα σε στροφες'' οποτε δεν μπορω να πω οτι εβγαλα σωστα συμπερασματα.Παντος με τα λιγα χλμ που εκανα σημερα σας λεω οτι ειναι καλο λαστιχακι.
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Απάντηση: Γνωμες για ελαστικα αυτο/του

Σημερα εβαλα τα continetal primium contact 2 σε 195/65/15 και τιμη 300 ευρω.Θορυβος γιοκ,μαλακο λαστιχο που δεν κοπαναει και κραταει καλα.Ειναι με 100χλμ μονο,αστρωτα και δεν το ''εβαλα σε στροφες'' οποτε δεν μπορω να πω οτι εβγαλα σωστα συμπερασματα.Παντος με τα λιγα χλμ που εκανα σημερα σας λεω οτι ειναι καλο λαστιχακι.

εγω ειμαι πολυ ευχαριστημενος.
και στη βροχη τα παη πολυ καλα.
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Απάντηση: Γνωμες για ελαστικα αυτο/του

Σημερα εβαλα τα continetal primium contact 2 σε 195/65/15 και τιμη 300 ευρω.Θορυβος γιοκ,μαλακο λαστιχο που δεν κοπαναει και κραταει καλα.Ειναι με 100χλμ μονο,αστρωτα και δεν το ''εβαλα σε στροφες'' οποτε δεν μπορω να πω οτι εβγαλα σωστα συμπερασματα.Παντος με τα λιγα χλμ που εκανα σημερα σας λεω οτι ειναι καλο λαστιχακι.

Μην μπαίνεις σε λάθος σκέψεις.....
Ακόμα και λάστιχα από το carrefour να έβαζες, θα σου φαίνονταν δραματικά καλύτερα από τα παλιά καμμένα γιατί απλούστατα θα ήταν....φρέσκα!!
Στρώσ' τα και όταν περάσουν μερικά χιλιόμετρα (τουλάχιστον 1000) το ξανασυζητάμε
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.094
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top