Γνώμες για επιλογή ενισχυτικού σταδίου

Μηνύματα
66
Reaction score
32
Καλή σας μέρα.

Καινούργια δεδομένα στο σπίτι με αναγκάζουν να προχωρήσω σε τροποποίηση του δικάναλου συστήματος ως προς το πικάπ και τα ενισχυτικά. Η κατάσταση λοιπόν διαμορφώνεται ως εξής:

Ηχεία: Impulse Taus
Πικάπ: SL 1210 MK II με Audio Technica AT-VM95ML
Δέκτης: Tandberg 3001A
CD player: Technics SL-PS840

Ως προς τα ενισχυτικά σκέφτομαι τις παρακάτω λύσεις:

1- Denon PMA-600NE (σχεδόν πλήρης λύση, το μόνο που λείπει είναι usb είσοδος)
2- Yamaha A-S301 + ένα οικονομικό dac με usb και Bluetooth
3- Κρατάω τον προ που έχω (GRAAF WFB two) + Dynavox ET-100 (ή κάτι άλλο σε καινούργιο ή μεταχειρισμένο στην ίδια κατηγορία τιμής) + ένα οικονομικό dac με usb και Bluetooth (Αυτή είναι η ακριβή λύση)
4- Φρεσκάρω έναν τίμιο vintage ενισχυτή που έχω (Lenco A50) για να ακούω και περιμένω μια επόμενη καλύτερη - πλήρης έκδοση των περιπτώσεων 1 και 2 (οικονομική λύση)

Οποιαδήποτε γνώμη θα ήταν ευπρόσδεκτη
 

K

kimon

Guest
Καλή σας μέρα.

Καινούργια δεδομένα στο σπίτι με αναγκάζουν να προχωρήσω σε τροποποίηση του δικάναλου συστήματος ως προς το πικάπ και τα ενισχυτικά. Η κατάσταση λοιπόν διαμορφώνεται ως εξής:

Ηχεία: Impulse Taus
Πικάπ: SL 1210 MK II με Audio Technica AT-VM95ML
Δέκτης: Tandberg 3001A
CD player: Technics SL-PS840

Ως προς τα ενισχυτικά σκέφτομαι τις παρακάτω λύσεις:

1- Denon PMA-600NE (σχεδόν πλήρης λύση, το μόνο που λείπει είναι usb είσοδος)
2- Yamaha A-S301 + ένα οικονομικό dac με usb και Bluetooth
3- Κρατάω τον προ που έχω (GRAAF WFB two) + Dynavox ET-100 (ή κάτι άλλο σε καινούργιο ή μεταχειρισμένο στην ίδια κατηγορία τιμής) + ένα οικονομικό dac με usb και Bluetooth (Αυτή είναι η ακριβή λύση)
4- Φρεσκάρω έναν τίμιο vintage ενισχυτή που έχω (Lenco A50) για να ακούω και περιμένω μια επόμενη καλύτερη - πλήρης έκδοση των περιπτώσεων 1 και 2 (οικονομική λύση)

Οποιαδήποτε γνώμη θα ήταν ευπρόσδεκτη
Impulse! Αγαπημένη εταιρεία του Πάρη στον προμνημονιακό "ΗΧΟ".
(αναμνήσεις από τα νιάτα μας!).
Δεν έχω, δυστυχώς, προσωπική αντίληψη, αλλά έχε υπ' όψιν και αυτόν τον "μικρούλη"
 

Μηνύματα
66
Reaction score
32
Impulse! Αγαπημένη εταιρεία του Πάρη στον προμνημονιακό "ΗΧΟ".
(αναμνήσεις από τα νιάτα μας!).
Δεν έχω, δυστυχώς, προσωπική αντίληψη, αλλά έχε υπ' όψιν και αυτόν τον "μικρούλη"
Θυμάμαι ένα βράδυ (δραχμές είχαμε ακόμα) είχε έρθει από το σπίτι μου στα Εξάρχεια (εργένης εγώ τότε..) για να ακούσουμε πώς ακουγόταν ο audio note ενισχυτής του που είχε αναβαθμίσει.

Εκεί, και με βάση τα ακούσματά μου, είχαμε μιλήσει και για τα Taus (τότε είχα τα Lali)…

Σ΄ευχαριστώ για την απάντηση.
 

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Καλή σας μέρα.

Καινούργια δεδομένα στο σπίτι με αναγκάζουν να προχωρήσω σε τροποποίηση του δικάναλου συστήματος ως προς το πικάπ και τα ενισχυτικά. Η κατάσταση λοιπόν διαμορφώνεται ως εξής:

Ηχεία: Impulse Taus
Πικάπ: SL 1210 MK II με Audio Technica AT-VM95ML
Δέκτης: Tandberg 3001A
CD player: Technics SL-PS840

Ως προς τα ενισχυτικά σκέφτομαι τις παρακάτω λύσεις:

1- Denon PMA-600NE (σχεδόν πλήρης λύση, το μόνο που λείπει είναι usb είσοδος)
2- Yamaha A-S301 + ένα οικονομικό dac με usb και Bluetooth
3- Κρατάω τον προ που έχω (GRAAF WFB two) + Dynavox ET-100 (ή κάτι άλλο σε καινούργιο ή μεταχειρισμένο στην ίδια κατηγορία τιμής) + ένα οικονομικό dac με usb και Bluetooth (Αυτή είναι η ακριβή λύση)
4- Φρεσκάρω έναν τίμιο vintage ενισχυτή που έχω (Lenco A50) για να ακούω και περιμένω μια επόμενη καλύτερη - πλήρης έκδοση των περιπτώσεων 1 και 2 (οικονομική λύση)

Οποιαδήποτε γνώμη θα ήταν ευπρόσδεκτη
Πάρε 2 monoblocks Hypex NC400 (η NC1200 αν αντέχει η τσέπη σου). Από τον Έλληνα αντιπρόσωπο....
 


Μηνύματα
66
Reaction score
32

Μηνύματα
13.611
Reaction score
6.568
Δεν είχα δει το νήμα....... δεν ξέρω με τι ακούς τώρα, αλλά προσιτά μοντέλα ενισχυτών (όπως τα 1, 2) δεν είναι καλή ιδέα. Από την στιγμή που υπάρχει ένας καλός προενισχυτής, η καλύτερη επιλογή είναι ένας τελικός ενισχυτής (αλλά όχι επίπεδου Dynavox ET-100).
 

Μηνύματα
66
Reaction score
32
Δεν είχα δει το νήμα....... δεν ξέρω με τι ακούς τώρα, αλλά προσιτά μοντέλα ενισχυτών (όπως τα 1, 2) δεν είναι καλή ιδέα. Από την στιγμή που υπάρχει ένας καλός προενισχυτής, η καλύτερη επιλογή είναι ένας τελικός ενισχυτής (αλλά όχι επίπεδου Dynavox ET-100).
Στο ενισχυτικό στάδιο έχω τους GRAAF WFB two σαν προ και τον GRAAF GM20 σαν τελικό.

Τα καινούργια όμως δεδομένα στο σπίτι (ο γιός μου αποφάσισε ότι του αρέσει η ενασχόληση με το hi-fi…) με αναγκάζουν να προχωρήσω, όπως είπα, σε τροποποίηση.

Ξεκίνησα με το πικάπ και τώρα σκέφτομαι τι να κάνω με τα ενισχυτικά (όπως καταλαβαίνεις GRAAF GM20 και μικρό παιδί δεν…)

Η αλήθεια είναι ότι πιο πολύ κοιτάω για κάποιον μεταχειρισμένο τελικό (κατηγορίας Rotel Michi RHB-05) αλλά είμαι ανοικτός και σε άλλες προτάσεις.

Προς το παρόν ακούμε με έναν vintage ενισχυτή (Lenco A50) που έχω.
 

Μηνύματα
13.611
Reaction score
6.568
Δηλαδή χρειάζεται απλά ένας δεύτερος ενισχυτής για να μην δουλεύει το σετ των Graaf, ο γιος? Αν μένει στο ίδιο σπίτι (δεν ξέρω τι ηλικία έχει) τότε γιατί να μην στηθεί ένα δεύτερο σύστημα (στο δωμάτιο του), αφού υπάρχει ήδη ένας ενισχυτής (ο Lenco). Ένα ζευγάρι ηχεία και ένα usb dac και είναι έτοιμο.
 

Μηνύματα
66
Reaction score
32
Δηλαδή χρειάζεται απλά ένας δεύτερος ενισχυτής για να μην δουλεύει το σετ των Graaf, ο γιος? Αν μένει στο ίδιο σπίτι (δεν ξέρω τι ηλικία έχει) τότε γιατί να μην στηθεί ένα δεύτερο σύστημα (στο δωμάτιο του), αφού υπάρχει ήδη ένας ενισχυτής (ο Lenco). Ένα ζευγάρι ηχεία και ένα usb dac και είναι έτοιμο.
Είναι μικρός (11 χρονών) και του αρέσει να ακούει μουσική στο σαλόνι.

Στο δωμάτιό του καλύπτεται από τον υπολογιστή.
 

Μηνύματα
13.611
Reaction score
6.568
Toτε νομιζω οτι δεν χρειαζεται κατι αλλο για ενισχυτη.Ισως μια πηγη,ενα usb dac ή ενα streamer.
 


Μηνύματα
11
Reaction score
5
Παναγιωτη καλημερα,

Ειμαι ο Μαρκος και καποτε ειχα ερθει σπιτι σου να ακουσω τα Taus με τον Graaf, θυμασαι?
Εαν θελεις καλεσε με στο 6932282320.

Ευχαριστω πολυ

Μαρκος
 

TGD

Μηνύματα
6.985
Reaction score
7.073
Ένα σύστημα αρκεί. Με τα Graaf. Να κόψει καμία βελόνα στο πικάπ να το φοβάσαι. Τι θα κάνει στους ενισχυτές;
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.304
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top