Γνώμη για επιλογή OLED.

Μηνύματα
485
Reaction score
425
Έπειτα από 3 χρόνια συμβίωσης με την LG 55ec930v, ήρθε η ώρα για αναβάθμιση!
Σε τι άλλο εκτός από 65 ίντσες και οπωσδήποτε oled (δύσκολα ξαναγυρνάς σε μη-oled πάνελ).
Μακάρι να υπήρχαν τα φράγκα για 77 ίντσες αλλά δεν...

Η ερώτηση τώρα είναι η εξής : LG 65 C8 ή....
έπεσε το μάτι μου και στην εξής :
https://www.you.gr/eikona-ichos/til...rasi-panasonic-65-oled-4k-ultra-hd-tv-smart-d

Γνωρίζει κανείς την panasonic; ΟΙ κριτικές λενε καλά λόγια , η τιμή είναι καλή (-300 ευρώ από τξν LG ) και στα + οι 12 άτοκες δόσεις.
Βέβαια είναι μοντέλο περισινό...
Σε βίντεο συγκριτικό με την LG E7 , η εικόνα αν όχι καλύτερη είναι ισάξια.

Τι λέτε;
 



xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.627
Reaction score
83.106
To panel της Panasonic είναι της LG. Τα χαρακτηριστικά του διαφέρουν σε σχέση με την C8 στο peak brightness (EZ950 : 720cd/m2 , C8 : 900cd/m2).

Η C8 υποστηρίζει επιπλέον Dolby Vision και Advanced HDR.
 

Μηνύματα
485
Reaction score
425
To panel της Panasonic είναι της LG. Τα χαρακτηριστικά του διαφέρουν σε σχέση με την C8 στο peak brightness (EZ950 : 720cd/m2 , C8 : 900cd/m2).

Η C8 υποστηρίζει επιπλέον Dolby Vision και Advanced HDR.
Οπότε πάμε σε Lg!
Σε ευχαριστώ.
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Μηηηηηηηη. Στάσου!:D
Έχω την panasonic 65ez950 στο σαλόνι και την 55c6 στο δωμάτιο. Έχω δει και την c8. Παρότι έχουν το ίδιο panel έχουν υπαρκτές διαφορές. Θεωρώ την panasonic ότι καλύτερο έχω δει ποτέ σε τηλεόραση κι έχουν παρελάσει στο σαλόνι μου kuro, vt20, vt60, lg oled. Το μοντέλο που βλέπεις είναι περσινό, αλλά και πέρσι και φέτος ανακηρύχτηκε η κορυφαία τηλεόραση.
Η out of the box εικόνα της είναι εκπληκτική. Χρωματικά δεν πλησιάζεται. Ειδικά σε hdr. Με καμία απ' τις 2 δε θα απογοητευτείς, αλλά επειδή λατρεύω την εικόνα σου λέω ότι κι η επόμενη τηλεόραση μου panasonic θα είναι.
Διάβαζα ότι η lg είχε νέο firmware γιατί υπήρχε θέμα με το dolby vision. Είναι σίγουρα κακό που η panny δεν το υποστηρίζει.
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.627
Reaction score
83.106
Οπότε πάμε σε Lg!
Σε ευχαριστώ.

Απλά ανέφερα τις διαφορές του πάνελ. Από κει και πέρα, η κάθε εταιρεία προσπαθεί με τον δικό της τρόπο να εκμεταλλευτεί το πάνελ αυτό και να του αναδείξει τις δυνατότητες.

Άκου τον loggeo, κάτι ξέρει παραπάνω. :)
 

Μηνύματα
485
Reaction score
425
Τελικά άκουσα τον loggeo και πήρα την panasonic!
IMG_20190128_181959.jpg

[DOUBLEPOST=1549352827][/DOUBLEPOST]Να ρωτήσω...
Μέχρι τώρα , χρέη media player εκτελούσε ένα ταπεινό raspberry , και ήμουν ευχαριστημένος, αφού η προηγούμενη τηλεόραση ήταν 1080 , και το setup μου 5.1.
Για να βλέπω που και που κανένα 4κ που και που , ποιό οικονομικό media player θα με καλύψει;
Το mibox s θα με καλύψει ή πρέπει να πάω σε nvidia shield;
Ή και στα δύο η ποιότητα εικόνας είναι μέτρια και πρέπει μα πάω σε κάτι διαφορετικό;
PS. Δοκίμασα και το media player της τηλεόρασης , πολύ καλή εικόνα , αλλά δεν υποστηρίζει DTS!
 

Μηνύματα
2.668
Reaction score
1.386
Τελικά άκουσα τον loggeo και πήρα την panasonic!
View attachment 117279
[DOUBLEPOST=1549352827][/DOUBLEPOST]Να ρωτήσω...
Μέχρι τώρα , χρέη media player εκτελούσε ένα ταπεινό raspberry , και ήμουν ευχαριστημένος, αφού η προηγούμενη τηλεόραση ήταν 1080 , και το setup μου 5.1.
Για να βλέπω που και που κανένα 4κ που και που , ποιό οικονομικό media player θα με καλύψει;
Το mibox s θα με καλύψει ή πρέπει να πάω σε nvidia shield;
Ή και στα δύο η ποιότητα εικόνας είναι μέτρια και πρέπει μα πάω σε κάτι διαφορετικό;
PS. Δοκίμασα και το media player της τηλεόρασης , πολύ καλή εικόνα , αλλά δεν υποστηρίζει DTS!
Καλορίζικη ! Για 4K μην το σκέφτεσαι το mi. Πήγαινε σε nvidia shield που κάνει και περισσότερα πράγματα απο ενα απλό android streamer.
 

nsk

Μηνύματα
150
Reaction score
12
Καλοθεατη,
Σχετικά με το smart κομμάτι της μπορείς να δεις ποια έκδοση είναι;
Περιμένω εντυπώσεις μιας και την ζαχαρώνω.
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Τελικά άκουσα τον loggeo και πήρα την panasonic!
View attachment 117279
[DOUBLEPOST=1549352827][/DOUBLEPOST]Να ρωτήσω...
Μέχρι τώρα , χρέη media player εκτελούσε ένα ταπεινό raspberry , και ήμουν ευχαριστημένος, αφού η προηγούμενη τηλεόραση ήταν 1080 , και το setup μου 5.1.
Για να βλέπω που και που κανένα 4κ που και που , ποιό οικονομικό media player θα με καλύψει;
Το mibox s θα με καλύψει ή πρέπει να πάω σε nvidia shield;
Ή και στα δύο η ποιότητα εικόνας είναι μέτρια και πρέπει μα πάω σε κάτι διαφορετικό;
PS. Δοκίμασα και το media player της τηλεόρασης , πολύ καλή εικόνα , αλλά δεν υποστηρίζει DTS!
Μπράβο, δε θα το μετανιώσεις!!!! Δεδομένου ότι η τηλεόραση έχει τις απαραίτητες streaming υπηρεσίες (netflix, amazon κλπ) θα σου πρότεινα ένα media player που να παίζει σωστά hdr. Κάνε μια βόλτα στα από πάνω θέματα και ρίξε μια ματιά στο zidoo z9s.
Άκουσα ότι παίζει σωστά uhd iso και folders και μάλιστα περνάει σωστά τα metadata,
 

Μηνύματα
485
Reaction score
425
Καλοθεατη,
Σχετικά με το smart κομμάτι της μπορείς να δεις ποια έκδοση είναι;
Περιμένω εντυπώσεις μιας και την ζαχαρώνω.
IMG_20190203_184228.jpg .Εγώ πήρα το τελευταίο κομμάτι που ήταν ετοιμοπαράδοτο στο you.gr.
Αν μπορέσει το mediamarkt να στην φερει σε αυτά τα λεφτά, θα είσαι jet.
 




Pit

Μηνύματα
2
Reaction score
0
Καλησπέρα, η LG ec930v λειτουργεί κανονικά; Ρωτάω γιατί εμένα μου κάηκε το panel στα 2.5 χρόνια κ απ ότι είδα είχαν και άλλοι το ίδιο ακριβώς πρόβλημα.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.121
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top