Γράψε ό,τι σκέφτεσαι αυτή τη στιγμή


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.628
Reaction score
83.106
Είχα ωραία νέα... Μετά από παραλαβή συστημένης επιστολής από την Ολλανδία :thumbsdown:, διάβασα ότι πρέπει να πληρώσω παράβαση που έκανα τον Φεβρουάριο στη Ρώμη. Υπήρχε link για να δω τη φωτογραφία της κάμερας που με "έπιασε" σε λωρίδα που ήταν μόνο για ταξί.

Όλο μου το άγχος ήταν να προσέχω τις παραβάσεις, γιατί η Ρώμη είναι η πιο εχθρική πόλη που έχω επισκεφτεί για τα αυτοκίνητα. Είναι όμως τόσο μπερδεμένο το οδικό δίκτυο που δεν ενδείκνυται για οδήγηση χωρίς καλή γνώση του τοπικού συστήματος.

View attachment 138212 View attachment 138213
Σε συνέχεια του προηγούμενου...

Δύο χρόνια μετά, ήρθε email από την εταιρεία ενοικίασης του αυτοκινήτου με την απαίτηση πληρωμής 48,80 € για την παραπάνω κλήση. Ο λόγος; Διαχειριστικά έξοδα εκ μέρους τους για την απόδοση των στοιχείων μου στην Αστυνομία. :o

Με παρέπεμψαν στο συμβόλαιο που είχα υπογράψει και πράγματι το αναφέρει. Το έψαξα περισσότερο και πράγματι ισχύει σε όλες τις εταιρείες ενοικίασης στην ΕΕ. Το ποσό παίζει από 12 - 60 €.

--------------------

Σαν να μην έφτανε αυτό, ήρθε ειδοποίηση για απλήρωτη κλήση στάθμευσης του πατέρα μου. Η παράβαση είχε γίνει το 1996 και ο πατέρας μου πέθανε το 2017... :lolsign:

Το αρχικό ποσό ήταν 40 € και με τις έξτρα χρεώσεις έχει πάει 150 €.

Γελάω, αλλά αυτές οι κλήσεις αν δεν πληρωθούν στον Δήμο εγκαίρως, περνάνε στην εφορία των κληρονόμων.
Μπορεί να έχει περάσει τεράστιο χρονικό διάστημα αλλά υπολογίζουν τον χρόνο από τότε που απαιτήθηκε η πληρωμή για πρώτη φορά μέσω ταχυδρομείου. Φυσικά, ο πατέρας μου ήταν άκρως τυπικός και δεν θα είχε αφήσει μία τέτοια περίπτωση αδιεκπεραίωτη. Άντε όμως τώρα να βρεις μέση κι άκρη με νεκρούς.
:biggrin:
Σε επικοινωνία με το Δημαρχείο μου ανέφεραν ότι δεν έχει φύγει ακόμα από αυτούς για να περάσει στο TAXIS. Τους υπενθύμισα ότι έχω κάνει αποποίηση κληρονομιάς (κάτι ήξερα...) και εκεί τέλειωσαν όλα. Μου ζήτησαν να τους στείλω ένα αντίγραφο και με άφησαν "ελεύθερο χρέωσης"! :gamer:
 
Last edited:


abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.388
Reaction score
93.965
Μου ζήτησαν να τους στείλω ένα αντίγραφο και με άφησαν "ελεύθερο χρέωσης"! :gamer:
Έβγαλες και λεφτά απ' την μη αύξηση χαπιών! :biggrin:
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Αγαπητέ δικαιούχο!


Το όνομά μου είναι η κ. Kristalina Georgieva, πρόεδρος του ΔΝΤ. Εγκαταλείψατε ένα εκατομμύριο πεντακόσιες χιλιάδες δολάρια Ηνωμένων Πολιτειών με ΗΝΩΜΕΝΗ ΤΡΑΠΕΖΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΦΡΙΚΗ Ποιος είναι ο λόγος, ποιος προσπαθεί να σας εξαπατήσει; γιατί αυτή είναι η μόνη εξουσιοδοτημένη τράπεζα με τον κ. Segun Agbaje ως εγκεκριμένο αντιπρόσωπο.

Εάν αρνηθείτε να επικοινωνήσετε με τον κ. Segun Agbaje, το ΔΝΤ δεν θα σας επιτρέψει να λάβετε πληρωμή και θα συνεχίσετε να εργάζεστε με λανθασμένους ανθρώπους όλες τις ημέρες της ζωής σας χωρίς καλά νέα. Τα χρήματά σας παραμένουν στην United bank για την Αφρική στο Τόγκο και πρέπει να επικοινωνήσετε με τον κ. Segun Agbaje εάν ενδιαφέρεστε για την υπογραφή και την έγκριση του ΔΝΤ.

Εγκεκριμένος πράκτορας: κ. Segun Agbaje
Όνομα τράπεζας: United Bank for Africa
Διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου: [email protected]
Τηλ: +22870496864

Αυτή είναι εγκεκριμένη τράπεζα από τα Ηνωμένα Έθνη, το ΔΝΤ, την παγκόσμια τράπεζα και την ECOWAS και χωρίς αυτήν την αναφερθείσα τράπεζα κανένας από όλους αυτούς τους πράκτορες δεν θα σας υποστηρίξει ούτε θα εγκρίνει πληρωμή για εσάς.
παρακαλούμε επικοινωνήστε με την τράπεζα τώρα και λάβετε το χρήμα σας χωρίς καθυστέρηση.

με εκτιμιση
Κρισταλίνα Γεωργίεβα
Πρόεδρος του ΔΝΤ.

*********************

Εγώ τα είχα πάρει από τον άλλο που μου έστειλε το ομόλογο της Ανατολίας οπότε αν κάποιος βρίσκεται σε ανάγκη και θέλει μπορώ να του το προωθήσω αρκεί να γράψει από κάτω το email του. Αν ενδιαφερθούν παραπάνω από ένας θα γίνει κλήρωση. Καλή Σαρακοστή!
 



Μηνύματα
20.074
Reaction score
14.378
Σκέφτομαι ....και γελάω...:

«Και ο Άγιος φοβερα θέλει!»....απευθυνει κάποιος μπινελικια με σταθερότητα και ισχύ στη φωνή του στο σκυλί που ειναι ανυπάκουο.

Σχολιαζω: « Δηλαδή εσυ τους Αγίους σου τους φοβερίζεις!?“

“Όχι,έτσι λέει η παροιμια!Τους Αγίους δεν τους φοβερίζω,αυτούς τους φοβάμαι....»

:biggrin:
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.628
Reaction score
83.106
Χθες έβλεπα σειρές ως πολύ αργά και στις 8 το πρωί ξυπνάω τρομαγμένος με ... Δημοτικά. Ο γιος μου είχε στην τηλεδιδασκαλία πρώτη ώρα Γυμναστική και η πυροβολημένη δασκάλα θεώρησε καλό να τους βάλει βλαχοτράγουδα λόγω 25ης. Έβριζε ο γιος, έβριζα κι εγώ και ξεκίνησε ωραία η βδομάδα! :biggrin:
 

Pin

Θεΐτσα
Μηνύματα
8.036
Reaction score
4.439
Χθες έβλεπα σειρές ως πολύ αργά και στις 8 το πρωί ξυπνάω τρομαγμένος με ... Δημοτικά. Ο γιος μου είχε στην τηλεδιδασκαλία πρώτη ώρα Γυμναστική και η πυροβολημένη δασκάλα θεώρησε καλό να τους βάλει βλαχοτράγουδα λόγω 25ης. Έβριζε ο γιος, έβριζα κι εγώ και ξεκίνησε ωραία η βδομάδα! :biggrin:
Ο γιος μου ο μεγάλος, σε κάποια τάξη του γυμνασίου, νομιζω στη β, πήρε στη γυμναστική 14, σε κάποιο τρίμηνο, διότι είχε αρνηθεί στην καθηγήτρια να χορέψει τσάμικο και καλαματιανό. Η εκμάθηση παραδοσιακών χορών είναι υποτίθεται υποχρεωτική διότι συμπεριλαμβάνεται στην ύλη του μαθήματος από το υπουργείο παιδείας. :biggrin:
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.636
Reaction score
77.056
Χθες έβλεπα σειρές ως πολύ αργά και στις 8 το πρωί ξυπνάω τρομαγμένος με ... Δημοτικά. Ο γιος μου είχε στην τηλεδιδασκαλία πρώτη ώρα Γυμναστική και η πυροβολημένη δασκάλα θεώρησε καλό να τους βάλει βλαχοτράγουδα λόγω 25ης. Έβριζε ο γιος, έβριζα κι εγώ και ξεκίνησε ωραία η βδομάδα! :biggrin:
:lol: :lol: :lol:
αφού δεν ακουσες και μπαμ μπουμ από καριοφίλια...ευχαριστώ να λες
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.628
Reaction score
83.106
Ο γιος μου ο μεγάλος, σε κάποια τάξη του γυμνασίου, νομιζω στη β, πήρε στη γυμναστική 14, σε κάποιο τρίμηνο, διότι είχε αρνηθεί στην καθηγήτρια να χορέψει τσάμικο και καλαματιανό. Η εκμάθηση παραδοσιακών χορών είναι υποτίθεται υποχρεωτική διότι συμπεριλαμβάνεται στην ύλη του μαθήματος από το υπουργείο παιδείας. :biggrin:
Εγώ που θα μπορούσα να είχα μπει για πλάκα στη Γυμναστική Ακαδημία, λόγω διακρίσεων στην ποδηλασία εφήβων, σχολή που μού άρεσε και μου αρέσει ακόμα, την ξέγραψα λόγω υποχρεωτικών μαθημάτων παραδοσιακών χορών.

Μισώ τη λαϊκή παράδοση (όχι μόνο της Ελλάδας). :biggrin:
 


Μηνύματα
4.847
Reaction score
25.677
Έχει έρθει διαταγή του υπουργείου παιδείας σήμερα και αύριο, οι εκπαιδευτικοί να παρουσιάσουν υλικό από τα χρόνια της ελληνικής επανάστασης, με συνοδεία τραγουδιών και παραδοσιακών χορών....
 







Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.166
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top