Γρίφοι


melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.930
Reaction score
41.199
Αναλόγως τα λεφτά βαπτίζεται ο μαλάκας. :)

Πέραν του ότι ήταν χιουμοριστικό να πω ότι δεν έχει και πολύ νόημα αυτό που λες.
Αν δεν έχεις πολλά λεφτά (δεν σου φέρνει δλδ πολλά λεφτά η απασχόληση) το κάνεις γιατί δεν έχεις άλλη επιλογή, οπότε είναι ο μαλάκας της υπόθεσης αλλά σε version θύμα του συστήματος. Αν πάλι σου δίνει πολλά λεφτά (μιλάμε για πολλά) και συνεχίζεις να το κάνεις τότε είσαι πάλι θύμα, απλά του εαυτού σου.
Στις ενδιάμεσες βαθμίδες βγάζεις την αναλογία των δύο άκρων. Σε κάθε περίπτωση το κάνουμε πολλοί, ιδίως οι επιχειρηματίες, και ξεγελάμε τον εαυτό μας ότι ετσι είναι το σωστό, η χαρά της δημιουργίας, η ευθύνη και άλλες παπ@ρολογικού τύπου δικαιολογίες. Μέχρι να μας πει ο γιατρός "κόψε λίγο γιατί αλλιώς σε μένα θα δώσεις ότι έβγαλες".
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.918
Reaction score
12.572
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.752
Reaction score
83.563
Πέραν του ότι ήταν χιουμοριστικό να πω ότι δεν έχει και πολύ νόημα αυτό που λες.
Αν δεν έχεις πολλά λεφτά (δεν σου φέρνει δλδ πολλά λεφτά η απασχόληση) το κάνεις γιατί δεν έχεις άλλη επιλογή, οπότε είναι ο μαλάκας της υπόθεσης αλλά σε version θύμα του συστήματος. Αν πάλι σου δίνει πολλά λεφτά (μιλάμε για πολλά) και συνεχίζεις να το κάνεις τότε είσαι πάλι θύμα, απλά του εαυτού σου.
Στις ενδιάμεσες βαθμίδες βγάζεις την αναλογία των δύο άκρων. Σε κάθε περίπτωση το κάνουμε πολλοί, ιδίως οι επιχειρηματίες, και ξεγελάμε τον εαυτό μας ότι ετσι είναι το σωστό, η χαρά της δημιουργίας, η ευθύνη και άλλες παπ@ρολογικού τύπου δικαιολογίες. Μέχρι να μας πει ο γιατρός "κόψε λίγο γιατί αλλιώς σε μένα θα δώσεις ότι έβγαλες".
Βρε κι εγώ για πλάκα απάντησα. :) Εξάλλου κι ο ορισμός του μαλάκα είναι σχετικός.

Πριν λίγο μιλούσα με τον μικρό μου ξάδερφο (κοντά στα 30) που σπούδασε και εργάζεται στην Αγγλία. Είναι ευσυνείδητος και υπεύθυνος, οπότε έκανε αυτό που λέει ο γρίφος. Μετά από 4-5 χρόνια που έφτασε σε ένα μέσο μισθολογικό επίπεδο, ο έξτρα χρόνος που αφιερώνει στη δουλειά του δεν του προσφέρει τίποτα παραπάνω. Ούτε μπορεί να το απαιτήσει γιατί υπάρχει μεγάλη υπερπροσφορά ικανών στελεχών που είναι διατεθειμένα να δουλεύουν τζάμπα υπερωρίες. Κι έτσι κανείς δεν είναι αναντικατάστατος.
 




Μηνύματα
20.125
Reaction score
14.508
I'm the 1st person to show up to work every day & the last person to leave.
WHO AM I?

Ειμαι ο πρώτος που εμφανίζεται στην δουλειά κάθε μέρα και ο τελευταίος που φευγει.

ΠΟΙΟΣ ΕΙΜΑΙ?
Μερικές από τις απαντήσεις :

-«The one missing out on the rest of your life? 🤔»

-«A person who doesn’t know the balance of work and personal life 😬»

- “Σεκιουριτι”

- “Καθαριστρια”

- “Τελειομανής?»

-« Stress, you are STRESS! What did I win??»

-«On the road to burnout»

-«Ο Ιησούς «

-« Over achiever?”

-“The hard worker that goes unnoticed!”

-“You are the only one working there.” ( :roflmao: )


…….









- “ Not me! 😂
 














ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.610
Μηνύματα
2.867.837
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top