Γρίφοι

Μηνύματα
29.257
Reaction score
23.300
Το αεροπλάνο παιρνει κίνηση από τα αέρια που σπρώχνει και όχι από την κίνηση των τροχών . Το τι γίνεται από κάτω είναι αδιάφορο .
ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΜΕΝΕΙ ΑΚΙΝΗΤΟ ΠΩΣ ΘΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΕΙ Η ΔΥΝΑΜΙΚΗ ΑΝΩΣΗ?
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.720
Reaction score
10.535
Στο πρώτο την έφαγα με την μπανάνα που κάποιος έφαγε.
Το αεροπλάνο δεν πετάει.
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Το αεροπλάνο παιρνει κίνηση από τα αέρια που σπρώχνει και όχι από την κίνηση των τροχών . Το τι γίνεται από κάτω είναι αδιάφορο .

Το 14 δεν το αναθεωρώ άλλο . Αντε μη τα φάω όλα και μείνει 0
Να το θέσω αλλιώς: Ένας σταθερός (ταχύτητα=0), ουδέτερος παρατηρητής τι βλέπει; το αεροπλάνο να κινείται ή να είναι σταθερό (με τις ρόδες να γυρίζουν, τον κινητήρα να μουγκρίζει κτλ.);
 

Μηνύματα
29.257
Reaction score
23.300
ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΒΑΛΟΥΜΕ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΙΑ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΑΕΡΟΤΟΥΡΜΠΙΝΑ ΠΟΥ ΝΑ

ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΡΕΥΜΑ ΑΕΡΟΣ 150+ ΧΛΜ/ΩΡΑ.
 

Μηνύματα
15.028
Reaction score
20.778
Μα δεν μένει ακίνητο . Αυτό που θα συμβεί είναι να προχωράει το αεροσκάφος καθότι αεριοθουμενο και οι τροχοί να μένουν σταθεροί γιατί θα προχωράει ο ιμάντας μαζί τους
 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.931
Reaction score
41.199
Μα δεν μένει ακίνητο . Αυτό που θα συμβεί είναι να προχωράει το αεροσκάφος καθότι αεριοθουμενο και οι τροχοί να μένουν σταθεροί γιατί θα προχωράει ο ιμάντας μαζί τους
ο ιμάντας πάει ανάποδα λέει
 

Μηνύματα
29.257
Reaction score
23.300
ΓΙ ΑΥΤΟ ΡΕ ΣΕΙΣ ΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΓΚΟΜΕΝΕΣ ΣΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΤΙΣ ΕΙΧΑΝ ΟΙ ΚΟΥΛΤΟΥΡΙΑΡΗΔΕΣ....:p

ΕΠΕΙΔΗ ΟΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΦΑΝΤΑΣΙΑ.....:D
 


Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.720
Reaction score
10.535
Μα δεν μένει ακίνητο . Αυτό που θα συμβεί είναι να προχωράει το αεροσκάφος καθότι αεριοθουμενο και οι τροχοί να μένουν σταθεροί γιατί θα προχωράει ο ιμάντας μαζί τους
Ωπ σωστός , αρκεί ο ιμάντας να είναι τεράστιος. Όταν απογειωθεί η γωνιακή ταχύτητα των τροχών θα είναι η διπλάσια από αυτή που θα είχαν χωρίς τον ιμάντα
 


Μηνύματα
29.257
Reaction score
23.300
ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ Η ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΗΔΕΝΙΚΗ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟ

ΕΔΑΦΟΣ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ ΝΑ ΜΗΝ ΣΗΚΩΘΕΙ.

Η ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΤΗΣ ΩΣΗΣ ΕΚΜΗΔΕΝΙΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΤΟΥ ΙΜΑΝΤΑ.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.931
Reaction score
41.199
Δεν έχει σημασία από που παίρνει κίνηση. Εστω ότι είμαι εγώ από πίσω και το σπρώχνω και τα πόδια μου πατάνε εκτός ιμάντα (με κάποιο μαγικό τρόπο). Για να κινηθεί όπως το βλέπει ένας παρατηρητής που είναι εκτός συστήματος αεροπλάνου-ιμάντα (όπως είναι τα πόδια μου) θα πρέπει ο τροχός του αεροπλάνου να κυλίσει και να μετακινηθεί κατά αντίστοιχο μήκος. Την ίδια στιγμή όμως ο ιμάντας το μεταφέρει προς την αντίθετη κατεύθυνση και για ίση απόσταση. Οπότε ως προς τα πόδια μου που είναι εκτός ιμάντα το αεροπλάνο δεν έχει μετακινηθεί, άρα η ταχύτητα του ως προς τα πόδια μου είναι μηδενική. Οπου πόδια μου ο αέρας.

Αλλο παράδειγμα, όταν τρέχω πάνω στο διάδρομο του γυμναστηρίου νοιώθω τον αέρα στο πρόσωπο μου;
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.720
Reaction score
10.535
ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ Η ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΗΔΕΝΙΚΗ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟ

ΕΔΑΦΟΣ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ ΝΑ ΜΗΝ ΣΗΚΩΘΕΙ.

Η ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΤΗΣ ΩΣΗΣ ΕΚΜΗΔΕΝΙΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΤΟΥ ΙΜΑΝΤΑ.
έχει δίκαιο ο Pankrok. Βάζοντας τον ιμάντα είναι σαν να έχεις προσθιοκίνητο αυτοκίνητο και να βάζεις ιμάντα μόνο στους πίσω τροχούς. Η δύναμη που προκαλεί την κίνηση του αεροπλάνου δεν είναι στους τροχούς αλλά στην μετατόπιση του αέρα.
 

Μηνύματα
15.028
Reaction score
20.778
Τρέχεις στον διάδρομο γιατί προσπαθείς να κινηθείς από τα πόδια σου. Την ίδια στιγμή αν τραβήξεις την μπάρα του διαδρόμου με τα χέρια σου θα κινηθείς μπροστά
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.931
Reaction score
41.199
Τρέχεις στον διάδρομο γιατί προσπαθείς να κινηθείς από τα πόδια σου. Την ίδια στιγμή αν τραβήξεις την μπάρα του διαδρόμου με τα χέρια σου θα κινηθείς μπροστά
Μα για να κινηθώ μπροστά θα πρέπει τα πόδια μου να τρέξουν με μεγαλύτερη ταχύτητα (έστω παίρνοντας ισχύ από τα χέρια μου που έλκουν την μπάρα) από την ταχύτητα που τρέχει ο διάδρομος προς τα πίσω. Δεν ισχύει αυτό στο πρόβλημα αφού λέει ότι ο ιμάντας έχει πάντα ίση αντίθετη ταχύτητα από τους τροχούς.
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Βρε γιατί μπερδεύεστε; Στον διάδρομο του γυμναστηρίου ορίζεις εσύ την ταχύτητά του. Φαντάσου να μην την όριζες και απλά να υπήρχαν μόνο ρουλεμάν ώστε να γυρίζει. Είτε σταθερά είτε επιταχυνόμενα πας, πάντα θα βρίσκεσαι στο ίδιο σημείο (δράση-αντίδραση). Δες και τη δυναμομέτρηση αυτοκινήτου.
 

Μηνύματα
29.257
Reaction score
23.300
έχει δίκαιο ο Pankrok. Βάζοντας τον ιμάντα είναι σαν να έχεις προσθιοκίνητο αυτοκίνητο και να βάζεις ιμάντα μόνο στους πίσω τροχούς. Η δύναμη που προκαλεί την κίνηση του αεροπλάνου δεν είναι στους τροχούς αλλά στην μετατόπιση του αέρα.

Η ΟΠΟΙΑ ΜΕΤΑΤΟΠΙΣΗ ΤΟΥ ΑΕΡΑ ΕΞ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΩΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΣΤΟ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ...

ΜΕ ΔΕΔΟΜΕΝΗ ΤΗΝ ΣΤΑΤΙΚΗ ΤΡΙΒΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΡΙΒΗ ΚΥΛΙΣΗΣ ΤΩΝ ΤΡΟΧΩΝ ΤΟ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ

ΤΡΟΧΟΔΡΟΜΕΙ ΣΤΟΝ ΔΙΑΔΡΟΜΟ ΜΕ Α ΤΑΧΥΤΗΤΑ.

Ο ΔΙΑΔΡΟΜΟΣ ΚΥΛΑΕΙ ΜΕ Α ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΠΡΟΣ ΑΝΤΙΘΕΤΗ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ ΕΚΜΗΔΕΝΙΖΟΝΤΑΣ

ΤΗΝ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟΥ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΕΔΑΦΟΣ.
 


ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Παρόμοιο:

Έχουμε μια ακίνητη βάρκα στη θάλασσα, η οποία έχει τετράγωνο πανί στο κατάρτι της (το κατάρτι είναι κάθετο στο κατάστρωμα της βάρκας). Απέναντι από το πανί, βάζουμε έναν μεγάλο ανεμιστήρα ακίνητο, έτσι ώστε το ρεύμα αέρα να χτυπά κάθετα το πανί. Συνδέουμε τον ανεμιστήρα με τη μπαταρία της βάρκας.

Θα κινηθεί η βάρκα;
 
Last edited:


Staff online

  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.612
Μηνύματα
2.867.942
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top