Γρηγορη ερωτηση για καλωδιο δορυφορων

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Παιδια εχω στην κατοχη μου τα CREATIVE GIGAWORKS S 750...τα οποια τα πηρα μεταχειρισμενα αλλα χωρις καλωδια...Οι δορυφοροι θεωρητικα ειναι 75 w...τι καλωδια να χρησιμοποιησω ? Τι διατομη ? 2* ? Τα καλωδια πρεπει να ειναι απο τη μια μερια γυμνα (κοκκινο-μαυρο που πανε στα ηχεια) και στην αλλα μερια rca που θα καταληγουν στον ενσωματωμενο ενισχυτη του sub

Αν χρησιμοποιησω μεγαλυτερη διατομη απο οτι τα δικα του (συγκεκριμενα 2*2.5...υποθετω οτι ειναι αρκετα μεγαλυτερα ) υπαρχει κινδυνος απο κατι ?

Να μην λειτουργει σωστα κατι...να παραμορφωνει/καει....να χαλαει ο ηχος κλπ κλπ ? Το λεω γιατι σε αυτη τη διατομη εχω μερικα μετρα καλωδιο ηδη....

Οι αποστασεις θα ειναι 5 καλωδια των 1.5 + μετρων...και 2 των 2.5+ μετρων

Αν καποιος εχει τα συγκεκριμενα ηχεια και μπορει να δει τα καλωδια ακομα καλυτερα..

Ευχαριστω...



Αν το ποστ δεν ανηκει σε αυτη την κατηγορια ας μεταφερθει
 

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Eλατε ρε παιδια κανεις ? Αφηστε τα gigaworks...απαντηστε γενικα....πως ξερουμε τι καλωδιο(διατομη) βαζουμε σε ενα ηχειο ,με τι κριτηρια επιλεγεται και τι κινδυνοι/μειονεκτηματα υπαρχουν απο χοντροτερο/λεπτοτερο καλωδιο
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
Παιδια εχω στην κατοχη μου τα CREATIVE GIGAWORKS S 750...τα οποια τα πηρα μεταχειρισμενα αλλα χωρις καλωδια...Οι δορυφοροι θεωρητικα ειναι 75 w...τι καλωδια να χρησιμοποιησω ? Τι διατομη ? 2* ? Τα καλωδια πρεπει να ειναι απο τη μια μερια γυμνα (κοκκινο-μαυρο που πανε στα ηχεια) και στην αλλα μερια rca που θα καταληγουν στον ενσωματωμενο ενισχυτη του sub

Κατ΄αρχάς μου κάνει εντύπωση που η έξοδος του ενσωματωμένου ενισχυτή του SUB σου διαθέτει ακροδέκτες τύπου RCA. Aν όντως έτσι έχουν τα πράγματα τότε πρέπει να χρησιμοποιήσεις λεπτό διάφανο καλώδιο ηχείων το οποίο πρέπει να τερματιστεί (κολληθεί με κολλητίρι) σε βύσματα RCA. Το καλώδιο είναι πλακέ ("shotgun") άποτελούμενο από δύο πολύκλωνους αγωγούς.
Τέτοιο καλώδιο θα βρεις στο Electro World στην Λ. Κηφισίας , απέναντι από το Γηροκομείο και λίγο πριν την διασταύρωση με Κατεχάκη. Το συγκεκριμένο καλώδιο παίζει θαυμάσια σε όλους τους τύπους ηχείων.


Αν χρησιμοποιησω μεγαλυτερη διατομη απο οτι τα δικα του (συγκεκριμενα 2*2.5...υποθετω οτι ειναι αρκετα μεγαλυτερα ) υπαρχει κινδυνος απο κατι ?

Να μην το κάνεις γιατί δεν θα μπορείς να το τερματίσεις επάνω στα βύσματα RCA. Tα χοντρά πολυκλωνα καλώδια θα σου δημιουργήσουν προβλήματα.

Να μην λειτουργει σωστα κατι...να παραμορφωνει/καει....να χαλαει ο ηχος κλπ κλπ ? Το λεω γιατι σε αυτη τη διατομη εχω μερικα μετρα καλωδιο ηδη....

Κανένα πρόβλημα. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και αυτά που ήδη έχεις.

Οι αποστασεις θα ειναι 5 καλωδια των 1.5 + μετρων...και 2 των 2.5+ μετρων

Μια χαρά, οι αποστάσεις είναι μικρές.

Αν καποιος εχει τα συγκεκριμενα ηχεια και μπορει να δει τα καλωδια ακομα καλυτερα..

Ευχαριστω...



Αν το ποστ δεν ανηκει σε αυτη την κατηγορια ας μεταφερθει

Οτιδήποτε άλλο χρειαστείς, στη διάθεσή σου.
 

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Οτιδήποτε άλλο χρειαστείς, στη διάθεσή σου.
Ευχαριστω πολυ g.kar. Kυριως με ενδιεφερε να μαθω αν υπαρχει καποιο προβλημα απωλεια σηματος/ηχου η να καει κατι....η κατασκευη δεν με απασχολει...ενας φιλος θα τα φτιαξει που εχει φτιαξει ευκολα αντιστοιχα καλωδια και μεγαλης διατομης.

Μια ακομη ερωτηση απο περιεργεια...ενα αρκετα λεπτοτερο καλωδιο μπορει να ειναι επικινδυνο ? Πως καθοριζεται η διατομη ? Σε σχεση με τα w των ηχειων, τα ohm , τον ενισχυτη ?

Τα παραπανω απαντα τα οταν θα εχεις ορεξη και χρονο.:happy_4:
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
Ο τερματισμός του καλωδίου στα βύσματα RCA είναι το μοναδικό σημείο όπου θα μπορούσε ενδεχομένως να δημιουργηθεί πρόβλημα βραχυκυκλώματος.
Οπωσδήποτε να χρησιμοποιήσεις κάποιο είδος μόνωσης μεταξύ του + και του - π.χ. με θερμοσυστελλόμενο μακαρονάκι. Εννοώ στα σημεία που θα κολληθούν επάνω στο RCA.

H απώλεια σήματος λόγω μικρής σχετικά διατομής καλωδίου στο συγκεκριμένο σύστημα θα είναι ελάχιστη.

Εναλλακτικά, κι αν σε τρώει το μικρόβιο του χαι-εντά, θα μπορούσες να αντικαταστήσεις τα RCΑ του Sub με μπόρνες κατάλληλες για τερματισμό γυμνού καλωδίου ηχείων.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.662
Μηνύματα
2.871.165
Members
37.929
Νεότερο μέλος
axil
Top