ΔΙΠΛΟΚΑΛΩΔΙΩΣΗ ΣΕ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΚΑΛΩΔΙΑ ΗΧΕΙΩΝ

Μηνύματα
117
Reaction score
0
Καλησπέρα σε όλους και καλό φθινόπωρο.

θα ήθελα σας παρακαλώ την άποψη σας στο παρακάτω θέμα: Χρησιμοποιώ για την σύνδεση των ηχείων μου με τον τελικό ενισχυτή τα Acoustic Zen hologram τα οποία έχουν συνολικό μήκος ανά κανάλι 5,5μ. Τα συγκεκριμένα καλώδια μπορούν να χρησιμοποιηθούν και για διπλοκαλωδίωση (έχουν 4 επιμέρους αγωγούς). Θα ήθελα να μου πείτε λοιπόν λαμβάνοντας υπ' οψιν το μήκος των καλωδίων, αν είναι προτιμότερη η διπλοκαλωδίωση ή όχι.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: ΔΙΠΛΟΚΑΛΩΔΙΩΣΗ ΣΕ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΚΑΛΩΔΙΑ ΗΧΕΙΩΝ

εννοεις να αλλαξεις καλωδιο?
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.115
Reaction score
20.625
Απάντηση: ΔΙΠΛΟΚΑΛΩΔΙΩΣΗ ΣΕ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΚΑΛΩΔΙΑ ΗΧΕΙΩΝ

Καλησπέρα σε όλους και καλό φθινόπωρο.

θα ήθελα σας παρακαλώ την άποψη σας στο παρακάτω θέμα: Χρησιμοποιώ για την σύνδεση των ηχείων μου με τον τελικό ενισχυτή τα Acoustic Zen hologram τα οποία έχουν συνολικό μήκος ανά κανάλι 5,5μ. Τα συγκεκριμένα καλώδια μπορούν να χρησιμοποιηθούν και για διπλοκαλωδίωση (έχουν 4 επιμέρους αγωγούς). Θα ήθελα να μου πείτε λοιπόν λαμβάνοντας υπ' οψιν το μήκος των καλωδίων, αν είναι προτιμότερη η διπλοκαλωδίωση ή όχι.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Όχι.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.417
Reaction score
125.624
Απάντηση: ΔΙΠΛΟΚΑΛΩΔΙΩΣΗ ΣΕ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΚΑΛΩΔΙΑ ΗΧΕΙΩΝ

Γιατί δε το δοκιμάζεις να μας πεις τι κατάλαβες?
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Απάντηση: ΔΙΠΛΟΚΑΛΩΔΙΩΣΗ ΣΕ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΚΑΛΩΔΙΑ ΗΧΕΙΩΝ

Καλησπέρα σε όλους και καλό φθινόπωρο.

θα ήθελα σας παρακαλώ την άποψη σας στο παρακάτω θέμα: Χρησιμοποιώ για την σύνδεση των ηχείων μου με τον τελικό ενισχυτή τα Acoustic Zen hologram τα οποία έχουν συνολικό μήκος ανά κανάλι 5,5μ. Τα συγκεκριμένα καλώδια μπορούν να χρησιμοποιηθούν και για διπλοκαλωδίωση (έχουν 4 επιμέρους αγωγούς). Θα ήθελα να μου πείτε λοιπόν λαμβάνοντας υπ' οψιν το μήκος των καλωδίων, αν είναι προτιμότερη η διπλοκαλωδίωση ή όχι.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
[reliops=No! NO!! Baby Usher!][youtube]A1lx6Yok_Z0[/youtube][/reliops]


Mελέτησε κι αυτό:
http://www.sonicdesign.se/biwire.html
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Προσωπικά θα το άφηνα ως έχει.
Αν θες το κάτι παραπάνω πάρε ένα ίδιο καλώδιο 5,5 μέτρων, <<σπάσε>> το στα δύο όπως λες, και χρησιμοποίησε το στα πρίμα.
 

Μηνύματα
117
Reaction score
0
Απάντηση: Re: ΔΙΠΛΟΚΑΛΩΔΙΩΣΗ ΣΕ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΚΑΛΩΔΙΑ ΗΧΕΙΩΝ

Προσωπικά θα το άφηνα ως έχει.
Αν θες το κάτι παραπάνω πάρε ένα ίδιο καλώδιο 5,5 μέτρων, <<σπάσε>> το στα δύο όπως λες, και χρησιμοποίησε το στα πρίμα.
Συμφωνώ, αλλά τα 11μ κοστίζουν πανω από 2.000,00€. Δεν είναι λίγο ασύμφορο?
 


Μηνύματα
117
Reaction score
0
Απάντηση: ΔΙΠΛΟΚΑΛΩΔΙΩΣΗ ΣΕ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΚΑΛΩΔΙΑ ΗΧΕΙΩΝ

εννοεις να αλλαξεις καλωδιο?
Όχι. Απλά να χρησιμοποιήσω το ήδη υπάρχον καλώδιο με έναν από τους 2 τρόπους.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Re: Απάντηση: Re: ΔΙΠΛΟΚΑΛΩΔΙΩΣΗ ΣΕ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΚΑΛΩΔΙΑ ΗΧΕΙΩΝ

Συμφωνώ, αλλά τα 11μ κοστίζουν πανω από 2.000,00€. Δεν είναι λίγο ασύμφορο?
Για αυτό ακριβώς σου είπα να πάρεις 5,5 μέτρα και να το χωρίσεις στη μέση. Για τα μεσο-υψηλά δεν θα έχεις θέμα με τη μισή διατομή.
Το κόστος είναι το μισό από όσο λες.
Βέβαια θα καταστρέψεις το καλώδιο οπότε μεταπώληση γιοκ.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.417
Reaction score
125.624
Απάντηση: ΔΙΠΛΟΚΑΛΩΔΙΩΣΗ ΣΕ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΚΑΛΩΔΙΑ ΗΧΕΙΩΝ

βρε πίτερ, το ίδιο καλώδιο, μπορεί να χρησιμοποιηθεί και με 4-καλωδίωση. Ας κάνει μια δοκιμή να μας πει τι άκουσε ο άνθρωπος, 2 λεπτά δουλειά είναι...
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Και αυτό σωστό και ευκολότερο. :137:
Περιμένουμε εντυπώσεις.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.115
Reaction score
20.625
Απάντηση: ΔΙΠΛΟΚΑΛΩΔΙΩΣΗ ΣΕ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΚΑΛΩΔΙΑ ΗΧΕΙΩΝ

Θα με υποχρέωνες αν το αιτιολογούσες κιόλας.
Ευχαριστώ.
Να το εξηγήσω, αλλά πες μου πρώτα ποια ηχεία έχεις;
 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.115
Reaction score
20.625
Απάντηση: ΔΙΠΛΟΚΑΛΩΔΙΩΣΗ ΣΕ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΚΑΛΩΔΙΑ ΗΧΕΙΩΝ

Ωραία Ο Αίολος είναι ηχείο δύο δρόμων, και στα ηχεία δύο δρόμων το κρος εντοπίζεται περίπου στα 2.5KHz. Έχοντας υπ' όψιν πως το μεγαλύτερο μέρος της ισχύος ανά το ακουστικό φάσμα απορροφάται περίπου κατά 85 - 75% από τα μεγάφωνα χαμηλών και μεσαίων, και δεδομένης της μέγιστης ισχύος του συγκεκριμένου ηχείου που είναι 250 βατ, αν διπλοκαλωδιώσεις το ηχείο, χωρίζεις τη διατομή του στη μέση, 50% στις χαμηλές και μεσαίες, και 50% στις υψηλές. Έτσι, αφαιρείς διατομή από εκεί που χρειάζεται, και την προσθέτεις εκεί που δεν χρειάζεται, πόσο μάλλον στην περίπτωσή σου, που το μήκος του καλωδίου κάθε ηχείου (και κάθε κλάδου, αν διπλοκαλωδιώσεις), είναι μεγάλο, 11 μέτρα.

Δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεις. Αν ένα ηχείο δύο δρόμων έχει ένα γούφερ ισχύος 60 βατ και ένα τουήτερ ισχύος 600 βατ, η συνολική ισχύς που μπορεί να καταναλώσει το ηχείο, μαζί με τις απώλειες του κροσόβερ, δεν ξεπερνά τα 80 - 100 βατ.
 

Μηνύματα
117
Reaction score
0
Απάντηση: ΔΙΠΛΟΚΑΛΩΔΙΩΣΗ ΣΕ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΚΑΛΩΔΙΑ ΗΧΕΙΩΝ

Ωραία Ο Αίολος είναι ηχείο δύο δρόμων, και στα ηχεία δύο δρόμων το κρος εντοπίζεται περίπου στα 2.5KHz. Έχοντας υπ' όψιν πως το μεγαλύτερο μέρος της ισχύος ανά το ακουστικό φάσμα απορροφάται περίπου κατά 85 - 75% από τα μεγάφωνα χαμηλών και μεσαίων, και δεδομένης της μέγιστης ισχύος του συγκεκριμένου ηχείου που είναι 250 βατ, αν διπλοκαλωδιώσεις το ηχείο, χωρίζεις τη διατομή του στη μέση, 50% στις χαμηλές και μεσαίες, και 50% στις υψηλές. Έτσι, αφαιρείς διατομή από εκεί που χρειάζεται, και την προσθέτεις εκεί που δεν χρειάζεται, πόσο μάλλον στην περίπτωσή σου, που το μήκος του καλωδίου κάθε ηχείου (και κάθε κλάδου, αν διπλοκαλωδιώσεις), είναι μεγάλο, 11 μέτρα.

Δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεις. Αν ένα ηχείο δύο δρόμων έχει ένα γούφερ ισχύος 60 βατ και ένα τουήτερ ισχύος 600 βατ, η συνολική ισχύς που μπορεί να καταναλώσει το ηχείο, μαζί με τις απώλειες του κροσόβερ, δεν ξεπερνά τα 80 - 100 βατ.
Απόλυτα κατανοητό. Κρίνεις απαραίτητη την αγορά και χρησιμοποίηση μικρών τμημάτων από το ίδιο καλώδιο ως Jumberάκια για την μεταφορά του σήματος στα τουίτερ?
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.115
Reaction score
20.625
Απάντηση: ΔΙΠΛΟΚΑΛΩΔΙΩΣΗ ΣΕ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΚΑΛΩΔΙΑ ΗΧΕΙΩΝ

Όχι βέβαια. Το μήκος είναι πάρα πολύ μικρό. Αλλά αν το κάνεις δεν θα κάνει κακό.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Απάντηση: ΔΙΠΛΟΚΑΛΩΔΙΩΣΗ ΣΕ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΚΑΛΩΔΙΑ ΗΧΕΙΩΝ

Προτιμότερο πάντως από διπλοκαλωδίωση στη συγκεκριμένη εφαρμογή...
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.649
Μηνύματα
2.868.849
Members
37.941
Νεότερο μέλος
timurakhmetov
Top