ΔΟΚΙΜΗ ΟPERA CONSONANCE DROPLET CDP 5.0

Μηνύματα
530
Reaction score
0
Τους τελευταιους δωδεκα μηνες στο προσωπικο μου ηχητικο συστημα, φιλοξενειται το παραπανω σι ντι πλευερ και τις ηχητικες εντυπωσεις απο το εν λογω μηχανημα, θα προσπαθησω να σας περιγραψω στα θρεντς που ακολουθουν.
Ας σημειωθει οτι το εν λογω πλευερ δεν ηταν η πρωτη επιλογη μου, αλλα κατεστη λογω αφενος μεν της οχι καλης κατεμε συμπεριφορας του αντιπροσωπου της πρωτης επιλογης μου και κατα δευτερον λογω της εξαιρετης συμπεριφορας της αντιπροσωπειας MUSICLOVER που ειναι ο εισαγωγεας των OPERA CONSONANSE, ο οποιος και τις ευκολιες που του ζητησα μου εκανε, αλλα και κατοπιν δικης μου παρακλησης, μου εφερε και την Αμερικανικη εκδοση, με την ρυθμιζομενη σταθμη εξοδου απο το τηλεχειρηστηριο του, ωστε να μπορει να οδηγησει απευθειας εναν τελικο ενισχυτη.


Αγαπητε Θαναση σε ευχαριστω πολυ για τα ευγενικα σου λογια!

Οντως το συγκεκριμενο μηχανακι αξιζει την οποιαδηποτε φιλοφρονηση.

Ειναι εξαιρετικο για την κατηγορια τιμης του κι οχι μονο.

Γνωστοποιω οτι το droplet cdp 5.0 απεσπασε τον τιτλο cdp της χρονιας 2006 απο το ισως πιο σοβαρο κι εγκυρο ευρωπαικο περιοδικο, το γερμανικο Image hifi.
 

Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
σε ευχαριστω Γιωργο.
Σταματησα λιγο λογο της απωλειας του φιλου Μιχαλη, αλλα αυτες τις ημερες θα ολοκληρωσω τις ακουστικες εντυπωσεις μου.
 


Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
συνεχιζοντας λοιπον την δοκιμη του εν λογω πλευερ, υστερα απο μια σχετικα μεγαλη διακοπη, ερχεται η ωρα της ακουστικης συγκρισης του με το SHANLING CDT 100.

 

Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
Σε σχεση με το ομοεθνες του πλευερ οι διαφορες ειναι αρκετες. Τα δυο πλευερς ρυθμιστηκαν στο ιδιο επιπεδο εντασης, εχουν και τα δυο ρυθμιζομενη εξοδο, ενω απο το shanling παρθηκε σημα απο την λαμπατη του εξοδο - διαθετει και τραντζιστορατη. Η πρωτη ακουστικη διαφορα που παρατηρει καπποιος μεταξυ των δυο πλευερς, ειναι ο ογκος που υπαρχει γυρω απο τα οργανα. Στο SHANLING, ο διαχωρισμος αυτος ειναι χειρουργικος και προσδιδει και μια λεπτυνση στα παραπανω, αποτελοντας ενα εργαλειο π.χ. για εναν ριβιουερ, ενω αποδιδει καλυτερα σε εργα συμφωνικης μουσικης και εχει και ενα ελαχιστα μεγαλυτερο βαθος εικονας.
Το DROPLET εχει περισσοτερο ογκο γυρω απο το καθε οργανο αφηνοντας ναι μεν λιγοτερο χωρο μεταξυ τους, προσφεροντας ομως μεγαλυτερη αληθοφανεια, πραγμα που παρατηρησα σε ακουσματα με κλασσικη κιθαρα, που οι νοτες της ακουστηκαν παχιες και ελαφρως μουντες, οπως πραγματικα ειναι και οχι λεπτες και ενρινες οπως μιας ακουστικης, οπως αποδοθηκαν απο το SHANLING.
Αυτο το χαρακτηριστικο, μαζι με το πιο ογκωδες, εκτεταμενο, αλλα σφικτο και καθαρο χαμηλο, μεσοχαμηλο, κανουν το πλευερ ιδανικο για ροκ και ποπ, καθως και τζαζ ακουσματα, για τα οποια το θεωρω ως το πιο καταλληλο πλευερ που εχω ακουσει.
Ως συμπερασμα θα ελεγα οτι τα δυο πλευερς απευθυνονται σε διαφορετικο κοινο, με το DROPLET να ειναι πλησιεστερα προς τα δικα μου μουσικα γουστα.
 

Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
Ενδιαφεροντα ηταν επισης τα συμπερασματα της ηχητικης συγκρισης του παραπανω πλευερ, με το αναλογικο μου συστημα που αποτελειται απο το πλατω clearaudio champion magnum, κεφαλη benz ace L και φονο στειτζ το PS AUDIO GCPH.

 

Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
Λοιπον με λιγα λογια, το DROPLET ειναι το πλευερ με τον πιο αναλογικο ηχο απο οσα εχω δοκιμασει. Μαλιστα οι διαφορες απο το πλατω της CLEARAUDIO, ηταν μικροτερες απο αυτες με το σι ντι πλευερ της SHANLING.
Συγκεκριμενα και με τον δισκο των PINK FLOYD DARK SIDE OF THE MOON και μαλιστα στην εκδοση σε βινυλιο απο την παλια κοπια, μιας και η καινουργια επαιτιακη δεν με εντυπωσιασε και τοσο ηχητικα, το βαθος, υψος και πλατος της σκηνης ηταν απολυτως ιδια.
Οι διαφορες των δυο μεσων εντοπιζονται στην πιο μεγαλη εκταση των υψηλων συχνοτητων του βινυλιου, που παρα την παλαιοτητα του απεδιδε ελαφρως καλυτερα στην συγκεκριμενη περιοχη, αλλα επισης σε μια πιο παχεια υπογραφη αλλα με μια αισθηση χαλαροτητας, παλι απο το βινυλιο. Σε αυτην την περιοχη βεβαια πιστευω οτι το DROPLET ειναι αχτυπητο απο οποιοδηποτε μεσο αναπαραγωγης.
Συνολικη αισθηση απο την ακουστικη συγκριση, ειναι οτι κανενα απο τα δυο συγκεκριμενα μεσα δεν υπερεχει, αλλα βασικο κριτηριο για την καλυτερη αποδοση του ενος απο το αλλο ειναι η ποιοτητα της εκαστοτε εγγραφης στο αναλογο μεσο.
 

Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
ενδιαφερουσα ηταν επισης τα αποτελεσματα της συγκρισης του πλευερ με το UNIVERSAL πλευερ της DENON 3910.

 

Μηνύματα
4.873
Reaction score
3.963
Απάντηση: ΔΟΚΙΜΗ ΟPERA CONSONANCE DROPLET CDP 5.0

Θαναση θα σε προτεεινω κατι ακρως ενδιαφερον. Αν μπορεις να βρεις ενα dac και να συγκρινεις ριπαρισμενα κοματια σε flac με το πολυ αξιολογο cd player της droplet. Μαλιστα εαν ειναι δυνατον το dac να ειναι οικονομικο. Εγω δοκιμασα προσφατα το Cambridge Magic και απογοητευκα! Και πιθανοτητα την αλλη βδομαδα θα δοκιμασω αλλο ενα dac, εχω μια διαισθηση οτι θα φαω αλλη μια κρυαδα. Με πολυ λιγα χρηματα μας βαλαν γυαλια.
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Re: Απάντηση: ΔΟΚΙΜΗ ΟPERA CONSONANCE DROPLET CDP 5.0

Θαναση θα σε προτεεινω κατι ακρως ενδιαφερον. Αν μπορεις να βρεις ενα dac και να συγκρινεις ριπαρισμενα κοματια σε flac με το πολυ αξιολογο cd player της droplet. Μαλιστα εαν ειναι δυνατον το dac να ειναι οικονομικο. Εγω δοκιμασα προσφατα το Cambridge Magic και απογοητευκα! Και πιθανοτητα την αλλη βδομαδα θα δοκιμασω αλλο ενα dac, εχω μια διαισθηση οτι θα φαω αλλη μια κρυαδα. Με πολυ λιγα χρηματα μας βαλαν γυαλια.
Αν κατάλαβα καλά, δεν σου άρεσε το DAC της Cambridge Audio?
 


Μηνύματα
4.873
Reaction score
3.963
Απάντηση: Re: Απάντηση: ΔΟΚΙΜΗ ΟPERA CONSONANCE DROPLET CDP 5.0

Αν κατάλαβα καλά, δεν σου άρεσε το DAC της Cambridge Audio?
Ακριβως το αντιθετο!
Μεχρι στιγμης πιστευα οτι ειχα το καλυτερο cd player. Οποιο αλλο και να ακουγα ειχα την αισθηση και την περηφανεια οτι το δικο μου επαιζε καλυτερα. Τουλαχιστον δεν πηγαν τα λεφτα χαμενα ελεγα. Και τελικα ηρθε αυτο το πραγματακι το οποιο επαιζε απιστευτα καλα. Δεν το πιστευα. Και μονο με 3,5 κατοσταρικα (βεβαια στο ιγκλαντ κοστιζει ακομη λιγοτερο). Και επειδη εχω ξανακουσει dac, αλλα πολυ ακριβωτερα με καλα αποτελεσματα, σκεφτομαι τελικα μηπως ολα ειναι θαυματουργα? Γι αυτο προτεινω τον φιλο Θαναση να κανει κι αυτος μια αναλογη δοκιμη (εαν φυσικα ειναι εφικτο)
 


Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
... α το βρηκα.
Το ειχαμε συγκρινει με το ντακ ιδιοκατασκευη του Σταυρου, αλλα το κοστος των υλικων του τελευταιου, μιας και ο Σταυρος ειναι γνωστος τελειομανης, εφτανε τα 3.000 ευρω σχεδον.
Τα αποτελεσματα της συγκρισης εδω.

http://www.avsite.gr/vb/showthread.php?t=55806

 

Μηνύματα
650
Reaction score
9
Απάντηση: ΔΟΚΙΜΗ ΟPERA CONSONANCE DROPLET CDP 5.0

Ο συνδυασμός του λαμπάτου dared με τον τελικό της advance σου έδωσε καλό αποτέλεσμα?
 

Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
Απάντηση: ΔΟΚΙΜΗ ΟPERA CONSONANCE DROPLET CDP 5.0

και ιδιαιτερα οταν αυτος ο προ συνδοιαστηκε με τους τελικους με τις 805 τις εταιριας, ενας συνδοιασμος που ειναι οτι καλυτερο εχω ακουσει απο λαμπατο συστημα.
Ιδιαιτερα το σι ντι πλευερ παντως πρεπει να ακουστει πριν την αγορα, μιας και ο ηχος του ξεφευγει απο τον καθιερωμενο απολυτα αναλυτικο - κληνικο ηχο των υπολοιπων πλευερς. Για μενα το ιδανικο σιντι πλευερ για την απολαυση της μουσικης για πολλα - πολλα χρονια, αλλα οχι το απολυτο εργαλειο για αξιολογησεις συσκευων. Μαλλον δεν προκειται να το αλλαξω μιας και σκοπευω να αφοσιωθω στην ακροαση της μουσικης που εχω μαζεψει και οχι στον ακαρπο αγωνα της συχνης αλλαγης συσκευων.
 

Μηνύματα
650
Reaction score
9
Απάντηση: ΔΟΚΙΜΗ ΟPERA CONSONANCE DROPLET CDP 5.0

Συγνώμη Θανάση δεν κατάλαβα ποιους τελικούς εννοείς, της dared?
 

Μηνύματα
1.648
Reaction score
28
Re: Απάντηση: ΔΟΚΙΜΗ ΟPERA CONSONANCE DROPLET CDP 5.0

Συγνώμη Θανάση δεν κατάλαβα ποιους τελικούς εννοείς, της dared?
εαν μας λεγατε και που κυμαινεται απο τιμη θα ηταν καλυτερα.!
 


Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
Απάντηση: ΔΟΚΙΜΗ ΟPERA CONSONANCE DROPLET CDP 5.0

εαν μας λεγατε και που κυμαινεται απο τιμη θα ηταν καλυτερα.!
η τιμη του ανερχεται στα 3.000 ευρω περιπου
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.674
Μηνύματα
2.869.751
Members
37.945
Νεότερο μέλος
MORPH
Top