Δέκτης απο Lidl για απλή χρήση, αξίζει;

Μηνύματα
98
Reaction score
3
Βλέπω στις προσφορές του Lidl δέκτη μαζί με πιάτο
http://www.lidl.gr/gr/home.nsf/pages/c.o.20080925.p.setpsifiakidorriforikisiskevi

και σκέτο δέκτη
http://www.lidl.gr/gr/home.nsf/pages/c.o.20080925.p.psifiakosdoriforikosdektis

Αυτοί οι δέκτες είναι το ίδιο μοντέλο;
Έχω εγκαταστήσει δορυφορικό πιάτο στο σπίτι, αυτό που δίνανε μαζί με το altec ido, με 2 lnb.

Μπορώ να δουλέψω με αυτόν τον δέκτη το πιάτο για εναλαγή Hotbird-Astra ;
Έχει καθόλου δυνατότητες για ξεκλειδώματα; Θέλω να το συνδέσω σε τηλεόραση 32άρα LCD.

Δεν με ενδιαφέρει να πιάνω HD δορυφορικά, δεν με ενδιαφέρει Nova...
 

Μηνύματα
6
Reaction score
0
φιλε μου σε οποιοδηποτε καταστημα με δορυφορικα και να πας,θα βρεις με 100 μπορει και λιγοτερα ευρω,πολυ καλυτερα μηχανηματα.ποτε δεν καταλαβα το κολλημα μετισ<προσφορες> του lidl....
 

Μηνύματα
1.079
Reaction score
159
Οι δυο δεκτες απο τις φωτογραφίες δεν φαινονται να ειναι ιδιοι. Απο μαρκα, αγνωστο. Επισης δεν αναφερεται να υπαρχει εισοδος καρτας ή CAM, και δεν φαινεται να υπαρχει, ως εκ τουτου δυσκολο να παιζουν διάφορα "καλουδια".
Εναλλαγή hotbird-astra θα εχεις μονο αν αγορασεις και τοποθετησεις δευτερο LNB.
Ως συνηθως αυτοι οι δεκτες του LIDL ειναι "αγνωστοι" οποτε πας σε ενα δορυφορικο μαγαζι και αγοραζεις με 10-20 ευρω παραπανω οποιον "γνωστο" δεκτη θελεις. (οπως ειπε και ο sat lover)
 

Μηνύματα
98
Reaction score
3
Σωστοί και οι δύο..
Βασικά έχω ήδη όπως έγραψα πιάτο, 2 ΛΝΒ και diseq.

Το θέμα είναι πως είμαι εντελώς άσχετος με το θέμα δορυφορικά. Και μια και δεν πολυασχολούμαι με την τηλεόραση δεν με βλέπω να συνεχίζω το ψαξιμο.
 

Μηνύματα
7.366
Reaction score
2.554
Eγώ πάντως έχω 3 κομμάτια από τον δεύτερο καί είναι μια χαρά.

Η διαφορά του από τον φτηνότερο είναι οι δύο θέσεις για μοντούλες (CI - Common Interface modules) και 4000 κανάλια αντί για 3000. Ο φτηνότερος δίνεται με μικρό πιάτο, μονό LNB, καλώδιο κλπ (τα έχεις αυτά...).

Λέει "Silvercrest SL/65 2CI" αλλά η μάρκα είναι "COMAG Handels AG" που νομίζω είναι εταιρεία του γκρουπ LIDL. Υπάρχει site που κατεβάζεις και firmware updates αλλά μη περιμένεις ανεπίσημα λογισμικά και τέτοια. Δες εδώ για προδιαγραφές και εδώ για manuals, software updates και υποστήριξη.

Το ένα παρουσίασε πρόβλημα και μου άλλαξαν όλη την πλακέτα στο εξουσιοδοτημένο service (Άνω Κυψέλη).

Για απλή χρήση που ρωτάς, μια χαρά είναι για τα λεφτά τους (59Ε). Eίναι μικρό, κομψό, γρήγορο και δεν ζεσταίνεται πολύ σαν το επώνυμο που έχω (VisionNet FCIS 7000 Combo - το είχα πάρει νομίζω 160Ε) και έχει χαλάσει 3 φορές (μου το έφτιαξαν βέβαια). Τώρα νομίζω υπάρχουν και επώνυμα στα 80Ε οπότε μπορείς να πάρεις και τέτοιο.

Δεν κάνει για κινητό πιάτο γιατί μόλις αλλάζεις κανάλι συντονίζεται σε αυτό χωρίς να χρειάζεται να πατήσεις ΟΚ ή κάτι τέτοιο, αλλά για σταθερό πιάτο με πολλαπλά LNB αυτό είναι μάλλον καλό.

Αφού έχεις 2 LNB είσαι εντάξει για 2 δορυφόρους (το κεντρικό LNB να κυττάει ASTRA και το παράπλευρο Hotbird).

Πόσο βρίσκεις τα επώνυμα;
 

Μηνύματα
732
Reaction score
0
Κι εγώ είχα πάρει τον σκέτο δέκτη. Νομίζω με 2 θέσεις για μοντούλες και σε αυτά τα λεφτά δεν υπάρχει κάτι (χωρίς να το έχω πολυψάξει όμως). Η γνώμη μου είναι ότι είναι πολύ καλός για τα λεφτά του.
 

Μηνύματα
1
Reaction score
0
na rotiso kati pedia endiaferome na paro aftin tin prosfora apo ta lidl epidi ime asxetos apo afta kai ime kai kenoyrgios sto forum afto poiani ta ellhnika kanalia opos mia apli kerea i ine mono gia xena kai mporo na sindeso 3 i 4 tv?thanks
 


Μηνύματα
2
Reaction score
0
Για σας Παιδια .
εγω εχω τον δεκτη του lidl 1.5 χρονο και για την τιμη του ειναι πολυ καλος .
Δεν εχει βγαλει βλαβες , και του εχω βαλει ενα 80 εκ. πιατο με lnb για astra κ hotbird.

πατσαρεται κ με ανεπισημα firmwares απο την διευθυνση : εδω



Κατι ανοιγει κ με αυτα . . . .
 

Μηνύματα
54
Reaction score
0
Καλημέρα στην παρέα,

αγαπητέ φίλε, όπως ακριβώς έχεις την επικεφαλίδα στο topic και
εφόσων αναζητάς έναν δέκτη "για απλή χρήση" τότε μπορείς να επιλέξεις
το συγκεκριμένο μοντέλο. Βέβαια στην αγορά υπάρχουν και φτηνότεροι δέκτες FTA
όπως και δέκτες με CI αρκεί να αναζητήσεις στα κατάλληλα καταστήματα ηλεκτρονικά και μη.

Τώρα όσο αφορά το δορυφορικό κάτοπτρο, λόγω του ότι στις αρχές καλοκαιριού
κλήθηκα να τοποθετήσω ένα παρόμοιο του Lidl έχω μόνο να παραθέσω την ακόλουθη παρατήρηση.

Η βάση του κατόπρου που στερεώνεται στον ιστό είναι πλαστική καθώς και
η βάση που βιδώνεται το μπράτσο για την στερέωση του LNB στο κάτω μέρος
του κατόπτρου.

Για την πρώτη έχω μόνο να πω ότι με τον καιρό και τον ήλιο τα πλαστικά μέρη αλλιώνονται,
κοινώς "καίγονται" και υπάρχει ο κίνδυνος να σπάσει, αλλά όσο αφορά το μέρος
που στερεώνεται το μπράτσο παρατήρησα ότι είχε υπερβολικό τζόγο
με αποτέλεσμα να αλλάζει μοίρες το LNB κατά την εγκατάσταση.
Η λύση ήταν μια σφήνα χαρτί ανάμεσα στην βάση και το μπράτσο,
λύση που επέλεξε ο πελάτης αφού δεν επιθυμούσε την αντικατάσταση αυτού
με ένα καινούργιο μεταλλικής κατασκευής.

Το κάτοπτρο αυτό είναι μια απλή λητή κατασκευή που θα σου πρότεινα να κάνεις χρήση
σε ένα "κάμπινγκ" το οποίο θα κεντράρεις μόνος σου για περιορισμένο διάστημα και
χωρίς πολλές απαιτήσεις για λήψεις από δύκολους αναμεταδότες και δορυφόρους.

Έχε λοιπόν υπ' όψιν ότι σε περίπτωση εγκατάστασης ενός τέτοιου υλικού
σε μόνιμο χώρο κατοικίας, θα επιβαρυνθείς με το κόστος εγκατάστασης
της τάξης των 70-90€ που θα σου ζητήσει ένας εξιδεικευμένος τεχνικός και
υπάρχει ο κίνδυνος σε άμεσο χρόνο να χρειαστεί να επιβαρυνθείς
με την αγορά ενός νέου κάτοπτρου αλλά και το κόστος της επανεγκατάστασης
αφού δεν θα γίνει δωρεάν σε καμμιά περίπτωση.

Η επιλογή είναι δική σου.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.095
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top