Δεν ανοιγει ο υπολογιστής μου!!!!

Μηνύματα
1.729
Reaction score
787
Απάντηση: Δεν ανοιγει ο υπολογιστής μου!!!!

Έφυγε για το μπλε κάδο.

Νόμιζα ότι ήταν κάποιος πυκνωτής, αλλά δεν βρήκα κάποιον φουσκωμένο-σκασμένο.
ενώ είδες ότι το θερμίστορ είχε αποδημήσει εις κύριον, γιατί δεν το άλλαξες; Δεν είχε αρκετό (και σταθερό) ρεύμα από το δίκτυο της ΔΕΗ για να τροφοδοτήσει τον εαυτό του και τον υπολογιστή.:145:

ΥΓ. στους μπλε κάδους, άλλα πράγματα βάζουμε:105:
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.649
Reaction score
94.612
Απάντηση: Δεν ανοιγει ο υπολογιστής μου!!!!

Δεν είμαι ηλεκτρονικός, δεν το ήξερα.

Μέχρι πυκνωτή έχω αλλάξει, παραπάνω δεν το κατέχω το άθλημα.

Λες να ήταν μόνο αυτό;
 

Μηνύματα
1.729
Reaction score
787
Απάντηση: Δεν ανοιγει ο υπολογιστής μου!!!!

Δεν είμαι ηλεκτρονικός, δεν το ήξερα.

Μέχρι πυκνωτή έχω αλλάξει, παραπάνω δεν το κατέχω το άθλημα.

Λες να ήταν μόνο αυτό;
Είναι πιθανό. Το θερμίστορ αυτό βλέπω να είναι στην είσοδο του τροφοδοτικού και περιορίζει το αρχικό ρεύμα εκκίνησης. Αν υπερθερμανθεί, τότε δεν διατηρεί σταθερή την αντίσταση του με αποτέλεσμα να μην έχεις ομαλή τροφοδοσία του τροφοδοτικού.
 

Μηνύματα
335
Reaction score
14
Απάντηση: Δεν ανοιγει ο υπολογιστής μου!!!!

Τελικά είχε πρόβλημα η μητρική!!!! δυστυχώς δεν μπορεί να βρει την ίδια (έτσι μου είπε ο τεχνικός που αναγκάστηκα να το πάω). Και με αυτήν την διαδικασία κανω και μια μικρή αναβάθμιση…. Όχι σπουδαία πράγματα μιας και τα οικονομικά μου είναι περιορισμένα. Το άσχημο είναι ότι μου είπε ότι κατά 80-90% θα χρειαστεί φορμάτ!!! Έτσι πρέπει να γίνει;;; δεν γίνετε να το γλιτώσω το φορματ;;;; έχω δυο λειτουργικά πάνω και το καθένα αρκετά προγράμματα και….. θελω να το αποφύγω. Γίνεται;;;;;
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Απάντηση: Δεν ανοιγει ο υπολογιστής μου!!!!

Τελικά είχε πρόβλημα η μητρική!!!! δυστυχώς δεν μπορεί να βρει την ίδια (έτσι μου είπε ο τεχνικός που αναγκάστηκα να το πάω). Και με αυτήν την διαδικασία κανω και μια μικρή αναβάθμιση…. Όχι σπουδαία πράγματα μιας και τα οικονομικά μου είναι περιορισμένα. Το άσχημο είναι ότι μου είπε ότι κατά 80-90% θα χρειαστεί φορμάτ!!! Έτσι πρέπει να γίνει;;; δεν γίνετε να το γλιτώσω το φορματ;;;; έχω δυο λειτουργικά πάνω και το καθένα αρκετά προγράμματα και….. θελω να το αποφύγω. Γίνεται;;;;;
Δύσκολο να το αποφύγεις....
Και παρόμοια μητρική να βρεις (ίδιο chipset) δύσκολο να έχει όλα τα άλλα ίδια. Ίσως παίξει-ίσως όχι. Αν μπορεί κάποιος σύμφωνα με το μοντέλο της μητρικής σου να βοηθήσει....
Αν δεν πάνε όλα καλά, θα συνιστούσα να πάρεις έναν νέο δίσκο και να κάνεις τις εγκαταστάσεις σου και από τον παλιό να τραβάς τα δεδομένα. Είναι απολύτως σίγουρο ότι όταν θα πας να φυλάξεις τα δεδομένα του παλιού δίσκου κάτι θα ξεχάσεις!
Ένα γρήγορο search για μητρικές με τα ίδια chipset (το ζεύγος AMD 780G/SB700 θέλουμε, όπως και στην παλιά σου):
http://www.legitreviews.com/article/674/1/

Εναλλακτικά: http://www.ebay.com/sch/i.html?_nkw...mpt=Motherboards&_fln=1&_trksid=p3286.c0.m283
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.967
Reaction score
20.486
Απάντηση: Δεν ανοιγει ο υπολογιστής μου!!!!

Ρε παιδιά, αν έχει αρχεία στους σκληρούς που τα χρειάζεται, ας τους ξηλώσει από το χαλασμένο PC ο τεχνικός, να τους βάλει σε ένα casing και μετά να πάρει από τον καθένα ένα image. Μετά, ας κάνει format και ας περάσει το image από πάνω. Γιατί να χάσει τα αρχεία του ο άνθρωπος;
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Απάντηση: Δεν ανοιγει ο υπολογιστής μου!!!!

Ρε παιδιά, αν έχει αρχεία στους σκληρούς που τα χρειάζεται, ας τους ξηλώσει από το χαλασμένο PC ο τεχνικός, να τους βάλει σε ένα casing και μετά να πάρει από τον καθένα ένα image. Μετά, ας κάνει format και ας περάσει το image από πάνω. Γιατί να χάσει τα αρχεία του ο άνθρωπος;
Άλλο αρχεία, άλλο εγκατεστημένο πρόγραμμα. Τελείως διαφορετικά πράγματα!
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.967
Reaction score
20.486
Απάντηση: Δεν ανοιγει ο υπολογιστής μου!!!!

Στο post 5 ο ΟΡ μιλάει για "αρχεία" και στο post 24 για "λειτουργικά και προγράμματα". Με το image δεν χάνει ούτε το ένα ούτε το άλλο.
 

Μηνύματα
335
Reaction score
14
Απάντηση: Δεν ανοιγει ο υπολογιστής μου!!!!

Δυστυχώς έχω πολλά εγκαταστημένα προγράμματα… και κάποια κουκις αν δεν κανω λάθος για να παίζουν καλά οι ταινίες στην τηλεόραση…γενικά αρκετά προγράμματα και λίγα μεν αρχεία όπως ταινίες κλπ….
Έχω δυο δίσκους ο ένας με τα λειτουργικά και άλλος με κάποια βοηθητικά, αρχεία, φωτογραφίες κλπ…. Ο 2ος δίσκος με τα αρχεία σώζετε;;;;;;
Τελικά δεν υπάρχει περίπτωση να σώσω τον μεγάλο δίσκο με τα προγράμματα;;;;
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Απάντηση: Δεν ανοιγει ο υπολογιστής μου!!!!

Wizzy δηλ. θα κάνεις δηλαδή image όλον τον σκληρό...
Τι σου λέει ότι μετά θα τρέχουν τα windows στη νέα μητρική?
Τα windows "μέσα τους" έχουν και αρχεία ρυθμίσεων για την συγκεκριμένη μητρική (registry, αρχειάκια σε υποφακέλους των winows, drivers της μητρικής κτλ.). Το βλέπω δύσκολο να μπουτάρουν με άλλη μητρική. (Μια δοκιμή βέβαια είναι απαραίτητη)
Τα προγράμματα στο image είναι εγκατεστημένα, έτσι πρέπει να ξαναεγκατασταθούν στα νέα windows.
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Απάντηση: Δεν ανοιγει ο υπολογιστής μου!!!!

Δυστυχώς έχω πολλά εγκαταστημένα προγράμματα… και κάποια κουκις αν δεν κανω λάθος για να παίζουν καλά οι ταινίες στην τηλεόραση…γενικά αρκετά προγράμματα και λίγα μεν αρχεία όπως ταινίες κλπ….
Έχω δυο δίσκους ο ένας με τα λειτουργικά και άλλος με κάποια βοηθητικά, αρχεία, φωτογραφίες κλπ…. Ο 2ος δίσκος με τα αρχεία σώζετε;;;;;;
Τελικά δεν υπάρχει περίπτωση να σώσω τον μεγάλο δίσκο με τα προγράμματα;;;;
Ο δεύτερος δίσκος σου δεν παθαίνει τίποτα. Τα προγράμματα θα χρειαστεί να τα ξαναπεράσεις δυστυχώς ένα-ένα....
Το image που λέει ο φίλος πιο πάνω είναι χρήσιμο σε τέτοιες καταστάσεις για να γλυτώνεις το format και την εγκατάσταση των προγραμμάτων ένα-ένα, αρκεί να μην έχεις αλλάξει την σύνθεση του υπολογιστή σου.
Γιατί δεν κοιτάς και καμιά μεταχειρισμένη από ebay ή καμιά παρόμοια από το link που σου έδωσα.
Αν μπορείς βάλε και μια φωτό της μητρικής σου ή ψάξε να δεις μήπως κάποιο πυκνωτάκι είναι φουσκωμένο. (Αν είναι αυτό είναι απλό και διορθώνεται)
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.112
Reaction score
20.608
Απάντηση: Δεν ανοιγει ο υπολογιστής μου!!!!

Τελικά είχε πρόβλημα η μητρική!!!! δυστυχώς δεν μπορεί να βρει την ίδια (έτσι μου είπε ο τεχνικός που αναγκάστηκα να το πάω). Και με αυτήν την διαδικασία κανω και μια μικρή αναβάθμιση…. Όχι σπουδαία πράγματα μιας και τα οικονομικά μου είναι περιορισμένα. Το άσχημο είναι ότι μου είπε ότι κατά 80-90% θα χρειαστεί φορμάτ!!! Έτσι πρέπει να γίνει;;; δεν γίνετε να το γλιτώσω το φορματ;;;; έχω δυο λειτουργικά πάνω και το καθένα αρκετά προγράμματα και….. θελω να το αποφύγω. Γίνεται;;;;;
Βεβαίως γίνεται, αρκεί να βρεις mobo με την ίδια σειρά ελεγκτή Ι/Ο, AMD SB700. Το πιθανότερο είναι πως δεν θα χρειαστείς format, ακόμη κι αν το Mobo έχει ελεγκτή νεώτερης ή παλαιότερης σειράς (του ιδίου κατασκευαστή βεβαίως), αλλά για να είσαι σίγουρος, βρες ένα mobo με ελεγκτή της σειράς AMD 700, και με βάση AM2+, ανεξαρτήτως κατασκευαστή (Gigabyte, Asus, κλπ.). Ίσως ο τεχνικός να σου πει ότι δεν ξέρω τί μου γίνεται, για να σου χρεώσει εξτρά εργασία με το format, αλλά γίνεται.
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Απάντηση: Δεν ανοιγει ο υπολογιστής μου!!!!

Βεβαίως γίνεται, αρκεί να βρεις mobo με την ίδια σειρά ελεγκτή Ι/Ο,
Πολύ σίγουρος βλέπω...
Το έχεις ξανακάνει?
Εγώ κρατάω και μια επιφύλαξη γιατί αυτά είναι μηχανήματα του διαβόλου!
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.112
Reaction score
20.608
Απάντηση: Δεν ανοιγει ο υπολογιστής μου!!!!

Δεν υπάρχουν μηχανήματα του διαβόλου βρε! :114:

Υπάρχουν επεξεργαστές, ελεγκτές και συσκευές.
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Απάντηση: Δεν ανοιγει ο υπολογιστής μου!!!!

Δεν υπάρχουν μηχανήματα του διαβόλου βρε! :114:

Υπάρχουν επεξεργαστές, ελεγκτές και συσκευές.
Ρε σιξ χάντρεντ σιξτυ σιξ μιλάμε τώρα.....
Ουυυυυυ!
:107:
 


Μηνύματα
1.729
Reaction score
787
Απάντηση: Δεν ανοιγει ο υπολογιστής μου!!!!

Στα 2k,xp γίνεται να μεταφέρεις δίσκο με λειτουργικό και προγράμματα σε άλλη μητρική με οτιδήποτε chipset ΧΩΡΙΣ format (απλά δεν μπορεί να το κάνει ο καθένας). Είναι well documented από τη microsoft ο τρόπος.

Στα 7, πρέπει να έχεις ίδια πλατφόρμα επεξεργαστή (amd,intel).
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Γίνεται ναι, απλά πρέπει να ξέρεις. Αν δεν ξέρεις τότε πας με δοκιμή και κατά 85-90% ΔΕΝ θα λειτουργεί.
 

Μηνύματα
335
Reaction score
14
Απάντηση: Δεν ανοιγει ο υπολογιστής μου!!!!

Λίγο που μίλησα σήμερα στο τηλέφωνο με τον τεχνικό μου είπε ότι θα βάλει intel καμία σχέση σε ταχύτητα με το παλιό μου (πολύ πιο γρήγορο (δεν θυμάμαι μοντέλο) οικονομικό και αργά το μεσημέρι θα μου πει κοστολόγιο και τι ακριβώς θα έχει βρει στην αγορά. Βλέπεις τον βιάζομαι σχετικά. Είναι μια βδομάδα εκτός λειτουργίας και μπορώ να παραγγείλω από το e-bay γιατι θα κανει πάνω από 10 μέρες …..
Μου είπε ότι αν τα παραγγείλει σήμερα το μεσημέρι, λογικά την Παρασκευή θα τα έχει…..
Το απόγευμα θα σας πω τι ακριβώς θα βάλει…. Και βλέπουμε!!!!!
 

Μηνύματα
335
Reaction score
14
Απάντηση: Δεν ανοιγει ο υπολογιστής μου!!!!

ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!!!
Δεν μπορώ να βρω μητρική mikro ATX (24,4- 24,4) διαστάσεις το μάξιμουμ λόγω κουτιού που να έχει ψηφιακή έξοδο ήχου και 2 pci expres εξόδους….
Ψάχνω από κατάστημα Ελλάδας για άμεση αποστολή
Με ενδιαφέρει ψηφιακή έξοδο ήχου ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ για να το συνδέω στο στερεοφωνικό μου…..
Μπορείτε να με βοηθήσετε;;;;
Ας μου στείλετε κάποια διεύθυνση ή άμα τυχών κάποιος από σας έχει ας μου γράψει μέσω pm και να συνεννοηθούμε για την άμεση αποστολή του….
Μου είπε ότι βρίσκει μεγαλύτερη και θα πρέπει να αλλάξει κουτί και εγώ δεν θελω γιατί το έχω μεσα στο σαλόνι…….
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.094
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top