Δεν παιζουν τα μεγαλα MKV αρχεια

Μηνύματα
941
Reaction score
205
καλησπερα σας

ο υπολογιστης μου αποτελειται απο
ι7 4790K 4.00 Ghz
16GB RAM
NVIDIA 980 Ti

To Προβλημα ειναι οτι μεγαλα αρχεια ΜKV απο REMUX bluray πχ 50- 70GB δεν τα ανοιγει καθολου
Ενω πιο μικρα MKV που εχω δοκιμασει πχ 10-15GB τα παιζει κανονικα.

εχω δοκιμασει και με τον player των windows αλλα και με τον VLC.

Tι μπορει να φταιει? δεν ειναι αρκετα δυνατος ο υπολογιστης για να τα τρεξει η φταιει το προγραμμα η κατι αλλο?

σας ευχαριστω
 

trane5587

JBL-Crown τέλος του δρόμου
Μηνύματα
438
Reaction score
1.133
Τα αρχεία .mkv που προσπαθείς να ανοίξεις λογικά έχουν hevc 10 bit, που σημαίνει ότι για να παίξουν χρειάζεσαι επεξεργαστή intel από 7η γενιά και άνω ή κάρτα γραφικών nvidia σειράς 10xx 20xx. Το ίδιο ισχυεί και για τα amd χρειάζεσαι κάποιο cpu τελευταίας γενιάς με ενσωματωμένα γραφικά ή κάποια κάρτα γραφικών amd τελευταίας γενιάς.
 


Μηνύματα
941
Reaction score
205
Δηλαδή από ότι κατάλαβα ο i7 4790K δεν είναι αρκετός. Αλλά για την Nvidia 980TI δεν το περίμενα...
Δηλαδή πρέπει να αλλάξω και κάρτα και επεξεργαστή ;

Έχω και Nvidia shield. Αν τα περάσω εκεί θα τα παίξει;
 

trane5587

JBL-Crown τέλος του δρόμου
Μηνύματα
438
Reaction score
1.133
Δηλαδή από ότι κατάλαβα ο i7 4790K δεν είναι αρκετός. Αλλά για την Nvidia 980TI δεν το περίμενα...
Δηλαδή πρέπει να αλλάξω και κάρτα και επεξεργαστή ;

Έχω και Nvidia shield. Αν τα περάσω εκεί θα τα παίξει;
Ένα από τα δύο πρέπει να αλλάξεις... Αν έχεις nvidia shield μην αλλάζεις τπτ, το shield παίζει τα πάντα με kodi.
 


Μηνύματα
941
Reaction score
205
Το θεμα είναι ότι θα χρειαστώ και ένα pc να τα παίζει για να μπορώ να συχρονιζω τους υπότιτλους .
Ποια είναι η οικονομικότερη κάρτα γραφικών που μπορώ να αγοράσω και να μπορεί να τα τρέχει άνετα;

Επίσης το Xbox One X μπορεί να τα παίξει μέσο Scorpio player? η άλλου;
 

Μηνύματα
1.842
Reaction score
3.438
Το θεμα είναι ότι θα χρειαστώ και ένα pc να τα παίζει για να μπορώ να συχρονιζω τους υπότιτλους .
Ποια είναι η οικονομικότερη κάρτα γραφικών που μπορώ να αγοράσω και να μπορεί να τα τρέχει άνετα;

Επίσης το Xbox One X μπορεί να τα παίξει μέσο Scorpio player? η άλλου;
Δεν συγχρονίζει το shield??
 

trane5587

JBL-Crown τέλος του δρόμου
Μηνύματα
438
Reaction score
1.133
Το θεμα είναι ότι θα χρειαστώ και ένα pc να τα παίζει για να μπορώ να συχρονιζω τους υπότιτλους .
Ποια είναι η οικονομικότερη κάρτα γραφικών που μπορώ να αγοράσω και να μπορεί να τα τρέχει άνετα;

Επίσης το Xbox One X μπορεί να τα παίξει μέσο Scorpio player? η άλλου;
Η πιο φθηνή λύση είναι η nvidia 1030 αν θυμάμαι καλά, η οποία έχει και hdmi 2.0
 


MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Δηλαδή από ότι κατάλαβα ο i7 4790K δεν είναι αρκετός. Αλλά για την Nvidia 980TI δεν το περίμενα...
Δηλαδή πρέπει να αλλάξω και κάρτα και επεξεργαστή ;

Έχω και Nvidia shield. Αν τα περάσω εκεί θα τα παίξει;
Εγώ με i7 2600K και Nvidia 960 παίζω τα πάντα με MPC-HC! τώρα γιατί εσύ, με πιο δυνατό μηχάνημα δεν μπορείς, είναι απορίας άξιο!
 

trane5587

JBL-Crown τέλος του δρόμου
Μηνύματα
438
Reaction score
1.133
Εγώ με i7 2600K και Nvidia 960 παίζω τα πάντα με MPC-HC! τώρα γιατί εσύ, με πιο δυνατό μηχάνημα δεν μπορείς, είναι απορίας άξιο!
Η αλήθεια είναι ότι δεν το έθεσα εγώ σωστά. Όταν θέλουμε το αρχείο να παίξει σωστά με hardware encoding όπως είναι χρειαζόμαστε αυτά που είπα. Όταν απλά θέλουμε να παίξει τότε χρησιμοποιούμε κάποιο player που παρέχει software encoding με όποια μείωση στην ποιότητα αναπαραγωγής...
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.112
Reaction score
20.608
Υπολογίζοντας τυπική διάρκεια 100 λεπτά, 6000" δηλαδή, μια ταινία όγκου 70GB έχει bit rate της τάξης των 100Mbps. Παίζοντας ένα δυό δείγματα από εδώ, το δικό μου μηχάνημα (xeon E1231v3 - HD6670, αυτός ο xeon είναι αντίστοιχος του i7-4770) τα παίζει μια χαρά, (αυτό και αυτό). Το τελευταίο, το βαρύτερο βίντεο των 400Mbps δεν το παίζει με τίποτε.

Μάλλον κάτι άλλο φταίει. Παίζετε τα αρχεία τοπικά, ή από δίκτυο;
 

trane5587

JBL-Crown τέλος του δρόμου
Μηνύματα
438
Reaction score
1.133
Υπολογίζοντας τυπική διάρκεια 100 λεπτά, 6000" δηλαδή, μια ταινία όγκου 70GB έχει bit rate της τάξης των 100Mbps. Παίζοντας ένα δυό δείγματα από εδώ, το δικό μου μηχάνημα (xeon E1231v3 - HD6670, αυτός ο xeon είναι αντίστοιχος του i7-4770) τα παίζει μια χαρά, (αυτό και αυτό). Το τελευταίο, το βαρύτερο βίντεο των 400Mbps δεν το παίζει με τίποτε.

Μάλλον κάτι άλλο φταίει. Παίζετε τα αρχεία τοπικά, ή από δίκτυο;
Από το συγκεκριμένο σύνδεσμο ότι είναι με hevc και main10 δεν θα παίξει με hardware encoding στα συγκεκριμένα μηχανήματα...
 

Μηνύματα
941
Reaction score
205
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Άρα αν υπάρχει τρόπος με κάποιον player απλα να παίξουν για να μπορέσω να βάλω υπότιτλους είναι οκ . Μετά θα τις παίρναω σε εξωτερικό δίσκο και θα τις παίζω από το Nvidia shield . Όποτε έτσι θα παίζουν στην μέγιστη ποιότητα σωστα; Με ενδιαφέρει αυτό γιατί ο προβολέας μου θα είναι 4Κ
Μπορεί να τις παίξει και το Xbox one X η να το ξεχάσω;
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Μόλις δοκίμασα ατό το αρχείο, που είναι το τελευταίο του τέστ, και το παίζει νεράκι!!!
jellyfish-400-mbps-4k-uhd-hevc-10bit.mkv 400 Mbps 3840x2160 HEVC Main10 6.1 High 1.4 GB
1
 

trane5587

JBL-Crown τέλος του δρόμου
Μηνύματα
438
Reaction score
1.133
Μόλις δοκίμασα ατό το αρχείο, που είναι το τελευταίο του τέστ, και το παίζει νεράκι!!!
jellyfish-400-mbps-4k-uhd-hevc-10bit.mkv 400 Mbps 3840x2160 HEVC Main10 6.1 High 1.4 GB
1
Δεν αντιλέγω σε αυτό που λες... Με τι player όμως και με hardware ή software encoding; Αφού παίζει μια χαρά μιλάμε για software encoding και άρα μείωση στην ποιότητα αναπαραγωγής... Είπα ότι σε καμία περίπτωση δεν θα παίξει σε αυτά τα μηχανήματα με hardware encoding, γτ ούτε ο επεξεργαστής αλλά ούτε και η κάρτα γραφικών υποστηρίζουν h265 και hevc.
 

Μηνύματα
941
Reaction score
205
τοση ωρα εκανα δοκιμες. κατεβασα το MPC-HC , LAV filters , Zoom player , k-lite κλπ . Τωρα με αυτα ανοιγουν αλλα οι ταινιες στην ουσια δεν παιζουν παιζει ενα καρε καθε 10 δεπτερολεπτα... Δεν ξερω σε εσας πως παιζει με μικροτερο συστημα. μηπως πρεπει να κανω και καποιες ρυθμισεις? απο που ενεργοποιω το software encoding?
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.864
Reaction score
77.465
γενικά το pc σου σε τι κατάσταση είναι λειτουργικά ?
οι ταινίες βρίσκονται σε εξωτερικό σκληρό?
σε τι κατάσταση είναι? ηλικία? υγεία?
πόσες ταινίες των 70gb έχεις που δεν παίζουν?
έπαιζαν ποτέ? και ξαφνικά σου κάνουν σπασίματα?
γενικά να ξερς ότι τέτοιου είδους αρχεία (μεγάλα) παρουσιάζουν πιο συχνά κολλήματα ή σφάλματα όταν τα κατεβάζεις

δοκίμασε το media player classic https://www.codecguide.com/media_player_classic.htm

και πες μας
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.612
Μηνύματα
2.867.927
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top